Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 03:32 wtorek, 26 marca 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Góral vel Kopera.  PostWysłany: 21-02-2019 - 21:59
Zasłużony
Członek PTG

Status: Offline
równie dobrze..a może lepiej w tym zestawieniu: przodek w miedzi robił w ok. XIV-XV w.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Góral vel Kopera.  PostWysłany: 22-02-2019 - 00:38
Sympatyk

Łukaszu, witaj ponownie.

Faktycznie, zapomniałem, że dawno temu zająca zwano kopyrą, koperą [ kopyra, kopera – zając ]. Zająca nazywano też filipem [ filip – zając ], stąd sformułowanie „wyrwać się jak filip z konopi”.
Nie przesądzam od kogo albo czego i w jaki sposób powstała nazwa osobowa Kopera i jakie miała pierwotne znaczenie w przypadku Twojego przodka lub/i powinowatego.
Z opracowania, o którym pisałem w pierwszym moim poście wynika, że we wsi Wiewiórów [ w obecnej gminie Dobryszyce ] i parafii Dobryszyce, która oddalona jest około 11 km od Radomska pod koniec XVII wieku mieszkały osoby o mianie Koper, Koperek, Kopera, Koperski. Jedną z możliwości od której mogło powstać nazwanie Koper jest apelatyw koper, kopr ‘miedź’. Niezbyt daleko od Wiewiórowa i Dobryszyc, to jest w odległości około 100 km, leży miejscowość o nazwie Miedziana Góra. Nazwa miejscowości Miedziana Góra pochodzi od złoża rud miedzi odkrytych w tym miejscu przez Jan Niedźwiedź z kuźnicy Jasiów nad Bobrzą pomiędzy rokiem 1590 a 1592. W następstwie tego odkrycia na obszarze złoża powstała osada górnicza o nazwie Miedziana Góra oraz zespół kopalń wydobywających rudę miedzi oraz niewielkich hut wytapiających miedź z rudy. W kopalniach i hutach w Miedzianej Górze pracowało wiele osób, w tym i osoby przybywające tam z różnych regionów ówczesnej Polski, którzy szukali pracy i zarobku.
To tylko kolejna z hipotez mówiąca o genezie nazwy osobowej Koper / Kopera, która może mieć powiązanie z Twoimi przodkami, raczej z jednym z nich, który mógł mieć związek z wydobyciem i przetwórstwem miedzi.

Aleksander Brückner w swoim Słowniku etymologicznym języka polskiego z roku 1927 tak opisuje hasło:
• Koper: „koper, koper, z niem. Kupfer, w 16. w. nierzadkie, dziś tylko w kopersztychu (Kupferstich, ‘miedzioryt’), i w koperwasie (z koperwaser, Kupferwasser, kuperwas, ‘siarczan’) dochowane; niem. nazwa z łac. cuprum. Obok koperwaser jest i kopruch w 16. w.; koprowiny, dla ‘miedzi’, ‘miedziaków’, ogólnie niegdyś używano; rus. kuporos, ‘koper-was’, z franc, couperose, łac. cupri rosa; łac. cuprum jest cyprium, ‘z wyspy Cypru’.”;
• Kopera: „kopera (z kopyra), ‘zając’, ludowe (myśliwskie), powtarza się w narzeczowych: koperlić się, kopersać; kopertać, o ‘przewracaniu’ (kopertki, kopyrtki, ‘koziołki’), o ‘niespokojnem trącaniu i podobnych ruchach’ ; może stąd i koperczaki, ogólne w 18. w. (np. u Zabłockiego): >niech pan żywego koperczaka zacznie<, dziś (ale i dawniej) tylko o ‘zalotach’: >stroić, palić koperczaki do dziewczyny<; albo i koperdak, o ‘kobiecie strojnisi’.”;
•  Kopr: „kopr, mylnie koper; koprzyk (Rej); swojski, polski, lub włoski, ogrodny. Prasłowiańskie, chociaż to nazwa rośliny hodowanej, więc obcego pochodzenia (?); nazwa słowiańska, cerk. kopr, od kop-, p. kopeć (dla zapachu), z przyrostkiem -r; powtarza się w kopriwa, p. pokrzywa; trudność sprawia samogłoska, por. lit. kwapas, ‘woń’.”.

Pozdrawiam – Roman.

Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-02-2019 - 19:09
Sympatyk

Dzień dobry. Bardzo proszę o informację o nazwiskach: Gnoza, Dziamałek oraz Bloch. Z góry bardzo dziękuję.

Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-02-2019 - 20:39
Sympatyk

Zainteresowało mnie nazwisko Gnoza. Wiesz cokolwiek o pochodzeniu rodziny? Wszyscy noszący to nazwisko wg mojego źródełka pochodzą z bardzo małego obszaru od Myszyńca do Mrągowa. To zasadniczo się kłóci z etymologią dosłowną nazwiska, która raczej podpowiada południe Europy. Dlatego uważam, że jest to jakieś przekręcenie. Tylko czego?

O Blochu było i to sporo, a Dziamałek od dziama, dziamoń, dziamora = flegmatyk, nieporadny, ewentualnie od dziamać = robić coś powoli. Znaczenia związane z jedzeniem są wtórne - uważam.

Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-02-2019 - 21:07
Sympatyk

[quote="Gawroński_Zbigniew"]Zainteresowało mnie nazwisko Gnoza. Wiesz cokolwiek o pochodzeniu rodziny? Wszyscy noszący to nazwisko wg mojego źródełka pochodzą z bardzo małego obszaru od Myszyńca do Mrągowa. To zasadniczo się kłóci z etymologią dosłowną nazwiska, która raczej podpowiada południe Europy. Dlatego uważam, że jest to jakieś przekręcenie. Tylko czego?

Panie Zbigniewie w moim drzewie jest dużo osób o nazwisku Gnoza. Wszyscy pochodzą właśnie z okolic Myszyńca a dokładnie z Wolkowych.

Temat postu:   PostWysłany: 25-02-2019 - 22:52
Sympatyk

Trochę wróżę z fusów. Uważam, że nazwisko Gnoza nie ma nic etymologicznie wspólnego z gnozą jako nurtem religijności, kabałą, tajemnym poznaniem, 72 imionami Boga, tarotem, kamieniem filozoficznym i takimitam itd itp.

Ja szukałbym - a nie mam niestety dokładnych słowników - źródłosłowu w gwarach około Myszyńca rozłożonych. Słownik gwar polskich - Karłowicza podpowiada jedynie czasownik "gnizbać się" = wybierać się dokądś powoli, guzdrać, się, gnusić się. Czy to jest jakiś ślad? Wątpię. Chociaż nie wiedzieć czemu pierwsze z czym mi się skojarzyło to z podlaskim gielejzą = wysoki, chudy i niezgrabny.

Może od: gméłt/gnéłt = splątanie/galimatias (Zyće mĺ tyle zĺkluków jϊ taky jest gméłt, ze we łbźe śë ńe ńeśćϊ.)

Nie wiem. Nie będę dalej spekulował. W Kadzidle byłem jeden jedyny raz u kolegi. Pięknie tam!

Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Gnoza.  PostWysłany: 26-02-2019 - 02:06
Sympatyk

Witam,

moze od Gniazdo -> Gnosdorz -> cos w miedzyczasie ??? -> az do lokalnego .. Gnoza.
https://forebears.io/surnames/gnoza

Wladyslaw

Jankowski_KOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Gnoza.  PostWysłany: 26-02-2019 - 12:57
Sympatyk

Ponawiam zapytanie,
czy ktoś coś wie na temat nazwisk Szulgit (Szulget) oraz Cejcel (Cecel, Ceycel)? Osób o tym nazwisku, zarówno żyło jak i żyje obecnie bardzo niewielu na terenie RP. Należę do tych szczęśliwców, którzy mają przodkinię Cejcel zd. Szulget Smile
Pozdrawiam Smile
*Dodam że są to tereny Od Kruszwicy po Brześć Kujawski. Tym bardziej zaciekawił mnie zapis na BaSI:

Chlewiska (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1818 , Duplicate der Kirchenbücher von Chlewisk

Sara, rodzice: Christophorus Ceyche, Margaretha Ukulincuj ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Michaël Cigenhagel - chrzestny, Loisenfeld
Sara Nuffrin - chrzestna, Loisenfeld
Martinus Lang - Loisenfeld
Catharina Mejerin - Loisenfeld

Komentarz indeksującego:
ur. 5 kwiecień 1818r.
Loisenfeld (Dąbrowa Biskupia) 17

Nazwisko Ukulincuj? Cigenhagel? Nuffrin? Nie mogę nic na temat tych nazwisk znaleźć.

Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-02-2019 - 19:58
Sympatyk

Dzień dobry. Czy posiadają Państwo informacje o nazwiskach : Bastek, Dziczek? Mam pytanie. Czy istnieje takie nazwisko jak Charciak?

Temat postu:   PostWysłany: 26-02-2019 - 23:15
Sympatyk

Charchuła - w: Puławy, Warszawa, Izabelin C.
Charchut - w: Zagórzyce, Rzeszów, Sędziszów Małopolski.
Charchuta - w: Poznań, Pruśce, Rogoźno.
Charchut-Siatka - w: Marszowice.
Charciarek - w: Pajęczno, Opole, Kędzierzyn-Koźle.
Charciarek-Głasek - w: Zielona Góra.
Charciarek-Skroński - w: Łomianki.
Charciński - w: Warszawa, Ducka Wola, Turowice.
Charczenko - w: Łódź, Zdzieszowice, Gniewkowo.
Charczewski - w: Poznań.

Miejscowości oznaczają największe zagęszczenie nazwiska - jak widać Charciaka obecnie nie ma! Dziczek? Chyba już też ktoś pytał.

Bastek....

Basta-Fryźlewicz - w: Waksmund.
Basta-Grzywacz - w: Frydman, Kraków.
Bastaja - w: Polanica-Zdrój.
Basta-Sorgatz - w: Kraków.
Bastecki - w: Ciechanów, Warszawa, Legionowo.
Bastek - w: Ostrołęka, Olsztyn, Mrągowo.
Bastek-Brudzyński - w: Rybnik.
Baster - w: Kraków, Nielepice, Mników.
Baster-Grząślewicz - w: Kraków.

Etymologia: najprawdopodobniej zdrobnienie imienia Sebastian. Mogą być też inne. np bastek, baster to urodzony w marcu: domyślnie jagnię/dziecko urodzone w marcu.

Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2019 - 17:08
Sympatyk

Dzień dobry. Czy posiadają Państwo informacje o nazwiskach:
- Jancewicz
-Zyśk.

Minik_BartoszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2019 - 18:22

Romanie,
Brak podpisu (za co przepraszam) pod moją wcześniejszą wiadomością wynikał z (wrodzonego) niedbalstwa oraz ekscytacji tym, że znalazłem forum o tej tematyce. Smile

Jeśli chodzi o pochodzenie moich przodków, to mój dziadek kiedyś mi opowiadał, że jego któryś z kolei pradziad pochodził spod Poznania i osiadł na Lubelszczyźnie (moje obecne miejsce zamieszkania). Ta historia to raczej żaden jego wymysł ani bajka.

Tłumaczył mi też, że nasz przodek był druciarzem, a pod Lublinem osiadł ze względu na przyszłą żonę.

Inną koncepcją jest tureckie pochodzenie nazwiska, które znaczy "mały" w tym języku.

Ciut zabawny jest fakt, że istnieje dzielnica Poznania, a dawniej oddzielna miejscowość - "Minikowo", ale nie wiem czy można moje nazwisko z tym powiązać. Jeśli ktoś miałby jakieś sugestie, z chęcią poczytam! Smile

Pozdrawiam, Bartosz

Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Szluga i Cecek  PostWysłany: 27-02-2019 - 20:09
Sympatyk

Jankowski_K napisał:
Ponawiam zapytanie,
czy ktoś coś wie na temat nazwisk Szulgit (Szulget) oraz Cejcel (Cecel, Ceycel)? Osób o tym nazwisku, zarówno żyło jak i żyje obecnie bardzo niewielu na terenie RP. Należę do tych szczęśliwców, którzy mają przodkinię Cejcel zd. Szulget Smile
Pozdrawiam Smile
*Dodam że są to tereny Od Kruszwicy po Brześć Kujawski. Tym bardziej zaciekawił mnie zapis na BaSI:

Chlewiska (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1818 , Duplicate der Kirchenbücher von Chlewisk

Sara, rodzice: Christophorus Ceyche, Margaretha Ukulincuj ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Michaël Cigenhagel - chrzestny, Loisenfeld
Sara Nuffrin - chrzestna, Loisenfeld
Martinus Lang - Loisenfeld
Catharina Mejerin - Loisenfeld

Komentarz indeksującego:
ur. 5 kwiecień 1818r.
Loisenfeld (Dąbrowa Biskupia) 17

Nazwisko Ukulincuj? Cigenhagel? Nuffrin? Nie mogę nic na temat tych nazwisk znaleźć.

Witam,

nazwisko Sluga - jest obecnie zapisywane w Polsce takze jako Sługa i Służałek.

Nazwisko Sluga - istnieje takze w Slowenii -> w Polsce powstaly od niego nazwiska Szluga -> Szlugaj -> moze kiedys chwilowo istnialo jako ... zle zapisane nazwisko Szlugit lub Szluget.

Nazwiska Cejcel, Cecel, Ceycel juz nie istnieja w Polsce.
Mogly to byc nazwiska zle zapisane ale pochodzace od jeszcze istniejacego nazwiska Cecek - a to pochodzi od staropolskiego slowa "czacz" = cacko, nagroda.

Z Twojego wpisu wynika, ze ..ktos, kiedys .. mogl bawic sie przekrecaniem nazwisk.

Pozdrawiam - Wladyslaw

Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2019 - 06:57
Zasłużony
Sympatyk

Witam Smile

Podaję za prof. K. Rymutem:

Dziczek 1445 - w grupie nazwisk pochodzących od dziki ‘nieoswojony’, dzik;.

Jancewicz 1763 - od imienia Jan. Imię pochodzenia hebrajskiego, od Jehöhanan ‘Jahwe jest łaskawy’. W językach słowiańskich adaptowane jako Iwan, Jan. Forma Iwan we wczesnym średniowieczu znana w całej Polsce, później na Kresach Wschodnich. Postać Jan notowana od początku XIII wieku.

Zyśk - w grupie nazwisk pochodzących od zyskać ‘osiągnąć korzyść’, zysk ‘dochód, korzyść, pożytek’.

Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2019 - 12:11
Sympatyk

W placie z pogranicza Niemiec i Holandii, dokładnie w Geldrii niemieckie "dzień dobry" brzmi (fonetycznie) "gu'moheyn". Odpowiednio Cigenhagel = mniej więcej Cyij'hagh'yl. Małgorzata = Mah'rhyt. Lang = La'hh. Mejer = Meeh'r.

Co zapisze w 19 wieku polski ksiądz/skryba chrzcząc dziecko Cigenhagela? Wink

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat