Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Aleksandra_ZawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2019 - 20:56


Dołączył: 17-02-2019
Posty: 2

Status: Offline
Dziekuję bardzo, pozdrawiam
Aleksandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michal_SkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-02-2019 - 00:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-07-2018
Posty: 82

Status: Offline
Szanowni Państwo,

czy ktoś z Państwa wie może o możliwym pochodzeniu nazwiska Heryon/Heryan/Cheryon/Herian? Występuje ono od przynajmniej końcówki XVII wieku pod Miechowem w Małopolsce. W regionie obok katolików i żydów żyli również nieliczni kalwiniści, być może ma to jakiś związek z nimi?

Dziękuję bardzo, pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Kanabus.  PostWysłany: 18-02-2019 - 04:35
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Gawroński_Zbigniew napisał:
nika_monache napisał:
Hehe tak kniaźiowie ruscy z 4 wieku to już chyba można odpuścić. Tak myślałam że może to być coś z blachodachówką. A apropo nazwiska O które pytałam wcześniej czyli Kanabus to wydaje mi sie ze to może nie być nazwisko tylko przydomek. Ktoś napisał artykuł o Kanabusach z Cieciszewa a moi przodkowie z Habdzinka wcześniej żyli obok czyli Ciszyca i Cieciszewo


Nazwiska podobne na pograniczu Polski Białorusi i Litwy Rosjanie wywodzą od konopi. To nazwisko jednak choć dość liczne jest osadzone w jednym konkretnym miejscu i faktycznie chyba jest jakimś lokalnym przezwiskiem/przydomkiem. Pogrzebię jeszcze w moich zakładkach... mam gdzieś link do współczesnego słownika gwar z rozbiciem na regiony... Khm... Była linka "ale się spłyła" - jak mawiali na Kresach: http://www.gwarypolskie.uw.edu.pl . Jedyne wyjście to odszukać tę stronę na "webcachach" - może będzie i może w niej coś będzie. Wink


Tymczasowe osadnictwo poza oddalonymi, stalymi zbudowaniami, bylo w starozytnosci okreslane jako "canabae", od lacinskiej nazwy "canaba"= po polsku buda, niewielka chata o czterech slupach i w takich chatach mieszkala okoliczna ludnosc pomagajaca w okresie letnim przy wytopie zelaza w dymarkach , od okolo II wieku przed nowa era, do okolo IV wieku nowej ery w Mazowieckim Centrum Metalurgicznym [to nazwa wspolczesna].

Zatem Kanabus, to zapomniana bo starozytna i lokalna nazwa ciesli budujacego tego rodzaju chaty dla pomagajacych w wytopie zelaza w dymarkach.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-02-2019 - 12:51
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Witam. Czy posiada ktoś informacje o nazwiskach Cis, Jędrzejczyk, Pisowłocki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
igaigowskaOffline
Temat postu: nazwisko Bogdanowicz  PostWysłany: 18-02-2019 - 18:16


Dołączył: 13-12-2018
Posty: 3

Status: Offline
Witam, czy może ktoś wyjasnić pochodzenie nazwiska BOGDAN /BOGDANOWICZ ...POZDRAWIAM
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HJedrzejukOffline
Temat postu: nazwisko BOGDANOWICZ  PostWysłany: 18-02-2019 - 18:26
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2014
Posty: 67

Status: Offline
Dobry wieczór,
pierwsze skojarzenie - nazwisko powstałe od imienia,
a Bogdanowicz wskazuje na syna Bogdana (lub Bohdana).
Może być też tak, że nazwisko "Bogdan" zostało zmienione przez dodanie końcówki "owicz".
Warto poczytać w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogdan
Dobrego dnia!
H. Jędrzejuk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maelOffline
Temat postu: nazwisko BOGDANOWICZ  PostWysłany: 18-02-2019 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2012
Posty: 100

Status: Offline
Bogdan - od imienia złożonego Bogdan, notowanego od XII wieku.

zajrzyj też tu:
http://www.genezanazwisk.pl/nazwiska-widok-g-wny

http://rcin.org.pl/Content/38217/WA243_ ... W_0000.pdf

pozdrawiam Marta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-02-2019 - 19:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Cis 1136 - od cis ‘gatunek drzewa’, cisy ‘śniady’.

Jędrzejczyk 1580- od imienia Andrzej. Imię pochodzenia greckiego, od anér, genetycznie andrós ‘mąż’ lub od imion złożonych typu Andrónikos. Imię notowane w Polsce od XII wieku też jako Jędrzej, Ondrzej.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999


Pisowłocki
- od pisać. Może też być odmiejscowe.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-02-2019 - 19:27
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Dziękuję Pani bardzo za pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Remik25Offline
Temat postu: Góral vel Kopera  PostWysłany: 19-02-2019 - 09:12
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2010
Posty: 85
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Witam,

czy ktoś mógłby się odnieść do pochodzenia nazwiska Kopera, które w 1717 r. zostało zapisane jako Góral vel Kopera, Góralczyk seu Kopera.

Kopera jest najwięcej zameldowanych w Mielcu na Podkarpaciu, ale czy Góral oznaczałoby, że Kopera pochodził stamtąd?

Moja rodzina zamieszkuje w okolicach Radomska-Pajęczna woj. łódzkie.

Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bobik4000Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2019 - 14:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2017
Posty: 37

Status: Offline
Witam,

Mam prośbę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Bercal.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2019 - 16:09
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
bobik4000 napisał:
Witam,

Mam prośbę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Bercal.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Grzegorz

Witam,

przedstawiam moja hipoteze pochodzenia bardzo starego nazwiska Bercal.

Wedlug prof. K. Rymuta nazwisko Bercz - mozna wywodzic od podstawy ber , czyli od prasłowiańskiego byrati ‘rzucać, ciskać, błądzić’ lub od niemieckiej nazwy osobowej Behr (od imienia Bernard).

W przypadku nazwiska Bercal, uwazam taka teze za zbyt odlegla.

Polskie nazwiska Berc, Bercal i Bercel nalezy wiazac z galijską=celtycką=starofrancuską nazwą "bercet"- czyli małą kołyską.

Skoro w starofrancuskim Bercier, Bersier sa sprzedawcami kołysek, to spolszczeni posiadacze nazwisk Berc, Bercel i Bercal tez mogli robic i sprzedawac kołyski.

Zobacz celtycko-slowianskie powiazania nazwiska Berc w Europie;
https://forebears.io/surnames/berc

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2019 - 18:16
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Witam. Poszukuję informacji na temat nazwisk:
-Kostrzewa
-Majewska
-Pawelczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-02-2019 - 19:20
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Heryon/Heryan/Cheryon/Herian?

Nazwisko niewątpliwie germańskiego pochodzenia. Trudno orzec dokładnie w jakim miejscu powstało. Pochodzi od gockiej podstawy harjis, która w starowysokoniemieckim ewoluowała do postaci: hari, hęr, hęri = łac: exercitus, almus, augustus = wojownik, szlachetny wojownik, dowodzący wojownikami, dostojny wojownik - to wszystko w zależności w którym języku było używane. Jest 289 imion (z których część przekształciła się w nazwiska) z przyrostkiem hari i dwa razy więcej z taką podstawą. Współcześnie używanych samych imion jest… niech policzę: ponad 200.

Her+yon jest moim zdaniem złożeniem z języka duńskiego albo fryzyjskiego, albo staroniderlandzkiego. O podstawie Harjaz już pisałem. Zostaje końcówka *ion. Wszystkie dostępne mi źródła kierują mnie do staropółnocnogermańskich wariantów imiena Jan/Johannes w ich północnej wersji: Iřns, Iöns, Jödde, Jöns, Jřns i dolnoniemieckich: Jens.

-=-=-=-

Nazwisko Bercal. Również germańskie. Trudno powiedzieć z którego języka dokładnie pochodzi. W rachubę wchodzą dwie podstawy: 1.: starowyskokoniemieckie *bar = mąż, mężczyzna albo 2.: *beraht = błyszczący, jaśniejący, wyróżniający się. Oczywiście od obydwu podstaw jest setki, jeśli nie tysiące (zwłaszcza od drugiej) imion i nazwisk.

Takie hipotezy.
_=-=-=-=
Dopisane: nie wiedzieć czemu skrypt forum nie"widzi" niektórych liter. Tutaj zauważyłem "ę" zamiat e z daszkiem. Prawidłowe litery widać dopiero przy próbie cytowania postu.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michal_SkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2019 - 00:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-07-2018
Posty: 82

Status: Offline
Gawroński_Zbigniew napisał:
Heryon/Heryan/Cheryon/Herian?

Nazwisko niewątpliwie germańskiego pochodzenia. Trudno orzec dokładnie w jakim miejscu powstało. Pochodzi od gockiej podstawy harjis, która w starowysokoniemieckim ewoluowała do postaci: hari, hęr, hęri = łac: exercitus, almus, augustus = wojownik, szlachetny wojownik, dowodzący wojownikami, dostojny wojownik - to wszystko w zależności w którym języku było używane. Jest 289 imion (z których część przekształciła się w nazwiska) z przyrostkiem hari i dwa razy więcej z taką podstawą. Współcześnie używanych samych imion jest… niech policzę: ponad 200.

Her+yon jest moim zdaniem złożeniem z języka duńskiego albo fryzyjskiego, albo staroniderlandzkiego. O podstawie Harjaz już pisałem. Zostaje końcówka *ion. Wszystkie dostępne mi źródła kierują mnie do staropółnocnogermańskich wariantów imiena Jan/Johannes w ich północnej wersji: Iřns, Iöns, Jödde, Jöns, Jřns i dolnoniemieckich: Jens.

[...]


Niesamowicie dziękuję Panie Zbigniewie. Nie ukrywam że było to jedno z bardziej tajemniczych nazwisk z którym się do tej pory spotkałem.

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.730640 sekund(y)