Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 20:32 piątek, 22 marca 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Prosiński_JanuszOffline
Temat postu: Epidemia szkarlatyny - okolice Łomży w latach 60-tych XIX w.  PostWysłany: 16-02-2019 - 14:52
Sympatyk

Status: Offline
Od dłuższego już czasu poszukuję wszelkich dostępnych informacji n/t epidemii szkarlatyny (lub dyfterytu), która miała miejsce w Łomży, bądź w jej okolicach, na początku lat 60-tych XIX w. (prawdopodobnie w roku 1862 lub 1863, ewentualnie w pierwszej połowie 1864 r.).
O historii tej wiem z rodzinnego przekazu i znam jedynie niewielką część faktów z nią związanych.
Epidemia, o której piszę, dotknęła w sposób tragiczny rodziny moich przodków: mojego pradziadka Konstantego Prosińskiego i jego żony z 2-go małżeństwa, a mojej prababki, Józefaty z Martensów. W jej wyniku zmarło ich siedmioro małych dzieci (najstarszy Wincenty Władysław - jedyny z tej siódemki, na którego akt urodzenia udało mi się natrafić, rodzony brat mojego dziadka Karola, mógł mieć ok. 5-7 lat). Pradziadkom Konstantemu i Józefacie urodziło się po tej tragedii jeszcze 3 dzieci, wśród nich najmłodszy - mój dziadek Karol. Wskutek tragicznej śmierci siedmiorga dzieci, moja prababka Józefata psychicznie załamała się i do końca życia nie odzyskała równowagi (zmarła w Tykocinie w 1905 r. pod opieką jedynej córki Wiktorii Bagieńskiej, starszej siostry mojego dziadka Karola).

Jeżeli ktoś posiadałby jakiekolwiek informacje związane z tą epidemią, będę bardzo wdzięczny za ich udostępnienie lub pomoc w dotarciu do nich.
Z poważaniem,
Janusz Prosiński - Warszawa, tel. 536 616 207.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewka58Offline
Temat postu: Epidemia szkarlatyny - okolice Łomży w latach 60-tych XIX w.  PostWysłany: 16-02-2019 - 15:38
Sympatyk

Witaj
A w książce Czesława Brodzickiego i Donaty Godlewskiej "Łomża w latach 1794-1866" nie ma nic?
Ewa

Prosiński_JanuszOffline
Temat postu: Epidemia szkarlatyny - okolice Łomży w latach 60-tych XIX w.  PostWysłany: 16-02-2019 - 22:22
Sympatyk

Dobry wieczór,
dziękuję za wskazówkę. Do tej pory tam nie zaglądałem.
Pozdr. JP

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat