Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ludwihOffline
Temat postu: Kajdański Edward  PostWysłany: 19-12-2015 - 15:06
Sympatyk


Dołączył: 27-05-2009
Posty: 93

Status: Offline
Edward Kajdanski (1871-1936) ze szlachtą Podola, był absolwentem wydziału mechanicznego znanej w rosyjskim Polytechnic Institute w Rydze. Pracował w Rosji jako kierownik techniczny polskich właścicieli fabryk cukrowych na Ukrainie, kierowca, mieszkaniec miasta Sumy, członek Moskwa Automobile Society od 1911 roku, 1913 uczestnicy rajdu "Moskwa - Paryż" Kaydanskogo Edwarda (Edwarda) Lukic. w 1914 roku wyjechał do Japonii, a następnie prowadził swoje baterie produktów predpriyaatiya we Władywostoku. Utalentowany inżynier i wynalazca. W 1923 roku przybył w Harbin, który był organizatorem nadzoru i służb technicznych w sklepach "Churin", a od 1932 roku jako inżynier zmianowym w polskiej cukrowni w Ashikhe. Członek zarządzania "Pana Polska". Zmarł nagle w Harbin w 1936 roku z powodu zapalenia płuc, pozostawiając jego żona Helen (z domu Belova) i syna.
Kaydanski Edward - najmłodszy, urodził się w Harbin w 1925 roku, rozpoczął studia na Ashikhe zaocznie w 1934 roku kontynuował w szkole podstawowej, kiedy "Pan Polska", był absolwentem polskiego gimnazjum imienia Sienkiewicz w 1942 roku. Pod koniec 1941 roku, tuż przed zamknięciem Konsulacie RP w Harbinie, Japończycy dostał paszport (ostatni polski paszport wydany w Harbin). Z tego paszportu oddalił się od obowiązkowej służby wojskowej w armii rosyjskiej Biała Gwardia Pułkownik Asano. W 1942 roku pracował w polskiej cukrowni w Ashikhe. Z nvchala 1944 roku wszedł do działu elektromechanicznego z Uniwersytetu w Północnej Mandżurii w Harbinie. Ponadto nie było innych cudzoziemców rosyjskie Polacy, Żydzi, Czesi, Węgrzy, Litwini i kilka chińskich. Czekając wejść sovetskoy Armii w Harbin w sierpniu 1945 roku, był członkiem polskiej samoobrony, aby chronić główne warsztaty CEL. W 1949 roku ukończył przemianowany Harbin Institute of Technology (Hagunda w Chinach).
Aby przetrwać w tych trudnych czasach z powodzeniem zajmuje się produkcją pasty do zębów i pasty do butów, używając swojego ojca zostawił notatkę na ich technologii produkcji. W 1951 roku, wraz z żoną Natalią (urozhennaya Getmanova) i córką udał się do Polski drogą morską, parahod "Mikołaja Ray". Kaydanskik osiedlił się w portowym mieście Gdańsk. Od 1957 roku, za wspaniałą randki chińskim pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w 1960 roku otrzymał dyplom inżyniera na Politechnice na lokalnym. W 1963 roku powrócił do Chin jako doradca handlowy w Ambasadzie RP w Pekinie. Pracował tam w różnych prestiżowych stanowiskach do 1975 roku. Po 4-letniej przerwie mianowany konsulem w Canton (1979-1982). Pracował w Chinach razem w różnych pozycjach od 14 lat. Ostatni raz, gdy był już na emeryturze jako polski przedstawiciel w firmie polsko-chińskiej produkującej rowery w Hangzhou.
Kaydanskogo zakres prac literackich związanych z historią i kulturą Chin i Polaków mieszkających na jego terytorium. Pod koniec lat 50-tych rozpoczął pracę jako dziennikarz z polskich czasopismach naukowych i popularnych, takich jak "Poznaj Świat"; "Wiedza i Życie"; "Kontynenty". W 1957 roku Polskie Radio wziął dwa razkazy. Od 1971 roku, opublikował wiele książek naukowych i popularnych w Chinach. Część pod pseudonimem Vladislav Kański (Władysław Kański), między innymi w "Chińskiej Republiki Ludowej. Essays in Rozwoju Gospodarczego 1949-1969 ť(Chinska Republika Ludowa. Zarys Rozwoju Gospodarczego 1949/69, Warszawa 1971). Wśród naybolee ważnych książek to: "Fort Grochowskiť (Fort Grochowski, Olsztyn 1982), "Architektura Chinachť (Architektura Chin, Warszawa 1986); "Pamiętniki syberyjskie Podróż Kazimierz Grochowski 1910-1914ť (Dz Syberyjskich Podróży Kazimierza Grochowskiego 1910-1914, Lublin 1986); "Zhemchuzhenu trójkątť (Perłowy trójkąt, Warszawa 1987) - sprawozdanie o wrażliwej trójkąta Kanton-Hongkong-Makau przyznane z funduszu nagród literackich non-fiction. "Michał Boym - ostatni posłaniecť dynastii Ming (Michał Boym - ostatni wysłannik dynastii Ming, Warszawa 1988), "Tajemnica Benyovsky - odkrycia, intrygi, poddekiť (Tajemnica Beniowskiego-Odkrycia, intrygi, fałszerstwa, Warszawa 1994 - to barwna opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii Polski. ". Michał Boym - Ambasador Chinť (Michał Boym-Ambasador Dstwa Śródka, Warszawa 1999), "Historia korytarz burzliwe Kolei Chiński Wschodniej 1898-1998ť (. Korytarz Burzliwe Dzieje Kolei Wschodniochińskiej, Warszawa 2000) Ostatnia książka że tak powiem posledsvy dokumentalny "Pearl of północnych Chinach - Polski odcinekť (Perła północnych Chin-epizod polski, 1990), Tadeusz reżysera trzymać się z Polonią w Mandżurii Kaydanski towarzyszy i był doradcą filmie reżysera i produserov na wycieczkę do Chin Podczas tej podróży.. utworzony w 1988 roku w dodatku do historii polskiej kolonii jeszcze siedem innych filmów dokumentalnych.
Z książki "medycyny chińskiej dla wszystkichť (Medycyna chińska dla kazdego, Kraków 2011), widzimy nie tylko tradycyjną medycynę i filozofię, zwyczaje i kulturę Chin. Inna ważna książka Kaydanskogo jest "Długi cień Wielkiego Muru. Polaków obnaruzhali Chiny ť(Długi cień Wielkiego Muru Jak Polacy odkrywali Chiny, Warszawa 2005). - Miejsce Wśród wielu Europejczyków odwiedzających Chiny XVII wieku, było wielu Polaków, którzy opuścili wspomnienia, prace naukowe.
"Chiny-Leksykonť (Chiny-Leksykon, Warszawa 2005); "Tajemnice medycyny chińskiej. Medicus Sinikus Michael Boimów ť(Sekrety chińskiej medycyny. Medicus sinicus Michała Boyma, Kraków 2010) i najnowsza książka," Wspomnienia z mojego Atlantis ť(Wspomnienia z Mojej Atlantydy, Kraków 2013), w którym dzieciństwo autor vspoimnaet i dorastania, który mieszkał w Mandżurii i Harbin. Autobiograficzne wątki są umieszczone również w powieści "tybetańskiego księżniczkať (Tybetańska księżniczka, Warszawa 2006), napisany pod pseudonimem Alexander Franchetti (Aleksander Franchetti - wujek autora).
Oprócz literatury, Kaydanski zaangażowani ilustrację obrazów, które są inspiracją dla chińskich mistrzów. Te obrazy, często stawia na swoich wystawach sztuki.
W jednym z wywiadów powiedział do siebie: "Wizualnie, jestem Europejskiej, siwiejące blond z jasne skóry, które czasami pytają, dlaczego nie pochylać się w oczy?

Jeśli ktoś chce, czy może mi pomóc, niż, będę bardzo szczęśliwy

____________________

Szukam wszelkich informacji o Libelt,Kuhnd,Link,Rangenau,Rozner,Bulman,Witt,Rahn,Jetterman-Zyrardow,Wiskitki,Mariampol,Teklin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2015 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
Edward Łukicz Kajdański ur. Letyczewo 1871-zmarł 26.03.1936 Harbin
Эдвард Лукич Кайданский (1871 Летичевo-26.03.1936 Харбине (Китай))
Żona Helena Siergiejewna ,
syn Edward Władysław ur.1925
wnuczki Katarzyna i Helena

Letyczew, miasto powiatowe na Podolu , (Ukraina), nad rz. Bohem

http://lesina.at.ua/publ/istorii_starog ... /22-1-0-40
http://www.vsisumy.com/special-projects ... yy-avtogon

http://www.shans.com.ua/?m=nr&id=30275&in=276

http://offroad.sumy.ua/forum/viewtopic. ... 5&start=10
Кайданский Эдуард Лукич. Инженер. В эмиграции в Китае. Ум. ок. 26 мар. 1935.
Жена Елена Сергеевна. /400/
http://forum.vgd.ru/395/70313/20.htm

Kajdański Edward Władysław urodz.1925 r
http://forum.vgd.ru/?m=feed&a=list_warn2&u=111024


Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ludwihOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2015 - 19:12
Sympatyk


Dołączył: 27-05-2009
Posty: 93

Status: Offline
Dziękuję Ela?
Ja sobie z Ukrainy i wiem, że te linki, zastanawiam się, co jest w Polsce na jego rodaka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasia_ciechanowiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2019 - 16:29


Dołączył: 18-09-2010
Posty: 4

Status: Offline
Dzień dobry,
Jestem wnuczką Edwarda Kajdańskiego seniora i córka Edwarda
Kajdańskiego juniora. Dziś znalazłam ten temat na forum. W czym mogę pomóc? Jeżeli jesteś z Ukrainy możesz pisać po rosyjsku.
Pozdrawiam
Katarzyna Kajdańska-Ciechanowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kronikarz_roduOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2019 - 00:21
Sympatyk


Dołączył: 20-04-2013
Posty: 16

Status: Offline
Do Katarzyny Kajdańskiej-Ciechanowicz:

Pani Katarzyno, szukam sladów moich krewnych, żyjących od 1920 do 1956 roku w Mandżurii: w Harbinie, Mukdenie, Dairenie. Przeczytałam książkę pani ojca "Wspomnienia z Mojej Atlantydy" i jestem pod jej ogromnym wrażeniem. Proszę przekazać tacie podziekowania, że tak wspaniała książka powstała, i gratulacje, bo książka jest kopalnią informacji o realiach życia w tamtych czasach w Mandżurii. Życze Pani ojcu jeszcze wielu lat życia w zdrowiu. I mam prosbę: czy mogłaby Pani zapytac tatę o moich krewnych? Poszukuję śladów i informacji o Marii Osmólskiej, Yuji Sato i Tamotsu Sato. Czy zetknął się z nimi, czy ich nazwiska coś mu mówią? Każda informacja jest dla mnie bardzo cenna. Dziekuję i serdecznie pozdrawiam.

Iwona
kronikarka rodziny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.059226 sekund(y)