Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
celonesaOffline
Temat postu: Piotrowscy - powiat bialski, gubernia grodnienska  PostWysłany: 12-02-2019 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2019
Posty: 113

Status: Offline
Dzien dobry,
potrzebuje pomocy wznalezieniu i identyfikacji czlonków zubozalej (drobnej) szlachty prawdopodobnie z okolicy Bielska Podlaskiego.
Informacje jakie posiadam z rodzinnych dokumentow (akt slubu):
Zofia Piotrowska ur ok 1851, powiat bialski, gubernia grodnienska,
córka Tomasza, szlachcianka

z innych zrodel wiem, ze pochodzial ze zubozalej szlachty.

"W internetach" znalazlam informacje nt Piotrowskich w tym regionie, zostawiam tutaj, moze sie tez komus przyda:
Piotrowscy herbu Gozdawa
Herb Gozdawa
Według herbarza Kacpra Niesieckiego Piotrowscy tego herbu żyli w (dziś nieistniejącym) województwie podlaskim. Jako znanych sobie znaczniejszych przedstawicieli tej gałęzi Piotrowskich Niesiecki wymienia Piotra Piotrowskiego, komisarza na rozgraniczenie między województwami podlaskiem i brześciańskiem z sejmu 1591 oraz Łukasza Piotrowskiego doktora w Akademii Krakowskiej, autora "Grammaticarum institutionum libros 4. Cracov. in 4to" (umarł w 1679).



Junoszowie Piotrowscy uzywaja przydomku "Trojan" i byli osiadli, jak swiadcza Paprocki i Niesiecki, glownie na Litiwie i w Ziemi Drohickiej, oraz na Podlasiu, skad w ostatnich czasach na Rus Czerwona jedna ich galazka sie przeniosla, gdzie dotad, jakkolwiek podupadla na fortunie, istnieje i zaszczyt starej szlachty polskiej ma sobie dekretem cesarza Franciszka Józefa z dn. 10 listopada 1871 r. przyznany, na mocy czego zapisana zostala do XXVI ksiegi metryk szlacheckich krolestwa Galicyi i Lodemeryi (*dokument odnosny, wydany w dn 16 lutego 1872 we Lwowie, nosi podpis marszalka krajowego ksiecia Leona Sapiehy, czlonka Wydzialu krajowego, Oktawa z Siemuszowy Pietruskiego, oraz Januarego Skarzynskiego). Paprocki powiada o Trojanach Piotrowskich, ze to Dom starozytny i "rozrodzony". Niesiecki wymienia znakomitszych: Aleksandra, pisarza oszmianskiego z sejmu 1618r poborca. Jana, stolnika litewskiego, N.Piotrowskiego, rotmistrza pod hetmanem Zamoyskim, ktory w potrzebie w Mulaniech reki pozbyl. Synowie jego dwaj: Stefan, rotmistrz krolewski i Hrehory Stanislaw z Trojan, stolnik nowogrodzki, maz wojenny, Moskwe, ktora chciala ubiedz Lubecz, trzysta wyciawszy, reszte do Swini rzeki napedzil, gdzie ich daleko wiecej potonelo: w Horodyszczu, swoich dobrach, kosciól zmurowal, nadal i ozdobil: byl wprzod podstolim nowogrodzkim, z pierwszej zony mial syna Jerzego, druga Anastazya Tryznianke bral w r 1643 (Jan Pawinski: "Pochodnia gorejaca na to wesele"). Mikolaj, cywun wilenski 1640. Feliks w Zmudzi 1648. Stanislaw, pisarz skarbowy 1632 w Podlaskiem. Jakób podstoli lubelski, w Lublinie u OO. Karmelitów Bosych pogrzebiony".
pelen tekst tutaj: http://www.wbc.poznan.pl/publication/45364

Nie za bardzo wiem jak sie za to zabrac. Chcialabym albo znalezc metryke chrztu Zofii (i tam ewentualnie jakies dodatkowe informacje, imie matki etc), albo jej ojca Tomasza (zakladam ze urodzonego ok 1800-1830), chyba, ze jest jakies inne miejsce by znalezc spis szlachty z tego terenu.

W zwiazku z tym mam pytanie. Jakies inne zrodla dot drzewa genealogicznego rodziny Piotrowskich (h Junosza lub Gozdawa, chyba ze macie inne sugestie w zwiazku z tym nazwiskiem i terytorium).

Z gory serdecznie dziekuje.
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bańkowski_LeszekOffline
Temat postu: Piotrowscy - powiat bialski, gubernia grodnienska  PostWysłany: 12-02-2019 - 17:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2008
Posty: 38

Status: Offline
Dzień dobry,
wraz z moim kuzynem indeksujemy tę parafię. To co już zrobiliśmy jest dostępne na stronie Projekt Podlasie. Zindeksowaliśmy jednak kilkanaście lat więcej. Z bardzo pobieżnego przejrzenia moich arkuszy wynika, że Piotrowscy w tej parafii mieszkali. To było kilka zaledwie rodzin, taka największa jaką znalazłem mieszkała w połowie XIX w. w Bolestach.
Jeśli mógłbym w czymś pomóc, to proszę o konkretne wskazanie, kogo i kiedy mam szukać.
Pozdrawiam,
Leszek Bańkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Piotrowscy - powiat bialski, gubernia grodnienska  PostWysłany: 12-02-2019 - 19:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Herbarze to marne źródło do rozpoczęcia genealogicznych poszukiwań. Na tym etapie proponuję nie zawracać sobie nim głowy. Indeksy z Projektu Podlasie mogą być cenne Gdyby jednak jeszcze Zofia i Tomasz w nich się nie objawili to kilka rad jak szukać samodzielnie..
Szczęśliwie dla Pani akurat Piotrowscy w Ziemi Bielskiej (ważna korekta do Pani wpisu nie powiat bialski ale bielski) nie byli liczni. Pobieżnie przejrzałem taryfę podymnego z 1775 . Mieszkali wtedy prawie wszyscy pojedynczymi rodzinami pomiędzy Bielskiem Podlaskim i Brańskiem a konkretnie we wsiach :
Brzeźnica (parafia Brańsk) , Łubin Koscielny ( par. Łubin Koscielny) , Malinowo (parafia Bielsk Podlaski) , ,Popławy (par Brańsk) , Skrzypki (parafieBielsk Podlaski oraz Łubin Kościelny) , Woiniec (par Dziadkowice) .
W Bolestach wtedy w 1775 Piotrowscy nie żyli , mogli tam zamieszkać później jak i w innych nie wymienionych w 1775 roku wsiach. Dobrze by byłoby obejrzec ten akt ślubu Zofii.
Generalna rada- warto przejrzeć metryki w/w parafii . Sa w internecie w tym portalu
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... alostocki/
Proszę poklikać i poszukać wymienionych wyżej parafii. Prawie na pewno znajdzie się tam Tomasza.
„Podejrzana” ( z uwagi na nazwę jest nieodległa Jabłoń Piotrowce w par Jabłoń Kościelna. ale ta raczej nie wchodzi w grę (nie była w guberni grodzieńskiej).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
celonesaOffline
Temat postu: Piotrowscy - powiat bialski, gubernia grodnienska  PostWysłany: 12-02-2019 - 19:39
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2019
Posty: 113

Status: Offline
Panie Jerzy i Panie Leszku, dziekuje za bardzo szczególowe informacje.
Zdecydowanie przejrze metryki. Sprawdzilam raz jeszcze akt slubu Zofii, ale informacje sa niestety ograniczone do tego co napisalam w pierwszym poscie, bez jakiejkolwiek informacji o parafii, jedynie o powiecie i guberni.

Panie Leszku, bede niezwykle wdzieczna, jesli dojrzalby Pan cos w trakcie indeksowania parafii Bolesty (wyslalam Panu prywatna wiadomosc).
Pozdrawiam serdecznie, Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Piotrowscy - powiat bialski, gubernia grodnienska  PostWysłany: 13-02-2019 - 07:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Pełne informacje z aktu ślubu Zofii byłyby bardzo przydatne do doradzenia Pani gdzie i jak dalej szukać . Gdzie był ten ślub? A przede wszystkim jakie było imię i nazwisko matki Zofii. Ta dla dalszych poszukiwań kluczowa informacja a ta informacja była wszak obligatoryjnie wpisywana w aktach ślubu. Byłoby dziwne gdyby nie było tego wpisu. Niezależnie że dla znających miejscowe realia taka informacja zawsze bywa przydatna to
-Z indeksów w genetece wynika że w pasujących latach w Nałogach parafia Bielsk Podlaski żyła para Tomasz Piotrowski z zona Katarzyna Dobrzyniewska
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=
-w spisie parafian z 1840 roku parafii brańskiej w Brzeźnicy mieszka Tomasz po Piotrze Piotrowski lat 34 żona jest Maryanna lat 32. Syn Kazimierz ma 7 lat.
I jeszcze jedno pytania - z czego wydedukowała Pani , że Tomasz był szlachcicem . Tak jest zapisane?
Precyzyjna odpowiedź może być istotna w ukierunkowaniu poszukiwań
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
celonesaOffline
Temat postu: Re: Piotrowscy - powiat bialski, gubernia grodnienska  PostWysłany: 13-02-2019 - 13:35
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2019
Posty: 113

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Pełne informacje z aktu ślubu Zofii byłyby bardzo przydatne do doradzenia Pani gdzie i jak dalej szukać . Gdzie był ten ślub? A przede wszystkim jakie było imię i nazwisko matki Zofii. Ta dla dalszych poszukiwań kluczowa informacja a ta informacja była wszak obligatoryjnie wpisywana w aktach ślubu. Byłoby dziwne gdyby nie było tego wpisu.

Slub byl w Warszawie w Cerkwi sw Trójcy. Niestety jedynie informacja: Szlachcianka z powiatu bialskiego (bielskiego), guberni grodnienskiej, Sofija (Zofia) Tomaszina Piotrowska.

Jasne, imie matki bardzo by pomoglo, ale niestety na razie nie mam takich sladow, na poczatek poluje na akt chrztu Zofii.
Slub byl w 1873, i panna mloda ma wg aktu slubu 22 lata, wiec jesli wszystko sie zgadza urodzona w 1851.

jamiolkowski_jerzy napisał:

I jeszcze jedno pytania - z czego wydedukowała Pani , że Tomasz był szlachcicem . Tak jest zapisane?
Precyzyjna odpowiedź może być istotna w ukierunkowaniu poszukiwań

Jak wyzej: w akcie slubu Zofia jest opisana jako szlachcianka, ale zadnych szczadnych szczególów...
Dziekuje za cala Pana energie w pomocy by to rozwiklac!
Pozdrawiam,
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Piotrowscy - powiat bialski, gubernia grodnienska  PostWysłany: 13-02-2019 - 14:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
No to wreszcie - dosyć okrężna drogą - żeśmy się dogadali. Obejrzałem w szwa ten akt ślubu katoliczki z prawosławnym. Intuicyjnie po informacji ,że nieznane jest imię matki tego się spodziewałem
Widzę dwie drogi szukania
1, W archiwach prawosławnych ,na których się mało znam , moja praktyka jest prawie żadna . Ale najogólniej taki slub nie mógł być zawarty bez spełnienia wielu procedur. Nie chcę tu wszczynać dysputy jakich (w uproszczeniu -odwołujac się do katolickich procedur byłaby to- podejrzewam- bardziej skomplikowana alegata, na dodatek slub podoficera to dodatkowe dokumenty zgód) ,ale akt chrztu musiał być przedłożony. Bez poświadczenia chrztu akt ślubu nie mógł być dokonany. Czy taka dokumentacja się zachowała? ? to inna sprawa.
2.Osobiście wybrałbym jednak drogę prostszą , szukałbym aktu urodzin Zofii. Można to zrobić bez wyjeżdżania do Drohiczyna a przeglądając mikrofilmy (tylko kilka lat do przejrzenia) . Tu link
http://www.bialystok.ap.gov.pl/arch/teksty/mikro/sc.pdf
Z olbrzymim prawdopodobieństwem urodziny Zofii i były w którejś z następujących parafii:Bielsk podlaski albo Brańsk albo Łubin Koscielny.Nie można wykluczyć także Wyszek.
Jeśli tam nie będzie tego aktu to dopiero rozpocznie się problem.
Te mikrofilmy można sprowadzić z AP w Białymstoku do dowolnego wygodnego dla siebie archiwum. Sa jeszcze mormoni czyli family search, ale na tym (co z kluczykiem a co bez) się nie znam , nie korzystałem.
Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
manoska214Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2019 - 16:59
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2017
Posty: 78

Status: Offline
Szanowny Jerzy,


wspominasz w wątku o poddymnym z 1775 roku. Gdzie mogę znaleźć skany? Czy jesteś może w posiadaniu?
Szukam Kadłubowskich z Kadłubówki, parafia łubin Kościelny. W internecie znalazłam szczątkowe skany ksiąg jak np. http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... alostocki/

Może mnie ktoś poratuje większą wiedzą na temat tego, gdzie mogę jeszcze szukać skanów dla tej parafii?
Kadłubowscy z Kadłubówki byli herbu Drzewica, jednak musiałabym znaleźć konkretny akt przodów, by być pewna, że pochodzą ze szlacheckiej linii.

Pozdrawiam, Monika.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2019 - 18:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
W internecie taryfy podymnego ziemi bielskiej z 1775 roku chyba nie ma. Skany mam Proszę się ze mną skontaktować. Tyle że bez uprzedniej kwerendy ksiąg metrykalnych nic to nie da. Trzeba wiedzieć kogo się szuka bowiem taryfa wymienia w Kadłubówce około10 rodzin Kadłubowskich. Wskazane jest najpierw zrobienie porządnej kwerendy genealogicznej. Księgi metrykalne parafii Łubin są w AD w Drohiczynie. Ale są także na mikrofilmach a mikrofilmy sa dostępne
u mormonów https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
i w AP w Białymstoku (skąd(można je zamówić do sobie bliskiego archiwum)
http://www.bialystok.ap.gov.pl/arch/teksty/mikro/sc.pdf
Bez takiej kwerendy samo przeglądanie taryfy będzie rodzajem zabawy losowej.
Natomiast samo szlachectwo Kadłubowskich z Kadłubówki jest niewątpliwe. Co do herbu Drzewica chyba racje ma Kasper Niesiecki pisząc.
http://wielcy.pl/niesiecki/k/kadlubowski/2346.php
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2019 - 19:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Jerzy nieoceniony jak zawsze.
Dodam tylko, że może to niezwykły przypadek ale w Warszawie Wsz.Świętych w 1871 r. Ślub bierze Bronisław Piotrowski syn Tomasza urodzony w Brzeźnicy, o której Jerzy wspominał. Są alegata w poczekalni
Sprawa stara ale rozwiązania nie widzę


Ostatnio zmieniony przez Arek_Bereza dnia 12-05-2019 - 21:38, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
manoska214Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2019 - 20:56
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2017
Posty: 78

Status: Offline
Drogi Jerzy,

dziękuję. To była szybka i profesjonalna pomoc. Nie sądziłam, że aż tyle rodzin Kadłubowskich było w tej niezbyt dużej miejscowości. Oprócz "wywiadu" genealogicznego chcę przejrzeć spisy parafian i inne materiały mówiące o linii Kadłubowskich. Szukam przodków zwłaszcza po mieczu. Na ten moment mam niewiele. Józef Kadłubowskich urodzony w 1928 roku w Kadłubówce, rodzice to Jan i Stefania z Jabłońskich. Tyle tylko w akcie urodzenia niestety. Staram się to ugryźć, gdyż nie mam punktu zaczepienia. Przydałby się spis parafian, spis ludności. Na pewno by mnie uratował akt małżeństwa Jana i Stefanii, jednak bez daty USC rozłoży ręce.

Pozdrawiam, Monika.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam_BucińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2019 - 21:47


Dołączył: 17-01-2017
Posty: 7

Status: Offline
Podymne 1775 jest w szukajwarchiwum
https://szukajwarchiwach.pl/29/678/0/5/605#tabJednostka
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-05-2019 - 21:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Jak widzę to dopiero początek poszukiwań. Na poczatek podpowiem dokument ślubu Jana i Stefanii (poza AD w Drohiczynie) najpewniej znaleźć można także w AP w Białymstoku.
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... rch=szukaj
Na pewno nie ma już tego dokumentu w USC. Jest tylko jedna niewiadoma czy był ten ślub w Łubinie?. Panny Jabłońskie żyły w każdej okolicznej parafii, a śluby były w parafiach panien .Od czegoś jednak trzeba zacząć poszukiwania . Warto skontaktowac sie z AP w Białymstoku. Mogą mieć to zdigitalizowane ale jeszcze nie umieszczone w Szwa. inna sprawa że bardzo pomocne w kontakcie byłoby określenie hipotetycznych lat kiedy ten slub mógł byc . Przydałaby się większa wiedza rodzinna o Janie i Stefanii. Np kiedy i majac ile lat zmarli
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
manoska214Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-05-2019 - 12:10
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2017
Posty: 78

Status: Offline
Szanowny Jerzy,

faktycznie, tę "gałąź" drzewa dopiero zaczęłąm, po skończeniu innej "gałęzi".
Staram się uzyskać więcej informacji, jednak wymaga to kontaktu z trudno dostępnymi członkami rodziny. Jeśli tylko coś uzyskam, będę zwracała się do AP w Białymstoku.
Niestety z aktu urodzenia ich syna- Józefa nie wynikał wiek rodziców. Dlatego właśnie chwilowo utknęłam. Gdyby w internecie były skany z Łubina, mogło by mi to pomóc w samodzielnym poszukiwaniu ewentualnego aktu małżeństwa Jana i Stefanii. Inaczej kwerenda w archiwum.

Pozdrawiam, Monika.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
celonesaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2019 - 23:40
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2019
Posty: 113

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Jerzy nieoceniony jak zawsze.
Dodam tylko, że może to niezwykły przypadek ale w Warszawie Wsz.Świętych w 1871 r. Ślub bierze Bronisław Piotrowski syn Tomasza urodzony w Brzeźnicy, o której Jerzy wspominał. Są alegata w poczekalni
Sprawa stara ale rozwiązania nie widzę


Arku, dziekuje za czujnosc, podraze temat!
Cos moze jest na rzeczy, bo Zofia nalezala do tej samej parafii (jako katoliczka) po slubie z rzeczonym prawoslawnym mezem w Warszawie.

Pozdrawiam,
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.551969 sekund(y)