Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Rodzina Wojtkiewiczów z parafii Naliboki  PostWysłany: 07-02-2019 - 00:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Dzień dobry.
Mam pewien problem. Na Białorusi (konkretnie Naliboki) przed wojną mieszkała moja rodzina (Wojtkiewicze). Niestety w 1943 jak nam wiadomo w Nalibokach miała miejsce zbrodnia. Sowiecka partyzantka oprócz tego, że zabiła mnóstwo osób, to jeszcze spaliła kościół. Tam spłonęły wszystkie metryki.

I teraz pytanie. Czy są jakieś akta, na których podstawie dałoby się wyłapać interesujące mnie informacje, takie jak przodkowie? Dodam jeszcze, że byli raczej że szlacheckiego rodu, ponieważ jedno to, że nazwisko szlacheckie, a drugie to to, że byli dość bogaci. Nie władali wioską, ale w większości byli leśniczymi, natomiast przed tym, jak nimi zostali, to raczej byli szlachtą. Może są jakieś księgi które by mi pomogły? Dodam że interesuje mnie dziadek (Piotr Wojtkiewicz Ur. 1903) i prababka (Felicja Wojtkiewicz Ur. 1859). Jeśli ktoś coś wie to proszę pisać.
Pozdrawiam-Wosiński Wojciech


Ostatnio zmieniony przez Potomek_Wosinskich dnia 20-12-2019 - 17:46, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 07-02-2019 - 07:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Księgi, które Ci pomogą to księgi metrykalne, które wg Ciebie nie istnieją. Jest tam np. Akt chrztu Bronisława Wojtkiewicza syna Juliana i Felicji ze Striżewskich pewnie Strzyżewskich
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1107816
Naliboki do 1900 są tu https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Po zalogowaniu
lata 1901-1912 w Archiwum w Mińsku (Białoruś)
https://archives.gov.by/eng/index.php?id=457122
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 07-02-2019 - 14:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Ale ja przecie byłem na Białorusi, pytałem księdza i mówił że wszystko zostało wypalone. Tak więc pytam, czy w jakichś innych księgach tego nie ma. Jakieś sądowe czy coś
P.s. Właśnie w tych linkach co Pan dał to nic nie ma. Dziadek Ur. 1903, a one są do 1900. A prababka Felicja Wojtkiewicz z TRUSZCZYŃSKICH Ur
1859, a tego roku nie ma. Sad
Pozdrawiam-Wosiński Wojciech


Ostatnio zmieniony przez Potomek_Wosinskich dnia 14-01-2021 - 01:10, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 07-02-2019 - 15:02
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 249

Status: Offline
Po 1901 są w archiwum w Mińsku. Można do nich napisać i zamówić odpowiedni akt.

National Historical Archives of Belarus in Minsk

Parish/Church Years Fond/Inventory Number of items
Bogdanov 1919 - 1922, 1942 - 1950 1781/49 1
Derevnoe 1885 - 1920 1781/49 12
Naliboki 1901 - 1912 1781/49 1
Oborkovo 1885 - 1916 1781/49 3
Vishnevo 1901 - 1915 1781/49 14
Volozhin 1930 - 1938 1781/49 1
Zaberezhie 1901 - 1915 1781/49 13


Zofia Żukowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 07-02-2019 - 15:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Może i pod moim linkiem nic nie ma, ale ja już wiem jak się nazywał mąż Felicji
Ale jak sobie Jaśnie Pan życzy Smile
Dodam, że Edward Wojtkiewicz (brat Piotra) nie urodził się w 1893 i miał drugie imię Antoni
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 00:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
A to przepraszam. Po prostu nie umiem korzystać z tych stron.
Może dał by Pan jakieś instrukcję małe (wiem, ręce opadają ale jestem nowy) jak z tych linków korzystać. Wiem, o dużo proszę, ale jednak może by pomógł Pan coś poradzić.
P.s. jak klikam na większość obrazków to jest tylko numer jakiś długi. Czy to normalne?

Pozdrawiam pokornie-Wosiński Wojciech
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 09:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Zatem instrukcja do ksiąg na familysearch, w których podobno nic nie ma Smile
Instrukcja długa i przepraszam, że łopatologiczna ale na wszelki wypadek taka jest.
Jak klikniesz w ten link
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
zobaczysz dostępne roczniki z Naliboków. Roczniki nie zawsze są w kolejności więc trzeba się przyglądać.
W kolumnie "FILM" zobaczysz często pojawiający się wyraz "ITEM" oznacza on numer nazwijmy to rozdziału w danym filmie.
Na tym etapie najbardziej interesujący jest film
Volume 919-4/10 Births 1885-1900 (czyli urodzenia 1885-1900) - w kolumnie FILM przy tej pozycji napisano ITEM 2
Kliknij teraz na ikonę aparatu (po prawej) przy tejże pozycji (Volume 919-4/10 Births 1885-1900)
Zobaczysz dużo małych slajdów. Żeby je otworzyć musisz kliknąć na jeden z nich
Po lewej stronie ekranu masz okienko kolejno od góry z plusem, minusem (powiększ, zmniejsz), ekranikiem białym (przejście do konkretnego slajdu) i ekranikiem czarnym (slajd na całą stronę).
Najedź na slajd piąty (jest czarny, z cyfrą jeden) i kliknij go a następnie kliknij biały ekranik z menu, które opisałem. Zobaczysz zawartość slajdu, cyfra 1 oznacza 1 rozdział (ITEM) a my potrzebujemy ITEM 2. Kliknij w tym samym menu to samo okienko (ono teraz wygląda inaczej, ma wiele małych ekraników w jednym) i wrócisz do widoku wszystkich slajdów. Zjedź na dół aż zobaczysz kolejne czarne slajdy, na drugim z nich (slajd nr 135, co widać w lewym górnym rogu ekranu po słowie IMAGE) jest duża cyfra 2 (to ITEM 2, który nas interesuje). Teraz klikasz kolejne slajdy (koło słowa IMAGE masz strzałki do przodu i do tyłu)
Od slajdu 139 zaczynają się metryki. Na każdym slajdzie po lewej stronie w pionie wpisano nazwisko, którego dotyczy dany akt. Np. 1 akt dotyczy nazwiska Szarzanowicz (tak odczytuję) i czytamy, że w 1885 1 stycznia, ochrzczone dziecię imieniem Magdalena przez ks. Sidorowicza. W następnej kolumnie czytamy, że to córka chłopów (Kr - kriestian) Benedykta i Barbary Szućkowny (?) urodzona 24 grudnia 1884 we wsi Jankowiczach. W ostatniej kolumnie - kto był chrzestnym.
Żeby szybko przeglądać patrz tylko na te nazwiska w pionie po lewej. Jak Cię jakieś zainteresuje to wtedy czytaj cały akt. Wojtkiewicz zaczyna się na literę B - dużo takich nazwisk nie ma, próbkę masz w akcie, którego link Ci przesłałem powyżej więc łatwo porównać.
Może to długie ale jak poszukasz chwilę to zobaczysz, że to bardzo proste. Trudniejsze jest znalezienie konkretnych osób.
Bez wyciągnięcia metryki z archiwum w Mińsku z 1903 nie będzie 100% pewności ale uważam, że mamy 99% pewności, że to ta para - Julian i Felicja Strzyżewska. Dlaczego tak myślę ?
Jak przejrzysz metryki urodzeń z lat 1885-1900 to zobaczysz. Dla niewprawnego oka pewnie ze dwa dni pracy ale warto. Zobaczysz rodzeństwo Piotra i Edwarda a także ustalisz kiedy urodziło się pierwsze dziecko (bez 100% pewności ale znów na 99%). To kiedyś pomoże szukać aktu ślubu Juliana i Felicji.
Jak już będziesz pisał do Archiwum w Mińsku zapytaj czy aby nie mają roczników małżeństw sprzed 1900. Nie wszystko tak rzetelnie jest w necie.
Powodzenia
Arek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 12:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Chwila, chwila. Mówił Pan, że Edward Wojtkiewicz brat Piotra nie urodził się w 1893.
1. Skąd Pan wiedział że Piotr miał brata?
2. skąd Pan wiedział że akurat tak go mam wpisanego do drzewa?
3. Jak nie w 1893 to kiedy?
Pozdrawiam-Wosiński Wojciech

_________________
Pozdrawiam,
Wojciech Kacper Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 12:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Bo ja mam taką szklaną kulę i sobie z niej czytam Smile
Ma Pan (zwykle tu jesteśmy na Ty ale jak Pan sobie życzy) witrynę na myheritage a tam Piotra i jego brata Edwarda. Osoby zmarłe są widoczne dla innych więc widzę. Dubickich też Pan tam ma, nieprawdaż ? A Dubickich w Nalibokach wielu (tzn. wiele aktów chrztu widzę)
Tak to niestety jest, że niektórzy proszą o pomoc ale skąpią z informacjami. Nie mamy rocznika 1903 ale roczniki, które obejmują Edwarda mamy.
Znalazłem akt chrztu Edwarda Antoniego Wojtkiewicza w parafii Naliboki, ale w innym roczniku (bliskim). Pan także go znajdzie. Nie wiem skąd ta Usa choć jest taka miejscowość w par. Naliboki - Usa Kulowska to on urodził się w zaścianku Kromań.
Może pan sobie zobaczyć gdzież to jest tu http://www.kami.net.pl/kresy/
w tejże bazie kami Kromań jest określany jako leśniczówka
I tak, Pana przodkowie Wojtkiewiczowie byli szlachtą na 99% choć dopiero za jakiś czas Pan do tego dojdzie jeśli wykona Pan sporo pracy. W metrykach chrztu dzieci z Naliboków są określani jako chłopi ale w metryce ślubu Juliana i Felicji są już mieszczanami a to oznacza szlachtę, która się nie wylegitymowała
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 12:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Ja od krewnego usłyszałem że się Edward urodził w 1893, ale w sumie zobaczyłem z doświadczenia że w metrykach często się zdarzały błędy. Czyli rozumiem, że jego akt urodzenia jest gdzieś w latach 1885-1900?

_________________
Pozdrawiam,
Wojciech Kacper Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 12:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Tak, jest w tych latach podobnie jak przynajmniej trójki innych dzieci tej pary. Może jeszcze coś mi umknęło, warto sprawdzić. Podpowiem dla ułatwienia, że zwykle metryki były fotografowane dwa razy czyli dwa slajdy pod rząd są takie same (to oszczędzi nieco pracy choć trzeba uważać, bo to przecież nie musi być reguła). Piszę żeby pracy oszczędzić.
Napiszę również, że w latach 1885-1895 i 1899 nie spotkałem żadnych innych aktów chrztu osób o nazwisku Wojtkiewicz poza dziećmi tej pary. Ale to już musi Pan samemu sprawdzić.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 12:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Dobrze, dziękuję, będę miał mniej pracy. Biorę się do pracy.
A jednak ten ksiądz nie wiedział że są sfotografowane.
Pozdrawiam-Wosiński Wojciech


Ostatnio zmieniony przez Potomek_Wosinskich dnia 03-10-2019 - 19:56, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 12:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ksiądz niewinny, proszę go nie wyzywać Smile
Może i metryki w parafii spłonęły ale w XIX w. zwykle były prowadzone w dwóch egzemplarzach. Jeden zostawał w parafii, drugi szedł do archiwum sądu hipotecznego (choć nie wiem jak to do końca było w Carstwie) https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyznaniow ... metrykalna
Proszę dać znak, co udało się znaleźć, podpowiem wtedy co dalej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 12:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Chwila, mówił Pan że nie znalazł pan nikogo oprócz Edwarda i Piotra?
Piotr był rocznik 1903 a to obejmuję do 1900

_________________
Pozdrawiam,
Wojciech Kacper Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Metryki z Białorusi.  PostWysłany: 08-02-2019 - 12:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Nie, nic takiego nie mówiłem. Były inne dzieci. Czy przeżyły dzieciństwo ? Nie wiem.
A tak z ciekawości - informacja, że Felicja była z domu Truszczyńska pochodzi z jakiego źródła ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.976150 sekund(y)