Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 10:11 sobota, 23 marca 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Pytanie o metryki z XVII/XVIII wieku.  PostWysłany: 04-02-2019 - 16:53
Sympatyk

Status: Offline
Dzień dobry, próbowałem już wszystkiego. Ciągle nie mogę odnaleźć mojego 7x pradziadka. Nazywał się Józef Wosiński. Jego żona to była Marianna Cięszka (Cięska, Czięszka). Miał syna Piotra urodzonego w 1735. Mieszkał od wieków w okolicach Leoncina. Jeśli ktoś by coś wiedział to proszę się odezwać. Ja naprawdę już nie dam rady tego odnaleźć, bo próbowałem chyba wszystkiego. Nawet nie wiem kiedy on się urodził.
Przepraszam jeśli kogoś denerwuję tym tematem, jestem jeszcze nowy.
Pozdrawiam-Wosiński.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Pytanie o metryki z XVII/XVIII wieku.  PostWysłany: 04-02-2019 - 17:09
Zasłużony
Sympatyk

Spójrz do geneteki, wpisz Leoncin (parafia), zobaczysz białą plamę w małżeństwach od 1723 do 1736, być może w tych właśnie latach był ślub Józefa, a akta prawdopodobnie się nie zachowały, może Marianna była z innej parafii, jest szansa (niewielka) że ślub był gdzie indziej.
pozdrawiam
Basia Sikorska

Temat postu: Pytanie o metryki z XVII/XVIII wieku.  PostWysłany: 04-02-2019 - 17:37
Sympatyk

Dziękuję za jakie kolwiek informacje. Sprawdzę to. Jednak ja jakoś muszę dojść do jego rodziców.
Pozdrawiam-Wosiński

sbasiaczOffline
Temat postu: Pytanie o metryki z XVII/XVIII wieku.  PostWysłany: 04-02-2019 - 18:04
Zasłużony
Sympatyk

metryki z tego okresu nie zawierają informacji o rodzicach Sad

Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: Pytanie o metryki z XVII/XVIII wieku.  PostWysłany: 04-02-2019 - 18:13
Sympatyk

ponadto nawet gdyby się zachowały metryki z tych lat, to nie ma gwarancji że ksiądz wpisał wszystkie akty- ja wielokrotnie spotkałem się z brakiem ludzi ewidentnie gdzieś urodzonymi, ożenionymi, czasem zmarłymi, a po metrykach ani śladu chociaż formalnie z danych lat są. taki urok naszej ruletki

Temat postu: Pytanie o metryki z XVII/XVIII wieku.  PostWysłany: 04-02-2019 - 19:11
Sympatyk

Jak to metryki nie zawierają informacji o rodzicach?

sbasiaczOffline
Temat postu: Pytanie o metryki z XVII/XVIII wieku.  PostWysłany: 04-02-2019 - 19:34
Zasłużony
Sympatyk

do 1810r. podawano tylko imię, nazwisko, stan, skąd i świadków
zindeksowałam parafię Bychawa od 1617 r. i nie spotkałam innych danych

SavickOffline
Temat postu: Pytanie o metryki z XVII/XVIII wieku.  PostWysłany: 04-02-2019 - 19:41
Sympatyk

Ja mam metryke aktu slubu mojego 5x pradziadka z 1821 r. Niestety nie ma w niej miejsca pochodzenia i ani słowa o jego rodzicach. A jako że był prawdopodobnie flisakiem więc nie wiadomo skąd przybył. Jedyne co wiem to ile miał lat w momencie ślubu.

Jednak nie ma się co poddawać prawdopodobnie trafiłem na jego brata i będę starał się tą drogą dojść skąd pochodził - zawsze jest jakaś droga alternatywna.

Pozdr.
Adrian

vitooOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2019 - 21:16
Zasłużony
Sympatyk

W wielu wypadkach metryki spisywano okresowo na luźnych kartach, czy też w raptularzach (do których także nie zawsze wszystko trafiało). Efektem tego są są luki. Czasem obejmują one całe roczniki, czasem tylko niektóre miesiące. Ponad to przełom XVII/XVIII wieku to okres w którym nazwiska chłopskie nie zawsze były w pełni ukształtowane. Wychodzenie więc z założenia, że coś być "musi", zwłaszcza dla początków XVIII wieku jest lekko mówiąc zbyt optymistyczne. Oczywiście warto próbować ale bądźmy realistami. Przede wszystkim należałoby przejrzeć WSZYSTKIE metryki z par. Leoncin od 1694 roku począwszy, jedna po drugiej, włącznie ze świadkami i chrzestnymi. Tak dla 100% pewności. Może przodka tam nie będzie, ale jeśli są tam inni Wosińscy to bardzo możliwe, że i Józef był z tej parafii. Jeśli natomiast pojawiają się dopiero w 1735 roku to nic pewnego powiedzieć się nie da, ale brak nazwiska w metrykach z lat 1694-1735, przemawiałby za tym, że przybyli z innej parafii.

Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2019 - 18:45
Sympatyk

przeszukałbym jeszcze parafie wokół badanej. czasem zdarzało się że pleban umarł, wyjechał, chorował i wówczas często sakramentów udzielał sąsiedni ksiądz. Ja tak znalazłem swojego pra ok 1750 chociaż metryki w rodzinnej parafii były tylko od 1784- ale swoje dzieci akurat chrzcił u sąsiadów, dlaczego , nie wiem ale co szczęście to szczęście Smile

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat