Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pelagiusz
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2010 - 10:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2008
Posty: 70

Słowo "duda" w języku staropolskim mogło też oznaczać "pustkę", "pustkowie".

Taką etymologię przyjął Roman Skwara, autor artykułu "Karcz, Karczew, Karczewscy" ("Głos Karczewa" nr 81) przedstawiającego najwcześniejsze dzieje podwarszawskiego Karczewa oraz sąsiadującej z nim, a istniejącej co najmniej od XV wieku wsi Duda, gniazd rodowych Karczewskich i Duckich herbu Jasieńczyk.

Jacek Ducki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2010 - 11:51
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witamy na Forum Smile

Proponuję przeczytać wątek T: Gawędy o nazwiskach żydowskich

http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... 2281.phtml

Pozdrawiam serdecznie Maria
P.S. Uprzejmie proszę, o podpisywanie własnych postów, imieniem i nazwiskiem lub chociaż imieniem,
byłoby nam miło…Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BaginsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2010 - 22:51
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2009
Posty: 132

Status: Offline
Dużo osób z nazwiskiem Duda występuje w woj. Świętokrzyskim (patrz: Geneteka) i są zapisani w księgach katolickich od kilku wieków. Być może są też inne gałęzie w innych regionach. Czasem to samo nazwisko utworzyło się w różnych miejscach niezależnie od siebie, ponieważ było utworzone od popularnego imienia, czynności itp.
Polecam krótki artykuł o pochodzeniu nazwisk:
http://www.ornatowski.com/sname.htm
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kessOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2010 - 23:00


Dołączył: 12-04-2010
Posty: 7
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W gminie Brańszczyk (woj. mazowieckie) jest pięknie położona wieś Dudowizna. Powstała w latach trzydziestych XIX wieku, kiedy to dwóch braci Duda otrzymało pozwolenie na budowę domostwa na skraju lasu - Puszczy Białej.
Niestety, to nazwisko do dnia dzisiejszego w najbliższej okolicy nie dotrwało.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
San.Min.Offline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 03-02-2019 - 15:46
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2018
Posty: 216

Status: Offline
Mam w drzewie jedno nazwisko, które nie brzmi polsko. Natorf (żona Wencel)
Nikt nic nie wie.

Udało mi się jedynie znaleźć strzępki świadczące o tym, ze nie jest to polskie nazwisko (oprócz brzmienia): jedna z przodkiń miała być ostrzegana przed ślubem z Polakiem. Skupisko Natorfów w łódzkim żeniło się z osobami o nazwiskach: Hamel (Gotlib Hamel), Buchwikier, Fliegel. Sprawdziłam jeden akt slubu i było tam napisane, że są wyznania anglikańskiego. Według Wikipedii w tamtym czasie Polaków w tym kościele nie było, za to często Żydzi przchodzili do tego kościoła.

Te nowsze pokolenia miały już polskie imiona i polskich mężów/żony.

Czy jest gdzieś spis Żydów, którzy zmienili wiarę? Interesuje mnie mazowieckie.


Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 03-02-2019 - 16:14
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Zbyt roszczeniowo i słusznie, bo Polak to ladaco i hulaka. Księgi konwertytów (neofitów) z judaizmu można znaleźć w niektórych archiwach diecezjalnych i archidiecezjalnych. Natomiast קהלה prowadził bardzo szczegółowy rejestr takich neofitów. Podobno zostały one udostępnione hitlerowcom i na ich podstawie gestapo oraz ss trafiały do polskich rodzin pochodzenia żydowskiego, które często już nawet nie wiedziały o swoim pochodzeniu, co było niewyobrażalną tragedią dla członków tych rodzin. Dla nich w gettach były utrzymywane kaplice katolickie. Gdzie szukać tych ksiąg - tego nie wiem. Mogę też podpowiedzieć, że w Miesięczniku Heraldycznym były publikowane nazwiska osób, którzy zmienili swoje nazwisko, ale tylko na takie, które nosiła polska szlachta, wraz ze wskazaniem polskiej gminy, gdzie zmiana nazwiska nastąpiła. Wśród tych osób jest dużo Żydów.

Jak zwykle na bazie swojego nazwiska podam ciekawostkę przyrodniczą. W Odessie (która w tej chwili nazywana jest przez Żydów Małą Jerozolimą) i okolicy, żyło bardzo dużo potomków Khazarów wyznających judaizm. Wśród nich w XIX/XX wieku występowała rodzina Kosteckich, której zapewne męskim przodkiem był jakiś nie Żyd. Parę lat temu na jednym z rosyjskojęzycznych forów genealogicznych znalazłem wpis kobiety o nazwisku Kosteckaja, mieszkającej gdzieś na dalekim wschodzie Rosji, która zadała pytanie - „Ребята, а почему нашей фамилией постоянно интересуется еврейская диаспора?". To świadczy, jak Żydzi mają dobrą orientację w temacie swojej genealogii. Wink


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 03-02-2019 - 17:08, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 03-02-2019 - 16:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Nikt nic nie wie ? A nie chodzi o Ludwika Natorfa i Józefę Wencel ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
San.Min.Offline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 03-02-2019 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2018
Posty: 216

Status: Offline
Robert dziękuję.

Arek, tak dokładnie. Nikt nic nie wie na temat pochodzenia. To wszystko tylko domysły. Co myśle, że byłoby zrozumiałe, biorąc pod uwagę II wojnę i późniejsze prześladowania. Może nie chcieli się chwalić pochodzeniem.
Skąd znasz te osoby?

_________________
pozdrawiam

Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 03-02-2019 - 17:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Mam taką szklaną magiczną kulę, nazywa się geneteka Smile
Zacznij korzystać zanim stworzysz nową teorię dziejów rodziny. Ich ślub znajdziesz w Mińsku Mazowieckim, sam akt na szwa. I nie, oni nie byli Żydami. Kropka.
Poczytaj w necie jak tworzyły się żydowskie nazwiska i kiedy i wyciągnij wnioski.
Żydowska legenda jest modna na forum i pojawia się przynajmniej raz w miesiącu. Ma zaciekawić audytorium i wciąż jest skuteczna Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 03-02-2019 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Sandro,

znowu drobne szkolonko. Najpierw na stronie geneteka.genealodzy.pl w Mazowieckiem w rozszerzeniu parafie wyszukujesz Mińsk Mazowiecki. W okienku wyszukiwarki "Osoba" wpisujesz odpowiednio - Natorf i Ludwik. Z zakładki małżeństwa ustalasz, że akt jego małżeństwa ma nr 22, a ślub został zawarty w 1850 roku.
Szwa, to nic innego jak skrót do jednej z witryn internetowych, gdzie prezentowane są skany metryk. W tym wypadku chodzi o szukajwarchiwach.pl, gdzie w okienku wyszukiwarki wpisujesz żądane hasło - akta Mińsk Mazowiecki i zaznaczasz tylko ze skanami. Na wyświetlonych stronach (s. 102) odnajdujesz hasło "Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Mińsku Mazowieckim", gdzie odklikujesz "Jednostki" i już masz dostęp do skanów metryk. Odszukujesz na stronie 2 akta z 1850 roku i wchodzisz w nie. Bez problemu odszukujesz akt małżeństwa nr 22:
https://szukajwarchiwach.pl/62/231/0/-/ ... pHi6ovsg_Q

Panna młoda pochodziła/urodziła się w Tyborowie.

Pamiętamy o podstawowej zasadzie genealogicznej. Zagłębiając się w historię swojej rodziny, musimy liczyć się z różnymi niespodziankami. W tych czasach, gdzie większość ludzi jest pomieszana genetycznie, o przynależności narodowościowej, etnicznej, itd. decyduje świadomość. Jeżeli mieliśmy przodków różnych nacji: polskich, cygańskich, żydowskich, niemieckich, węgierskich, itp. wybieramy według tylko nam wiadomego klucza, kim się czujemy. Nikt nie ma prawa nam narzucać, wmawiać, sugerować, że jesteśmy np. Żydem. To tylko nasz indywidualny, niezawisły wybór.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 03-02-2019 - 21:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ojciec Ludwika był wyznania ewangelicko-augsburskiego. W Siennicy i Mińsku nie miał gdzie praktykować i stąd wpisy rz-k. Jak mógł praktykować to chrzcił ewang-aug
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
San.Min.Offline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 03-02-2019 - 22:17
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2018
Posty: 216

Status: Offline
Robercie, dziękuję Ci bardzo, oczywiście znam obie strony i korzystam z nich. Robiłam to co opisałeś już wcześniej. Teraz też weszłam sprawdzić, ponownie i najwyraźniej coś robię nie tak, bo w Mińsku brak skanów po zaznaczeniu "tylko ze skanami"...

Ale weszłam "od tyłu", po tym skanie Wink super! Będę szperać dalej Very Happy

Arek, dziękuję Smile

Przeoczyłam Twoją wcześniejszą wypowiedź. Tak jak już pisałam, znam obie strony. Korzystam z nich często gęsto. Nie wiem dlaczego nie wyszło mi tym razem. Nie trzeba być złośliwym. Naprawdę staram się robić co mogę sama, bo to wielka frajda. Coś najwyraźniej w tym przypadku robię nie tak.

Skąd wiesz, że nie byli Żydami? Skoro nie doszłam do tego to znaczy, że doszłam do ściany ze swoimi umiejętnościami i dlatego pytam na forum, które po to zostało chyba stworzone, żeby pomagać tym mniej zaawansowanym. Będę wdzięczna jeśli podzielisz się ze mną swoją wiedzą.

O ile nie jest tajemna Razz Laughing
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 04-02-2019 - 06:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Powtórzę,
1. korzystaj z geneteki. Wybierz parafię Mińsk Mazowiecki, zaznacz szukaj w pobliskich, w polu nazwisko wpisz N* w polu imię wpisz Teodor
2. Wyniki obejrzyj w szwa, akt ślubu jednego z dzieci Teodora pokaże ślad.
3. Wpisz w google frazę: powstanie nazwisk żydowskich i spróbuj coś przeczytać na ten temat. Zobacz w genetece jak np. W Mińsku w latach 1809-1825 wyglądały żydowskie nazwiska. Wybierz sam zakres lat bez nazwiska i imienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 04-02-2019 - 12:14
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
zarówno wymaganie istnienia spisu by stwierdzić czy ktoś powinien w takim hipotetycznym figurować
jak i uogólnianie: z nadanych urzędniczo nazwisk w krótkim okresie- wyciąganie wniosku "brak podobieństwa na pierwszy rzut oka , więc hipoteza fałszywa" jest błędne
zdecydowanie (z wielu względów , w tym przekłamań i naszych braków w historii, w całej edukacji) indukcyjnie nie dedukcyjnie: tj z wielu małych faktów teoria, nie z "ogólnie wszyscy wiemy, że ..więc i tak [pewnie] było i w tym przypadku"
"podłoże" "otoczenie" ogólna wiedza - jak najbardziej przydatna, ale nie w ten sposób stosowana:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu: Re: jak sprawdzić pochodzenie żydowskie nazwiska?  PostWysłany: 04-02-2019 - 12:32
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
[quote="San.Min."]Mam w drzewie jedno nazwisko, które nie brzmi polsko. Natorf (żona Wencel)
Nikt nic nie wie.

A należało wejść w GOOGLE, tam pełno NATORFFÓW (pisani przez 1 F - to ci sami). Ich potomkowie w linii prostej żyją i aktywnie działają na Mazowszu (z Warszawą). Mają swoje drzewo na stronie webtrees, zarządzane przez MACIEJA NATORFFA (maciej@natorff.com); na warszawskiej Pradze znany jest JACEK NATORFF (j.natorff@wp.pl), związany z miejscowym Muzeum.

B. znaną postacią był MIECZYSŁAW NATORFF, którego firma w pocz. XX w. budowała mosty w Rosji, działała również w II RP. Pracował w niej mój stryj, a okresowo również - ojciec ( Natorffowie to nasza daleka rodzina). Rodowód zachodni, początkowo - ewngelicy.

Życzę powodzenia!
Wojciech Sz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.639034 sekund(y)