Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ordak_Andrzej1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2019 - 09:42
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2011
Posty: 12

Status: Offline
Dzień dobry. Mam prośbę pytanie. Czy po reformie wojskowej Milutina w 1874 r brano do wojska carskiego młodych gospodarzy właściecieli gospodarstw rolnych? Jest opisanych wiele wyjątków które to zwalniały z odbycia służby , ale nigdzie nie spotkałem się aby fakt posiadania nawet pokażnego gospodarstwa rolnego zwalniał od służby dotyczy to zrówno gospodarzy kawalerów i tych co już założyli rodziny. Powołanie takiego człowieka stwarzało chyba wielki problem w utrzymaniu gospodarstwa. W moim przypadku chodzi o gospodarza w wieku 22 lat właściciela dosyć pokażnego gospodarstwa i wsystko wskazuje że odbył 6-cio letnią służbę w wojsku carskim. Czy tak mogło być ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zlotkoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2019 - 00:08
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2009
Posty: 87

Status: Offline
Pani Ireno,
ma Pani rację. Daniel Kuprianiuk po pobytach w lazaretach (Tylża, Głogów, Wrocław, Łambinowice) został wysłany do Rosji i wymieniony na innego jeńca. Oto fiszka, której jest na stronie gwar.mil.ru i potwierdza ten fakt:
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_ple ... 26page%3D1

Pozdrawiam
Złotko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2019 - 12:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Dziękuję, Złotko) Znalazłeś potwierdzenie mojej teorii. Daniel Kuprianiuk był wymieniony na jeńca ze strony przeciwnika, myślę że też bardzo chorego-rannego.
Mam olbrzymią fantazję przeszłości) bo to była tylko moja wersja.

O tych wymianach czytałam dawno wzmiankę.
Kilka lat temu interesowałam sie dawnymi przewodnikami po Warszawie, wydanymi przez zaborców.
Był taki Jerzy Szamurin, młody człowiek, podróżował z siostrą po ciekawych miejscowościach euuropejskiej części imperium i potem pisał przewodniki.

Ostatni przewodnik był warszawskim, rok 1915. Nic ciekawego z punktu widzenia naukowego tam nie było, może oprócz zdjęć. Był zachwycony pięknotą Warszawy.
Byłam ciekawa do tej osoby, z mozaiki na ile mogłam zrobiłam jego biogram. Był powolany do wojska, może nawet w Warszawie, też gdzieś bitwie w Prusech trafił ranny do niewoli, w niewoli pisał dzienniki i rysował. Potem był wymieniony na jeńca niemieckiego - tak zrozumiałam.
Znalazłam te go wspomnienia o obozie i o niewoli, czytałam, a propos są tam o Polakach w obozie/obozach szpitalnych też. Ale nie pamiętam żeby były nazwiska.
Napisał że chce żeby świat wiedział co się dzieje w tych lagrach i szpitalach.
Ta książka straszna. Dla mnie to czytanie zmieniło całą opinię o tej wojnie.
Znalazłam ją w Internecie.
Nazywa się "2 lata w niewoli niemieckiej"/Два года в немецком плену
https://www.prlib.ru/item/330434
http://prussia.online/books/dva-goda-v-germanskom-plenu
Los J. Szamurina nie jest do końca znany, chyba zginął w 1918.
Mieli młodszego brata, ten brat Eugeniusz, jeśli się nie mylę, stał w ZR znanym bibliotekarzem-naukowcem, system katologów bibliotecznych istniejący nadal w Rosji to jego sprawa.

Przepraszam że trochę nie w temacie.
Jeszcze jeśli o tym szpitalu chirurgicznym w Spb.
W artykule jest zdanie że o tym szpitalu starały się nie pisać, jakby go i nie było.
Moim zdaniem jest to prawda, bo wtedy byłaby złamana legenda propagandowa o atace na Pałac Zimowy. Bo większość tych pomieszczeń i pokojów w Pałacu to był szpital chirurgiczny dla żołnierzy. Chyba z tego powodu tak szybko ten szpital był zlikwidowany, żeby o nim zapomniano.

Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JMrozowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2019 - 23:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2015
Posty: 58
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję wszystkim za pomoc. Znalazłem jeszcze 3 karteczki:

https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen32407823/
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen31310768/
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen31348959/

Na jednej jest Tylża, na drugiej Glogau a na tej trzeciej?

Czy dolne numerki oznaczają numer listy jeńców (z lewej) i numer na liście (z prawej)? Ten z lewej jest zawsze duży 4- lub 5-cyfrowy, drugi zawsze mały. Może to przypadek ale numery chyba trochę pomagają w ustaleniu chronologii, te starsze (Tylża, Glogau) są 4-cyfrowe, Lamsdorf 5-cyfrowe, karteczka z informacją o wymianie jeńców ma numer najwyższy. Jest w tym jakiś sens?

pozdrawiam
Jerzy Mrozowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-01-2019 - 13:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Jerzy,
miejscowość na tej kartce
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen31348959/
to Skaudwile, miasto na Litwie. Na stronie którą podlinkowałam niżej jest zdjęcie z jeńcami w tym mieście. Chronologicznie ta kartka powinna być po Tylży.
Z tego co mogę powiedzieć na ten temat i o czym można odczytać z kartki - był to punkt przejściowy dla tych rannych jeńców.Chyba potem był Głogów.

U tegoże J. Szamurina na początku jego wspomnień opowiadanie o szpitalu w Tylży, był tam jako ranny jeniec. Po 2,5 latach obozów też był wymieniony, już inwalidem, do Rosji. Nazwisk we wspomnieniach nie pisał żeby nie zaszkodzić, bo ci o których pisał byli jeszcze w niewoli.

Na tej kartce, którą znalazł złotko,
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_ple ... 26page%3D1
jest napisane że z obozu jeńców Lamsdorf jest wysłany przez Jassnicę/Jaśnicę (??? odczytać/zweryfikować trudno) do Rosji dla wyniany, uszkodzona szczęka.
U tegoże Szamurina jest wzmianka że taki obóz dla jeńców-inwalidów do wymiany był w Szczecinie.

Znalazłam w internecie listę obozów na terenach Austro-Węgier
VI. Лагеря для больных военнопленных (Kriegsgefangenen-Beobachtungsstation)​

Военное командование Кракова (Militärkommando Krakau): Wadowice. Охрана – k.k.LdstWachBaon Nr.22. В этом лагере содержались больные русские военнопленные, как нижние чины, так и офицеры.

Несмотря на достаточно подробную информацию, приведенную в двух приведенных выше австро-венгерских источниках, список лагерей, где содержались русские военнопленные в годы Первой мировой войны все же недостаточно полный. Исчерпывающую информацию удалось найти в отечественном издании – “Справочнике для сношений с русскими военнопленными, находящимися в Германии и в Австро-Венгрии”, подготовленном генерал-лейтенантом Иваном Александровичем Овчинниковым и выпущенном в 1916 г. в Петрограде.
http://elib.shpl.ru/ru/nodes/27856

Ниже приводится “Список мест водворения (лагерей) русских пленных в Австро-Венгрии и в местностях, оккупированных австрийскими войсками (составлено по спискам, полученным из Австро-Венгрии по 1 февраля 1916 года)”. Написание городов дается в соответствии с первоисточником, где и был опубликован список.

Аклош (Aklos), Альшоу-Верецке (Also-Vereczke), Андрухов (Andruchow), Арад (Arad), Баден (Baden), Байя (Baja), Баласса-Дьярмат (Balassagyarmat), Балатонфюред (Balaton-Fured), Бартия (Bartia), Бахассадьяцмал (Bahassagyazmal), Башка (Baschka), Бекеш-Чаба (Bekescsaba), Бераун (Beraun), Бертольдштейн (Bertholdstein), Бесбанья (Besz-Banya), Бестерце-Бания, или Банская Быстрица, или Нейзоль (Bestercze-Banya / Neusohl), Бирча (Biercze), Бистриц, или Бестерце (Bistritz / Bestercze), Бобова (Bobowa), Богумилов (Bogumilow), Болдогассов, или Фрауенкирхен (Boldogasszony / Frauenkirchen), Боржецин (Borzecin), Бохния (Bochnia), Боцен (Bozen), Брассо, или Кронштадт (Brasso / Kronstadt), Браунау, на Инне (Braunau, a.Inn), Брегенц (Bregenz), Бржеско (Brzesko), Брук на Лейте (Bruck a/L), Брюкс (Brüx), Брюнн (Brünn), Будапешт (Budapest), Будвейс (Budweis), Белгорай (Bjelgorai), Белиц (Bielitz), Беловар (Belovar), Бельц (Belz), Беч (Biecz), Бюн (Bun), Бяла (Biala), Ваарош-Лазы (Varoslazy), Ваарош-Солонак (Varosszolonak), Вадовице (Wadowice), Вад-Самбад (Wadyszambad), Вайдгофен (Waidhofen), Вац (Vacz), Ваш-Суран (Vassurany), Вегшейд (Wegscheid), Вейскирхен (Weisskirchen), Вельс (Wels), Веренчанка (Werenczanka), Веспрейм (Veszprém), Визельбург на реке Эрлаф (Wieselburg a.Erlaf), Виллах (Villach), Вильковице (Wilkowice), Витковиц (Witkowitz), Вишнич (Wisznitz), Волоуц (Volocz), Воля (Wola), Вильковышки (Wilkowyschki), Вышков (Wyschkow), Вена (Wien), Гаймашкер (Hajmasker), Гарт у Амштеттена (Harth b.Amstetten), Гачин (Hatschin), Гаяшд (Hajasd), Гединг (Göding), Гейнрихсгрюн (Heinrichsgrün), Германштадт (Hermannstadt), Герцогенбург (Herzogenburg), Гитчин, или Ичин (Gitschin / Jicin), Гмюнд (Gmund), Гольштейн у Ольмюца (Holstein b.Olmütz), Гомоунна (Homonna), Горлиц (Gorlice), Гошонч (Cosonc), Градшан (Hradschan), Гран, или Эстергом (Gran / Esztergom), Граткорн (Gratkorn), Граун (Graun), Грац (Graz), Гредиг (Gröding), Гросвардейн, или Надь-Ваарад (Grosswardein / Nagy-Varad), Гросс-Канижа, или Надь Канижа (Gross Kanizsa / Nagykanizsa), Грыбов (Grybow), Гюнс, или Кешег (Güns), Дебречин (Debreczin), Дейч-Габель (Deutsch-Gabel), Дейш (Des), Делятынь (Delatin), Дембица (Dębica), Десе (Desze), Дзедиц (Dzieditz), Добрава (Dobrau), Добржан (Dobrzan), Добромил (Dobromil), Домброва (Dombrowa), Дорнаватра (Dornawatra), Дунасердагель (Duna-Szerdahely), Дьендьеш (Gyöngyos), Дьер, или Рааб (Győr / Raab), Дьимотфальва (Giymotfalva), Дьюлафехейрваар (Gyulafehervar), Егерндорф (Jägerndorf), Живиц (Zywiec), Жолна (Силлейн) (Zsolna (Sillein)), Завихост (Zawichost), Загреб (Zagreb), Закличин (Zaklitschin), Зальцбад (Salzbad), Зальцбург (Salzburg), Зоммерейн, или Соморя (Sommerein / Somorja), Звержинец (Zwierzyniec / Zwircinica), Зеебах (Seebach), Зомбор (Zombor), Зонтагсберг (Sonntagsberg), Зяблинков (Zablinkow), Иглава (Iglau), Издебно (Izdebno), Илльнау (Illnau), Инсбрук (Innsbruck), Йозефштадт (Josefstadt), Кагран (Kagran), Кальмица (Kalmica), Канижа (Kanizsa), Капошваар (Kaposvar), Карлштейн (Karlstein), Касса (Kassa), Каценау (Katzenau), Кашау (Kaschau), Кениггрец (Königgrätz), Кенты (Kenty), Кеньермезо у Эстергома (Kenyermezo bei Esztergom), Керешмезе (Körosmezo), Кестгель (Keszthely), Кечкемет (Kecskemet), Кешег, или Гюнс (Kőszeg), Кираальгед, или Кравлова гора (Kiralyhedy), Кисуцауйхели (Kiszucza-Ujhely), Киш-Себен (Kisszeben), Клагенфурт, или Целовец (Klagenfurt), Клатовы (Klattau), Клейнмюнхен (Kleinmünchen), Клостербрук (Klosterbrück), Клостернейбург (Klosterneuburg), Книттельфельд (Knittelfeld), Колин (Kolin), Коложваар (Koloszwar), Коломеа (Kolomea), Комаром (Komarom), Комарно (Komarno), Комотау (Komotau), Корнейбург (Korneuburg), Краковиц (Krakowiec), Краков (Krakau), Красечин (Kraseczyn), Красне (Krasne), Крейцштейн (Kreutzstein), Кремзир (Kremsier), Кремс (Krems), Кржеминице (Krzemienice), Криммль (Krimml), Куттенберг (Kuttenberg), Куфштейн (Kufstein), Лагевник (Lagiewnik), Лагендорф (Lagendorf), Лайбах, или Люблина (Laibach), Ламбрехт (Lambrecht), Ласковиц (Laskowitz), Лебринг (Lebring), Лежайск (Lezajsk), Лейпник (Leipnik), Лейтмериц (Leitmeritz), Лека, или Лекенгауз (Leka / Löckenhaus), Леобен (Leoben), Лец (Löcz), Леч (Löcz), Линц (Linz), Лобар (Lobar), Лобцов (Lobzow), Лошонц (Losonz), Лугош (Lugos), Львов (Lemberg), Люблин (Lublin), Маарамарош-Сигет (Marmaross-Sziget), Маарош-Ваашааргель (Maros-Vasarhely), Мадьяр-Оувар (Magyarovar), Марбург (Marburg), Мариенберг (Marienberg), Мархтренк (Marchtrenk), Мееркирхен (Meerkirchen), Мезе-Кевешд (Mezőkövesd), Мезе-Лаборц (Mező Laborcz), Мейдлинг (Meidling), Мельк (Melk), Миловиц (Milowitz), Мистельбах (Mistelbach), Миттельберг (Mittelberg), Михов (Miechow), Мишкольч (Miskolcz), Миш-Собен (Misszoben), Мункач (Munkacz), Мшанна Дольна (Mszana-Dolna), Мье-Кевешд (Mjökövesd), Мюлинг (Mühling), Надбржезье (Nadbrzezie), Над-Кикинда (Nagykikinda), Надь-Михаэль (Nagymihály), Надь-Сетен (Nagysseten), Надь-Сомбат, или Тырнау (Nagy-Szombat / Tyrnau), Надь-Шебен (Nagyszeben), Нейгаус (Neuhaus), Нейзидль, или Нецзидер (Neusidl a/See / Nezsider), Нейленгбах (Neulengbach), Нейнкирхен (Neunkirchen), Нейтра, или Ньитра (Neutra), Нейштадт (Neustadt), Нецзидер (Nezsider), Нещач, или Новый Сад (Neusatz), Нижанковице (Nizankowice), Ниско (Nisko), Новый Зандец (Neu Sandec), Новый Тарг (Nowytarg), Ньиредьяза (Nyiregihaza), Оасберг (Oasberg), Обер-Голлабрунн (Ober Hollabrunn), Одерберг (Oderberg), Одерфурт (Oderfurt), Ольмюц (Olmütz), Орат (Orat), Ортельсбург (Ortelsburg), Освецим (Osviecim), Острау (Ostrau), Остфиассонифа (Ostfyassonyfa), Осек, или Эссег (Osjek / Esseg), Пааркаан (Parkany), Папа (Pápa), Пардубиц (Pardubitz), Пацин (Paczin), Пейч, или Фюнфкирхен (Pecs / Fünfkirchen), Петровардин (Petrovardin), Петроков (Petrikau), Петтау (Pettau), Пешт-Уйхели (Pestujhely), Пильзен (Pilsen), Пихль-Аугоф (Pichl-Auhof), План (Plan), Подгурце (Podgorze), Пожонь, или Прессбург (Pozsony / Pressburg), Поттенбрунн (Pottenbrunn), Прага (Prag), Прахатиц (Prachatitz), Пржемышль (Przemysl), Пургшталь на реке Эрлаф (Purgstall an d.Erlaf), Раадафальва, или Рудерсдорф (Radafalva / Rudersdorf), Ракова (Rakow), Рейтфали (Rétfalu / Wiesen), Рейхенберг (Reichenberg), Решицабаанья (Resiczabanya / Reschitza), Ржешов (Rzezow), Римасомбат (Rimaszombat), Рожахель (Rozsahely), Рожнау (Rozsnyo), Розвадув (Rozwadow), Розенберг (Rosenberg), Роттенман (Rottenmann), Рудка (Rudka), Рудник (Rudnik), Рупица Русская (Rupica-Ruska), Рыманов (Rymanow), Саас-Ваарош (Szászváros), Саас-Шебес, или Мюльбах (Szászsebes / Mühlbach), Самбор (Sambor), Санок (Sanok), С-т Грот на Зале (Zalaszentgrót), С-т Кирааль (Szent-Király), С-т Михель (St.Michel), Сатмаар-Неймети (Szatmár-Németi), Себен (Szeben), Сегед, или Сегедин (Szeged), Сейкеш-Фехейваар, или Штульвейсенбург (Székesfehérvár / Stuhlweissenburg), Сейкеш-Цард, или Секержан (Szekeszárd), Скочау (Skotschau), Солнок (Szolnok), Сомбатель, или Штейнамангер (Szombathely / Steinamanger), Сопронниек, или Шопронь (Sopronnjek / Sopron), Стрый (Stryi), Суха (Sucha), Синява (Sieniawa), Тараскоц (Taraszkoz), Тарнобржег (Tarnobrzeg), Тарнов (Tarnow), Темешваар (Temesvár), Тенваар (Tenvar), Терезиенштадт (Theresienstadt), Тешен (Teschen), Токары (Tokary), Торда (Torda), Траад (Trad), Траун (Traun), Тренчин (Trenscen), Троппау (Troppau), Тулн (Tuln), Тухла (Tuchla), Тюрниц (Turnitz), Уйгель (Ujhely), Унгваар (Ungvar), Фельдбах (Feldbach), Феринг (Fehring), Франкштадт (Frankstadt i/R), Фрейштадт (Freistadt i/O.-Oster.), Фридек (Friedek), Фризах (Friesach), Хлебовице (Chlebowice), Хрудим (Chrudim), Хырув (Chyrow), Целль на озере (Zell a/See), Целль, у Вайдгофена (Zell b.Waidhofen), Цилли (Cilli), Цисна (Cisna), Цнайм, или Знаимо (Znaim), Цотг (Czat / Csot), Чакатурн (Csakathurn / Csaktorna), Часлау (Časlau), Черновиц (Czernowitz), Шааторалья-Уйгель (Sátoralja-Ujhely), Швац (Schwaz), Шенберг (Schönberg), Шенихель (Schönichel), Шенихель, у Одерберга (Schönichl-Oderberg), Шлоссцоль (Schlosszoll), Шпратцерн, у С-т Пельтен (Spratzern b.St.Pölten), Штейнгоф (Steinhof), Штейнкламм (Steinklamm), Штейр (Steyer), Штернберг (Sternberg), Штернталь (Sternthal), Щуровице (Szczurowice), Эгерсег на Зале (Zalaegerszeg), Эгер (Eger), Эйр-Михаальфальфа (Ér-Mihályfalva), Экермезо (Ökörmező), Эльбекостелец (Elbekosteletz), Эннс (Enns), Эперьес (Eperjes), Юнгбунцлау (Jungbunzlau), Юредьяза (Juregyháza), Яблонков (Jablunkau), Якохаза (Jakohaza), Янов (Janow), Ярослав (Jaroslaw), Ясло (Jaslo).
http://smolbattle.ru/threads/%D0%A0%D1%83%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5-%D0%B2%D0%BE%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%B9-%D0%9C%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B9.27487/page-6
Czy mogło to być Jasło? Jest wymienione i w obozach A-W, i w obozach pruskich.
Z numerkami nie mam pojęcia i pomysłów, ale raczej Pan ma rację.

Pozdrawiam,
Irena


Ostatnio zmieniony przez Irena_Powiśle dnia 30-01-2019 - 13:53, w całości zmieniany 5 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natalia_N
Temat postu:   PostWysłany: 30-01-2019 - 13:34
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Na tej kartce https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen31348959/ miejscowość Скавдвилье (Skaudwile), teraz Skaudvilė na Litwie.

_________________
Natalia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kkosteczkoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2019 - 13:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-10-2018
Posty: 87

Status: Offline
Jeden z moich przodków Szczepan Jan Jezierski odbył podobno w latach 1908-1912 służbę w Armii Carskiej. Szczepan urodził się w 1888 r. we wsi Niemieryczów, obecnie gmina Chotcza, powiat lipski. Służbę odbył rzekomo w Petersburgu. Moje próby poszukiwania przy użyciu google translatora nie dały żadnych wyników. Nie mam pomysłu co i jak wpisać, aby dać sobie szansę coś odnaleźć. Bardzo proszę o drobną pomoc.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2019 - 15:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
kkosteczko napisał:
Jeden z moich przodków Szczepan Jan Jezierski odbył podobno w latach 1908-1912 służbę w Armii Carskiej. Szczepan urodził się w 1888 r. we wsi Niemieryczów, obecnie gmina Chotcza, powiat lipski. Służbę odbył rzekomo w Petersburgu. Moje próby poszukiwania przy użyciu google translatora nie dały żadnych wyników. Nie mam pomysłu co i jak wpisać, aby dać sobie szansę coś odnaleźć. Bardzo proszę o drobną pomoc.
Krzysztof

Rok urodzenia 1888, na 99% był wcielony/mobilizowany do wojska w czasie I WŚ.
wpisz w wyszukiwarce
https://gwar.mil.ru/heroes/
Езерский Степан albo Езерский Стефан.

Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2019 - 16:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Iruś złota!
Mojego Leona (urodzony w Łęce) dzięki Tobie znalazłam!
https://cdn.gwar.mil.ru/imagesfww/Karto ... 002287.jpg
Картотека военнопленных
1914 to data, kiedy dostał się do niewoli czy poboru?
Rozumiesz, czego dotyczą dwie ostatnie linijki?
Giermania (Niemcy?) - dostał się do niewoli niemieckiej?

Rozumiem, że to jest archiwum
http://ргви ... siya.shtml
Mogą mieć coś więcej o Leonie Baranowskim, czy to raczej wszystko?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2019 - 18:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Krysiu,
ten link
https://cdn.gwar.mil.ru/imagesfww/Karto ... 002287.jpg
niepoprawny(
Germania/Niemcy - tak, dostał do niewoli, tylko Germaia to i Mazury i Mazowsze też, wszystkie obszary zajęte tą stroną w tym momencie.

znalazłam.
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_ple ... 0%BE%D0%BD
czy to?
Baranowski Leon s. Andrzeja, ur. 1889, Łęka,
trafił do niewoli 27.08.1914 w walce przy Soldau (Działdowo) / napisane Пл - Platzdarm
Obóz jeniecki Danzig- Treul (Gdańsk-Tryl/Nowe)
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_donesenie10047391/
N 119
też kartka na Leona, zniknął bez śladu.
14.08.1914
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_gospital23158485/

https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen33350968/
to kartka z lazaretu, Kolberg, lazaret zachodni, ranny, prawa ręka

Z tego można zrobić wyniki:
szeregowy Litewskiego pułku gwardii (piechota), był mobilizowany z rezerwy (chociaż trochę jest dziwnym), brał udział w bitwie przy Działdowo, był ranny (prawa ręka), 14.o8.1914 ślad po nim zniknął.
27.08.2014 znalazł się w obozie jenieckim w Gdańsku.
Był w lazarecie zachodnim jenieckim w Kołobrzegu (niemiecki Kolberg).

Jeśli nie mylę się to jest na Leona Baranowskiego 5 kartek.
W jednej z nich napisane moim zdaniem że był mobilizowany z rezerwy.



Czy jest w tym archiwum coś jeszcze czy nie to oprócz archiwum nikt nie wie(
poszukiwania to wstepna płatna kwerenda - i odpowiedź czy jest cos czy nie - i w razie potrzeby następna płatna kwerenda.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-02-2019 - 14:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Irena_Powiśle napisał:

znalazłam.
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_ple ... 0%BE%D0%BD
czy to?
Baranowski Leon s. Andrzeja, ur. 1889, Łęka

Tak, to na pewno on.
Bardzo, bardzo ci dziękuję kwiat

Dalej nie bardzo rozumiem.
14.08.1914 - jest w szpitalu w Kołobrzegu?
Dwa tygodnie potem
27.08.1914 - jako żołnierz armii rosyjskiej bierze udział w walkach o Działdowo i dostaje się do niewoli niemieckiej.
Trafia do obozu w Gdańsku. Tak?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-02-2019 - 16:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:

Tak, to na pewno on.
Bardzo, bardzo ci dziękuję kwiat

Dalej nie bardzo rozumiem.
14.08.1914 - jest w szpitalu w Kołobrzegu?
Dwa tygodnie potem
27.08.1914 - jako żołnierz armii rosyjskiej bierze udział w walkach o Działdowo i dostaje się do niewoli niemieckiej.
Trafia do obozu w Gdańsku. Tak?

14.08.1914 brał udział w bitwie przy Działdowo i ślad po nim zniknął.
27.08.1914 znalazł się w obozie jenieckim w Trylu/Nowe, był ranny - prawa ręka.
Albo przed obozem, albo po był w lazarecie w Kołobrzegu.
żadnej daty na tej kartce.
Więcej nic z tych kartek nie odczytałam.
Na 99,99% był rezerwistą, już po służbie w carskim wojsku, i był mobilizowany w roku 1914 z rezerwy do pułku w Warszawie - pułk gw. Litewski piechoty stacjonował się przy Alejach Ujazdowskich.

Może ktoś jeszcze coś zauważy.

Na ile rozumiem, dane z obozów jenieckich podawano przez CK, stąd różnica 2 tygodni. Może w archiwach niemieckich też są kartki z datami dodatkowymi. W kartkach z archiwum rosyjskiego daty kiedy ta informacja dotarła do biur na terenie Rosji przez CK i było to zanotowano.
Są tam i podwójne kartki, duble.

Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2019 - 11:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Irena_Powiśle napisał:
Na ile rozumiem, dane z obozów jenieckich podawano przez CK, stąd różnica 2 tygodni.

Iruś złota, bardzo, bardzo ci dziękuję! kwiat kwiat kwiat
Nareszcie zrozumiałam, że to wszystko są dane z Czerwonego Krzyża.
Jesteś wspaniała!

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Karpowicz_JarosławOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2019 - 17:18
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 20
Skąd: Kłodzko
Status: Offline
Witam .
Prosił bym o pomoc w odszukaniu informacji na temat mojego dziadka.
Jana Fiedziuszko urodzony w 1885 r. w Sołowje ( Kleck ) powiat Nieśwież s. Wawrzyńca i Petroneli i jego brata Kazimierza Fiedziuszko ur. 1888r. Zostali powołani do służby wojskowej rosyjskiej z powodu wybuchu I wojny światowej.

_________________
Szukane nazwiska : Fiedziuszko,Jodko-Narkiewicz,Biereśniewicz z miejscowości Sołowje i Jażewicze gmina Kleck
Karpowicz, Biereśniewicz i Dawidowski z miejscowości Żeremiany gmina Ostrów powiat Baranowicze oraz Miłowidy gmina Dobromyśl(Białoruś)


Ostatnio zmieniony przez Karpowicz_Jarosław dnia 23-03-2019 - 07:21, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natalia_N
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2019 - 18:37
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Fiedziuszko Kazimierz, syn Wawrzyńca (Фидюшко Казимир Лаврентьевич), urodzony: Mińska gubernia, Słucki ujezd, Sieniawska wołość, wieś Sołowje, został ranny 20.11.1916 - 05.12.1916 w walkach przy górach Cyganka i Szandor.
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_donesenie13679273

_________________
Natalia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.869212 sekund(y)