Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 14 października 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Gordziejuk_tanyiOffline
Temat postu: Błąd w Genetece- parafia Słońsk przypisana do Raciążka  PostWysłany: 20-01-2019 - 19:24
Sympatyk

Status: Offline
Witam,

Zauważyłam, że indeksy urodzin 1826-36 dla nieistniejącej już parafii Słońskiej zostały wpisane jako indeksy parafii Raciążek w kujawsko-pomorskim a następnie ponownie w jako indeksy parafii Słońsk w województwie Lubuskim.

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 6&to_date=

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 6&to_date=

Problem polega na tym, że w powidzi w 1824 kościół w Słońsku został zniszczony i parafia Słońska ( Słońsk Dolny koło Ciechocinka) została przeniesiona do budynku kościoła w Raciążku. Przynajmniej do 1835 ( a może i dłużej ) istniała ona jako osobna parafia. Tak więc w budynku kościoła w Raciążku w latach 1826-35 ( lub dłużej) funkcjonowały 2 parafie z osobnym księgami.

Osoba, która indeksowała Słońsk w Raciążku prawdopodobnie poprawnie podała źródło indeksów, bo w postach „ do geneteki dodano” z 2013 jest napisane : Raciążek ( Słońsk) KP ur 1826-36

https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 945576-36.

Ta sama osoba zindeksowała urodzenia Raciążek ( Słońsk) ur 1837-42 i 1846-54.

https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 1sk#161188

Mam wrażenie, że te indeksy ( dla lat 1837-54) też zostały błędnie przypisane parafii Raciążek w Raciążku zamiast parafii Słońsk w Raciążku. Niestety na familysearch dostępne są tylko księgi do 1835, więc po pozostałe lata trzeba się wybrać do archiwum. Osobiście sprawdziłam urodzenia 1826-35 i mogę potwierdzić, że te indeksy urodzeń powinny być wpisane jako Słońsk w kujawsko-pomorskim, nie Raciążek. Indeksy z lubuskiego Słońska powinny usunięte z geneteki ( nie ten Słońsk)

Serdecznie pozdrawiam
Aleksandra

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna_ZaleskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2019 - 12:24
Sympatyk

Dzień dobry

Aleksandro,dziękuję za informację o tym,że była taka parafia w Słońsku.
Z ''oglądu''mapy wynika,że powinna być ona parafią pierwszego wyboru dla
urodzeń w Białych Błotach. Akty z tej miejscowości rejestrowane są też w
Służewie ale może (mam nadzieję) nie wszystkie ?Szukam urodzeń między
1805-1820 ,jeden akt z 1815 znalazłam właśnie w Służewie i na tym koniec.
Może coś znajdę w Słońsku ?Niestety na fs wszystko ze Słońska z kluczykiem,
zresztą jak i inne z AD Włocławek Sad
Dzięki Twojemu postowi wiem przynajmniej gdzie jeszcze szukać Smile
Pozdrawiam
Krystyna

Jan_borekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2019 - 13:20
Sympatyk

Podobna sytuacja jest z indeksami zgonów z Parafii Książ Wielki przypisanymi do Parafii Skalbmierz.

Krystyna_DomańskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2019 - 15:08
Zasłużony
Administrator Geneteki

Witam
Wszystko zostało wyjaśnione z Panią Aleksandrą, faktycznie kiedyś został popełniony błąd.

Panie Janie
Proszę o kontakt na priv. Wyjaśnimy i Książ Wielki.

Szukam : Domański ,Golizda, Reszka, Szewczyk , Miniak , Bator - okolice Żelechlinek, Drzewica , oraz okolice Bytoń , Radziejów , Lubraniec Frankowski, Walczak, Cichocki ,Witczak ,Szczypiński,Kalfus ,Januszewski,

Gordziejuk_tanyiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2019 - 17:31
Sympatyk

Witam,

Pani Krystyna już się sprawą zajmuje. Indeksy z lubuskiego już są usunięte, a te z KP pewnie dostaną dopisek, że są z parafii Słońsk.
Może warto by było dopisać Słońsk w spisie parafii?

Post napisałam, żeby ułatwić innym poszukiwania. Ci, co mają przodków z Raciążka mogli mieć problem ze znalezieniem aktów na podstawie indeksów. A ci co mieli przodków ze Słońska, mogli nie szukać w Raciążku.

W indeksach brakuje paru nazwisk i niektóre numery aktów są przestawione, ale to pojedyncze przypadki, które omówię z Panią Krystyną.

Pozdrawiam,
Aleksandra

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat