Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marzena64Offline
Temat postu: Liceum Handlowe w czasie okupacji.  PostWysłany: 18-01-2019 - 15:42
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Witam
Ostatnio zdobyłam życiorys osoby przeze mnie poszukiwanej.
Niestety napisany strasznie minimalistycznie i niewiele pomagający.
M.in.jest napisane,.że w czasie okupacji kończone było Liceum Handlowe w Warszawie. Ale jak znaleźć informację o tym Liceum? Czy w czasie okupacji nie były to tajne licea? Szukałam na internecie, ale wychodzą mi różne szkoły. Nie wiem jak to rozgryść.😣
Może ktoś będzie miał jakiś pomysł? Z góry dzięki.
Serdecznie pozdrawiam Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Liceum Handlowe w czasie okupacji.  PostWysłany: 18-01-2019 - 16:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ty też minimalistycznie piszesz:)
"osoby" - płci?
kończone było..tzn "zaczęte było" przed okupacją?
link do życiorysu lub chociaż fragmentu?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu: Liceum Handlowe w czasie okupacji.  PostWysłany: 18-01-2019 - 16:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Marzeno, ta osoba jak najbardziej mogła skończyć szkołę handlową w czasie okupacji.
Ponieważ takie szkoły działały, za zgodą okupanta, jako szkoły zawodowe. Oczywiście z okrojonym do minimum programem nauczania.
A pod ich przykrywką działało tajne nauczanie.
Moja mama chodziła do Technikum Handlowego, tak się to wtedy nazywało. Wprawdzie po wojnie i w innym mieście, ale kiedyś, z ciekawości, czytałam o historii tej szkoły i wiem, że w czasie wojny działała.

Poszukaj na stronach konkretnych szkół, w zakładkach "historia szkoły".
Np. tutaj
http://www.zs-11.edu.pl/historia-szko-y.html

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Liceum Handlowe w czasie okupacji.  PostWysłany: 18-01-2019 - 17:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3157
Skąd: Łódź
Status: Offline
Marzena64 napisał:

Ostatnio zdobyłam życiorys osoby przeze mnie poszukiwanej.
Niestety napisany strasznie minimalistycznie i niewiele pomagający.
M.in.jest napisane,.że w czasie okupacji kończone było Liceum Handlowe w Warszawie. Ale jak znaleźć informację o tym Liceum? Czy w czasie okupacji nie były to tajne licea? Szukałam na internecie, ale wychodzą mi różne szkoły.

Podajesz same ogólniki. Na jakich stronach szukałaś? Gdzie mieszkała ta osoba , może chodziła do najbliżej położonego. Jesli nie znasz więcej danych o szkole, to tutaj wymienione są takie, które działały w czasie okupacji i zachowały się dokumenty.
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=Li ... =15&page=1
___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Liceum Handlowe w czasie okupacji.  PostWysłany: 18-01-2019 - 21:17
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wydaje się, że z szukaja zostały usunięte (czyli istnieją, ale nieopublikowane w sieci) rekordy z ZOSI. Podejrzewam, że wyszukiwanie na miejscu (lub nawet niekoniecznie na miejscu) w elektronicznej bazie przez pracownika APu przyniesie tłustszy wynik na poziomie jednostek archiwalnych niż w internetowym obrazie ZOSI- szukajwarchiwach.pl

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu: Re: Liceum Handlowe w czasie okupacji.  PostWysłany: 18-01-2019 - 21:48
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Wydaje mi się, że mieszkał na Grochowie w Warszawie. Przyjechal jako małe dziecko z mamą z Rosji przed wybuchem wojny. Jego polski nie był płynny. Odszukałam w Archiwum jedną stronę z Prywatnego Gimnazjum Męskiego im. S. Kostki , do ktorego uczeszczal, ale go nie skonczyl. Gdzie potem kontynuowal naukę nie wiem. Może faktycznie kończył gdzieś w okolicy Liceum Handlowe.
Dziękuję za podpowiedzi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Re: Liceum Handlowe w czasie okupacji.  PostWysłany: 19-01-2019 - 08:15
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 486
Skąd: Elbląg
Status: Offline
"W 1941 roku pod patronatem "Społem" powstało Liceum Spółdzielcze typu szkoły handlowej. W latach poprzednich była to zawodowa szkoła średnia. Początkowo mieściła się w dość ciasnym lokalu przy ulicy Pankiewicza, potem przeniesiono je na plac Trzech Krzyży. W znacznej części wykładowcami byli profesorowie wyższych uczelni zamkniętych przez okupanta."
To fragment wspomnień koleżanki kuzyna mego taty. Szukając śladów tej szkoły nie można kierować się tylko jej nazwą, to znaczy tym jak została nazwana w posiadanym życiorysie, bo rzeczywista może być inna.
Powodzenia Grażyna

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.980291 sekund(y)