Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 13:38 wtorek, 26 marca 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2019 - 09:38
Sympatyk

Status: Offline
Mój artykuł wymaga sprostowania. Błędy redaktorów są tak istotne, że nie mogłem wobec nich przejść obojętnie. Wymiana maili z redaktorem naczelnym zakończyła się na różnicy zdań, wobec czego na forum Genealodzy.pl przedstawiam swoje uwagi.

Na s.44-47 w "More Maiorum" ze stycznia 2019 roku jest artykuł "Brawurowy blef w Łowiczu z 11 listopada 1918 roku". Uwagi mam następujące:

1) Nie jestem autorem początkowych zdań napisanych fioletową czcionką.

Potomkowie bohaterów wojennych nie są wiarygodni w formułowaniu ocen o roli swoich przodków w wydarzeniach historycznych, toteż ja unikam takich ocen. Niestety, redakcja postanowiła przypisać mi autorstwo takiej właśnie oceny. To nie jest fair ani wobec mnie, ani wobec czytelników.
Cieszy mnie, jeśli redakcja tak uważa jak napisała, ale mogła napisać o mnie w 3 osobie, np. "Jednak szczegółowe odkrycie jego historii do najłatwiejszych nie należało, co relacjonuje prawnuk w poniższym artykule.".

2) Przez to, że zamieszczono reprodukcję tylko jednej z dwóch kart katalogowych, treść artykułu staje się niezrozumiała. Na s.45 napisałem: "Sprawdzałem także w zdigitalizowanym katalogu czasopism Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW). Znalazłem tam taką oto kartę.". Tej karty nie zamieszczono w artykule. Skąd czytelnik ma wiedzieć o co tu chodzi? Niestety, redakcja uznała, że artykuł może się obyć bez tej karty.

Na s.45-46 napisałem: "Ta informacja okazała się decydująca. Zajrzałem powtórnie do zdigitalizowanego katalogu kartkowego czasopism BUW i znalazłem tam niniejszą kartę.". Ta karta została zamieszczona na sąsiedniej stronie, w małym rozmiarze, co czyni ją mało czytelną. Brak tu wskazania czytelnikowi o którą kartę chodzi. Wystarczyłby komentarz w stylu "(patrz: ilustracja na s.47)".

3) To nie ja zdecydowałem o zamieszczeniu łowickiej pocztówki na s.77. Zamiast niej, można było wyraźniej wyeksponować karty katalogowe.

Pomimo, że zająłem III miejsce w konkursie "Opowiedz nam o tym, jak Twoi przodkowie walczyli o niepodległość" zorganizowanym przez "More Maiorum" to jestem rozczarowany efektem końcowym i postawą redakcji. Już mam kilka opublikowanych tekstów i doskonale wiem, że błędy i pomyłki się zdarzają. To zrozumiałe. Jednak błędy popełnione przez "More Maiorum" są zbyt poważne by przejść wobec nich obojętnie, ponieważ przypisano mi autorstwo nie moich słów oraz zredagowano tekst w ten sposób, że znaczna jego część jest niezrozumiała. Jest mi przykro, bo wydawało mi się, że podzielam te same wartości i oddanie misji popularyzacji genealogii co redaktorzy. Niestety, zasłanianie się regulaminem i przepisami prawa świadczy o tym, że jednak rozumienie tej misji przez redakcję i przeze mnie, całkowicie się rozmija.

Liczę, że administracja Genealodzy.pl nie usunie tego komentarza, a redakcja "More Maiorum" wyciągnie z niego właściwe wnioski.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Alan_JakmanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2019 - 10:34
Zasłużony
Sympatyk

Wypada mi się przynajmniej w skrócie odnieść do słów p. Michała Gajzlera, a w szczegółach w prywatnym mailu.

Cytat:
1) Nie jestem autorem początkowych zdań napisanych fioletową czcionką

oraz
Cytat:

3) To nie ja zdecydowałem o zamieszczeniu łowickiej pocztówki na s.77. Zamiast niej, można było wyraźniej wyeksponować karty katalogowe.

Redakcja tekstu (w tym leadu, tytułów, śródtytułów), w tym korekta i skład leżą w kwestii redakcji - i tak to wygląda w każdym tytule. Nigdy żaden tekst nie jest publikowany 1 do 1 z tym przesłanym.

Autor tekstu nie zaznaczył chęci autoryzacji artykułu przed publikacją w miesięczniku. Gdyby to zrobił, na pewno tekst otrzymałby na skrzynkę mailową przed 10 stycznia. Informacja o możliwości publikacji tekstu, a także zgodna na "skracanie i adiustację tekstów oraz zmiany ich tytułów" jest wyraźnie zaznaczona w każdym numerze "MM", jak i w regulaminie konkursu, który poprzez przesłanie materiałów, został zaakceptowany.

Każdy autor, który wyrazi chęć otrzymania wglądu do tekstu przed jego publikacją, zawsze otrzymuje go na maila już po złożeniu i składzie.

Periodyk genealogiczny
More Maiorum

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Gajzler_MichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2019 - 11:36
Sympatyk

Ad.1
"Skracanie i adiustacja tekstów oraz zmiany ich tytułów" - tak. Natomiast Redakcja dopisała zupełnie nowe zdania do mojego tekstu (te fioletową czcionką). Nie jest to więc na pewno skracanie tekstu. Wręcz przeciwnie, jest to jego wydłużanie. Nie znam takiego prawa, które pozwalałoby komuś pisać nowe treści i podpisywać je cudzym nazwiskiem. To nieetyczne.

Jest to też nie fair wobec czytelników. Czytam czyjś tekst w "More Maiorum", wyrabiam sobie opinię o tym co napisał autor, a może się okazać, że on wcale nie jest autorem pewnych fragmentów. I jako czytelnik nie wiem których, bo redakcja sobie robi z tekstem co chce.

Ad.2
Wobec oczywistych omyłek Redakcji, pan redaktor Alan Jakman, także na forum konsekwentnie milczy i nie przyznaje się do nich.

Ad.3
Widocznie miałem dotychczas szczęście mieć do czynienia z redakcjami, które w większości przypadków same z siebie przekazywały teksty autorom do autoryzacji. Jak widać, to dobra praktyka, bo pozwala uniknąć takich przykrych przypadków jak ten. Przykrych dla mnie i przykrych pewnie też dla Redakcji.

Uwagi zostały właśnie uwzględnione (ok. 14:50), toteż edytuję swój wpis, bo nie wolno wstawić nowego zaraz po swojej własnej wypowiedzi.

Dziękuję Redakcji "More Maiorum" za skorygowanie artykułu. Sprawę uważam za załatwioną.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat