Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2019 - 15:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Wprawdzie Oshawa nie jest mała, ale zbyt wielu Tomaszewskich chyba tam nie ma.
Wnuk?
https://ca.linkedin.com/in/jozef-tomaszewski-36b50215b
https://www.krystynaswirski.ca/category ... es/page/2/
Poszukaj na facebooku, napisz do pani Krystyny

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SavickOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2019 - 16:19
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2015
Posty: 73

Status: Offline
Znalazłem na MyHeritage


Urodziny: 6 cze 1922 - kielce, poland
Zgon: 16 kwi 2006 - Whitby, Durham, Ontario, Canada
Żona: Helena Tomaszowski (z d. Tomaszewska /herc)
Dzieci: Van Schaik (z d. Tomaszewski), O Neill (z d. Tomaszewski), Devine (z d. Tomaszewski), George Tomaszewski, Spyridakos (z d. Tomaszewski)

Strona zarządzana przez Andrzeja Kołakowskiego

(zdjęcie na profilu takie samo jakie Ty podałeś w linku)

Adrian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kiplingOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2019 - 19:54
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2016
Posty: 38
Skąd: Gdów, Winiary
Status: Offline
napisałem już do Pana Andrzeja.
Krystyno znalazłem kontakt do pani Krystyny, tylko nie widzę związku z Tomaszewskim.

kipling
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-01-2019 - 18:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Popatrz na 2016 Wink
https://www.krystynaswirski.ca/oto-moje ... acji-2016/

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kiplingOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2019 - 13:25
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2016
Posty: 38
Skąd: Gdów, Winiary
Status: Offline
Ok Krystyno zaskoczyłem temat, kontaktowałem się z Kanadą, ale niestety zbieżność nazwisk, aktualnie poszukuję przez polską parafię w Oshawie.

Dziękuję i pozdrawiam

kipling
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Novak_PrzemekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2019 - 09:00


Dołączył: 11-09-2019
Posty: 4

Status: Offline
Witam serdecznie. Babcia mojej dziewczyny poszukuje swojego brata ( nie wie czy żyje, ostatni kontakt w 1992, kiedy był na trochę w Polsce). Chodzi o sprawy spadkowe. Przyjechał do Kanady około 1982 roku podobno z Włoch. Robert Cziba ur. 02.01.45 w Chorzowie, imię ojca: Paweł Jerzy Cziba, imię matki: Elżbieta Maria Jadwiga Lampart. Za pomoc z góry dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2019 - 10:07
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
NAME:
Robert Cziba
CEMETERY:
Beechwood National - Section 54
BURIAL PLACE:
Carleton (incl. Ottawa), Ontario, Canada
NOTES:
CZIBA ROBERT 1945 IREK A. 1974 PEACE OF MIND AT LAST


https://www.ancestry.com/search/?name=R ... ity=canada

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Novak_PrzemekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2019 - 13:13


Dołączył: 11-09-2019
Posty: 4

Status: Offline
Dzięki wielkie!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KingaDOffline
22 Temat postu: Zagadka losów pradziadka w Kanadzie - jak rozwikłać?  PostWysłany: 18-09-2019 - 17:29
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2019
Posty: 40

Status: Offline
Witam!
Szukam informacji o losach mojego pradziadka, który w kwietniu 1927 roku popłynął do Kanady i nigdy nie wrócił do Polski.
Wiem, że przez kilka lub nawet kilkanaście lat(nie wiem dokładnie ile) utrzymywał kontakt z rodziną.
Któregoś dnia przysłał bilety na statek Batory dla prababci(jego żony) i trójki dzieci, ale nie popłynęli, ponieważ prababcia nie chciała zostawić swojej matki samej(dla niej nie było biletu).
Po roku urodzenia praprababci -1857 można szacować, że było krótko przed wojną albo zaraz po niej.
Potem ten kontakt się urwał. Wówczas moja prababcia(jego żona) i babcia(jego synowa) szukały go przez Ambasadę oraz Polski Czerwony Krzyż, ale bez skutku. Jednak były to inne czasy, zarówno politycznie jak i technologicznie…

Korespondencja od pradziadka przychodziła prawdopodobnie z Winnipeg i Toronto, ale nikt z rodziny nie jest pewny na 100% a samych listów nie udało się jeszcze odnaleźć, żeby to potwierdzić.
Jakiś czas temu udało mi się znaleźć listę pasażerów statku Melita z kwietnia 1927 https://search.ancestry.com/cgi-bin/sse.dll?indiv=1&dbid=1263&h=1519891&tid=&pid=&usePUB=true&_phsrc=lRM2&_phstart=successSource a na niej pradziadka.
Z listy pasażerów można odczytać, że miejsce przeznaczenia V.D.C.K(Verein für Deutsch Canadier Katholiken - nazwa organizacji, która pomogła mu się dostać do Kanady) i część adresu 439 Main Str.
Jest to adres w Winnipeg, pod którym ww. organizacja miała wówczas biura, ale z tego, co wiem z innch żródeł, rozpadła się w czasie II wojny, albo krótko po niej a ludzie, których "przerzuciła' do Kanady zostali pozostawieni sami sobie...

Gdzie więc szukać dalszych informacji - gdzie żył w Kanadzie? -kiedy zmarł i gdzie został pochowany? -czy miał tam jakąś rodzinę?.

Istnieje w rodzinie taka "historia" losów pradziadka, która sprawia wrażenie nie do końca prawdziwej i nie jest to tylko moje odczucie - wszyscy(nawet prababcia tak uważała) są zdania, że mógł mieć drugą rodzinę za oceanem.
Historia ta była taka, że jakiś czas po tym jak kontakt się urwał, prababcia otrzymała informację, że:
pradziadek był nadzorcą(albo kimś podobnym) na plantacji KAWY i próbował przemycić kontener z kawą do Polski, ale został złapany i skazany na roboty przy wycince drzew gdzie zginął przygnieciony jednym z nich...

Może i mogłoby to być prawdziwe, ale plantacja kawy w Kanadzie? Poza tym gdyby był nadzorcą albo kimś podobnym musiałby znać angielski albo francuski, chyba że..pracowałby gdzieś gdzie były tylko osoby niemiecko- lub polskojęzyczne. Oprócz polskiego znał tylko niemiecki - urodził się w zaborze pruskim.
No i po co miałby przemycać tyle kawy do Polski? A jeśli jednak to może nie kawę jako kawę a coś innego, co miałaby zamaskować(kawa świetnie maskuje zapachy)??
I czy nie byłoby napisane o czymś takim w lokalnych gazetach?

Wątpliwości dodaje jeszcze jedna sprawa:
Prababcię na krótko przed jej śmiercią w 1982 odwiedził jakiś mężczyzna, który rozmawiał z nią w cztery oczy na temat pradziadka, ale ona nigdy nikomu nie powtórzyła tego, co jej powiedział.
Jedynie skwitowała wszystko jednym, krótkim stwierdzeniem - "Kariery nie zrobił".
Skoro jednak ten człowiek przyjechał do niej specjalnie zza oceanu to musiał mieć ku temu naprawdę DOBRY POWÓD.
Ponieważ rozmawiał z prababcią w cztery oczy, musiał mówić po polsku i/lub niemiecku - podobnie jak pradziadek, prababcia urodziła się w zaborze pruskim i tylko te języki znała.

Jak rozwikłać tę zagadkę? Gdzie szukać informacji?
Bardzo proszę o pomoc

Informacje na temat pradziadka, które udało mi się zdobyć do tej pory:

Imię: Józef, ale może być pisane również Jozef(tak widnieje w akcie urodzenia), Josef lub Joseph
Nazwisko: Bieda (istnieję jakaś możliwość sprawdzenia, czy tego nazwiska nie zmienił?)
Data urodzenia: 28 Luty 1899
Miejsce urodzenia: Nojewo woj. wielkopolskie
Ojciec: Jan Bieda
Matka: Stanisława Werner
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Augustynowicz_KarolinaOffline
Temat postu: Zagadka losów pradziadka w Kanadzie - jak rozwikłać?  PostWysłany: 18-09-2019 - 18:53
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2019
Posty: 183
Skąd: Texas
Status: Offline
Czy był szewcem, może? Istnieje kanadyjski rejestr głosowań na Ancestry.com pod nazwiskiem „Joseph Bida” w Hamilton, Ontario.

Tak, ten Jospeh był naturalizowanym Polakiem:

http://central.bac-lac.gc.ca/.item/?id= ... on19151936

Hm, chyba nie ... w 1949 roku miał żonę:

https://www.ancestry.com/interactive/29 ... cessSource

_________________
Pozdrawiam
Karolina


Ostatnio zmieniony przez Augustynowicz_Karolina dnia 18-09-2019 - 19:20, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Zagadka losów pradziadka w Kanadzie - jak rozwikłać?  PostWysłany: 18-09-2019 - 19:18
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Jozef emigrowal w roku 1927.
Item: Jozef Bieda
Given Name(s):
Jozef
Surname:
Bieda
Age:
28
Gender:
M
Nationality:
Pol
Ship:
MELITA
Port of Arrival:
Quebec, Quebec
Date of Arrival:
1927-04-23
Year of Arrival:
1927
manifest, poz. 24
http://www.collectionscanada.gc.ca/micr ... 4laoivp1v1
Kiepska kopia, dane zgodne, zona Maria ....... moze jeszcze da sie cos odczytac.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Augustynowicz_KarolinaOffline
Temat postu: Zagadka losów pradziadka w Kanadzie - jak rozwikłać?  PostWysłany: 18-09-2019 - 19:22
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2019
Posty: 183
Skąd: Texas
Status: Offline
Pani Kinga już podała te dane... Wink

_________________
Pozdrawiam
Karolina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KingaDOffline
Temat postu: Zagadka losów pradziadka w Kanadzie - jak rozwikłać?  PostWysłany: 18-09-2019 - 19:26
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2019
Posty: 40

Status: Offline
@Augustynowicz_Karolina: Był po prostu rolnikiem/robotnikiem. Jako "zajęcie" wykonywane zarówno w Polsce jak i to, które ma wykonywać w Kanadzie, na liście pasażerów ma wpisane "Farm Lab"
Chyba, że...przekwalifikował się? Byłoby to w ogóle możliwe?

@Grazyna_Gabi Dziękuję. Znalazłam to już wcześniej.
To co z tej listy pasażerów byłam w stanie jeszcze odczytać to, że miejsce przeznaczenia(lub kontakt na miejscu w Kanadzie) V.D.C.K(Verein für Deutsch Canadier Katholiken - nazwa organizacji, która pomogła mu się dostać do Kanady) i część adresu 439 Main Str.
Jest to adres w Winnipeg, pod którym ww. organizacja miała wówczas biura, ale z tego, co wiem z innch żródeł, rozpadła się w czasie II wojny, albo krótko po niej a ludzie, których "przerzuciła' do Kanady zostali pozostawieni sami sobie... Niestety nie mam pomysłu gdzie dalej szukać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Augustynowicz_KarolinaOffline
Temat postu: Zagadka losów pradziadka w Kanadzie - jak rozwikłać?  PostWysłany: 18-09-2019 - 19:32
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2019
Posty: 183
Skąd: Texas
Status: Offline
Tak, to pewnie ten J. Bida:

Name: Jozef Bida
Gender: Male
Arrival Age: 29
Birth Year: 1899
Birth Country: Poland
Departure Port: Danzig, Poland
Arrival Date: 26 Jun 1928
Arrival Port: Halifax, Nova Scotia, Canada
Vessel: Lituania

_________________
Pozdrawiam
Karolina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KingaDOffline
Temat postu: Re: Zagadka losów pradziadka w Kanadzie - jak rozwikłać?  PostWysłany: 18-09-2019 - 19:38
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2019
Posty: 40

Status: Offline
Augustynowicz_Karolina napisał:
Tak, to pewnie ten J. Bida:

Name: Jozef Bida
Gender: Male
Arrival Age: 29
Birth Year: 1899
Birth Country: Poland
Departure Port: Danzig, Poland
Arrival Date: 26 Jun 1928
Arrival Port: Halifax, Nova Scotia, Canada
Vessel: Lituania


To nie ten. Mój pradziadek przypłynął statkiem MELITA do QUEBEC 23 kwietnia 1927
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.542456 sekund(y)