Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Michał_PawełOffline
Temat postu: Re: metryczki dowodowe  PostWysłany: 04-12-2018 - 14:27
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2014
Posty: 77
Skąd: śląskie
Status: Offline
Dorota_Mazurek napisał:
Obawiam się, że jeśli sprawa dotyczy osób zmarłych przed II wojną światową, to otrzymanie metryczek raczej jest niemożliwe. Choćby dlatego, że wtedy nie było obowiązku posiadania dowodu osobistego i mało kro go posiadał. Obowiązek taki nakładała dopiero ustawa chyba z 1952 roku, ale czas wprowadzenia, to i tak kilka lat.
Próbować zawsze warto.


Dziękuję, Pani Doroto za odpowiedź. Czyli mało prawdopodobne, żebym dostał metryczkę pradziadka (zmarł w 1948 r.) i siostry praprababki (zmarła w 1950 r.). Ale może się uda - mam nadzieję, że napiszę za jakiś czas z dobrymi wieściami, przedwczoraj wysłałem mailem pismo.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu: Re: metryczki dowodowe  PostWysłany: 04-12-2018 - 16:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Michał_Paweł napisał:
Dorota_Mazurek napisał:
Obawiam się, że jeśli sprawa dotyczy osób zmarłych przed II wojną światową, to otrzymanie metryczek raczej jest niemożliwe. Choćby dlatego, że wtedy nie było obowiązku posiadania dowodu osobistego i mało kro go posiadał. Obowiązek taki nakładała dopiero ustawa chyba z 1952 roku, ale czas wprowadzenia, to i tak kilka lat.
Próbować zawsze warto.


Dziękuję, Pani Doroto za odpowiedź. Czyli mało prawdopodobne, żebym dostał metryczkę pradziadka (zmarł w 1948 r.) i siostry praprababki (zmarła w 1950 r.). Ale może się uda - mam nadzieję, że napiszę za jakiś czas z dobrymi wieściami, przedwczoraj wysłałem mailem pismo.


To jest niemożliwe, a nie tylko nieprawdopodobne. Lepiej poszukać w swoim archiwum wniosków o wydanie dowodów z II RP - co prawda nie były obowiązkowe, ale kto wie? Może je sobie wyrabiali?

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paulina_WOffline
Temat postu: Re: metryczki dowodowe  PostWysłany: 04-12-2018 - 17:27
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2014
Posty: 593

Status: Offline
mszatilo napisał:
Michał_Paweł napisał:
Dorota_Mazurek napisał:
Obawiam się, że jeśli sprawa dotyczy osób zmarłych przed II wojną światową, to otrzymanie metryczek raczej jest niemożliwe. Choćby dlatego, że wtedy nie było obowiązku posiadania dowodu osobistego i mało kro go posiadał. Obowiązek taki nakładała dopiero ustawa chyba z 1952 roku, ale czas wprowadzenia, to i tak kilka lat.
Próbować zawsze warto.


Dziękuję, Pani Doroto za odpowiedź. Czyli mało prawdopodobne, żebym dostał metryczkę pradziadka (zmarł w 1948 r.) i siostry praprababki (zmarła w 1950 r.). Ale może się uda - mam nadzieję, że napiszę za jakiś czas z dobrymi wieściami, przedwczoraj wysłałem mailem pismo.


To jest niemożliwe, a nie tylko nieprawdopodobne. Lepiej poszukać w swoim archiwum wniosków o wydanie dowodów z II RP - co prawda nie były obowiązkowe, ale kto wie? Może je sobie wyrabiali?

Michał


Warto się zainteresować tematem kenkart.
W czasach okupacji wszyscy je posiadali. I używali nawet po wojnie. Przykładowo z Tarnowa Niemcy wycofali się w styczniu 1945 roku, a pół roku później, a nawet rok później w kenkarty Urząd Miejski w Tarnowie Biuro ewidencji wbijało informacje o zmianie miejsca zamieszkania.
Kenkarta mojego dziadka była w dokumentach ZUS, a prababci w kopercie dowodowej. A przecież sporo osób zatrzymywała te dokumenty w domu.

_________________
Pozdrawiam, Paulina

https://genztarnowa.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-12-2018 - 21:14
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Zespół: 72/3728/0 Centralny Rejestr Metryczek Wydanych Dokumentów Tożsamości obejmuje okres od 1952r. do 1997r., z tym, że nawet z tego okresu dokumentacja nie jest kompletna.
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_PawełOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2018 - 16:08
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2014
Posty: 77
Skąd: śląskie
Status: Offline
Dziękuję za wszelkie informacje!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EmeraldOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2019 - 21:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 354

Status: Offline
Dziś, po ponad miesiącu, dostałam odpowiedź w sprawie metryczek - nie wiem z jakiego powodu znalazła się w spamie (dobrze, że tknęło mnie żeby tam zajrzeć, bo normalnie nie sprawdzam tego folderu), dlatego jeśli ktoś jeszcze czeka na odpowiedź, to warto sprawdzić, może innym też wyrzuciło maila (mam pocztę na gmailu).

U mnie rezultat poszukiwań taki sobie, zdając sobie sprawę, że sporo osób może odpaść, wnioskowałam o czterdzieści osób, znaleziono jedenaście. Przy czym zaskakujące było dla mnie to, że osoby te były praktycznie tylko z dwóch gałęzi rodziny - rodziców mojego taty: jego ojciec, rodzice dziadka, nawet jego babcia (moja praprababka) oraz rodzice i rodzeństwo babci, natomiast ze strony mamy, nie znaleziono nikogo poza jej rodzicami - rodziców czy rodzeństwa dziadków już nie było, ani jednej osoby, choć miasto to samo, w rozmowie z rodziną krewni stwierdzili, że może akurat są to jakieś brakujące lata i wnioskowałam o osoby zmarłe za wcześnie/za późno, ale o ile ze strony taty znaleziono osoby zmarłe czy to w roku 2005, 2006, 2013, latach dziewięćdziesiątych, osiemdziesiątych i siedemdziesiątych, krewnych ze strony mamy nie ma niezależnie od tego, czy zmarli w latach osiemdziesiątych, siedemdziesiątych, sześćdziesiątych czy pięćdziesiątych. Jakby wcięło całe nazwiska...

_________________
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 08:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
Ja też wczoraj otrzymałem dokładnie po miesiącu maila zwrotnego. Szukałem 15 osób, ale tylko 4 odnaleźli.
Nie było tu raczej zasady odnośnie nazwiska, bo większość miała to samo. 2 osoby z tych 4 zmarły kilka lat temu, a pozostałe 2 lata 80 i 90 XXw. Te nie znalezione przeważnie zmarły w latach 60,70,80, ale jak podali mi w odpowiedzi
"Informujemy również, iż w zespole archiwalnym nr 72/3728/0 Centralny Rejestr Metryczek Wydanych Dokumentów Tożsamości znajdują się wyłącznie metryczki dowodów osobistych wydane w latach 1952-1997".
Ciekawe czemu te starsze się nie zachowały? Może im się nie chciało tych starszych po prostu szukać?
No trudno, jedno z życzeń noworocznych jest do odhaczenia jak tylko otrzymam maila zwrotnego ze skanami.

pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 08:43
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
To nie kwestia, że nie chciało się szukać. Wcześniej metryczki były przechowywane w komórkach milicji zajmujących się wydawaniem dowodów osobistych. Nie wszystkie zostały przekazane do Milanówka, zwłaszcza, ze obowiązywała wtedy kat B10 na owe metryczki. Raczej należy się cieszyć z tych odnalezionych.
pozdrawiam
Dorota


Ostatnio zmieniony przez Dorota_Mazurek dnia 04-01-2019 - 14:46, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 11:16
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jakie wcześniejsze? niż 1952?
dowody osobiste w PRL są od 1952 więc metryczki do nieistniejących dowodów?
wcześniej tylko za okupacji były dokumenty tożsamości obowiązkowe, w II RP nie było, wcześniej też nie

raczej nie sprawa kategorii (nie wiem czy miały B10) tylko praktyki przechowywania (gdzie, "pod kogo podpadało", czy było miejsce i czy w ogóle przestrzegano prawa*)


*
https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/ ... naliza.PDF
patrz punkty 3h i 4 ww analizy - ..w tym: "ABW zabierało ot tak" ABW! nie UOP ! czyli 2002 i później! a może nawet "przedstawiciele ABW" to niekoniecznie w ramach działań służbowych?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomesOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 14:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2014
Posty: 523
Skąd: Łódź
Status: Offline
'Wcześniejsze' czyli tak jak napisałem chodziło mi o te nie znalezione dot osób zmarłych w 60,70,80 latach XXw.
Pozdrawiam
Tomasz

_________________
Pozdrawiam Tomek

Moje parafie i nazwiska
http://tomgene.blogspot.com - mój blog genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 14:42
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
Włodek, ta analiza, którą przytaczasz dotyczy kopert dowodowych, a my tu o metryczkach do 1997 roku.
Owszem okres przechowywania tutaj też ma znaczenie, Brakuje głównie metryczek z lat 50 i 60.
Fakt, że nie wszyscy obywatele po wprowadzeniu obowiązku posiadania dowodów zdążyli się zastosować i wyrobili ten dokument przed śmiercią. Głównie na wsiach i małych miejscowościach.
W następnych latach kiedy to urzędy przejęły wydawanie dowodów osobistych tez różnie bywało z przechowywaniem metryczek i przekazywaniem ich do archiwum, wciąż obowiązywała kat B10. Dopiero od momentu przekazania do AP do Milanówka metryczki otrzymały kat A.
Należy wziąć również pod uwagę fakt iż owe metryczki ze względów niezbyt dobrzej umiejętności czytania i pisania przez funkcjonariuszy, były układane w systemie alfabetyczno-fonetycznym, co oznacza, że np Grzebyk, może się znależć pod Gżebyk, Chomik, pod Homik, Korzeń pod Kożeń. Już samo to jest sporym utrudnieniem przy szukaniu, a trafiają jeszcze bardziej "skomplikowane" nazwiska.
Pozdrawiam
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 14:48
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Doroto: wiem co linkuję
Jak przeczytasz, to zobaczysz, że i o metryczkach jest i jest sens przywołania tej analizy w tym wątku.
Usuwanie - nie napiszę brakowanie, gdyż niszczenie, a tym bardziej zabieranie bez protokołów nie jest brakowaniem, a przestępstwem większym niż kradzież - miało miejsce na różnych etapach. Przeczytaj co jest dostępne, a nie jest w analizie ujęte wszystko:) o ABW pisali, o wcześniejszych działaniach niezbyt
pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 14:52
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
Przeczytałam i o metryczkach jest tylko tyle, że po 1997 były dokładane do kopert dowodowych, chyba ,że coś mi umknęło?
O celowym usuwaniu z różnych powodów nie chcę się wypowiadać, bo tak jak mówisz, to kradzież i przestępstwo.
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 14:53
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ano umknęłoSmile
o celowym warto nie tylko "dla porządku": z ww wynika, że istniały metryczki poza zasobem Milanówka -> mogą istnieć do dziś

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2019 - 14:58
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
Czyli nie zostały przekazane...
Sama się upominałam w jednej z podwarszawskich miejscowości i o metryczki i o koperty dowodowe, bo ich brakuje. Poprzerzucałam się z panią naczelnik stosem pism, aż wreszcie otrzymałam decyzję, że nie ma bo nie ma.
Pewnie za jakiś wrócę do tematu, bo nie daje mi to spokoju. Ale podejrzewam, że ktoś kiedyś zniszczył i nic z tego nie będzie.
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.736869 sekund(y)