Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jhzsOffline
Temat postu: Dokumenty podróży, paszporty, listy poborowych,  PostWysłany: 03-06-2011 - 00:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2007
Posty: 59

Status: Offline
Czy ktoś z Państwa wie czy osoba emigrująca pod koniec XIX wieku (rok 1899) z zaboru rosyjskiego (Kolno) do Stanów miała jakiś paszport albo inny dokument podróży? Jeśli tak, to czy da się znaleźć jakiś ślad w polskich archiwach po wydaniu takiego dokumentu? Jeśli tak to gdzie? A czy były w zaborze rosyjskim jakieś listy poborowych, na których emigrant (mężczyzna, 19 lat) mógłby się znaleźć? Byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie.
Zbyszek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mariusz_tokarzOffline
Temat postu: Dokumenty emigracyjne  PostWysłany: 04-03-2018 - 23:32
Zasłużony


Dołączył: 09-01-2018
Posty: 3

Status: Offline
Witam i z góry przepraszam jeśli taki wątek gdzieś już był wcześniej. Moje pytanie dotyczy emigrantów z Galicji do Ameryki na początku XX wieku. Wiem na pewno, że emigrował tam mój dziadek wraz z ojcem prawdopodobnie. Z Grzechyni koło Makowa Podhalańskiego w okresie + - 1901 - 1925. Niestety mimo wielu poszukiwań nie odnalazłem ich na listach dostępnych na libertyellisfoundation oraz innych stronach o emigrantach. Pisałem nawet do libertyellisfoundation ale niestety nie mają personelu aby wyszukiwać indywidualne osoby w ich bazach, odsyłają tylko do tego co jest na ich stronie. Przyszło mi więc na myśl, że takie osoby musiały przed wyjazdem wyrobić odpowiednie dokumenty zakładając, że wyjeżdżają legalnie czyli m.in paszport i teraz moje pytanie - czy jest w jakiś sposób możliwość dotarcia do kopii takich dokumentów?, były gdzieś archiwizowane etc? Miał ktoś jakieś doświadczenia z takimi poszukiwaniami? Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i informacje...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub336Offline
Temat postu: Dokumenty emigracyjne  PostWysłany: 04-03-2018 - 23:50
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2015
Posty: 241

Status: Offline
Hej,
Może spróbuj też tu w wątku "Rodzina w USA ... jak odnaleźć" Dobrzy ludzie , którzy moderują ten wątek pomogli odtworzyć losy przodka, choć znałem tylko nazwisko i miejsce urodzenia.
Pozdrawiam,
Sylwester
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HermenegildOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-03-2018 - 23:51
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2016
Posty: 24
Skąd: Trójmiasto
Status: Offline
Witaj,

a jak się nazywał dziadek? Nazwiska w wyszukiwarce ellis island czasem bywają błędnie odczytane w trakcie indeksacji, tudzież już błędnie były zapisane przez urzędnika w manifeście. Czasami trzeba się trochę "pogimnastykować" w trakcie poszukiwań. A próbowałeś szukać przez familysearch? Tam można korzystać z tzw. wildcards tj. znaków "*" oraz "?". Gwiazdka zastępuje dowolny ciąg znaków, a znak zapytania dowolną literę. To bywa bardzo pomocne w wyszukiwaniu błędnie zapisanych/zindeksowanych nazwisk.

Jest jeszcze opcja, że przodkowie nie zawinęli na Ellis Island, tylko do innego portu - np. Baltimore, Filadelfia.

Pozdrowienia,
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mariusz_tokarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-03-2018 - 00:03
Zasłużony


Dołączył: 09-01-2018
Posty: 3

Status: Offline
Dziadek Franciszek Tokarz ur. 1901 i Jego ojciec Wincenty - brałem pod uwagę możliwe błędy w pisowni i sprawdzałem setki razy chyba wszelkie możliwe formy zakładając duży margines, ale niestety bez skutku. Również na familysearch bo mam tam konto i również bez skutku. Może faktycznie warto się skoncentrować na innych źródłach i portach poza tymi w Bremen i Hamburgu. Spróbuję też wątku "Rodzina w USA ... jak odnaleźć", każdy trop może być pomocny. Wracam jednak również do pytania czy jest szansa na dotarcie np. kopii paszportu dziadka jeśli był wydany przez jakiś urząd w tamtych czasach?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paulina_WOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-03-2018 - 08:44
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2014
Posty: 593

Status: Offline
Dzień dobry,
wiadomo, że jakieś dokumenty się zachowały.
Sama w 2014 roku szukałam paszportów. Najpierw w oddziale w Tarnowie. Szukały dwie Panie archiwistki, ale nie znaleziono. Później w Małopolskim Urzędzie Urzędzie Wojewódzkim, bo tam dalej podpowiedziano mi, żeby pisać. Też nie odnaleziono.
Na końcu szukałam w ANK oddział II. Bardzo szybko napisano do mnie co mają.

Cytat:

Szanowna Pani,

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 6 października 2014 r. Archiwum Narodowe w Krakowie przesyła w załączeniu inwentarze archiwalne:
zespołu: Urząd Wojewódzki Krakowski 1921-1939 - przechowywanego w oddziale II Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Grodzkiej 52 (brama II) w Krakowie;
zespołu: Starostwo Powiatowe w Tarnowie 1925-1939 - przechowywanego w Archiwum Narodowym w Krakowie Oddziale w Tarnowie przy ul. Chemicznej 16;
zespołu: Wydział Powiatowy w Tarnowie 1917-1939 - przechowywanego w Archiwum Narodowym w Krakowie Oddziale w Tarnowie przy ul. Chemicznej 16.
Jak z załączonych inwentarzy wynika, akta Starostwa i Wydziału Powiatowego w Tarnowie z okresu międzywojennego nie zachowały sie w wystarczającym stopniu, by mogły się tam znajdować poszukiwane przez Panią informacje. Prosimy o podanie nazwiska poszukiwanej osoby, wówczas będziemy mogli sprawdzić, czy było postępowanie w sprawie wydania paszportu dotyczące tej osoby.


Podałam nazwisko, sprawdzili niestety nie odnaleziono dokumentów.
Ale próbowałam Smile

_________________
Pozdrawiam, Paulina

https://genztarnowa.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-03-2018 - 14:37
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Witam

Może to Twoi ?


297 Tokarz, Wins. Gritschina 38 1859-1860 1898


poniżej może to żona Wincentego

248 Tokarz, Paulina Grzehenie 33 1866-1867 1900

https://www.jewishgen.org/databases/eid ... gold.html?
w wyszukiwarce wpisz nazwisko TOKARZ

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2018 - 14:31
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam serdecznie. Wydaje mi się,że dobrze trafię z linkiem Smile Pod spodem wklejam link,gdzie są dokumenty emigracyjne z lat 1930-1939 ( a nawet wcześniejsze) m.in do Kanady,Palestyny,Czechosłowacji. W języku polskim. To strona FamilySearch,także dostępne z domowego komputera po zalogowaniu Smile
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Mam nadzieję Mario,że nie powielam tematu( linku) Sad

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz
--------------------------------------------------
Szukam metryk/informacji o Zarzyckich,którzy z zawodu byli szewcami- dawne Stanisławowskie, Tarnopolskie, Lwowskie. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.501614 sekund(y)