Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Józef Kulwieć - stolnik zawilejski, szambelan Zagadka !?  PostWysłany: 29-11-2018 - 22:53
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Od bardzo wielu lat borykam się z genealogią Józefa Kulwiecia, stolnika zawilejskiego i zaczynam wątpić powoli czy uda mi się kiedykolwiek dojść skąd się wywodził i czy pozostawił po sobie potomków.

Przez bardzo wiele lat, myslę że jakies trzydzieści, jedyna moja wiedza polegała na przekonaniu (niczym nie popartym), że człowiek taki istniał i był w jakiś sposób ze mną spokrewniony.
W legendach rodzinnych istniał Józef - stolnik zawilejski, Józef - szambelan króla Stanisława Augusta i Józef - uczestnik Targowicy. I nigdy nikt nie wiedział czy to był jeden i ten sam Józef.

Ostatnio znalazłam trochę materiałów, które pozwoliły mi osiągnąć (prawie) pewność iż była to jedna i ta sama osoba.
Ale niestety nie mogę znaleźć żadnych metryk, ani urodzenia (a może mam, tylko nie wiem, że dotyczą tego człowieka!?), ani ślubu, ani narodzin dzieci, ani zgonu.

Zrobię tutaj podsumowanie tego co mam i czego sie domyślam, to może ktoś poruszający się po terenach litewsko-białoruskich przypadkiem na coś wpadnie, co ułatwiłoby mi życie.

Józef Kulwieć wg Wikipedii

Józef Kulwieć (Kulwiec) herbu Hippocentaurus (XVIII-XIX wiek) – generał major armii Wielkiego Księstwa Litewskiego od stycznia 1794 roku, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego, starosta zawilejski.
Oficer wojsk austriackich. W 1784 roku przeszedł do służby Rzeczypospolitej w stopniu pułkownika. Deputat na Trybunał Główny Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1788 roku, komisarz porządkowy cywilno-wojskowy i sędzia ziemski oszmiański w 1790 roku, rotmistrz kawalerii litewskiej w 1793 roku, poseł oszmiański na sejm grodzieński (1793), członek konfederacji grodzieńskiej 1793 roku.
W 1796 prosił Nikołaja Repnina o urząd, zapewniając, że zna obowiązki poddaństwa wiernego.
Był członkiem prowincjonalnej loży wolnomularskiej Doskonała Jedność w 1781 roku.


Józef Kulwieć wg herbarzy.

Syn Jana, starosty pelikańskiego, brat Karoliny za Jerzym Soroką, która zmarła w 1813 r i ma nagrobek w kościele w Bienicy (ok. Mołodeczna).
Chorąży w pułku VI litewskim w 1777 r.
Pułkownik w wojsku cesarskim w 1784 r.
Szambelan królewski w 1786 r.
Deputat na Trybunał litewski w 1788 r.
Komisarz cywilno-wojskowy w 1790 r.
Sędzia ziemski oszmiański w 1790 r.
Poseł na sejm grodzieński w 1793 r.
Generał major wojsk litewskich od 1794 r.
Żonaty z Teklą z Komarów (córką Onufrego Komara), za którą wziął Naduny, Bujciany i Wojtuń, Zyburty, Golczuny oraz Kuszlany (które razem z braćmi Komarami sprzedał w 1798 r).


Posiadane przeze mnie materiały:

1/ Zapis z obrad Sejmu grodzieńskiego z 1793r
2/ Mowa Józefa Kulwiecia posła, sędziego ziemskiego oszmiańskiego na Sejmie grodzieńskim 1793
3/ Listy pisane przez Józefa Kulwiecia szambelana Króla Jmości, sędziego Trybunału Litewskiego w latach 1789, 1783 ( jedne pisane z Krzywska, inne z Kowna)
4/ Opisy parafii w diecezji wileńskiej - dekanat oszmiański. Miejscowości będące własnościa Kulwiecia - Krzywsk, Rakowce, Szelakowszczyzna - wszystkie będące w obrębie Bienica, Zawileje, Kuszlany.
5/ Kamień nagrobkowy Karoliny z Kulwieciów Soroczyny z 1813r w kościele w Bienicy (domniemanej siostry Józefa)
6/ Życiorys Jerzego Soroki męża Karoliny, w którym podaje iz mieszka w Krzywsku


Niewiele tego, ale jak sie zbierze do kupy i uruchomi wyobraźnię, to wynika z tego jeden Józef Kulwieć mieszkający w powiecie oszmiańskim i pełniacy wiele państwowych funkcji. Wynika mi, że życ musiał mniej więcej w latach 1755-1804.
W roku 1805 Tekla z Komarów ma juz innego męża - Antoniego Łappę, więc zakładam że Józef przynajmniej rok wcześniej musiał opuscić ziemski padół.
Zupełnie nie wiem gdzie szukać ślubu (zapewne gdzieś około 1790, był drugim mężem Tekli) i zgonu. Próbowałam przeglądać metryki w okolicach mołodeczna, ale trochę to przypomina szukanie igły w stogu siana. Ani nie wiem gdzie, ani kiedy.

Proszę wszystkich poruszających sie po Oszmianszczyźnie o ewentualne zwrócenie uwagi na nazwiska: Kulwieć, Soroko, Komar, Łappa.
I z góry dziekuję.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.


Ostatnio zmieniony przez Małgorzata_Kulwieć dnia 19-12-2018 - 22:23, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewka58Offline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć - stolnik zawilejski, szambelan Króla Jmoś  PostWysłany: 30-11-2018 - 16:39
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2018
Posty: 395

Status: Offline
Małgorzata_Kulwieć napisał:
Od bardzo wielu lat borykam się z genealogią Józefa Kulwiecia, stolnika zawilejskiego i zaczynam wątpić powoli czy uda mi się kiedykolwiek dojść skąd się wywodził i czy pozostawił po sobie potomków.


Myślę, że Józefów było dwóch. Uruski pisze o dwóch Józefach Kulwieciach.
Tu jest o strukczaszym kowieńskim
http://rcin.org.pl/Content/63790/WA303_ ... ovic-M.pdf

Występują w dwóch tomach Urzędników WKL w województwie wileńskim i trockim.

Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć-stolnik zawilejski, szambelan Króla Jmoś  PostWysłany: 30-11-2018 - 17:10
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Małgorzato, witaj.

Może te informacje pomogą Ci w rozwikłaniu zagadki dotyczącej Józefa Kulwieć [ Kulwiec ]?

W roku 1985 nakładem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ukazał się Kalendarz Bydgoski na rok 1985 ( Rocznik XVIII ). W kalendarzu tym od strony 117 do strony 121 został zamieszczony artykuł Zdzisława Mrozka pt. Saga rodu Kulwieciów. Na stronie 118 czytamy: „ (…). Powszechne uznanie i rozgłos zdobył sobie Józef Kulwieć, syn Jana, strażnika upickiego i starosty pelikańskiego. W 1777 r. Józef został chorążym VI litewskiego regimentu pieszego, kolejno dosłużył się stopnia porucznika i został adiutantem Ksawerego Massalskiego. W 1784 r. został pułkownikiem regimentu księcia Karola de Ligne w wojsku cesarskim Marii Teresy; w 1786 r. Stanisław August Poniatowski mianował go swoim szambelanem a w tym samym czasie wybrano go posłem na sejm grodzieński. (…).”. Porównując wspomniane wyżej informacje z danymi, które Ty podałaś o pierwszym i drugim Józefie Kulwieciu to da się zauważyć, że informacje częściowo pokrywają się, a to może świadczyć, iż może to być jedna i ta sama osoba? Wnioski i weryfikację pozostawiam już Tobie.

Wspomnę, że przedmiotowy artykuł poświęcony jest osobie Andrzeja Kulwiecia, który był synem Michała i Walerii z Towińskich. Michał Kulwieć był synem Mojżesza. Andrzej Kulwieć zmarł 8 lutego 1946 roku i został pochowany na cmentarzu bielawkowskim w Bydgoszczy. Córką Andrzeja Kulwiecia była Róża Kulwieć. Róża Kulwieć w roku 1985 była członkiem kolegium redakcyjnego wspomnianego kalendarza oraz wchodziła w skład Prezydium Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy gdzie pełniła funkcję kierownika sekcji wydawniczo – propagandowej.

Wspomniany przeze mnie artykuł znajdziesz pod linkiem:
http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/plain ... t?id=26627
Możesz go przeczytać, albo pobrać go na własny dysk.

Pozdrawiam – Roman.

Ps.
Może warto skontaktować się z Różą Kulwieć, albo z autorem artykułu o Andrzeju Kulwieciu lub z Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy? Zapewne informacje uzyskane od nich pomogą Ci rozwikłać zagadkę dotyczącą osoby Józefa Kulwiecia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewka58Offline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć-stolnik zawilejski, szambelan Króla Jmoś  PostWysłany: 30-11-2018 - 17:28
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2018
Posty: 395

Status: Offline
Witaj Małgorzato,
Jeszcze jedno
W spisie "Oficerów wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego 1777-1794"
jest tylko jedna wzmianka w rozdziale "Towarzysze i namiestnicy dymisjonowani z rangami oficerskimi"
Kulwieć Józef Tow. D z r. chor. - 5 I 1779
ML 543, nr 342

Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć-stolnik zawilejski, szambelan Króla Jmoś  PostWysłany: 30-11-2018 - 20:46
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Małgorzato, witaj ponownie.

Do informacji, które napisałem w moim poprzednim poście dołożę jeszcze jedną publikację, w której jest sporo danych z życia Józefa Kulwiecia. Zatem, proponuję Ci zapoznanie się z książką Moniki Jusupović pt. „Prowincjonalna elita litewska w XVIII wieku. Działalność polityczna Zabiełłów w latach 1733- 1795”, która została wydana w Warszawie, w roku 2014 przez Polskie Towarzystwo Historyczne, Instytut Historii PAN, Wydawnictwo Neriton.

Link do elektronicznej wersji wspomnianej przeze mnie publikacji:
http://rcin.org.pl/Content/63790/WA303_ ... ovic-M.pdf

Pozdrawiam – Roman.

Ps.
Może warto skontaktować się z autorką książki?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RZmijewskiOffline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć-stolnik zawilejski, szambelan Króla Jmoś  PostWysłany: 30-11-2018 - 21:45
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 35
Skąd: Mazury
Status: Offline
Ja podrzucę link, może będzie pomocny w dalszych poszukiwaniach?: http://www.genealogia.lt/index.php/page/2583
To książka Czesława Malewskiego "Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku". Na str. 292 pojawia się Józef Kulwieć – płk, szambelan JKM w 1790 r. z Uzbłocia, ż. Tekla z Komarów [autor podaje źródło].

Ps. Występują w książce także inne osoby o nazwisku Kulwieć!

Roman Ż.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć-stolnik zawilejski, szambelan Króla Jmoś  PostWysłany: 30-11-2018 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Bardzo pięknie dziekuję.

To, że Józefów Kulwieciów na Litwie było kilku , to wiem, ale w Oszmiańskiem był raczej tylko ten jeden - mąż Tekli Komarówny i brat Karoliny Iv Sakowiczowej IIv Soroczyny.
Józef - strukczaszy, Józef - mostowniczy kowieński - to inni Józefowie.

Romanie - niestety książka Moniki Jusupović pt. „Prowincjonalna elita litewska w XVIII wieku." dotyczy własnie Józefa Kulwiecia strukczaszego kowieńskiego, a nie "mojego". Co prawda wszyscy Kulwiecie są "moi", ale teraz chodzi mi o tego z Oszmiańszczyzny.
A jeśli chodzi o artykuł "Zdzisława Mrozka" to znam go od momentu powstania (o rety! ileż to juz lat!). Andrzej Kulwieć był chrzestnym ojcem mojego ojca, więc, jak to u mnie w rodzinie mówiono, Róża Kulwieć była jego "chrzestną siostrą"! Niestety ciotka nie żyje juz wiele lat, ale i tak by mi nie pomogła, bo wiedzy w tym temacie żadnej nie posiadała.

Najbardziej mnie interesuje skąd ten mój sie wywodził i jakich miał rodziców, tudzież czy zostawił po sobie potomków. To iz w herbarzach zapisano, że jego ojcem był Jan syn Andrzeja (i nieznanego imienia Dolińskiej) niewiele mi dają, bo wśród ogromu zebranych metryk Kulwieciów, nie mam żadnego aktu urodzenia Jana syna Andrzeja.
Domyślam się, że na Oszmiańszczyźnie mój Józef znalazł się "za żoną", a urodził sie w "mateczniku" Kulwieciów - gdzieś w okolicach Kowna, Żejm i Janowa. Niestety metryki urodzeń z lat pasujących mam tylko z Żejm i Skorul, a tam niczego pasującego nie znalazłam.

Najchętniej widziałabym akt ślubu z Teklą Komarówną. Niestety jeszcze go nie znalazłam. Wiem tylko, że musiał sie odbyć pomiędzy 1784 a rokiem 1798.
W 1784 r. dlatego, bo Tekla ponoć wtedy poślubiła pierwszego męża Józefa Koziełła. Czyli z Józefem Kulwieciem ślub mogła brać nie wcześniej niz w 1785.
Zaś w roku 1798 Józef Kulwieć sprzedaje Kuszlany, które otrzymał za żoną Teklą, czyli w 1798 był jej mężem.
Mogę zrobic założenie, że slub odbył sie gdzieś w okolicy Zabrzezia czy Krewa, ale z lat 1784-85 z Krewa nie ma metryk ślubów niestety.
W Zabrzeziu nie znalazłam ani ślubu Tekli z Koziełłem, ani z Kulwieciem. Znalazłam tylko akt ślubu Stefana Komara z 1793r, podczas którego Jożef Kulwieć - sędzia ziemski oszmiański, był świadkiem. Czyli potwierdziłam, na razie fakt jego przebywania w Uzbłociu, które należało najpierw do Komarów, a potem własnie do Józefa.
Przeszukam jeszcze jakieś inne okoliczne parafie, to może coś znajdę.

Ale jeszcze raz proszę, gdyby ktokolwiek w okolicach Oszmianskich natrafił na nazwisko Kulwieć, lub ew. Komar, Koziełł, Soroko, Łapa czy Sakowicz to proszę o cynk!
I dziekuję!

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć-stolnik zawilejski, szambelan Króla Jmoś  PostWysłany: 30-11-2018 - 22:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Nie wiem na ile będzie to przydatnym, ale napiszę.
Pierwsza małżonka pisarza Michaiła Bułhakowa to Tatiana Łappa, c. Mikołaja, szlachcica. Urodzona w Riazaniu, ale jej ciocia, Zofia Łappa c. Mikołaja miezkała w Kijowie.

Nazwisko dośc rzadkie, dla tego ten mój post.

Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: Józef Kulwieć-stolnik zawilejski, szambelan Króla Jmoś  PostWysłany: 02-12-2018 - 19:46
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Irenko dziękuję. Co prawda to mocno nie te czasu i trudno by mi było teraz prześledzić losy Łappów przez ponad 150 lat, ale może kiedyś mi sie to do czegoś przyda.

A ja teraz postanowiłam przeglądnąć akt po akcie wszystkie śluby, urodzenia i zgony w Zabrzeziu i okolicach Uzbłoci oraz w okolicach Krewa (bo tam ten Krzywsk Kulwiecia był) do roku mniej więcej 1805 i może jeszcze gdzieś nakryję "mojego" Józefa z żoną Teklą.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2018 - 23:30
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
No i mam teraz zagwozdkę.

Weszłam w posiadanie trzeciego listu pisanego przez Józefa Kulwiecia - szambelana dworu i o dziwo napisany został w 1808 r. Czyli wtedy, kiedy według historyków Józef powinien już nie żyć, bo żona jego Tekla z Komarów miała juz nastepnego męża. List jest zapewne autentyczny, nie podejrzewam, że został sfałszowany ponad 200 lat temu, tylko poto aby mi zycie utrudnić.

Usiadłam zatem i ponownie przeanalizowałam posiadane wiadomości, z podziałem na to, co pewne i poparte dokumentami, a co tylko domniemane.

Syn Jana, starosty pelikańskiego - informacja nie jest pewna podana w herbarzach i opracowaniach historycznych na nich się opierających. Żadnej metryki nie znalazłam

brat Karoliny za Jerzym Soroką, która zmarła w 1813 r i ma nagrobek w kościele w Bienicy (ok. Mołodeczna) - jak wyżej informacja nie jest pewna. Nawet data z kamienia w Bienicy wydaje mi sie nieprawdziwa. W roku 1813 zgonu Karoliny Soroka w Bienicy nie znalazłam

Chorąży w pułku VI litewskim w 1777 r. Pułkownik w wojsku cesarskim w 1784 r.- brak mi dokumentów potwierdzających

List pisany z Kowna do Radziwiłła w 1783 - podpisany Józef Kulwieć z pow. kowieńskiego - pewne.

Szambelan królewski w 1786 r. - podpis Józefa Kulwiecia szambelana królewskiego na petycji z 1788 r - pewne

List pisany do Radziwiłła z Krzywska w 1787 r - podpisany Józef Kulwieć szambelan, sędzia Trybunału. Pewne.

Deputat na Trybunał litewski w 1788 r. - wśród dokumentów dot. Trybunału jest Józef Kulwieć szambelan - pewne

List pisany z Kowna w 1789 - podpisane Józef Kulwieć dworzanin. Nie pewne. Może to być inny Józef, choć charakter pisma ten sam.

Komisarz cywilno-wojskowy w 1790 r. - Sędzia ziemski oszmiański w 1790 r. Metryki chrztu oraz metryka ślubu z Zabrzezia określająca Józefa Kulwiecia tymi tytułami - lata 1790-93 - pewne.

Poseł na sejm grodzieński w 1793 r. - dokumenty sejmowe. Pewne.
Generał major wojsk litewskich od 1794 r. - nie mam dokumentów. Nie pewne.

Żonaty z Teklą z Komarów (córką Onufrego Komara), za którą wziął Naduny, Bujciany i Wojtuń, Zyburty, Golczuny oraz Kuszlany (które razem z braćmi Komarami sprzedał w 1798 r). - Informacje z herbarzy, opracowań historyków, chyba opieranych na tychże herbarzach. Nie pewne.

Jego żona - Tekla z Komarów miała ponoć (informacja raczej z herbarza - a więc niepewna) mieć już w 1805 r trzeciego męża. Tymczasem Józef w roku 1808 jeszcze żyje, więc nie jest to mozliwe.

Muszę zweryfikować swoje poszukiwania i przesunąć je w czasie. Do tej pory przeszukiwałam metryki tylko do 1805r, ale jest prawdopodobne, że Józef umarł duzo później, a w ogóle może za granicą, bo ostatni list pisany jest ... no własnie nie mogę odczytać.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
M_K_COffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2018 - 02:57
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2014
Posty: 155
Skąd: Lublin (aktualnie)
Status: Offline
Spróbuj może podesłać zdjęcie tego ostatniego listu, a przynajmniej jego fragmentów - daty i miejscowości. Może coś ktoś podpowie..

Lubię takie historyczne zagadki.
Z pozdrowieniami
Magda

_________________
www.nietylkogenealogia.blogspot.com
www.nietylkoczarownice.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2018 - 09:22
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Oj, rzeczywiście, bez zdjęcia nic nie wiadomo!

Tutaj link https://photos.google.com/share/AF1QipP ... MybEthQWFn


Nie umiem odczytać nazwy miejscowości.
Z treści wynika tylko, ze jest w "obcym kraju" i daleko od miejsca życia.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2018 - 09:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Hoszczew
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2018 - 09:41
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Hmmmmm, ten Hoszczew to dobra w powiecie słonimskim. To nie daleko od Litwy, przecież to Białoruś. Niby pasuje do tego Zabrzezia, Użbłoci, Krzywska.
To może tam umarł???? Licho wie!


No nie! Nie umarł w Słonimie. A może to nie Hoszczew? Tylko coś innego, gdzieś dalej. Bo przecież okolice Słonima, to nie było aż tak daleko, ani nie był to "obcy kraj".

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwaMollyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2018 - 10:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 175
Skąd: Kielce/Poznań
Status: Offline
A może to nie "H" na początku, tylko "St"?
Trudno powiedzieć bez porównania do podobnych liter w reszcie pisma.

_________________
Ewa

Poszukuje nazwisk: Sudwoj, Rębosz. Wszelkie informacje o Chromińskich z okolic Warszawy również mile widziane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.537124 sekund(y)