Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Dokumentacja pracownicza  PostWysłany: 08-10-2007 - 14:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

wpadł mi ostatnio w ręce Dyplom przyznany przez Dyrekcję Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych „POLAM” im. Róży Luksemburg mojej nieżyjącej już Babci, za 25 lat pracy zawodowej. Do Dyplomu dołączono list o treści typowej dla „tamtych” czasów Smile :
Cytat:
W związku z przejściem na emeryturę Dyrekcja i Rada Zakładowa ZWLE „Polam” im. Róży Luksemburg składają Wam serdeczne podziękowanie za wieloletnią i owocną pracę w naszym przedsiębiorstwie. Pracując wiele lat w naszych Zakładach cieszyliście się opinią dobrego i odpowiedzialnego pracownika oraz życzliwego kolegi. Takim pozostaniecie w pamięci towarzyszy pracy i przełożonych. Proszę pamiętać, że nadal będziemy uważać Was za członka naszego kolektywu zakładowego i będziemy starali się dopomóc w trudnych chwilach i otoczyć opieką, na którą w pełni zasłużyliście. Dziś, gdy Obywatelka przechodzi na zasłużony wypoczynek, proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, długich pogodnych i spokojnych lat życia.

Od dłuższego czasu już nosiłam się z zamiarem uzupełnienia dokumentacji swoich przodków także o inne, ciekawe materiały, jak właśnie te dotyczące pracy zawodowej, a więc ostatnio dość intensywnie piszę i wysyłam listy do byłych miejsc zatrudnienia moich krewnych; jednak w opisanym na wstępie przypadku, nieocenioną pomocą okazała się umieszczona na stronie NDAP baza Pracodawców i Przechowawców dokumentacji pracowniczej
http://ewidencja.archiwa.gov.pl/miejsca.php

Z tej oto Bazy uzyskałam informację, że miejscem przechowywania dokumentacji osobowo-płacowej byłych ZWLE „Polam” jest Archiwum Ministerstwa Gospodarki, do którego niezwłocznie napisałam.
Na marginesie dodam, że opustoszałe budynki po tych Zakładach stoją po dziś dzień w opłakanym stanie przy ul. Karolkowej 42/44 na Woli, tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

W oczekiwaniu na odpowiedź z MG i z innych zakładów pracy chciałabym także Was zapytać, czy ktoś już próbował kiedykolwiek uzyskać (i z jakim skutkiem) dokumentację osobowo-płacową z byłego miejsca zatrudnienia swojego przodka?
Będę bardzo wdzięczna za Wasze opinie.

Serdecznie pozdrawiam,

Aneta


Ostatnio zmieniony przez Kaczmarek_Aneta dnia 15-07-2010 - 11:57, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: Dokumentacja pracownicza  PostWysłany: 08-10-2007 - 22:40
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
Kaczmarek_Aneta napisał:
Witam,
czy ktoś już próbował kiedykolwiek uzyskać (i z jakim skutkiem) dokumentację osobowo-płacową z byłego miejsca zatrudnienia swojego przodka? Aneta

Witaj Aneto
Sprowokowałaś mnie swym postem: sam poczułem się jak "przodek"... Sad
nb co stale przypomina swym mottem Staś Pieniążek;

NIE zdołałem wydobyć z mojej firmy [ELWRO-Wrocław] całej SWOJEJ
dokumentacji "osobowo-płacowej" [urwali pierwsze 10 lat pracy].
Ale bywają firmy bardziej szanujące dokumenty po swych pracownikach
I takiej Ci życzę
Grzegorz

_________________
Grzegorz z Wrocławia
Śląskie Towarzystwo Genealogiczne [102/2001]
Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne [ 16/2010]
https://genealodzy.wroclaw.pl/
http://gento.wroclaw.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzejlazarOffline
Temat postu: Dokumentacja pracownicza  PostWysłany: 09-10-2007 - 08:49
Nieaktywny


Dołączył: 31-10-2006
Posty: 127
Skąd: Gródków pow. Bedzin
Status: Offline
Witajcie
A mnie Górniczy Zespół Opieki Zdrowotnej -obecnie Szpital Wojewódzki Nr.5 w Sosnowcu podaje, że byłem Lekarzem Ratownikiem Górniczym przez 6 miesięcy , a ja byłem 6 lat...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Boroch_MarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2007 - 10:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-10-2007
Posty: 51

Status: Offline
Witam po raz pierwszy na tym forum
Informacja dla genealogów z okolic stolicy
W Milanówku , ok.25 km od Warszawy powstało Archiwum Akt Pracowniczych.Zgromadzono tu spore zbiory dokumentów pracowniczych rozproszonych wcześniej po różnych instytucjach Zainteresowanych zapraszam do naszego pięknego podwarszawskiego miasteczka na kwarendy do archiwum . Na tej samej trasie tylko kilka kilometrów dalej w Grodzisku Mazowieckim istnieje oddział Archiwum m.st Warszawy

pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2007 - 12:08
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Witam
Szczegónie trudne bywa poszukiwanie dokumentacji pracowniczej zakładów już nieistniejących ,bądź
tak zrestrukturyzowanych (okropne słowo),że po dawnych firmach nie ma prawie śladu.Ułatwieniem
w takiej sytuacji , są katalogi zlikwidowanych zakładów pracy w oddziałach ZUS,wskazujące archiwum
przechowujące dokumentację pracowniczą.A jest tych archiwów b.dużo.Odnośnie Min.Gospodarki,to procedura jest b.prosta.Na parterze ,w recepcji Ministerstwa pobiera się odpowiedni formularz ,który należy wypełnić, złożyć i dwa tygodnie odczekać na list z kopiami dokumentów.Możliwa jest na miejscu konsultacja z pracownikiem archiwum,dnośnie zawartości teczki archiwalnej.Do archiwum nie można wejść,mieści się ono na wyższych kondygnacjach budynku,ale panie udzielają informacji przez wewnętrzny telefon.
Tak było kilka lat temu.
Pozdrawiam
Zygmunt
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2007 - 15:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witajcie,

serdeczne dzięki za Wasze ciekawe wypowiedzi i cenne wskazówki. W Ministerstwie Gospodarki rzeczywiście procedura uzyskiwania archiwalnych dokumentów jest uproszczona, tyle, że jakby konstrukcja wniosku, który należy wypełnić w przypadku wnioskowania o dokumentację, zupełnie odbiega od moich (genealogicznych) celów, dlatego póki co, skorzystałam z kontaktu eletronicznego.

Polecam także inne opinie na temat dokumentacji pracowniczej:
http://genpol.com/index.php?name=PNphpB ... 8675#48675

Serdecznie pozdrawiam,
Aneta

ps. Marku, baza danych, do której na wstępie podałam odnośnik chyba dokładnie pochodzi z AP Milanówek http://milanowek.ap.gov.pl/ ale faktem jest, że Milanówek i tak zamierzam zwiedzić, a to z uwagi na urocze zabytki (czyt. dworki) Smile Twojemu miasteczku poświęcono ciekawy artykuł w jednym z numerów Spotkań z Zabytkami
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarek_OrszulakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-07-2008 - 14:44
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2008
Posty: 49
Skąd: Kraków
Status: Offline
Odkurzę wątek dodając garść uwag, trochę również w nawiązaniu do przywołanej wyżej dyskusji na genpolu.
Bardzo niefortunna jest pojęciowa zbitka "dokumentacja osobowo-płacowa" - tymczasem są to dwa różne rodzaje dokumentacji.
Owo częste "urwanie" możliwości udokumentowania pewnego okresu zatrudnienia przez zakłady czy archiwa dotyczy wyłącznie dokumentacji płacowej i trzeba sie zawsze z tym liczyć w przypadku pracy przed 1980 r. - wynika to z niegdysiejszych przepisów. Dokumentacja płacowa nie ma jednak praktycznie żadnej przydatności do poszukiwań genealogicznych. Natomiast akta osobowe pracowników to "od zawsze" kat. B-50, przy czym nie słyszałem by w ostatnich latach ktokolwiek próbował je w jakimkolwiek archiwum legalnie brakować - i mam nadzieję że zostaną całościowo uznane kiedyś za materiały archiwalne. Uważam zresztą że brakowanie dokumentacji generalnie powinno się zredukować do minimum, zbyt wiele szkód wyrządzono już przy jego pomocy, bezmyślnie uznając całe grupy dokumentacji za bezużyteczne dla potomności.
Oprócz możliwości uzyskania kopii życiorysu, kwestionariusza itp., warto też pamiętać o możliwości odzyskania oryginałów niektórych dokumentów z akt osobowych.
Utyskując na długie oczekiwanie na odpowiedzi od archiwów w tego typu sprawach proszę mieć na uwadze ich obecne obciążenie załatwianiem lawiny wniosków obecnych i przyszłych emerytów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-07-2008 - 09:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dziękuję Jarku za uwagi.
Cytat:
Oprócz możliwości uzyskania kopii życiorysu, kwestionariusza itp., warto też pamiętać o możliwości odzyskania oryginałów niektórych dokumentów z akt osobowych.

Zaintrygowało mnie powyższe stwierdzenie. Czy mógłbyś rozwinąć, o jakie konkretnie dokumenty chodzi ?

Odnośnie nazewnictwa dokumentacji pracowniczej, nie określiłabym pojęcia "dokumentacja osobowo-płacowa" niefortunnym. Są przecież dokumenty, które zawierają w treści zarówno informacje osobowe, jak i płacowe. Zresztą, skoro sama NDAP używa pojęć zamiennie, myślę, że nie jest to aż tak istotny problem (przykład jak w nagłówku: http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=166).

Pozdrawiam,
Aneta Kaczmarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarek_OrszulakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-07-2008 - 16:26
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2008
Posty: 49
Skąd: Kraków
Status: Offline
To wynika z roporządzenia dot. prowadzenia akt osobowych (Dz.U. z 1996 r. Nr 62, poz. 286) - dokumenty składane przez pracownika podejmującego pracę - świadectwa szkolne, świadectwa pracy z innych zakładów, odpisy metryk, itp. Nie mam jednak przekonania czy będzie to możliwe w każdym przypadku, a przede wszystkim czy w każdym archiwum, problemem może być też czy domagać się zwrotu takich dokumentów mogą spadkobiercy. Ale myślę że zawsze warto spróbować.

Określenie "dokumentacja osobowo-płacowa" jest tym bardziej niefortunne jeśli używa go NDAP - ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach mówi wyraźnie o "dokumentacji osobowej i płacowej". Nie będę się tu może wdawał w zawiłości przepisów, natomiast jest to ważne z praktycznego punktu widzenia - dokumentacja osobowa to przede wszystkim akta osobowe pracownika, dokumentacja płacowa to kartoteki zarobkowe i listy płac - prowadzone przez różne komórki org. zakładu pracy, łączone tylko niekiedy dopiero przy archiwizacji. I tak jak napisałem - możliwy jest brak dawniejszej dokumentacji płacowej, natomiast nie powinno mieć miejsca niszczenie akt osobowych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-07-2008 - 16:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dziękuję za dodatkowe informacje.

Pozdrawiam,
AK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-07-2008 - 13:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

swojego czasu, w bliźniaczym wątku założonym na GenPolu pojawiła się wzmianka o zasobach i możliwości pozyskiwaniu dokumentacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Oto cytat inicjujący dyskusję:
Cytat:
(…)Do tematu "dokumentacja pracownicza" chciałem dołożyć uzupełnienie /bo nie ma sensu tworzyć nowego wątku/, które zainteresuje wszystkich genealogów.
Chodzi o dokumenty pracownika składane przez jego zakład do ZUS w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.
W ubiegłym roku wystąpiłem do Oddziału ZUS w [-------] z prośbą o WYDANIE ORYGINAŁÓW moich nieżyjących przodków tj. ojca i dziadka, z uzasadnieniem, że jako pamiątki rodzinne chciałem je zachować dla przyszłych pokoleń mojej rodziny. Po miesiącu dostałem zaproszenie do tego oddziału, przy czym musiałem udowodnić aktem małżeństwa rodziców, że jestem wnukiem.
Akta ojca przesłano do domu mojej mamy a ona przekazała je mnie.
W ten sposób posiadam kilka świadectw pracy, zaświadczenie z 1945 r. z wymienionym dniami, kiedy dziadek przychodził do pracy, akt ślubu z 1931 r. prawdziwy choć poszarpany z podpisami , żaden tam odpis czy wypis .
Dowiedziałem się sie, że stare niepotrzebne akta nieżyjących osób będą likwidowane żeby zrobić miejsce nowym.
Może moja wiadomość kogoś zainspiruje.(…)

Doświadczenia Ojgena zainspirowały mnie bardzo, dlatego mam zamiar w najbliższych dniach wystąpić do odpowiednich Oddziałów ZUS-u o taką dokumentację. Jako, że głównie pytać będę warszawskie oddziały, mam pytanie do Forumowiczów – czy ktoś miał już podobne doświadczenia z tego terenu ? Co udało się uzyskać i z jakich lat ?

Na koniec polecam wszystkim lekturę ciekawego opracowania dotyczącego historii ZUS, wydanego z okazji 70-lecia istnienia tej instytucji (1934-2004). Można w nim znaleźć m.in. kilka przykładów zachowanych dokumentów pracowniczych:
http://www.zus.pl/files/70lat.pdf

Na stronie ZUS zamieszczono również Bazę Zlikwidowanych lub Przekształconych Zakładów Pracy – podobna do tej, którą można odnaleźć na stronie NDAP:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=582

Link do wyszukiwarki Oddziałów ZUS:
http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=1866

Pozdrawiam serdecznie,

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Serkiz_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-07-2008 - 15:46
Sympatyk


Dołączył: 31-12-2007
Posty: 60
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam!

Super sprawa! Od razu pomyślałem o moich dziadkach. O ile z jednym nie powinno byc problemu - cale zycie pracowal w PKP, to z drugim juz tak. Tuz po wojnie pracowal w PGR Pulkownikowka (gmina Ostaszewo, woj. pomorskie). Gdzie mozna szukac akt stamtad? Ministerstwo Rolnictwa?
I jeszcze odnosnie pradziadka (chyba jedyny "starszy" przodek, ktory nie byl rolnikiem) - przed wojna byl sekretarzem gminy Pijanów (woj. swietokrzyskie). Gdzie szukac takich akt? W gminie, ministerstwie pracy, MSWiA?

Pozdrawiam!
Marcin Serkiz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-07-2008 - 16:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Marcin,

jeżeli nie znajdziesz Pracodawcy w tej bazie http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=36 trzeba pisać do zakładu pracy.

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurek.soleckiOffline
Temat postu: ZUS a genealogia  PostWysłany: 29-07-2011 - 00:08
Sympatyk


Dołączył: 19-07-2009
Posty: 630
Skąd: Orneta woj.Warmińsko-Mazurskie
Status: Offline
Witam.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest olbrzymią kopalnią wiedzy o naszych przodkach, oraz ma ogromne zasoby dokumentów. Mam pytanie: czy ktoś z Państwa próbował dostać jakieś materiały typu xero kopie dokumentów:akta
urodzeń, ślubów czy zgonów z ich archiwum.
Rozalia Milewicz z Roginiewiczów (Reginiewiczów) w 1949r. wystąpiła do ZUS o rentę po zmarłym Mężu i ją otrzymała nr. renty 53718/17 Rw.
Starająć się o rentę musiała dostarczyć dokumenty akt urodzenia , akt ślubu
ur się w 1890r Słuck a związek małżenski zawarła około 1910r. w Czelabińsku a mąż zm.17 marca 1943r. w Czerwonnm Borze
Przeszukałem USC Łomoża Gmina i USC Zambrów ale umiejscowienia akt metrykalnych nie znalazłem. Były jedynie umiejscowione akta urodzenia ich dzieci. Tak wieć na dzisiejszy stan wiedzy by te dokumenty odnależć pozostał
ZUS.
Pozdrawiam
Jerzy Solecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-07-2011 - 05:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Wątek:
http://forgen.pl/forum/viewtopic.php?f= ... 05&start=0

Przydatne linki:

Baza Zlikwidowanych lub Przekształconych Zakładów Pracy:
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=582

Link do wyszukiwarki Oddziałów ZUS:
http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=1866

Pozdrawiam
AK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.687341 sekund(y)