Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kirsteinOffline
Temat postu: Jakubowicz czy Jakubowski  PostWysłany: 18-12-2018 - 11:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2012
Posty: 211

Status: Offline
W poszukiwaniach rodzinnych utknąłem na jednym nazwisku i nie mam niestety pomysłu jak ruszyć dalej. Nazwisko w księgach występuje w dwóch wersjach Jakubowski i Jakubowicz. Na pewno jest to ta sama osoba. Odnalazłem wpisy dotyczące kilku dzieci, zgonów tych dzieci, wpis ślubu Bartłomieja i Marianny (poniżej). Znalazłem też Bartłomieja w kilkunastu wpisach jako świadek przy chrztach i ślubach. I we wszystkich występuje jako Jakubowicz. Za wyjątkiem jednego wpisu, gdzie jest jako Jakubowski.

ślub Bartłomieja Jakubowicz i Marianny Jeżewskiej 1797 https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f5e54401ef81771f

B.Jakubowski + M.Jeżewska - chrzest córki 1798
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/d0d3a65ad02ac19c

I potem już cały czas jako Jakubowicz jest wpisywany Bartłomiej:

Chrzest mojego praprapradziadka Antoniego Jakubowicza 1812 i tu jest wpis o korekcie nazwiska na Jakubowski (na marginesie)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/b79a56abdd3c6de8

Jest jeszcze wpis dotyczący zgonu Bartłomieja 1813 - Jakubowicz.

A potem Marianna wdowa pojawia się jako Jakubicowa (swoją drogą czemu czemu nie Jakubowiczowa?).

Dalsze wpisy, od okolic 1825, już są jako Jakubowski/Jakubowska (zgony, małżeńśtwa/śluby).

Najgorsze jest to, że nie ma wpisu urodzenia Bartłomieja w tej wsi i okolicznych - urodzony ok 1767 (wiek z wpisu o ślubie), żył i zmarł we wsi Orle koło Gruty, niedaleko Grudziądza. W księgach z okolicy jest kilkanaście wpisów innych Jakubowskich + kilkoro Jakubkowskich, żadnych Jakubowiczów.

Czy oprócz ksiąg kościelnych jest jeszcze coś co móglbym sprawdzić, żeby cokolwiek ustalić?
Ciągle się zastanawiam czy np. Bartłomiej nie byl np. synem Jakuba i stąd Jakubowicz, ale w tej miejscowości i okolicznych, nazwiska byly już ustalone (wg tego co przeglądam w księgach kościelnych) i co się zdarza to jedynie róznice w ich pisowniach.

Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2018 - 00:51
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
W tym okresie nazwiska nie były "ustalone", były w okresie kształtowania i trwało to jeszcze wiele lat.

Różnice w pisowniach zależały m. in. od wymowy zgłaszającego, słuchu pisarza i jego zdolności pisania. Niewiele osób potrafiło czytać i pisać.
Jak sam zauważyłeś, prawdopodobnie Jakubowicz/Jakubowski pochodzi od imienia Jakub.
Jest też prawdopodobne że Bartłomiej urodził się jeszcze bez nazwiska.
Nazwisko Jakubowicz/Jakubowski mogło powstać od imienia ojca lub dziadka.

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.316789 sekund(y)