Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Starozytne polskie nazwisko Bogobowicz i pochodne.  PostWysłany: 10-12-2018 - 03:12
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1540

Status: Offline
IwonnaZ napisał:
Dzień dobry!
Drodzy forumowicze, czy wiecie może jakie ma znaczenie/pochodzenie nazwisko Bogobowicz?
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie
Iwona

Witam,

nazwisko Bogobowicz to bardzo rzadkie polskie nazwisko i "ba..ardzo sta..are", powstale w czasach starozytnych, kiedy europejskie jezyki nie byly jeszcze zroznicowane.

Wedlug mojej hipotezy, nazwisko Bogobowicz sklada sie z trzech czlonow; "bogo" - "bow" - "icz".


Nazwa/nazwisko Bogo istnieje w Polsce do dzis;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=Bogo

takze istnieje we Wloszech, Francji, Hiszpani, Szwajcari, Belgi, Angli, Ukrainie, Niemczech i innych krajach europejskich;
https://forebears.io/surnames/bogo

Forebears nie podaje pochodzenia nazwiska Bogo, ale slowniki lacinski, wloski i francuski twierdza, ze slowo "bog" oznacza "bagno", slownik szkocko-celtycki !! wskazuje ze "bog", to "cos miękkiego", a angielski dodaje do "bagna", takze "trzęsawisko" i "moczar".

Ja przyjmuje, ze nazywano kogos "Bogo", kto mieszkal obok/przy bagnach, moczarach i jest to nazwanie z celtyckimi korzeniami, ktore przybylo juz bardzo dawno na tereny obecnej Polski.

Slowniki lacinski i inne wskazuja, ze "bow" to "łuk", moze kiedys takze "łucznik".

Zatem dwa pierwsze czlony nazwiska Bogo-bow-icz wskazuja, ze byl to "łucznik mieszkajacy przy moczarach", polujacy z łukiem na ptactwo wodne; - gesi, kaczki.

Trzeci czlon "-icz" [nastapil tu zanik w wymowie drugiego "w"], juz slowiansko=polski jak w nazwaniu krole-wicz, wskazuje, ze zachowalo sie tylko nazwisko syna; - Bogobowicz, a nazwisko ojca; Bogo-bow, juz wymarlo;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... bogobowicz

Dziekuje Ci Iwono za Twoje pytanie - nie wierzylem, ze jest to az tak stare nazwisko, bo na poczatku myslalem, ze jest stare, ale przyszlo ze wschodu.

Pochodnymi nazwiskami do Bogo i Bogobowicz sa nazwiska Bogocz, Bogoń, Bogowski i inne, takze nazwa wioski Bogoniowice [wioska Bogonia] kolo Tarnowa.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonnaZOffline
Temat postu: Starozytne polskie nazwisko Bogobowicz i pochodne.  PostWysłany: 10-12-2018 - 03:28


Dołączył: 07-12-2018
Posty: 4

Status: Offline
Władysławie! Jestem oszołomiona twoją odpowiedzią. Niezwykła hipoteza. Zawsze mi się wydawało, że jest to nazwisko typowo słowiańskie związane z bogobojnością, ale Twoje wytłumaczenie bardzo mi się podoba. Trochę mniej prozaiczne Smile

Dziękuję, Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu: Re: Nazwiska Nizgorski, Kapusta, Rulka. Geneza nazwiska.  PostWysłany: 10-12-2018 - 11:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4210

Status: Offline
Nizgorski napisał:
Dla ciekawskich polecam stronę aby poszukać znaczenia i pochodzenia własnego nazwiska

Nie wiem, czy na tym forum bywają ciekawscy, ale ciekawi na pewno.
Wysokiej klasy specjaliści także, więc też "polecam"
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewforum-f-31.phtml

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NizgorskiOffline
1 Temat postu: Re: Nazwiska Nizgorski, Kapusta, Rulka. Geneza nazwiska.  PostWysłany: 10-12-2018 - 12:10
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2018
Posty: 34
Skąd: Chełm
Status: Offline
Dzięki Smile ciekawość jest zawsze tam gdzie szukamy odpowiedzi Smile Przepraszam za pomyłkę językowa. Niestety nic nie znalazłem na temat nazwiska Nizgorski na forum które zostało tutaj polecone.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2018 - 13:20
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
decha92 napisał:
Witam,

Drodzy moi mili, może wiecie coś więcej ode mnie na temat nazwiska Deszczka?

Dziękuje z góry za pomoc.


Deszczkami na całych Kujawach i połowie Wielkopolski a i chyba w stronę Łodzi od Kujaw, kryło się dachy u bogatszych gospodarzy, dworskie i kościelne. Deszczka to rodzaj gontu bez "pióra". Stąd też i nazwa od deszczu. Moim zdaniem to nazwisko odzawodowe majstra od produkcji i krycia tym rodzajem gontu.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Rozważania o genezie nazwiska Deszczka.  PostWysłany: 10-12-2018 - 16:23
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1200

Status: Offline
Witaj.

Rozważania o genezie nazwiska Deszczka.

Profesor Kazimierz Rymut mówił: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”.

Słownik języka polskiego pod redakcją profesora Witolda Doroszewskiego tak definiuje hasła deszczka: „deszczka ż III, lm D. ~ czek daw. << mała deska, deseczka >>: A to robota była nie lada, kilkaset deszczek co dnia spuścić i wyciągnąć na dach szklarni. Łus. Pam. 100. Zajety był właśnie oglądaniem deszczek na lipowy stół głównej izby. Krasz. Sfinks I, 48. Do izby wnieść nie można było błota: musiałem więc czekać na dworze, póki deszczki kawałka wpółzgniłej nie wyszukał. Kras. Podstoli 97. Grzechotka było to narzędzie małe, drewniane, w którym deszczka cienka, obracając się na walcu, także drewnianym, pokarbowanym, przykry i doniosły hałas czyniła. Kit. Opis 556.
fraz. Cztery deszczki << trumna, zwłaszcza nędzna, marna >>: Komisja zapewniała chrześcijański i ostatni datek… cztery deszczki i garść obcej ziemi! Olesz. Wspom. 171. // L”.

Słownik Staropolski wymienia hasło deszczka i tak go opisuje: ”Deszczka – deska ( przenoście: trumna )”.

Słownik polszczyzny XVI wieku Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk [ edycja internetowa ] wymienia hasło deszczka, którego znaczenie tak opisuje: „Deszczka. Dem. od deska” (64)
a. Budulec łodzi, statku; czasem część statku lub pokład (często w kontekstach związanych z rozbiciem statku; przysłowiowa deska ratunku) (12)
b. Trumna, śmiertelne łoże (wyłącznie u Reja) (5)”.
Więcej przeczytasz pod linkiem:
https://spxvi.edu.pl/indeks/haslo/48322#znaczenie-2

Zatem, nazwisko Deszczka pochodzi od przezwiska Deszczka a ono od apelatywu deszczka.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NizgorskiOffline
Temat postu: Nazwisko Nizgorski jaką kryje jeszcze zagadkę.  PostWysłany: 10-12-2018 - 18:15
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2018
Posty: 34
Skąd: Chełm
Status: Offline
Witam Smile
Badając korzenie rodziny Nizgorskich oraz odkrywając historię mojej rodziny nie od dzisiaj zastanawiałem się jak to jest i jak to się stało, że noszę nazwisko które nie spotyka się na co dzień. Na początku bawiłem się nazwiskiem a w zasadzie z jakich wyrazów powstało nazwisko Nizgorski. Zacznę od skrotu "niz." który figuruje w Słowniku Języka Polskiego PWN. Skrót ten oznacza nic innego jak "nizinę". Kolej na wyraz "gorski". Wyraz ten jest tak podobny do wyrazu "góra" dlatego nazwisko Nizgorski jest często pisane przez postronne osoby przez "ó" czyli Nizgórski czy nawet już bez "ó" dodając przedrostek "Nie" czyli Niezgorski albo o zgrozo Niezgórski. W historii mojej rodziny zmiana nazwiska Nizgorski na inne pochodne pisane przez "ó" czy zaczynając od "nie" to często powielany błąd w urzędach. Dlaczego Nizgorski to prawidłowa forma. Z pomocą przychodzi Słownik Staropolski. W którym bez trudu odnajdziemy słowo "Gorski". Słowo "gorski"oznacza gorzki; bolesny, przykry, nieszczęśliwy. Można śmiało napisac, że Nizgorski to człowiek mieszkający na nizinach być może uprawiający rolę Smile który jest gorzki, przykry jednym słowem straszny maruda Wink Jedno jest pewne rodzinną cechą Nizgorskich jest niesamowita upartość, wiem o czym mówię Smile

Nizgorski wydaje się być zapomnianym nazwiskiem, którego nie spotykamy na co dzień. Pragnę choć trochę pokazać, że nie tylko szlachetne nazwiska mają ciekawe pochodzenie. Wielkie znaczenie ma tutaj zabawa językiem polskim, dlatego Nizgorski a mianowicie podstawa naziwska to nazwa miejscowa Nizgórce/Nizgorce z powiatu berdyczowskiego. Były to dobra nad rzeką Ułańską leżące w powiecie lepelskim. Informacje te zostały odszukane w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. VII, s. 165-166.Warszawa : nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego. Data wydania:1880 -1914

Polecam także http://www.genezanazwisk.pl (dzisiaj zobaczyłem że strona ma przerwę techniczną )

Jestem ciekaw co może nam przynieść jeszcze nazwisko Nizgorski. Nie jestem językoznawcą dlatego chciałbym poznać opinię eksperta Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
decha92Offline
Temat postu: Nazwisko Nizgorski jaką kryje jeszcze zagadkę.  PostWysłany: 10-12-2018 - 20:06
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2018
Posty: 17

Status: Offline
Gawroński_Zbigniew napisał:


Deszczkami na całych Kujawach i połowie Wielkopolski a i chyba w stronę Łodzi od Kujaw, kryło się dachy u bogatszych gospodarzy, dworskie i kościelne. Deszczka to rodzaj gontu bez "pióra". Stąd też i nazwa od deszczu. Moim zdaniem to nazwisko odzawodowe majstra od produkcji i krycia tym rodzajem gontu.


Dziękuje Panu za tak pozytywnie zaskakującą odpowiedź. Moja rodzina pochodzi z podkarpacia (najstarszy wpis datowany z tym nazwiskiem jaki znalazłem to ok 1800 r. ) Z resztą księża dosyć często przekręcali nazwisko na Deszka czy Deszczyński. W zawodzie miał wpisywane kowal, a raz wpisane miał zagrodnik. Szkoda że nie posiadam metryk katolickich z mojej wsi, bo tam się chrzcili, żenili oraz umierali. Jedyne informacje jakie posiadam z ksiąg grekokatolickich, gdzie moi przodkowie występowali przeważnie jako świadkowie.

Z moich poszukiwań słowo/nazwisko deszczka określało kiedyś deskę. Smile


ROMAN_B napisał:
Witaj.

Rozważania o genezie nazwiska Deszczka.

Profesor Kazimierz Rymut mówił: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”.

Słownik języka polskiego pod redakcją profesora Witolda Doroszewskiego tak definiuje hasła deszczka: „deszczka ż III, lm D. ~ czek daw. << mała deska, deseczka >>: A to robota była nie lada, kilkaset deszczek co dnia spuścić i wyciągnąć na dach szklarni. Łus. Pam. 100. Zajety był właśnie oglądaniem deszczek na lipowy stół głównej izby. Krasz. Sfinks I, 48. Do izby wnieść nie można było błota: musiałem więc czekać na dworze, póki deszczki kawałka wpółzgniłej nie wyszukał. Kras. Podstoli 97. Grzechotka było to narzędzie małe, drewniane, w którym deszczka cienka, obracając się na walcu, także drewnianym, pokarbowanym, przykry i doniosły hałas czyniła. Kit. Opis 556.
fraz. Cztery deszczki << trumna, zwłaszcza nędzna, marna >>: Komisja zapewniała chrześcijański i ostatni datek… cztery deszczki i garść obcej ziemi! Olesz. Wspom. 171. // L”.

Słownik Staropolski wymienia hasło deszczka i tak go opisuje: ”Deszczka – deska ( przenoście: trumna )”.

Słownik polszczyzny XVI wieku Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk [ edycja internetowa ] wymienia hasło deszczka, którego znaczenie tak opisuje: „Deszczka. Dem. od deska” (64)
a. Budulec łodzi, statku; czasem część statku lub pokład (często w kontekstach związanych z rozbiciem statku; przysłowiowa deska ratunku) (12)
b. Trumna, śmiertelne łoże (wyłącznie u Reja) (5)”.
Więcej przeczytasz pod linkiem:
https://spxvi.edu.pl/indeks/haslo/48322#znaczenie-2

Zatem, nazwisko Deszczka pochodzi od przezwiska Deszczka a ono od apelatywu deszczka.

Pozdrawiam – Roman.


Dziękuje za ten post Panie Romanie, kiedyś szukając genezy swojego nazwiska znalazłem podobne wyjaśnienie. W metrykach z ok. przed 1800 księża grekokatoliccy czasem przekręcali moje nazwisko na Deszka czy Deszczyński (pewnie to dlatego że cerkiew była z innej miejscowości i jednocześnie moi przodkowie byli rzymskimi katolikami więc nie uczęszczali na msze grekokatolickie). Pochodze z terenów podkarpacia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szary11Offline
Temat postu: Czuń lub bez polskich znaków Czun  PostWysłany: 11-12-2018 - 09:02


Dołączył: 11-12-2018
Posty: 3

Status: Offline
Witam Serdecznie

Chodzi mi o nazwisko Czuń gdzie mogę zasięgnąć informacji na ten temat ?

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu: Czuń lub bez polskich znaków Czun  PostWysłany: 11-12-2018 - 10:53
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Buty/kapcie/bambosze na zdjęciach to są czuni, Wink
https://www.google.pl/search?q=ч& ... 36&bih=755

Czuni były obszywane z wierzchu skórkami sobolowymi i były poza funkcjonalnością symbolem zamożności, albo plecione z łyka i były zgoła symbolem jej braku.

https://static-eu.insales.ru/files/1/25 ... 764c18.jpg

Nie mogę znaleźć akurat takich bamboszy sobolowych.

Oczywiście może okazać się że ta kresowa z dzisiejszej Ukrainy etymologia jest chybiona, a nazwisko ma zupełnie inną podstawę znaczeniową. Wink Np może być to jedno z archaicznych zdrobnień imienia męskiego Szczepan zarejestrowanych na Śląsku (historycznym). Obecnie istnieją one jedynie w postaci niemieckich nazwisk Tschan/Tschon/Tschun. Czyżby Czun był to polski relikt po tym imieniu? Nie wiem.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie praslowianskiego nazwiska Czun.  PostWysłany: 12-12-2018 - 00:32
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1540

Status: Offline
Szary11 Temat postu: Czuń lub bez polskich znaków Czun Nowy postWysłany: 11-12-2018 - 09:02

Witam Serdecznie
Chodzi mi o nazwisko Czuń gdzie mogę zasięgnąć informacji na ten temat ?
Pozdrawiam
************************************************************
Witam,

polsk‪ie nazwisko Czun, to jedno z najstarszych prasłowianskich nazwisk ktore powstaly w starozytnosci, kiedy slowianskie jezyki niewiele sie roznily, natomiast nazwisko Czuń, jest o wiele wiekow mlodsze. Chyba dowodem na wiek nazwisk Czun i Czuń jest to, ze od nazwiska Czun powstaly nazwiska Czunkiewicz, Czunko .. a Czuń, powstalo w czasach Jana Kochanowskiego, kiedy stopniowo wprowadzano nowe litery w j.polskim.
https://forebears.io/surnames/czun
https://forebears.io/surnames/czunkiewicz
https://forebears.io/surnames/czuń


W Angli wystepuje nazwisko Czunys .. chyba powiazane z nazwiskami prapolskimi;
https://forebears.io/surnames/czunys


Najstarszym, prasłowianskim nazwiskiem w Europie bylo nazwanie/nazwisko Cun, do dzis wystepujace w Hiszpani, Francji, Angli, Rumuni, Niemczech, Norwegi, Belgi i w Polsce, bo mamy nazwisko .. Cuniak, czyli syn Cuna !;
https://forebears.io/surnames/cun
https://forebears.io/surnames/cun


Pochodnym nazwiskiem od Cun, jest nazwisko Cuni wystepujace w Albani, Serbi i Horwacji. W Albani zachowalo sie znaczenie slowa "cuni" = chłopczyk, chłopiec.
https://forebears.io/surnames/cuni
We Francji wystepuje nazwisko Cunis;
https://forebears.io/surnames/cunis

W Rumuni wystepuje obok nazwiska Cun, takze nazwisko Ciun.


Zatem takze polskie nazwisko Cun i Czun nalezy wiazac z .. chłopczykiem.

Posrednio zachowalo sie to okreslenie w j. polskim w postaci "sczun" - niemowlak, sikajacy chłopczyk, a takze w "dzie-ciunio, dzie-ciątko" lub "dzi-dziunio", juz bez okreslenia płci.


Rodzima, slowianska ludnosc miala swoje nazwania/nazwiska od straozytnosci, bo ... przetrwaly one w Polsce do dzis.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Czuń lub bez polskich znaków Czun  PostWysłany: 12-12-2018 - 03:07
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1540

Status: Offline
Witam,
dodalem moj wpis o pochodzeniu nazwiska Czun w watku Pochodzenei nazwisk (cz.9).
Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu: Pochodzenie praslowianskiego nazwiska Czun.  PostWysłany: 12-12-2018 - 12:10
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Jest jeszcze rzeka Czuna na Syberii skąd pochodzą przodkowie Węgrów i kilkaset osób mieszkających na Węgrzech i posługujących się nazwiskiem Czunyi. Jest też wołoskie słowo czun. Etc, etc, etc Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
nika_monacheOffline
Temat postu: Pochodzenie praslowianskiego nazwiska Czun.  PostWysłany: 12-12-2018 - 14:45
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2018
Posty: 36

Status: Offline
A nazwisko Larecki ? Występowanie województwo Łódzkie. Wsie Dąbrowa nad Czarną, Kalinków, Kotuszów. Pozdrawiam Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SaperOffline
Temat postu: Pochodzenie praslowianskiego nazwiska Czun.  PostWysłany: 12-12-2018 - 23:06


Dołączył: 12-12-2018
Posty: 3

Status: Offline
Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu tworzę swoje drzewko, które rozrosło się już porządnie.
Najbliższe mi są nazwiska:
- Bartoś
- Kijewski
- Sowiński
- Gosik
Czy ktoś mógłby pomóc mi w rozszyfrowaniu pochodzenia tych nazwisk lub przynajmniej jednego?
Z góry dziękuję za pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.591082 sekund(y)