Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2018 - 11:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2213

Status: Offline
Nie ma sprawy)
- - -
Irena

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natalia_N
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2018 - 19:13
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Są: Malecki (czy Małecki, po rosyjsku te nazwiska pisane tak samo - Малецкий) Walenty, syn Jakuba, z Mrokowa gub. Warszawskiej, zmarł w niewoli w Niemczech, Malecki (Małecki) Walenty, syn Andrzeja, też z gub. Warszawskiej (Siemienice) i Malecki Walenty, syn Marcina, obaj dostali się do niewoli. I jeszcze jeden Malecki (Małecki) Walenty, bez imienia ojca, też dostał się do niewoli - https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen30012283. Walentego, syna Franciszka nie znalazłam.

_________________
Natalia


Ostatnio zmieniony przez Natalia_N dnia 25-07-2019 - 13:39, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Malecki_AdamOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2018 - 08:57


Dołączył: 30-11-2018
Posty: 6

Status: Offline
Natalia_N napisał:
Są: Malecki (czy Małecki, po rosyjsku te nazwiska pisane tak samo - Малецкий) Walenty, syn Jakuba, z Mrokowa gub. Warszawskiej, zmarł w niewoli w Niemczech, Malecki (Małecki) Walenty, syn Andrzeja, też z gub. Warszawskiej (Siemienice) i Malecki Walenty, syn Marcina, obaj dostali się do niewoli. I jeszcze jeden Malecki (Małecki) Walenty, bez imienia ojca, też dostał się do niewoli - https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen30012283. Walentego, syna Franciszka nie znałazłam.



Dziękuję Natalio za informację. Wygląda na to, że dziadek nie był w niewoli w czasie I Wojny Światowej (był w niewoli w Japonii w 1905-1907).

A możesz znaleźć inne informacje z wcześniejszego pobytu w armii carskiej?

Adam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek60Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2018 - 12:12
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2016
Posty: 52

Status: Offline
Szanowni forumowicze,
Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu informacji o służących w armii carskiej kilku członków mojej rodziny: Stanisław Wołowski syn Antoniego urodzony w Sokolnikach parafia Modlna 24.04.1885 r. (podobno zaginął w carskiej Rosji jeszcze przed I wojn światową), Józef Personowski syn Stanisława ur. w Popielawach parafia Łaznów w 21.04.1879 r., Karol Radomski syn Tomasza ur. około 1879/84 r. w Witowie ? gdzieś w końskiem. Dwaj ostatni powrócili z wojny i są odnotowani w biurze meldunkowym Łodzi w 1919 r. jako powracający z Niemiec. Nie wiem czy jako zwolnieni jeńcy wojenni czy byli żołnierze niemieccy. Nie znam żadnej informacji z ich służby wojskowej. Serdecznie dziękuję za ewentualną pomoc.
Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonnaZOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2018 - 14:34


Dołączył: 07-12-2018
Posty: 4

Status: Offline
Dzień dobry,
proszę o pomoc w znalezieniu danych na temat służby mojego pradziadka Władysława Zduńskiego w Armii Rosyjskiej podczas pierwszej WŚ. Pradziadek urodził się w 1877 roku w Żelazowej Woli (ochrzczony parafia Brochów) i został ranny gdzieś w Prusach Wschodnich - bitwa na jeziorami mazurskimi lub pod Tannenbergiem, nie jestem pewna. Kiedyś przypadkowo, przy okazji innych poszukiwań, natknęłam się na wyszukiwarkę żołnierzy z obozu jenieckiego/ lazaretu pruskiego i tam go znalazłam. Niestety nie zapisałam wtedy swojego znaleziska i nie potrafię teraz odnaleźć tej strony.

Iwona Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2018 - 15:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2213

Status: Offline
Nie ma sprawy)
skasować to nie jest problem.


Ostatnio zmieniony przez Irena_Powiśle dnia 07-12-2018 - 15:42, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natalia_N
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2018 - 15:30
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Władysław Zduński, syn Damiana, miejsce urodzenia: gubernia Warszawska, Sochaczewski ujezd, gmina Chodaków, wieś Żukówki (Żukówka?), 19.09.1915 zaginął bez wieści po walce w pobliżu jeziora Narocz. https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_donesenie10853155/ (on tutaj pod numerem 622). Służył w 112 Uralskim Pułku Piechoty.
Jest jeszcze Władysław Zdoński, syn Wojciecha, miejsce urodzenia: gubernia Warszawska, Skierniewicki ujezd, 15-17.08.1914 zaginął bez wieści po walce koło miasta Soldau (teraz Działdowo). Służył w Lejb-Gwardyjskim Keksholmskim Pułku. https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_gospital23174053

_________________
Natalia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IwonnaZOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2018 - 15:55


Dołączył: 07-12-2018
Posty: 4

Status: Offline
Ireno! Natalio! Dziękuję bardzo!
Dziękuje też za tłumaczenie. Próbowałam sama odcyfrować, ale mój rosyjski zatrzymał się na poziomie szkoły podstawowej.
Cóż za wspaniałe znalezisko. Mój dziadek to ten pierwszy wymieniony - syn Damiana ( a raczej Dominika). Te wiadomości zupełnie zmieniają naszą rodzinną legendę.

Serdeczne podziękowania, Iwona
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Agnieszka_Kluzek
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2018 - 16:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2018
Posty: 46

[quote="Agnieszka_Kluzek"][quote="Natalia_N"]
Agnieszka_Kluzek napisał:
Pradziadek nazywał się Jan Kulik (również zapisywany jako Kulig), urodził się w Jaworzynie w parafii Krzyżanowice 25 listopada 1893 r., w lutym 1918 r. brał ślub w parafii Krynki i z metryki wynika, że wtedy mieszkał we wsi Jawór, parafia Świętomarz. Zmarł 1969 r.
Agnieszka
----------------------------------------

Witam, Pani Agnieszka.
Jak było imię ojca pradziadka Pani?

Imię ojca: Paweł (co prawda w metrykach ślubu syna po łacinie jako Paulus) Kulik, matka Marianna z domu Kruk.
Dziękuję!
Agnieszka

Tak nieśmiało... bo chyba gdzieś po drodze się zagubiło... próbowałam sama na wyszukiwarce, ale naprawde słabo mi to wychodzi. Będę bardzo wdzięczna.
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natalia_N
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2018 - 19:22
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Nie znalazłam, niestety. Są kilka osób o imieniu i nazwisku Jan Kulik, ale miejsce urodzenia inne albo imię ojca nie jest to, albo oprócz imienia i nazwiska nic o tym człowieku nie piszą.

_________________
Natalia


Ostatnio zmieniony przez Natalia_N dnia 25-07-2019 - 13:35, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ajachOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2018 - 00:00
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2013
Posty: 198

Status: Offline
Dzien dobry, Natalio !

mam do sprawdzenia pradziadka:

Daniel KONERT urodzony w Warszawie w 1863, ojciec Daniel Wilhelm, matka Marianna z Dobrzańskich

============================
pozdrawiam serdecznie Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natalia_N
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2018 - 18:35
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Dzień dobry, Elzbieto.
Są Konert Apolinary, Konert Feliks, Konert Franz i Konert Bolesław. Daniela nie ma. Ale na gwar.mil.ru, gdzie szukam informacje, są dane uczestników I wojny światowej, którzy zostali ranni, dostali się do niewoli lub zginęli.

_________________
Natalia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tg3aOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2018 - 16:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-09-2008
Posty: 169

Status: Offline
Witam.
Zadałem kiedyś pytanie w tym temacie odnośnie osób z mojej rodziny (p. Joanna najwyraźniej nic nie znalazła w swych źródłach, bo w jej wykazie te osoby nie pojawiły się). Jednak, zaglądając co jakiś czas do tego wątku, dowiedziałem się, że istnieje baza https://gwar.mil.ru/ . Zdecydowałem się z niej skorzystać, i znalazłem w niej jeszcze innego członka swojej rodziny, niż szukałem:
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_gospital1116807/?backurl=%2Fheroes%2F%3Flast_name%3D%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D1%82%D1%8B%D0%BD%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9%26groups%3Dptr%3Aawd%3Afrc%3Acmd%3Aprs%26types%3Dawd_nagrady%3Apotery_doneseniya_o_poteryah%3Apotery_gospitali%3Apotery_voennoplen%3Afrc_list%3Acmd_commander%3Aprs_person%26page%3D1
Z grubsza jasne jest dla mnie, które informacje z formularza powiadomienia o przyjęciu rannego zostały wpisane do tej bazy (niewątpliwie wszystkie daty są juliańskie, i ja też dla wygody będę nimi operował). Nie wiem jednak, jak należy rozumieć w tym kontekście sformułowania "Дата выбытия" i "Дата события", zwłaszcza skoro "Место события" - rzeka San - odnosi się niewątpliwie do miejsca, gdzie Bronisław został ranny. Może ktoś potrafi rozczytać, co jest napisane w punkcie 11 formularza odnoszącym się do choroby lub odniesionych obrażeń. Ciekawe byłoby też rozszyfrować, co jest napisane w punkcie 13 - skąd pacjent przybył (bo chyba to nie jest podpis lekarza). Mogłoby to coś powiedzieć odnośnie tego, co działo się z Bronisławem między datami 20.05.1915 i 02.07.1915. I jeszcze dwa pytania: co oznacza pionowy napis wzdłuż lewego marginesu dokumentu i co wiadomo o szpitalu, do którego Bronisław trafił. Ja czytam "Тульской" w pozycji odnoszącej się do miasta, a w pozycji odnoszącej się do szpitala specjalnego/lazaretu potrafię przeczytać tylko "N19" - to zapewne numer lazaretu. Czy rzeczywiście Bronisława zawieziono do Tuły? Czy napis pionowy zawiera datę wypisu (21.08.15?), czy raczej jest to jakaś sygnatura?
Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Pozdrawiam
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bogda252Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2018 - 17:07
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2011
Posty: 147

Status: Offline
Dobry wieczór.
Szukam swojego dziadka Aleksandra Stawskiego ur. ok 1876r. w Czudwach par. Aleksandria. Nie wiem od czego zacząć. W roku wybuchu I.W.Ś. miał 38 lat więc na pewno był powołany do wojska. Prosze o pomoc.
Bogusława Stawska-Kaszczyniec

_________________
Bogusława Stawska-Kaszczyniec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Natalia_N
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2018 - 17:58
Sympatyk


Dołączył: 20-03-2011
Posty: 259

Dzień dobry, Panie Tadeuszu.
W formularzu jest napisane:
Город: Тульской / Miasto: Tulskiej
Спец. госпиталь, лазарет, патронаж: городской №19 / Szpital specjalny, lazaret, patronaż: miejski nr 19

Myślę, że słowo Tulskiej odnosi się do pierwszej linii, gdzie napisane Губерния. Najprawdopodobniej chodzi o szpitalu nr 19 w Tule.

O zranieniu napisane:
В область левой лопатки пуля 20 мая у реки Сан / Rana postrzałowa w okolicy lewej łopatki 20 Maja koło rzeki San

Принят / przyjęty (do szpitalu) 2.07.1915

Откуда прибыл: из Орла / Skąd przybył: z Orła

W Orle znajdowały się punkt ewakuacyjny, gdzie rannym udzielali pomoc medyczną, i szpital.

Pionowy napis prawdopodobnie znaczy:
Выписан после выздоровления 2/VIII.15 / Został wypisany po wyleczeniu 2/VIII.15

Дата выбытия to data walki, w której Bronisław został ranny i "выбыл из строя" (nie wiem, jak to po polsku).
Дата события to, o czym pisane w formularze, tj. data przyjęcia do szpitala.

_________________
Natalia


Ostatnio zmieniony przez Natalia_N dnia 11-12-2018 - 02:28, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.080681 sekund(y)