Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
amileksoOffline
Temat postu: Rejestr przodków - Excel  PostWysłany: 02-12-2018 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2018
Posty: 19

Status: Offline
Cześć,
Mam do Was pytanie natury praktyczniej.
Czy dodatkowo/bądź tylko prowadzicie jakąś formę rejestru swoich przodków/potomków w Excelu? Jeśli tak, to na jakiej zasadzie go budujecie żeby się nie pogubić przy setkach osób?

Pozdrawiam
Arek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DanielROffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2018 - 20:43
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 41

Status: Offline
a w jakim celu checsz to robić w excelu? Są setki programów w których może zapisywać genealogię. Ja używam Family Historian 6, kosztował mnie coś około 40 dolarów. Według mnie program jest idealny. Pobierz sobie wersję testową i potestuj.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2018 - 21:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Arku:
arkusz (excel czy inny) jako gromadzenie, przechowywanie, czy nawet do wprowadzania nie oznacza, że i do prezentacji i do każdej obróbki będzie najlepszy
ale przy tak małej ilości rekordów jak kilka setek czy tysięcy nie powinieneś mieć problemów z "pogubieniem się"
chyba, że rekord źle zaprojektowany, tj za mało albo dużo za dużo pól

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2018 - 08:28
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Witaj Arku.
Ja swoje drzewo (czytaj: kupę chrustu!) prowadzę w Ahnenblacie, ale mam też wersję roboczą w Excelu, bo inaczej nie widzę wszystkich, dajmy na to, Stanisławów Kulwieciów. A często jest potrzeba, aby rzucić okiem na wszystkich, którzy urodzili się w danym miesiącu, albo w danej miejscowości, wszystkich Janów lub zrobić jakiś inny podgląd.
Dlatego ja zrobiłam tak:

najpierw miałam drzewo (różne gałęzie tego samego rodu, nawet nie powiązane ze sobą) w programie Ahnenblatt i nie mogłam za wiele "na raz" zobaczyć

więc zrobiłam kopie bazy do pliku csv i otworzyłam go w Excelu

wyrzuciłam kolumny "techniczne", które mi nie są w Excelu potrzebne

i mam plik wszystkich, którzy sa wpisani do Ahnenblatta, z mozliwością wszelakiego sortowania, wybierania itp.

Kiedy wprowadzę jakąś sporą dawkę informacji do Ahnenblatta, to ponownie robię plik csv, a poprzedni wyrzucam. A tak, to pracuję na poprzednim.
Róznice nie są wielkie.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
enoraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2018 - 20:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-10-2011
Posty: 63

Status: Offline
DanielR,

Zainteresował mnie ten Family Historian. Ściągnęłam demo. Rzeczywiście wygląda interesująco, zwłaszcza możliwość przesuwania elementów na wykresie drzewa. Ale zirytował mnie brak możliwości ustawienia wyświetlania daty liczbami, bez obowiązkowych angielskich skrótów miesięcy. Jest na to jakiś sposób? Może nie rozkminiłam jeszcze programu wystarczająco. Niby drobiazg, ale irytujący.

Pozdrawiam,
Eeonora
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
amileksoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-12-2018 - 23:21
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2018
Posty: 19

Status: Offline
Dziękuję Wam za odpowiedź.
Mam bardzo podobny problem jak Małgorzata. Prowadzę drzewo w programie Ahnenblatt a przez jego ograniczenia dodatkowo mam kilka rejestrów w Excelu. Nie mam zbyt dużego doświadczania w budowaniu baz genealogicznych stąd pojawiło się moje pytanie - Czy przy poważnej ilości danych bazujecie tylko na programach czy posiłkujecie się np. Excelem.
Przetestuję ten Family Historian

Pozdrawiam
Arek

_________________
Arek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2018 - 23:09
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
źle sformułowany problem:
czy oprócz bazy własnej używacie jakiegoś programu, a jeśli tak jak radzicie sobie z jego ograniczeniami (licznymi - w porównaniu z własną bazą) Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 06-12-2018 - 23:54
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Lubię excela, ale to zbyt ubogie narzędzie do genealogii. A praca w dwóch programach na raz ? Chyba tylko po to, żeby aktualizować dane w dwóch miejscach, zamiast w jednym. Ahnenblatt jest dobry do zwartego wydruku (choć nie koniecznie czytelniejszego), tj. na mniejszym formacie papieru. Można tuż przed wydrukiem przenieść do niego pliki w formacie *.ged (obsługiwanym przez wszystkie normalne programy genealogiczne).
Programy genealogiczne zazwyczaj umieją zarządzać plikami graficznymi, np. licznymi skanami - z poziomu swojego interface. Tzn. że nie muszę szukać pliku po katalogach (choć i te mam uporządkowane na dysku) - mogę znaleźć skan/fotką poprzez wejście w profil danej osoby. To znacznie ułatwia pracę.
Programy mają też wszystkie funkcje baz danych - wyszukiwanie po danym elemencie (imieniu, dacie, miejscowości), sortowanie, etc.

Ahnenblatt jest darmowy, przez co cieszy się sporą popularnością. W tym temacie: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-23642.phtml omówione są różne programy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni lubią portale społecznościowe i chcą żeby każda zmiana została natychmiast aktualizowana on-line, inni cenią sobie prywatność. Co genealog to inne wymagania.
Ja używam polskiego programu "Drzewo Genealogiczne II". Wydruki też robię z niego, jest spora swoboda własnej konfiguracji. Jest to program płatny, obecnie 170zł (ale bywają promocje - choć rzadko) - dla mnie najlepszy, a długo szukałam idealnego dla mnie.
"Ograniczenia" ? hmm.. chyba jedynie to, że nie ma wersji na androida. Mam kilka pomysłów co jeszcze program mógłby oferować, ale z tego co wiem - na razie żaden wymyślonych przeze mnie funkcji nie oferuje Wink

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2018 - 00:15
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
a propos promocji ... dziś dostałam info o promocji: program DG + "notatnik genealoga" w świątecznej cenie 100zł za komplet Wink

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2018 - 00:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to raczej do wątku o programach (DG? DG II?)
ja się przy swoim uprę - do danych jednak własna baza, nawet "excelowa" wystarcza i przewyższa znane mi* "programy do genealogii"
i we wprowadzaniu i w obróbce i przetwarzaniu i w "wymienności" (możliwości przenoszenia), uniwersalności formatu, bezproblemowych czcionkach
co do prezentacji - szczególnie graficznej - już nie

*zapewne to kwestia umiejętności wykorzystania możliwości i sprawności poruszania się

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2018 - 16:11
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Pociągnę jeszcze ten temat...

1. co do prezentacji graficznej -> uważam, że nie należy się upierać, że jeden program powinien wystarczyć do wszystkich rodzajów wydruków. Bo wydruki robi się do bardzo różnych celów. Np. do pracy nad danym fragmentem rodziny nie drukuję wszystkiego, tylko wybrany zakres - ważne dla mnie jest również to, żeby nie były to "suche" informacje. Dlatego "program podstawowy" (=tj. program którego używam do pracy) musi mieć możliwość drukowania też moich osobistych notatek.

(powyżej fragment wydruku)
W ustawieniach mam możliwość wyboru, które dane mają być ujęte w formie graficznej.

Mogę wybrać imię i nazwisko, albo odwrotnie. Nazwisko rodowe, lub "po mężu", albo i oba. Danych dodatkowych jest 8, w 4 linijkach. Ale nie trzeba ze wszystkich korzystać. Ustawień oczywiście jest dużo więcej - od kolorystyki, poprzez wielkość okienka i jego kształt.

Niektórzy jednak drukują całe "skończone" drzewa i chcą na wydruku listki, amorki czy też jakieś inne upiększenia. Wówczas można wyeksportować z "programu podstawowego" plik *.ged i importować go do "programu wizualizacyjnego". I już.
Sęk w tym, że pliki ged - obsługiwane przez wszystkie szanujące się programy do genealogii - nie przenoszą dokładnie wszystkich danych. Przenoszą te podstawowe. Zazwyczaj właśnie te, które są na wydruku. A do pracy potrzebujemy więcej niż podstawowe...

2. przenoszenie danych
Tak jak wyżej wspomniałam, z przenoszeniem danym różnie bywa. Dlatego ma to sens tylko na potrzeby jednorazowego wydruku. Często nie przenosi się wszystko, a i z czcionkami potrafi być problem. Jednak mój program jest 100% polski, obsługuje się wszystkie polskie ogonki. A z tą uniwersalnością pliku xls - nie przesadzałabym.. Excel też ma różne wersje i starsze wersje oprogramowania nie koniecznie potrafią przeczytać nowe pliki. Jest wprawdzie darmowy program excelopodobny, ale i on ma czasem problem z kompatybilnością i potrafi wyświetlać cuda. Oczywiście można mieć cały czas najnowszego excela i nie mieć takich problemów, ale... najnowszy MS Office Home kosztuje ponad 1000zł (właśnie zmieniam kompa i jestem na bieżąco - MS Office jest droższy sam komp razem z windowsem ;-(( ).

3. baza danych
Każdy tworzy swoją własną bazę danych - zgodnie w własną filozofią. Stosuje własne nazewnictwo plików i katalogów. Ma własny sposób opisywania źródeł. Program genealogiczny tylko pomaga w jej obróbce. Dwie osoby korzystające z tego samego programu stworzą dwie zupełnie różne bazy danych.
Ten mój program w gruncie rzeczy bardzo przypomina excel - podstawowe okno to właśnie tabela. Programy zazwyczaj mają sztywno zdefiniowane pola do wpisywania. Ten "mój" ma ich naprawdę dużo (nie korzystam ze wszystkich), a dodatkowo 4 nie predefiniowane - do własnej konfiguracji. Ja np. wykorzystuję dodatkową kolumnę do szybszej nawigacji.
Dane mogę sortować (raczej nie używam) i wyszukiwać (z tego często). Np. mam wpisanych 47 Józefów i tylko 10 Tomaszów. Ale to ma i zwykły excel. Najlepsze są jednak powiązania. Np. szybkość przełączania się na inną gałąź. Mam tak, że moi praaa.. oboje byli wdowcami przed swoim ślubem. Jeden klik i już jestem w drugiej rodzinie.
https://www.dropbox.com/s/am3rgvklrr4qn66/3.jpg?dl=0
a tak wygląda okno do wprowadzania danych
https://www.dropbox.com/s/92czfpf9olyek0z/4.JPG?dl=0

Nie znam różnych programów genealogicznych - pracuję na jednym. Dawno temu porównywałam je, ale podjęłam decyzję, że akurat ten jest dla mnie najodpowiedniejszy, bo w innych się gubiłam. Dlatego pokazuję możliwości akurat tego (a jest ich znacznie więcej niż tu opisane).

Niezależnie od wyboru - naprawdę polecam korzystanie z programu do genealogii - to znacznie ułatwia pracę.

P.S
DG = DG II (nazewnictwo samego programu nie jest mocną stroną PL-SOFT)
Program kupuje się z licencją roczną. Po roku nadal program działa i jest w pełni funkcjonalny, nie można jednak robić update oprogramowania. Można wykupić licencję na następny rok (jest dużo tańsza, bo to tylko uaktualnienia - a nie nowa licencja), ale nie trzeba.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2018 - 16:15
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
operuję na ogół na csv
są uniwersalne:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaffiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2021 - 22:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2014
Posty: 190
Skąd: Łódź
Status: Offline
Piszecie, że używacie Ahnenblatt ja też go używałam kilka lat temu, ale niestety straciłam wszystkie dane wraz z komputerem. Teraz planuję jeszcze raz wprowadzić wszystkie dane i zastanawiam się którą wersję wybrać? Wiem, że z kilkoma były problemy. Co Wy polecacie?
Pozdrawiam
Asia

_________________
Asia Grzybowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gradOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 09:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2012
Posty: 241

Status: Offline
Dzień dobry
Zaczynając swoją przygodę z genealogią korzystałem z programu Ahnenblatt. Jest to program darmowy i jak na moje potrzeby zupełnie wystarczał. Oczywiście czytałem wypowiedzi na tym forum o problemach z generowaniem wydruków, ale ja nic takiego nie potrzebowałem robić więc nie mogę się do tego odnieść. Brakowało mi jednak mobilności więc korzystam od ładnych paru lat z CMS o nazwie https://webtrees.net/. Miałem wykupiony już wcześniej hosting więc tak naprawdę wszystko za darmo.
Z poważaniem
Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GazdaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2021 - 12:29
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2020
Posty: 83

Status: Offline
ja używam arkusza kalkulacyjnego, zrobiłem se kilka grup, dla każdego odgałęzienia w głównej linii. i w każdej grupie posortowane mam osoby w zależności od stopnia pokrewieństwa. w każdym wpisie mam dane podstawowe tak coby jak przeszukuje jakieś archiwa na szybko znaleźć i sprawdzić dane.
nie wygląda to tak ładnie jak w programie gdzie widać ładne drzewko, ale w ten sposób szybciej znajduje osoby do zweryfikowania niż nawigowanie po drzewie

_________________
Paweł
nazwiska przodków: Gunia, Poradzisz, Polczak, Dąbrowski, Dziuban, Petryszyn, Pokładek, Kanatyn, Bukowski, Szczyrba, Kuśnierz
szukam metryk Rabka oraz Поповичі 1886-1914
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.517814 sekund(y)