Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 04 sierpnia 2020

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
hniewOffline
Temat postu: wartość pieniądza rok 1778 Galicja  PostWysłany: 17-11-2018 - 16:40
Sympatyk

Status: Offline
Może jest ktoś kto potrafiłby określić, w sposób uproszczony, co było wartych 1500 złotych polskich w roku 1778 w Galicji.
Trafiłem na skrypt dłużny opiewający na tą kwotę i chciałbym się zorientować co ta kwota oznaczała w owych czasach.
Pożyczki udzielono na sumę 1500 złotych polskich.
Fizycznie było to 48 sztuk w złocie holenderskim /czerwonych holenderskich, czerwonych złotych/ licząc 1 szt po 16 złotych polskich i 28 groszy (846 złotych polskich i 20 groszy). Resztę stanowiły 97 ruble i 5 monet w innej walucie (653 złote polskie i 10 groszy)

https://lik.info.pl/ladarch31.php

Pozdrawiam
Hubert

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu: wartość pieniądza rok 1778 Galicja  PostWysłany: 17-11-2018 - 17:14
Zasłużony
Sympatyk

Cześć Hubert,

myślę, że pomoże Ci ta publikacja: https://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... s=5&lp=340 Znajdziesz tu ile kosztowały różne towary na przestrzeni lat i jakie były np. stawki dzienne pracowników. Sam korzystałem z tego opracowania, żeby dowiedzieć się ile mój krewny z XVIII w. zapłacił za konie bojowe i ile musiałby na nie pracować murarz Smile

Mam też różne transakcje z miasta powiatowego w woj. lubelskim, to wynika z nich, że zwykłe domy kosztowały 100-200 zł, domostwa wpływowych mieszczan (np. wieloletniego burmistrza) 800 zł, pola (podobno były to półłanki czyli ok. 8 ha) mniej więcej 100 zł, dworek murowany z zabudowaniami drewnianymi w 1745 r. 150 czerwonych złotych, czyli 2700 zł zwykłych wg przelicznika z XVIII w. Z kolei w 1790 r. wyceniano domostwo (zapewne dwór) na wsi należące do dworzanina ks. Czartoryskiego na 1500 zł.

Ciężko więc konkretnie opisać ile warte było 1500 zł w interesujących cię latach, ale z tych danych wynika, że było warte nie mało, bo tyle co porządny dom lub mniejszy dwór.

Michał

hniewOffline
Temat postu: wartość pieniądza rok 1778 Galicja  PostWysłany: 18-11-2018 - 11:11
Sympatyk

Dziękuję za link do ciekawego wydawnictwa.

Podsumowanie też chyba trafne. Suma pokaźna. Jak się wydaje wartość dworu na wsi, domu w mniejszym mieście, dobrego mieszkania w dużym mieście, płaca dla nauczyciela na kilkanaście lat /koszt domowego wykształcenia dzieci/.

Hubert

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat