Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
hagi26Offline
Temat postu: Dzieci i ich domniemany ojciec - podobieństwo  PostWysłany: 15-11-2018 - 12:14
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Postanowiłam założyć nowy wątek do tego tematu, bo mam sporo zdjęć do pokazania i jestem ciekawa waszej opinii.

Moja praprababka Rozalia Przybyszewska (u.1876) urodziła siódemkę dzieci jako niezamężna matka.

Stanisława (1896) Walenty (1901) Katarzyna (1904) Józef (1908) Wacław i jeszcze jeden syn (1912 - 1916) Bolesław (mój pradziadek) 1918.

W rodzinie zachowało się zdjęcie mężczyzny, który był prawdopodobnie owym partnerem Rozalii (Po 1918 roku Rozalia już nikogo nie ma, nie wychodzi za mąż do końca życia).

Młoda Katarzyna:
https://drive.google.com/file/d/1-5RfuN ... sp=sharing

Od lewej: Katarzyna w podeszłym wieku, "partner" Rozalii, młody Bolesław
https://drive.google.com/file/d/1ha3IVB ... sp=sharing

Katarzyna:
https://drive.google.com/file/d/1-9ZcQm ... sp=sharing

Dziadek Bolesław dzień przed śmiercią:
https://drive.google.com/file/d/1-IPsy1 ... sp=sharing

Zdjęcie partnera w lepszej jakości:
https://drive.google.com/file/d/1tJ1s5Y ... sp=sharing

Moim zdaniem młoda Katarzyna i młody Bolek są bardzo podobni do tego mężczyzny, mają nawet podobny kształt szczęki. W dorosłości mój pradziadek zaczyna odstawać - nie mam niestety żadnego zdjęcia Rozalii, by zweryfikować, co mógłby odziedziczyć po niej. Wiem, że Rozalia też była szczupła i miała pociągłą twarz jak Katarzyna.

Kuzyn mojej babci powiedział, że przez to, że mój pradziadek się wyróżniał, chodziły plotki, że on miał innego ojca - podobno stangreta z dworku w Chamsku. Podobno też Katarzyna mu opowiadała, że Rozalia, gdy Katarzyna była małym dzieckiem "przemyciła ją przez granicę z Prusami pod spódnicą" - czyli musiało się to wydarzyć na pewno przed narodzinami Bolesława (Miałaby wtedy 14 lat), za pewne też przed urodzeniem Wacława i kolejnego syna - może nawet i Józefa. Owy mężczyzna miał wyjechać na robotę sezonową do Prus (Mieszkała w Lubowidzu, z północnego mazowsza często wyjeżdżali sobie dorobić) i już nie wrócić, a Rozalia postanowiła go odnaleźć - i jej się to nie udało (podobno). Skoro nie udało jej się odnaleźć tego mężczyzny i miał on wyjechać na zarobek - skąd w jej posiadaniu to zdjęcie - i to jeszcze jego jako mężczyzny w podeszłym wieku! Jeśli to ten stangret, to czemu Katarzyna jest bardziej do niego podobna niż Bolesław? Czy może koniec końców ojciec był jeden? Czemu Rozalia nigdy nie wyszła za mąż - czy może była po prostu wierna jednemu mężczyźnie do końca życia i nie chciała innego?

Co o tym sądzicie - i o tych zdjęciach? Może zauważycie w nich coś ciekawego, co mi umknęło.

Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2018 - 15:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Próbowałaś zobaczyć, jak młodzi by wyglądali po komputerowym postarzeniu twarzy?
https://komorkomania.pl/34542,faceapp-a ... cja-twarzy

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2018 - 15:44
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Czy jest sens takich zabiegów w aplikacjach, jeśli podałam w poście i zdjęcie "starej" Katarzyny i "starego" Bolesława? Jakie znaczenie ma hipotetyczne postarzenie, jeśli na starość wyglądali tak, a nie inaczej?

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2018 - 15:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Ja bym sprawdziła, czy inna wersja nie będzie np. jotka w jotkę podobna do domniemanego ojca.
To tylko gdybanie, ale może warto

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Barbara_DomagałaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2018 - 16:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-02-2013
Posty: 102

Status: Offline
Moim zdaniem Katarzyna i facet ze środka są podobni. Mają głęboko osadzone oczy o podobnym kształcie, kształt szczęki i czaszki nad brwiami. Uszy i usta są chyba inne. Człowiek z trzeciego zdjęcia nie jest do nich podobny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2018 - 16:27
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
To ciekawe - Bronek, czyli człowiek z trzeciego zdjęcia to rodzony brat Katarzyny Smile Widać nawet, że oboje mają specyficznie uniesioną górną wargę.

I pobawiłam się trochę tym programem, ciekawa sprawa:
https://drive.google.com/file/d/1Z3jzAW ... sp=sharing

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2018 - 16:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Super wyszło to odmładzanie Very Happy , ja bym zaryzykowała stwierdzenie (i to bez robienia testów DNA Laughing ) że to ich ojciec.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2018 - 18:12
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Ja wciąż się waham co do Bolesława. Widzę między nimi podobieństwo, ale ciężko mi stwierdzić... Z drugiej strony np. w rodzinie mojej mamy ona i jej siostra sa ciemnowlose, niskie, a ich starszy brat jest wysokim blondynem - i maja tych samych rodzicow.

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TajgeteOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2018 - 09:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-09-2010
Posty: 101

Status: Offline
Ja co ciekawe widzę ogromne podobieństwo pomiędzy Katarzyną a Bronisławem, nie widzę natomiast tego wspomnianego podobieństwa do osoby ze środkowego zdjęcia.
Katarzyna i Bronisław mają bardzo specyficzny układ twarzy - jakby ich prawa strona była bardziej "ścięta" a lewe ucho odrobinę wyżej. Pytanie tylko - czy odziedziczyli to po ojcu, czy po Rozali?
Na zdjęciu odmłodzonym to podobieństwo widać już bardziej, ale nie brałabym tego za pewnik.

Co do rodzinnych podobieństw - ja i mój mąż oboje jesteśmy ciemnowłosi i ciemnoocy. Nasze dzieci są bardzo podobne do siebie - śliczne, złotowłose, zielonookie... Chodząca reklama genów recesywnych Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2018 - 10:35
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Moim zdaniem na przykład Katarzyna jest bardzo podobna do tego mężcyzny - nos, zwężony kształt twarzy, mimowolnie zmarszczone brwi... A skoro Katarzyna podobna jest tez do swojego brata - to i ojciec ich może być jeden. Właśnie to mnie zastanawia - Bolesław odstawał przez geny recesywne, czy przez to, że po prostu miał innego ojca?

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2018 - 11:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Kamilo,
spójrz na małżowiny uszne Bronisława i domniemanego ojca (patrzyłam na wersję odmłodzoną) ; czy jeszcze masz wątpliwości??? Wink
pozdrawiam monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2018 - 12:17
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Czy dobrze też dostrzegam, że cała trójka ma podniesioną lewą część twarzy? U Bolesława i tegi mężczyzny oczy sa wyraźnie wyżej, u Katarzyny na innych zdjeciach tez.

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Barbara_DomagałaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2018 - 12:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-02-2013
Posty: 102

Status: Offline
Ale który to jest Bronek? Bo w poście początkowym nie ma nic o Bronisławie, tylko o Bolesławie. Zakładając, że cały czas mówimy o trzecim facecie z łączonego zdjęcia, to uszy mają różne. Katarzyna i domniemany ojciec mają uszy w jednej linii, a facet nr 3 ma przylegające u dołu, a u góry odstające. Przy braku zdjęcia Rozalii wypadałoby trzymać się tych cech, które są oczywiste.

Ciekawe spostrzeżenie z uniesioną lewą stroną twarzy, ale moim zdaniem to przypadek. Na łączonym zdjęciu Katarzyna i Bolek/Bronek są w jednej pozie, która może wymuszać przechylenie głowy, zaś "ojciec" ma po prostu lewą stronę twarzy na pierwszym planie. Tego domniemanego uniesienia lewej strony twarzy nie widać na innych zdjęciach Katarzyny, więc tym bardziej uważam, że to tylko złudzenie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2018 - 13:37
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Ja mówię cały czas o Bolesławie, moim pradziadku, Pani Monika jakoś go przemianowała. Co do Bolka, miał on specyficzne, wąskie oczy i wydaje mi się, że ten mężczyzna też takie ma - ale to już moje luźne rozmyślania. Nie wiem co o tym myśleć. Sad

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2018 - 13:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Oj, przepraszam za tę pomyłkę. Nadal uważam ,że małżowiny uszne obu panów są bardzo podobne.
pozdrawiam monika (nie pani)

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.797728 sekund(y)