Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
włodzimiestOffline
Temat postu: stare zdjęcie z czeskiego Taboru  PostWysłany: 06-11-2018 - 16:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-06-2008
Posty: 372

Status: Offline
Dzień dobry,
mam w domowym archiwum zdjęcie [z ok. 1895-7 r.] dziadka z grupą kolegów - studentów Instytutu Rolnego w Taborze, i pani z mandoliną Very Happy Stoją przed budynkiem...? Właśnie - pensjonatu i hotelu z końcówką ...MERA? Może ktoś z genealogicznych detektywów (może jest ktoś z Czech?) mógłby ustalić pełną nazwę i adres ? Mnie się nie udało, będę zobowiązany...
Włodek

 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
star_sailorrOffline
Temat postu: stare zdjęcie z czeskiego Taboru  PostWysłany: 06-11-2018 - 18:37
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2018
Posty: 83
Skąd: Czechy
Status: Offline
Zdjęcie się nie wyświetla, możesz je proszę inaczej przesłać? To spróbuję pomóc, popytam kogo trzeba Smile

_________________
Pozdrawiam,
Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
włodzimiestOffline
Temat postu: stare zdjęcie z czeskiego Taboru  PostWysłany: 06-11-2018 - 19:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-06-2008
Posty: 372

Status: Offline
naturalnie, wstawiam...
[/URL]

Dziękuję Sandro za odzew,
pozdrawiam
Włodek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
star_sailorrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-11-2018 - 11:34
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2018
Posty: 83
Skąd: Czechy
Status: Offline
Niestety póki co poszukiwania hotelu/pensjonatu na terenie Czech i Austrii nie przyniosły rezultatu, ale będę szperać dalej.
Pomyśłałam natomiast, że mogłabym napisać bezpośrednio do szkoły, do której uczęszczał dziadek, czyli obecnie Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy. Z informacji na stronie szkoły wynika, że do końca XIX wieku szkołę ukończyło ponad 1300 studentów, a sporo z nich to byli Polacy, Bułgarzy i Serbowie.
Może szkoła byłaby w stanie coś podpowiedzieć, im więcej informacji, tym lepiej. Mogłabym poprosić o i imię i nazwisko dziadka?

_________________
Pozdrawiam,
Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
włodzimiestOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-11-2018 - 14:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-06-2008
Posty: 372

Status: Offline
Sandro,
bardzo dziękuję za Twoje starania...
Podaję dane dziadka (po kądzieli): Robert Knotte (właśc. Knothe), ur. 1869 Żytomierz, zam. Woźniowce, s. Henryka i Wiktorii z Poziumskich. W Taborze studiował w latach 1895/6 i 1896/7.
W celu potwierdzenia ustnych przekazów o jego studiach w Czechach, zwróciłem się sporo lat temu do tamtejszego (Tabor) archiwum, skąd otrzymałem (tylko lub aż – bo potwierdziło się) ksero z drukowanego katalogu studentów z nazwiskiem dziadka.
Tak więc pomysł Twój na pytanie do uczelni może być trafiony, bo może mają (skoro archiwum nie) teczki studentów, ich adresy w mieście?
Z kolei Stefan Jankowski – taborczyk – pisze w swoim Zarysie dziejów Szkoły Rolniczej w Taborze [w: Wspomnienia z Taboru, Wa-wa, 1929] m. in. i o zamieszkaniu studentów Polaków:
[…] Polonia Taborska, że się tak wyrażę, mieszkała przeważnie koloniami, tj. po kilku w pokojach, a więc u pani Fialowej na „Parkanach”, pani Cikhartowej w starożytnym zaułku i domu chociaż parterowym, lecz o wielkich sklepionych lochach pod pokojami, oraz w kilku miejscach w dzielnicy nowszej, bliżej uczelni i dworca kolejowego (...).
w innym miejscu:
(…) Siedziba Kółka Polskiego była początkowo w jednej z sal hotelu „Havliczka”, a następnie została przeniesiona do „Hotelu Novego”, (...)
To tyle tylko informacji "mieszkaniowych" u mnie...
pozdrawiam,
Włodek

Ps.
kiedyś "wydało się", że u jednej z kuzynek przechowują odpis z z j.czeskiego końcowego świadectwa dziadka z Taboru. To prawdziwy rarytas dla mnie, zwłaszcza, że dużo przedmiotów (42), oceny b. dobre i dobre (tylko dwie trójki), a początek taki:

ABSOLUTORIUM
Pan Robert Knotte urodzony dnia 19 czerwca w Żytomierzu, w Polsce Rosyjskiej, jako słuchacz Wyższego Instytutu Rolniczego w Taborze odbył studia teoretyczne i praktyczne w latach szkolnych 1895/6 i 1896/7, na skutek czego otrzymuje to świadectwo pierwszorzędne.(...)

W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
star_sailorrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2018 - 13:21
Sympatyk


Dołączył: 28-06-2018
Posty: 83
Skąd: Czechy
Status: Offline
Napisałam mail, jak tylko dostanę odpowiedź, dam znać. Mam nadzieję, że coś się uda Smile

_________________
Pozdrawiam,
Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
włodzimiestOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2018 - 17:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 06-06-2008
Posty: 372

Status: Offline
dziękuję bardzo, czekamy Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.504254 sekund(y)