Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MarsylkaOffline
Temat postu: Nadara  PostWysłany: 08-11-2018 - 21:02
Sympatyk


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 608

Status: Offline
Sprawa, z którą tu wystąpię, jest dość... wiekowa. Poszukując informacji na temat krewnego, Gotliba Wiśniewskiego (powstaniec styczniowy; pomaganie przemytnikom, może pochodzący z Zambrowa) z Wykowa na Podlasiu, natknęłam się na list z informacją, że pod koniec lat 70-tych o pomoc w tej samej sprawie został już ktoś poproszony przez brata mojej pra-prababki. Ten ktoś podobno coś znalazł na temat mojego przodka w jednym z warszawskich archiwów, a co znalazł, ustnie przekazał. Niestety, tylko ustnie, a przynajmniej nikt nie ma tego na papierze. Nie wiem też, gdzie dokładnie to znalazł. Mężczyzna, który szukał informacji, miał na nazwisko NADARA. I tu moja sprawa/zapytanie robi się dość... kuriozalne, ale zapytam, co mi tam (tonący brzytwy sie chwyta) - może ktoś kiedyś - z ludzi pracujących w warszawskich archiwach - spotkał mężczyznę o tym nazwisku? Miał on brata rolnika w Wykowie na Podlasiu.

Ada z Wiśniewskich
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Nadara  PostWysłany: 08-11-2018 - 21:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Proszę wpisąc w google wykowo nadara i... znajdzie się skuteczniejszy kontakt niz przez forum, Jest adres do Nadary z Wykowa
Nazwisko Nadara nosi tez wicestarosta kolneński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarsylkaOffline
Temat postu: Nadara  PostWysłany: 08-11-2018 - 22:05
Sympatyk


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 608

Status: Offline
Nie szukam potomków/krewnych Nadary. Ci raczej nic nie wiedzą. Pewnie nie intersowali się tym, co robil ich krewny dla znajomego (aczkolwiek i tego pewnie ostatecznie się chwycę). Szukam kogoś, kto mógl popmagać Nadarze, sugerować kierunek poszukiwań. Może teraz wyrazilam się jaśniej:)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Nadara  PostWysłany: 08-11-2018 - 22:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Ale oni moga wiedzieć o jakimś krewnym który miał raczej nietypowe jak na rolników zainteresowanie chodzenia po archiwach
Inna metoda to przegladać w warszawskich archiwach spisy kwerendzistów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarsylkaOffline
Temat postu: Nadara  PostWysłany: 08-11-2018 - 22:22
Sympatyk


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 608

Status: Offline
Do pytania krewnych dojdęSmile

Druga sugestia ciekawa - nie wiedzialam, że są takie listy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2018 - 22:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie ma już (na szczęście) możliwości przeglądania list kwerendzistów już chyba w żadnym warszawskim (tj także w oddziałach) archiwum państwowym

bez RODO - przy poprzedniej ustawie (tj ODO sprzed nowelizacji RODO:) też było to wbrew zasadom i łamało prywatność bardziej niż udostępnienie ksiąg meldunkowych:) , ale teraz - z uwagi na konsekwencje (i parę innych) - się przyłożyli - nie dostaniesz (nie powinieneś) ani zeszytu z widocznym wpisem innej osoby, ani "kontrolki" przy jednostce jeśli nie jest czysta

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarsylkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2018 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 608

Status: Offline
Heh, to jestem w punkcie wyjscia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2018 - 08:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
No to wróćmy do punktu wyjścia Cytuje : „Ten ktoś podobno coś znalazł na temat mojego przodka w jednym z warszawskich archiwów, a co znalazł, ustnie przekazał. Niestety, tylko ustnie, a przynajmniej nikt nie ma tego na papierze. Nie wiem też, gdzie dokładnie to znalazł”
A wiadomo czego dotyczyła ta ustana informacja, jakich lat , jakiego miejsca?
Prawie na pewno tym archiwum do którego trafił Nadara było AGAD. Tu spis zespołów
http://agad.gov.pl/?page_id=1599
Przeklikanie wszystkiego jest rozwojowo poznawcze ale czasochłonne. Domyślam się że poszukiwane zdarzenie dotyczy czasów Królestwa Polskiego raczej drugiej połowy XX wieku. Zatem pierwszym w kolejnosciy zespołem wartym przejrzenia wydaje się III RADA STANU KRÓLESTWA POLSKIEGO z lat 1861-1867
http://www.agad.gov.pl/inwentarze/TRS186x.xml
Wymienione są nazwiska i miejscowości Min komora celna w Wincencie. Z tego co kojarze Gotlib miał jakieś związki z tą komorą ? Precyzuje dla jasności - nie twierdze ze to akurat tam zawarta jest wzmianka o Gotlibie Pokazuje tylko sposób wygodnych bo z domu poszukiwań. Poklikać należy więcej …no i uruchomić wyobraźnie. Po takiej selekcji przez internet warto udać się do AGAD i przejrzeć tak wybrane hipotetyczne zespoły. A nuż się uda. Nadara znalazł, Pani tez może się uda? .
A kontakt z rodzina uważam za podstawowy. Ten poszukiwany Nadara to mi wygląda na regionalistę pasjonata. Zwykle lekceważeni prze tytularnych historyków bywaja skarbnica wiedzy o swoich stronach. Może jeszcze żyje? a jesli nie to może pozostawił po sobie zapisy , notatki. Ja po swoim teściu badaczu historii białostockiej AK z pomoc kolegów przewiozłem do białostockiego IPN kilkaset kilogramów papierzysk.
Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarsylkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2018 - 10:22
Sympatyk


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 608

Status: Offline
Napisalam, kiedy mniej więcejbyly te poszukiwania - koniec lat 70-tych, okolice wybory Wojtyly na papieża (wydarzenie jest wspomniane w liscie).

Nie ,,drugiej połowy XX wieku'' - raczej XIXw.

,,czego dotyczyła ta ustana informacja, jakich lat , jakiego miejsca?'' - też napisalam - Gotlib, powstanie styczniowe, szlachta (tylko o tym tu nie wspomnialam).

,,Min komora celna w Wincencie'' - nic mi nie wiadomo, czy mial z nią coś wspólnego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2018 - 11:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Ten XX wiek to mój błąd wynikły z pospiesznego klepania w klawiaturę - oczywista oczywistość
Czy mam rozumieć że sensem informacji Nadary było tylko to że Gotlib był powstańcem? .
Wincenta była atakowana przez powstańców a to tamte tereny o taki to może być związek z Gotlibem powstańcem. To chyba wklejałem
https://tokolno.wordpress.com/2013/01/2 ... ta-1863-r/
Ale w kolneńskim były inne powstańcze zdarzenia. Kiedy nie ma twardych dowodów trzeba szukać przesłanek. Ja sugeruje tylko metody poszukiwania igły w stogu siana (stąd przywołałem tamtejsza konkretna miejscowość )a nie igły we wszystkich stogach (wtedy by trzeba by przeszukiwac wszystkie Zespoły AGAD). Oczywiście poszukiwania mogą dotyczyć innych miejscowości a nie tylko Wincenty.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarsylkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2018 - 11:11
Sympatyk


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 608

Status: Offline
Jasne:) Każda sugestia jest dobra:) Będę szperaćSmile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.681093 sekund(y)