Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
alicja_firmantyOffline
Temat postu: Jaki był szlak bojowy mojego dziadka?  PostWysłany: 24-07-2017 - 12:12
Sympatyk


Dołączył: 14-05-2017
Posty: 78
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Sądzę, że jakąkolwiek informację dot. dziadka znajdziesz na stronie:

https://caw.wp.mil.pl/pl/31.html

pozdrawiam
Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zioło_RafałOffline
Temat postu: Jak znaleźć mundur członka rodziny z 1945 roku?  PostWysłany: 20-08-2017 - 18:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2016
Posty: 37

Status: Offline
Sugerowałbym posprawdzać muzea historii wojskowej jeśli takowe są, szczególnie w okolicy tego zdarzenia. Może mundur miał jakąś charakterystyczną cechę, która by pomogła odszukanie i zidentyfikowane, że to właśnie ten. Jeśli jest nadal wraz z książeczka wojskową to sprawa jest trochę ułatwiona.

Pozdrawiam.

_________________
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2017 - 13:38
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Tak mi się przypomniało, że słowa piosenki „Żeby Polska...”J. Pietrzak napisał w 1978 r. do filmu „ Do krwi ostatniej” o 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

Z głębi dziejów, z krain mrocznych,
Puszcz odwiecznych, pól i stepów,
Nasz rodowód, nasz początek,
Hen od Piasta, Kraka, Lecha.
Długi łańcuch ludzkich istnień
Połączonych myślą prostą.

Żeby Polska, żeby Polska!
Żeby Polska była Polską!

Wtedy, kiedy los nieznany
Rozsypywał nas po kątach,
Kiedy obce wiatry grały,
Obce orły na proporcach-
Przy ogniskach wybuchała
Niezmożona nuta swojska.
Żeby Polska, żeby Polska....

Zrzucał uczeń portret cara,
Ksiądz Ściegienny wznosił modły,
Opatrywał wóz Drzymała,
Dumne wiersze pisał Norwid.
I kto szablę mógł utrzymać
Ten formował legion, wojsko.
Żeby Polska, żeby Polska.....

Matki, żony w mrocznych izbach
Wyszywały na sztandarach
Hasło: "Honor i Ojczyzna"
I ruszała w pole wiara.
I ruszała wiara w pole
Od Chicago do Tobolska.
Żeby Polska, żeby Polska....


No i jeszcze decyzja IPN o dekomunizacji.
https://www.ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/p ... uszki.html
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2017 - 20:29
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Zmieniają się granice, ustroje, władza, zmieniają się też bohaterowie. Na szczęście dla genealogii nie ma to żadnego znaczenia.

JAN WARAKOMSKI 1924 – 12.09.1944
Szeregowy 3 batalionu 1 pp. 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki
Syn Stanisława ur. w Popowie pow. augustowski / po 17.09.1939 r. przyłączony do ZSRR/ poległ w czasie ataku na warszawskiej Pradze.

O rodzinie tytułem wstępu, bo sam życiorys Janka krótki, tragiczny, nie byłby pełen bez rodzinnej historii.

Dziadek Jana, również Jan Warakomski urzędnik miejski w Augustowie miał 3 synów: Zygmunta, Stanisława, obaj nauczyciele i Antoniego Józefa księdza.
Wszyscy trzej od 1917 r. byli organizatorami struktur POW w powiecie i społecznikami już w wolnej Polsce.

Zygmunt radny miasta Augustowa, aresztowany w 1939 r. przez NKWD, jego nazwisko znajduje się na tzw. „białoruskiej liście katyńskiej”. Jego syn Sławomir ur. w 1927 r. żołnierz 9. Pułku Strzelców Konnych AK. Zginął w czasie bitwy / Akcja „Burza”/ na Czerwonym Bagnie 8.09.1944 r. / miał wówczas 17 lat/. Żona Zofia deportowana do Generalnej Guberni.

Najmłodszy z braci Antoni Józef jako trzynastolatek „wkręcił” się do POW, gdzie służył jako kurier. W 1920 r. jako 16-letni ochotnik kompanii harcerskiej służył w 201 Pułku Piechoty Legionów, później razem z bratem Stanisławem w oddziale konnych zwiadowców 41 pp. Po ukończeniu Seminarium w duszpasterstwie wojskowym. W 1939 r. w Lidzie pełni funkcję kapelana połączonych Ośrodków Zapasowych 29 i 19 dywizji Piechoty. Ucieka z internowania na Litwie do Francji. W 1940 zostaje dziekanem duszpasterstwa Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich / brygada walczy pod Narwikiem/. Później już w Anglii był kapelanem w 5 kadrowej Brygadzie Strzelców i wreszcie dziekanem w I Dywizji Pancernej gen. Maczka, z którą przeszedł cały szlak bojowy.

Ojciec Janka Stanisław był komendantem Obwodu POW, następnie Naczelnikiem Milicji Obywatelskiej na terenie miasta Augustowa. W 01.1919 zaciągnął się do 1 Suwalskiego Pułku Strzelców (41 pp.), służąc w oddziale konnych zwiadowców w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zmobilizowany we wrześniu 1939 r. po demobilizacji wraca do rodzinnego miasta. W czerwcu 1940 r. zostaje aresztowany przez NKWD i osadzony w wiezieniu w Grodnie. Po zbombardowaniu więzienia przez Niemców w 1941 r. ucieka i włącza się do działalności w AK, był dowódcą wyszkolenia II rejonu. Aresztowany przez Niemców w lipcu 1943 r. rozstrzelany na fortach grodzieńskich. Żona wraz z młodszymi dziećmi i matką Stanisława deportowani do Krasnojarskiego Kraju.

Jak Janek został żołnierzem „wojska Stalina”
Uczeń II klasy gimnazjum, aresztowany przez NKWD w lipcu 1940 r. wraz z dziesięcioosobowym oddziałem AK / miał wówczas 16 lat/. Skazany za przynależność do nielegalnej organizacji na 5 lat zsyłki do „trudoarmii” / ITŁ Isprawietielno-trudowoj Łagier / koło Nowosybirska. Stąd trafia do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, ranny 12 października 1943 roku w czasie forsowania rzeki Mierei /Lenino/. Zginął 12 września 1944 roku / miał niespełna 20 lat/ w czasie walk o opanowanie prawobrzeżnej Warszawy. Pułk szedł na pomoc walczącym jeszcze powstańcom. Pochowany początkowo na Koziej Górce, później na cmentarzu wojskowym w Wawrze.

List do matki
http://www.szkolanetta.edu.pl/galeria/i ... ba_p20.jpg
Obd Memoriał
https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=54320699
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lilaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-04-2018 - 15:28
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2011
Posty: 114
Skąd: Pleszew
Status: Offline
Warakomski napisał:
Zmieniają się granice, ustroje, władza, zmieniają się też bohaterowie. Na szczęście dla genealogii nie ma to żadnego znaczenia.

JAN WARAKOMSKI 1924 – 12.09.1944
Szeregowy 3 batalionu 1 pp. 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki
Syn Stanisława ur. w Popowie pow. augustowski / po 17.09.1939 r. przyłączony do ZSRR/ poległ w czasie ataku na warszawskiej Pradze.

O rodzinie tytułem wstępu, bo sam życiorys Janka krótki, tragiczny, nie byłby pełen bez rodzinnej historii.

Dziadek Jana, również Jan Warakomski urzędnik miejski w Augustowie miał 3 synów: Zygmunta, Stanisława, obaj nauczyciele i Antoniego Józefa księdza.
Wszyscy trzej od 1917 r. byli organizatorami struktur POW w powiecie i społecznikami już w wolnej Polsce.

Zygmunt radny miasta Augustowa, aresztowany w 1939 r. przez NKWD, jego nazwisko znajduje się na tzw. „białoruskiej liście katyńskiej”. Jego syn Sławomir ur. w 1927 r. żołnierz 9. Pułku Strzelców Konnych AK. Zginął w czasie bitwy / Akcja „Burza”/ na Czerwonym Bagnie 8.09.1944 r. / miał wówczas 17 lat/. Żona Zofia deportowana do Generalnej Guberni.

Najmłodszy z braci Antoni Józef jako trzynastolatek „wkręcił” się do POW, gdzie służył jako kurier. W 1920 r. jako 16-letni ochotnik kompanii harcerskiej służył w 201 Pułku Piechoty Legionów, później razem z bratem Stanisławem w oddziale konnych zwiadowców 41 pp. Po ukończeniu Seminarium w duszpasterstwie wojskowym. W 1939 r. w Lidzie pełni funkcję kapelana połączonych Ośrodków Zapasowych 29 i 19 dywizji Piechoty. Ucieka z internowania na Litwie do Francji. W 1940 zostaje dziekanem duszpasterstwa Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich / brygada walczy pod Narwikiem/. Później już w Anglii był kapelanem w 5 kadrowej Brygadzie Strzelców i wreszcie dziekanem w I Dywizji Pancernej gen. Maczka, z którą przeszedł cały szlak bojowy.

Ojciec Janka Stanisław był komendantem Obwodu POW, następnie Naczelnikiem Milicji Obywatelskiej na terenie miasta Augustowa. W 01.1919 zaciągnął się do 1 Suwalskiego Pułku Strzelców (41 pp.), służąc w oddziale konnych zwiadowców w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zmobilizowany we wrześniu 1939 r. po demobilizacji wraca do rodzinnego miasta. W czerwcu 1940 r. zostaje aresztowany przez NKWD i osadzony w wiezieniu w Grodnie. Po zbombardowaniu więzienia przez Niemców w 1941 r. ucieka i włącza się do działalności w AK, był dowódcą wyszkolenia II rejonu. Aresztowany przez Niemców w lipcu 1943 r. rozstrzelany na fortach grodzieńskich. Żona wraz z młodszymi dziećmi i matką Stanisława deportowani do Krasnojarskiego Kraju.

Jak Janek został żołnierzem „wojska Stalina”
Uczeń II klasy gimnazjum, aresztowany przez NKWD w lipcu 1940 r. wraz z dziesięcioosobowym oddziałem AK / miał wówczas 16 lat/. Skazany za przynależność do nielegalnej organizacji na 5 lat zsyłki do „trudoarmii” / ITŁ Isprawietielno-trudowoj Łagier / koło Nowosybirska. Stąd trafia do 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, ranny 12 października 1943 roku w czasie forsowania rzeki Mierei /Lenino/. Zginął 12 września 1944 roku / miał niespełna 20 lat/ w czasie walk o opanowanie prawobrzeżnej Warszawy. Pułk szedł na pomoc walczącym jeszcze powstańcom. Pochowany początkowo na Koziej Górce, później na cmentarzu wojskowym w Wawrze.

List do matki
http://www.szkolanetta.edu.pl/galeria/i ... ba_p20.jpg
Obd Memoriał
https://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=54320699
Krzysztof

Ks. płk Antoni Warakomski - priv

_________________
Pozdrawiam.
Liliana Komorowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrystianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2018 - 21:18
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2007
Posty: 79

Status: Offline
Prośba o pomoc
W Lądku-Zdroju na jednym z cmentarzy znajduje się zaniedbany, od lat nieopłacany nagrobek, wedle zebranych informacji spoczywa w nim kapral Władysław Litoński, który zmarł 25 stycznia 1947 roku (prawdopodobnie w wieku 21 lat). Niestety grób nie posiada już tabliczki z informacjami dot. zmarłego. Wedle zebranych wiadomości na tabliczce była informacja o tym, że ów kapral był odznaczony orderem Virtuti Militari. W księgach parafialnych jest tylko wzmianka o dacie śmierci, stopniu wojskowym, miejscu urodzenia (Stanisławów), stanie cywilnym (kawaler) oraz wykonywanym zawodzie i przyczynie zgonu.
Stan grobu wskazuje, że rodziny w Lądku-Zdroju nie miał, albo już jej tu nie ma.
W CAW po przeprowadzeniu wstępnej kwerendy w kartotece i bazach akt personalnych i odznaczeniowych Centralnego Archiwum Wojskowego Wojskowego Biura Historycznego nie odnaleziono nazwiska Litoński Władysław.
Odesłano mnie do Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP - czy ma ktoś może adres mailowy do tego Biura, bo na stronie internetowej znalazłem tylko numery telefonów.
Może ktoś wie, gdzie jeszcze można byłoby szukać informacji o Władysławie Litońskim?
Za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam Krystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
J_AgniOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2018 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2014
Posty: 198

Status: Offline
[quote="Krystian"]Prośba o pomoc

Jeśli urodzony w Stanisławowie ok. 1926, to akt urodzenia może być dostępny w USC m. st. Warszawy - III Wydział Rejestracji Stanu Cywilnego i Ksiąg Zabużańskich (tzw. Archiwum Zabużańskie). Ale wydają współczesny odpis i tylko krewnym w linii prostej (udokumentowane)
http://usc.um.warszawa.pl/nasze-ksiegi
http://usc.um.warszawa.pl/siedziby-usc/ ... raga-p-noc
Powodzenia
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2018 - 19:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Krystian napisał:

Odesłano mnie do Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP - czy ma ktoś może adres mailowy do tego Biura

Wszystkie tajne przez poufne.
Pisz na ogólny, z prośbą o przekazanie. Podobno działa
http://www.prezydent.pl/kontakt/

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrystianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2018 - 08:45
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2007
Posty: 79

Status: Offline
Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Niestety brak dokładnej daty urodzin Wł. Litońskiego uniemożliwia poszukiwania w USC m. st. Warszawy - III Wydziale Rejestracji Stanu Cywilnego i Ksiąg Zabużańskich. Zresztą chyba niewiele by to dało - ja staram się znaleźć potwierdzenie odznaczenia go orderem Virtuti Militari.
Pani Krystyno - wysłałem zapytanie poprzez wskazany przez Panią formularz. Zobaczymy czy i kiedy przyjdzie odpowiedź.
Zasugerowano mi też, abym dalsze poszukiwania prowadził w aktach jednostki wojskowej, w której poszukiwana osoba pełniła służbę wojskową. Da się to jakoś ustalić?

_________________
Pozdrawiam Krystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2018 - 10:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
VM to chyba najlepiej przez stowarzyszenie kawalerów VM (czy jakoś tak) - nie wszystkim, co prawda, sie chyba interesują
ale wiedza, opracowania, kopie źródłowych bywają b. mocne

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrystianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-11-2018 - 21:17
Sympatyk


Dołączył: 28-01-2007
Posty: 79

Status: Offline
Dziękuję za radę. Sprawdziłem stronę www stowarzyszenia. Odsyłają na niej do Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP.
Samo zaś szukanie jednostki wojskowej, w której mógł służyć Władysław Litoński to jak szukanie igły w stogu siana.

_________________
Pozdrawiam Krystian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrzak_AgnieszkaOffline
Temat postu: 2 Armia Wojska Polskiego zaginiony  PostWysłany: 29-04-2019 - 11:40


Dołączył: 25-04-2019
Posty: 2

Status: Offline
Dzień dobry, czy ktoś z Państwa dysponuje spisem poległych żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego? Katalogiem cmentarzy, ze spisem pochowanych? Dowiedziałam się ostatnio, że brat mojej babci walczył w 2 Armii Wojska Polskiego. Z opowiadań mňj tato wie, że żył on jeszcze przed forsowaniem Odry, bo w tym czasie z Armii zdezerterował jeden z mieszkańcňw wsi skąd pochodził brat mojej babci.
Rodzina nigdy nie otrzymała żadnej informacji, czy poległ w walkach.

Dane zaginionego to:

Bolesław Pietrzak
Miejsce zamieszkania/urodzenia: Radoryż Smolany (obecnie woj. Lubelskie)
Syn Heleny i Piotra

Proszę o wszelkie wskazňwki, od czego zacząć. W spisie osňb represjonowanych nie figuruje. Ja obecnie mieszkam w Irlandii, więc te moje poszukiwania zaczynam od wertowania internetu.
Pozdrawiam i dziękuję
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: 2 Armia Wojska Polskiego zaginiony  PostWysłany: 29-04-2019 - 12:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Witaj Agnieszko,
na początek kilka pytań:
Czy rodzina prowadziła poszukiwania przez PCK ? jeśli nie , to pierwsze co trzeba zrobić napisać do biura poszukiwań
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_Cz ... Poszukiwań
https://www.bip.gov.pl/subjects/33724,K ... 5%BCa.html
Jaki miał stopień wojskowy ? Może coś się zachowało w CAW - w rozkazach lub podaniach do awansów.
Jaki rocznik urodzenia? czy przed wojną też służył w wojsku?
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pietrzak_AgnieszkaOffline
Temat postu: 2 Armia Wojska Polskiego zaginiony  PostWysłany: 29-04-2019 - 13:35


Dołączył: 25-04-2019
Posty: 2

Status: Offline
Pani Moniko, nie, nikt z rodziny niestety nie kontaktował się z PCK. Rocznik nie jest mi znany niestety, tato w tej sprawie będzie pisał do parafii. To był bardzo młody chłopak, tyle na chwilę obecną wiem i nie służył wcześniej w wojsku. Dziękuję za odpowiedź,.. W takim razie piszemy do parafii i PCK.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
longjohn21Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-08-2019 - 11:44


Dołączył: 19-08-2019
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry
mój pierwszy raz na forum.

Proszę o pomoc w znalezieniu jakiejkolwiek informacji o bracie mojego dziadka: Stanisław Czyszek, ur. 16.05.1922 Domaszew, pow. garwolin, parafia Samogoszcz.

Według informacji rodzinnych członek partyzantki AK lub BCh, po wejściu Sowietów wcielony do AL. Nie znam jednostki, natomiast wiemy, że przebywał na zgrupowaniu w Zalesiu Krasińskim, stamtąd udali sie do Tomaszowa Mazowieckiego w 03.1945. Następnie do Leszna. Zginął wraz z oddziałem po wyjściu z Leszna ok 3-5.05.1945. Wiemy, że dowódcą oddziału był Rosjanin, brat dziadka był podobno jego kierowcą. Z tym " podobno" niestety różnie bywa.. CAW nie pokazuje rekordu.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacji.

Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.993576 sekund(y)