Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jaworska_SylwiaOffline
Temat postu: Zesłanie na Syberię - Barnauł  PostWysłany: 28-10-2018 - 17:30
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 164

Status: Offline
Czy ktoś z Państwa istnieje jakaś lista zesłańców na Syberię, okolice miasta Barnauł?
Moja prababcia Balbina Drężewska wraz z mężem i najmłodszą córką Bolesławą oraz synową i jej dwójką dzieci została wywieziona 20 czerwca 1941 roku z Łątczyna do stacji Śniadowo a 22 czerwca pociągiem na Syberię. Z zapisków Bolesławy wynika że zostali dowiezieni do miasta Barnauł a stamtąd ciężarowymi samochodami do Lebioszki. Wiem że Balbina zmarła tam w kwietniu 1943 roku. Chciałabym się dowiedzieć czy istnieją jakieś spisy wywiezionych, a także jakieś akta zmarłych tam osób. Oraz czy ktoś wie w jaki sposób osoby powróciły do Ojczyzny?
Dziękuję
Sylwia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2018 - 18:31
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 821
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Są dwie możliwości – albo IPN albo Memoriał.

Na stronie IPN-u jest indeks:
https://indeksrepresjonowanych.pl/int/w ... wanie.html
albo mają w aktach tylko Mieczysława Drężewskiego. Może im Pani zgłosić tę sprawę – a nawet chyba powinna Pani.

Może Pani również poprosić o pomoc Memoriał:
https://karta.org.pl/Partnerzy_i_wspolp ... MORIAL/357

Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_SylwiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2018 - 19:18
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 164

Status: Offline
Mieczysław Drężewski to mój dziadek A syn Balbiny. Z tego co wiem to nie był na Syberii. Był spadochroniarzem w brygadzie gen. Sosabowskiego i był razem z Andersem. Ale nie znam szczegółów. Dziękuję bardzo za podpowiedź. Pozdrawiam Sylwia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2018 - 20:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
A skad przekonanie ,że nie był na Syberii? Ja bym to sprawdził. Wywózka na Syberię nie musiała być przeszkoda w trafieniu do Brygady Spadochronowej. Jak wielu innych Polaków Mieczysław mogł opuścic ( I najpewniej tak było)ZSRR z amia Andersa.
Zwracam uwagę na fragment z niniejszego linku
https://pl.wikipedia.org/wiki/1_Samodzi ... dochronowa
W 1942 przybyło znaczne uzupełnienie osobowe z obozów jenieckich z ZSRR.. A pewność będzie jak sie sprawdzi dokumenty Ministry of Defence (trochę kosztuje ale otrzyma się całą teczke dokumentów najpewniej z informacjami o losach w Rosji)
Natomiast dla ustalanie losów rodziny w Rosji (jeśli nie wyszli z Andersem?) warto skontaktować – się jak radzi Marek-z Memoriałem
A jak wracano do Ojczyzny? . Najbardziej powszechna droga to powrót po wojnie. Powstał Państwowy Urząd Repatriacyjny
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84s ... atriacyjny .
W AP w Białymstoku z powodzeniem przegladałem zespół Państwowy Urząd Repatriacyjny Wojewódzki Oddział w Białymstoku, nr 86
Z kolei przy powiatach istniały powiatowe Oddziały. Jeśli jest wiedza do jakiego powiatu trafili (gdyby tam skąd ich wywieziono czyli Śniadowa to Łomzyński urząd repatriacyjny ten jest w archiwum w Łomzy) to warto sie z tym Archiwm skontaktować , podobnie z innym terenowo właściwymi archiwami zaleznie od powiatu gdzie zamieszkali
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_SylwiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2018 - 20:47
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 164

Status: Offline
Nigdy nie słyszałam o tym że dziadek był jeńcem. Nigdy o tym nie opowiadał. Reszta rodziny wiem że wróciła do Łątczyna. Dziękuję za cenne informacje. Na pewno skorzystam z porady.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawlak_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2018 - 21:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2009
Posty: 40

Status: Offline
Moja rodzina była koło Barnauła (nie wiem czy dobrze odmieniłam nazwę) z wywózki 10 II 1940 r. Do Polski wrócili stamtąd latem 1946. Nie wiem czy znajdziesz akta zmarłych. Mój dziadek tam zmarł, chorował na czerwonkę, a świadkami zgonu i pochówku była rodzina i inni mieszkańcy. Po latach babcia starała się o dokument potwierdzający zgon, ale ambasada odpowiedziała, że nie mają o takiej osobie żadnych informacji.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2018 - 21:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Jeśli nie przez Rosje to jak dziadek trafił do Anglii? Alternatywa to praktycznie tylko słuzba wojskowa w kampanii wrześniowej 1939 i ewakuacja poprzez Rumunię i Węgry.
20 czerwca 1941 to by sugerowało czwarta deportację . Warto- jak napisał Marek - popytac w białostockim IPN. Mało prawdopodobne ale może cos będa wiedzieć. Mało prawdopodobne bo sowieci nie zostawiali dokumentów które pewnością są ale gdzieś na Łubiance ścisle tajne. Moim zdaniem wieksza szansa to pytac starych ludzi kogo z Łatczyna wzięli.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-10-2018 - 22:31
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 821
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Jak wynika z informacji na str. IPN-u, Mieczysław został aresztowany w 1939 r., po czym przeszedł obozy etapowe w Krzywym Rogu, Siewżełdorłagu (1940 r.) i w końcu trafił do specłagra w Juży.
https://ru.wikipedia.org/wiki/Южа

W Juży przetrzymywano żołnierzy Armii Czerwonej wziętych do niewoli podczas wojny fińskiej i przekazanych ZSSR przez Finlandię po zawarciu pokoju. Potem w dn. 3.09.1941 r. trafił do Tatiszczewa, a później do armii Andersa. Dalej można sobie dośpiewać.

Być może w 1939 r. był w korpusie gen. Kleeberga i zagarnęła go Armia Czerwona. Lub w jakiejś innej jednostce chroniącej granicę z Prusami Wsch.
W tej wyszukiwarce IPN-u proszę wpisać nazwisko, a potem, jak otworzy się zapis, kliknąć na nazwisko dziadka. Zobaczy Pani, że dokumenty z nim związane przechowywane są w CAW. Tam podane są konkretne zespoły i sygnatury. Może Pani zwrócić się do CAW o informacje o nim.

Czy Pani dzidek był oficerem?

Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2018 - 09:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
W hasłowym skrócie, aby tylko wskazać tematy:

1. U Hoovera w papierach Andersa nazwisko pojawia się raz, ale to pewnie przypadkowa zbieżność:

Drężewski Józef – karta osobowa
https://szukajwarchiwach.pl/800/1/0/-/6/str/1/8/15/_5BXFsRXzE8HRPr-HDkl7g/#tabSkany

Jego raport:
https://szukajwarchiwach.pl/800/1/0/-/56/skan/full/gk5JJQ4mIYWHP8xk_JP0Hg

W raportach o zmarłych i zaginionych na terenie ZSRR nazwisko nie figuruje.

2. Akta Związku Patriotów Polskich w AAN - z obwodu Barnauł coś mają - moim zdaniem to warto sprawdzić.



W pierwszej kolejności szukałbym list osobowych z rejonów. Jeśli nie wiesz w miarę dokładnie gdzie byli, może trzeba będzie przejrzeć wszystkie. Warto, bo wg. mnie prawdopodobieństwo że (jesli byli zesłani) należeli do ZPP było duże, a w tych aktach może być sporo informacji, bezpośrednich (kto, gdzie, w jakim okresie, kiedy wracali do kraju) do tych "w tle" (protokoły z posiedzeń związku i poruszane na nich sprawy, inne tematy). Zdecydowanie warto.

Próbka - co można znaleźć w aktach z obwodu Omsk:

https://images89.fotosik.pl/64/b253436a25fc2aa3.jpg
https://images89.fotosik.pl/64/4e26812b0f9ad150.jpg

3. O aktach Państwowego Urzędu Repatriacyjnego juz było powyżej. Dobrze byłoby znać choć daty (powrotu do PL, a najlepiej i miejsca zsyłki). Być może znajdziesz je w AAN (patrz pkt 2 powyżej). Ja pisałem do AP Łódź i do AAN (o IPN też już było wyżej). Ze zbiorczych list repatriantów można dowiedzieć się m.in pierwszych adresów w Polsce, czasem też innych rzeczy.

4. Związek Sybiraków - mogą być kwestionariusze nt. zsyłki + dodatkowe dokumenty (np. zaświadczenia z niektórych/ostatnich miejsc pracy na zesłaniu).

5. Jeśli członkowie rodziny walczyli - to potencjalnie UDSKiOR - przejął m.in. akta byłego ZBOWiD-u, generalnie kombatanckie tematy (papiery + życiorysy, zaświadczenia i inne ciekawe).

6. Ośrodek Karta w Warszawie. Indeks represjonowanych przekazali do IPN, ale mają ciągle masę ciekawych materiałów (np. kopie z archiwów rosyjskich które pozyskali od Memoriału i na inne sposoby), opisy i relacje zesłańców (z "branki", pobytu, inne), zdarzają się nawet książki przez nich napisane (a do tej pory nigdzie nie wydane).

Internetowa baza danych zbiorów Archiwum Wschodniego jest dostępna na stronie karta.infogenia.pl.
Można wyszukiwać różne rzeczy, m.in. relacje - po nazwisku autora.
Oczywiście polecam sprawdzić nie tylko Drężewskich, ale i potencjalnych towarzyszy niedoli - można ich poznać z list zesłańców ZPP (patrz pkt. 2 powyżej). Jest spora szansa na ciekawy materiał.

7. ZUS i dokumentacja emerytalna. Tutaj nie pamiętam szczegółów, ale były/są jakieś dodatki za pobyt na zesłaniu (może podpięte pod kombatanctwo, ale nie pamiętam). Często zesłanie jest dokumentowane zeznaniami świadków/współzesłańców (chyba dwóch) - zwłaszcza gdy inne papiery nie zachowały się (zawierają daty, miejsca, inne informacje).

8. Muzeum Wojska w Białymstoku.
Cyt.: "Archiwum Historii Mówionej (AHM), to zbiór relacji świadków represjonowanych przez system sowiecki w latach 30-50 XX wieku. Jego ideą jest utrwalanie doświadczenia oraz ochrona pamięci osób dotkniętych Sybirem."
https://www.sybir.com.pl/pl/s/index_people

Potencjalnie rzeczy podobne jak w karcie (chwalą się m.in. wywiadami z zesłańcami w formie audio). Ale: działają chyba od niedawna (2 lata?), na moje mailowe zapytanie dot. relacji kilku osób (nazwiska znałem z akt ZPP) nie odpowiedzieli (a pytałem jakoś wiosną).


9. IPN już było wcześniej.
Instytut sprawdza część z powyższych źródeł, co samodzielnie można zrobić szybciej, ale ma też inne (trudno mi powiedzieć jakie).

10. Internet.

Ot, taka historia:
Kiedyś na panoramio (teraz już chyba nie istnieje) znalazłem zdjęcia z miejsca zsyłki moich pradziadków (aktualne, nie historyczne). Postanowiłem odezwać się do ich autora/osoby publikującej, ale wcześniej troszkę poszperałem tu i ówdzie. Okazało się że w Rosji jest/był bardzo popularny outdoor/survival/ włóczenie się po bezludnych miejscach samemu lub w grupie, obozowanie pod gołym niebem itd. Fajna sprawa, a przy okazji i my możemy skorzystać.
Napisałem list (przez tłumacza google, rosyjskiego nie znam), nawiązałem (dość szybko) wymianę korespondencji, otrzymałem (za darmo) kolekcję zdjęć z wyprawy w interesujący mnie rejon, mam między innymi zdjęcia pozostałości polskiego "posiołka" no i cmentarz, gdzie na 99% spoczywa mój pradziad, zmarły na zesłaniu "po ukąszeniu żmii" (te info w jednym z raportów u Hoovera).

Da się, trzeba próbować.
Powodzenia!

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaworska_SylwiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2018 - 10:20
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 164

Status: Offline
To chyba nie zbieżność, bo Józef Drężewski urodzony w 1920 roku to młodszy brat dziadka Mieczysława. Wiem, że brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Przeżył i wrócił do Łątczyna gdzie zmarł w 1996 roku. Nawet nie sądziłam, że można takie „perełki” znaleźć. Dziękuję bardzo każdemu za cenne uwagi i pokierowanie na właściwe "tory". Przynajmniej mam jakiś punkt zaczepienia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2018 - 11:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Jaworska_Sylwia napisał:
To chyba nie zbieżność, bo Józef Drężewski urodzony w 1920 roku to młodszy brat dziadka Mieczysława. Wiem, że brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Przeżył i wrócił do Łątczyna gdzie zmarł w 1996 roku.


No to super!
Szczęście też jest w poszukiwaniach potrzebne, poza tym dobrze wróży na przyszłość Smile

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anna22Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-10-2018 - 20:58
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2018
Posty: 27

Status: Offline
Dzień dobry,

Można też zapytać Polaków mieszkających obecnie w Barnaule.

1). Kontakt do organizacji Polaków w Barnaule "Dom Polski": http://www.rodacynasyberii.pl/aktualnosc/63

2). Kontakt telefoniczny i e-mailowy do księdza polskiego w Barnaule – ksiądz Bogdan Kałęcki proboszcz parafii rzymsko-katolickiej w Barnaule - http://catholicbarnaul.ru/?page_id=85

3). Wielki Polak ksiądz Bogdan Kałęcki na Boże Narodzenie 2017 w Barnaule na tym filmie - https://www.youtube.com/watch?v=Nk1wbqSV48g

4). Film o tym, jak wyglądał kościół katolicki w Baranule do rewolucji bolszewickiej, jak wyglądał za czasów i po upadku komunistów i jak teraz jest zwracany katolikom (film z lutego 2018):
https://www.youtube.com/watch?v=OQGwCQ8QFoA

Pozdrawiam serdecznie
Anna Piotrowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.678361 sekund(y)