Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2018 - 23:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
To zapewne jest ten Stanisław ale dane zamieszczone w akcie są takie, że nie zgadza się imię ojca, wiek, imię matki, wiek w miarę. To trochę sporo. Zwykle nie zgadzało się nazwisko matki, czasem imię przy dobrym nazwisku, czasem oba ale wszystko na raz ? A potem na podstawie tego aktu ksiądz pisze akt ślubu, w którym wszystko się zgadza ? Alegata będą ciekawe Smile
A co do Piotra i Tomasza to hardkor, dwa miesiące przerwy między urodzinami dziecka i zajściem w kolejną ciążę ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2018 - 23:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
może nie przy każdym dziecku, ale "co rok prorok" to nie taka rzadkość - hardcore może (ale też niekoniecznie) z dzisiejszego punktu widzenia

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2018 - 23:53
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
zelezny napisał:
Michale,

Jeszcze aby rozwiać Twoje wątpliwości w stosunku do zawierającego błędy aktu chrztu Stanisława B. z roku 1837 z Miszewka Strzałkowskiego, zwróć uwagę na podany wiek Stanisława w akcie chrztu jego pierworodnego syna Tomasza.

Pozdrawiam

Janek


A to o Tomaszu nie mam pojęcia myślałem że miał tylko Józefa, Wincentego, Dominika, Jana i Władysława urodzeni wszyscy w Białej jako Bońkowscy... Gdzie Pan znalazł Tomasza? Jest jeszcze jedna ciekawostka żona Stanisława czyli Tekla Obidowska córka Macieja i Marauanny umiera w 1899 roku w Białej w wieku 80 lat czyli urodziła się w 1819 roku czyli dzieci rodzi w wieku 50 i więcej lat?!?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2018 - 00:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Mój post powyżej, Tomasz 22.11.1800 Trzepowo, Piotr 10.11.1801
Włodku, co rok to prorok w sensie kalendarzowym tak, bo w styczniu jedno a w czerwcu następnego roku kolejne. Ale tu jest około 11 miesięcy między porodem i porodem. Możliwe teoretycznie i wydawałoby się że tylko teoretycznie a jednak...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2018 - 00:18
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Żeby nie odejść zbytnio od genealogii nie ma co teoretyzować (ale naprawdę - to nie tylko teoretycznie możliwe:) ogólnie - przy takim zagęszczeniu w AU (a naprawdę zdarza się) nie mam jakoś wątpliwości genealogicznych.

Bardziej stawiam sobie "?" (ale na ogół tylko sobie, nie głoszę teorii, jednak jakąś hipotezę bywam że robię i raz czy dwa okazało się zasadne) przy AU gdy matka (nie tylko z AU, ale i poprzednich AU dzieci AM swojego i czasem AU swojego) ma mieć np 55, a widać, że w domu jest córka 16 lat licząca. Po tym jak zobaczyłem (raz czy dwa), że po latach dziecko w AM bywa z tejże córki jednak (poślubionej 2-3 lata później), nie zawsze dowierzam biologicznym zdolnościom przodkiń co do prokreacji w okolicach i po 50-tce . Co prawda nie w "moich" aktach to, ale przy podejrzanie sporym wieku (potwierdzonym) matki - zerkam co małoletniego w domu się pałętało Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2018 - 01:03
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
poki co W Dobrzyniu jeszcze znalazłem Mateusza Bieńkoskiego z 1802 roku i jeszcze jednego Piotr z 1798 . Dzieci Wojciecha i Agnieszki. Wcześniej jesy dość sporo rodziny Bonkoskich i Bieńkoskich. Nazwiska na zmiane. Szukam Dalej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2018 - 01:20
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Jest jeszcze jedna ciekawostka żona Stanisława czyli Tekla Obidowska córka Macieja i Marauanny umiera w 1899 roku w Białej w wieku 80 lat czyli urodziła się w 1819 roku czyli dzieci rodzi w wieku 50 i więcej lat?!?

Wiek zmarłej podany z "sufitu"

Dla porównania zobacz jaki wiek podano gdy rodziły się dzieci.
np.
1867 ur Józef- Tekla ma 30 lat, Stanisław 30 lat
1870r ur Jan - Tekla ma 36 lat, Stanisław 36 lat

jestem przekonana że w 1899 roku miała mniej niż 70 lat.
Stanisław umiera 8 lat później wiek 75 lat.
A wg urodzeń dzieci byli równolatkami.



pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2018 - 10:27
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Michale,

Pierworodny syn Stanisława B. Tomasz urodził się (dwa dni przed urodzinami swojego ojca) w tym samym roku, w którym Stanisław ślubował z Teklą i to w tej samej parafii.
Tekla O. urodziła się również w tej samej co wyżej parafii 19/09/1830 roku stąd w dacie śmierci miała lat 69 a nie jak zapisano 80.

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek

Ps: Dopisz sobie do drzewa jeszcze jedną osobę - najstarszą córkę Stanisława B. Mariannę - i tu również sprawdź w jej akcie chrztu wiek ojca - jest jak najbardziej poprawny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2018 - 10:42
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Panie Janku wczoraj znalazłem akt urodzenia Tomasza niestety w następnym roku umiera. Znalazłem jeszcze w Trzepowie córkę Marianne i potem rodzina przeprowadza się do Dragania i tam już do dzisiaj zostaje... Co do urodzenie Piotra Borkowskiego to te r trochę jak n wygląda według mnie... Ten kto pisał te sumariuszu to n miał zbyt ładnego pisma 😁 najstarsze dziecko Wojciecha jakie znalazłem w Dobrzyń to Piotr w 1798 a najmłodsze to Mateusz z lutego 1802. Tak więc wydaje mi się że potem poszli już w kierunku Trzepowo. Tak mi się wydaje. W Dobrzyniu jeszcze w latach 1780 do 1799 rodzą się jeszcze dzieci Szczepana, Jana i Józefa Bonkoski. Dzieci Wojciecha już nie znalazłem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2018 - 10:57
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Michale,

Zdobyte doświadczenie możesz teraz przekuwać na Twoją pomoc dla innych uczestników forum Smile
Twoja genealogia jak zauważyłem zatoczyła koło, co zdarza się wbrew pozorom nader często - znamienny jest ten "powrót przodków" do parafii związanej z "Bergerami".

Pozdrawiam

Janek

Ps: Akt zgonu Jana Bergera pozostaje chyba jeszcze otwartą kwestią - pytanie czy sprawdziłeś księgi z parafii Rościszewo oraz okolicznych (niezindeksowanych dla Z) z powiatu sierpeckiego w AP Płock.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2018 - 16:26
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Witam sprawdziłem już prawie wszystkie parafie. Niestety brak. Rościszewo jeszcze nie szukałem ale napiszę o kwatende na dniach 😁 znalazłem za to ciekawy trop iż mój Jan Berger mieszkał między 1821 a 1824 z rodzicami... Ale szukam oczywiście dalej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2018 - 14:25
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Witam allegata już odnaleziona do aktu małżeństwa:) Na dniach dostane skan...Teraz mam mały problem z ojcem Piotra, czyli Wojciechem , który według metryki slubu Piotra w 1821 roku mieszkał juz w Trzepowie razem z żona Agnieszką...Akt zgonu Agnieszki znalazłem w 1830 w Trzepowie..Przeszukałem Trzepowo, Miszewko i Słupno. Niestety po Wojciechu zero śladu...Może jakies sugestie gdzie jeszcze mogę szukać?
Pozdrawiam Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2018 - 18:51
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Michale,

Wojciech Bońkowski zmarł dnia 22 września o godzinie 5 rano. Z aktu zgonu dowiesz się jak brzmiało nazwisko panieńskie jego żony Agnieszki.

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek

Ps: Podany przez Ciebie przedział 1821-1830 jest jak najbardziej poprawny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2018 - 19:26
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Panie Janku jak Pan to róbi 😁😉
A w jakiej parafii bo szukałem już Płock, Trzepowo, Imielnica i Miszewko i nic
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-10-2018 - 19:33
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Michale,

Jeżeli "postawisz" na Tolka Banana i sprawdzisz jak brzmiało jego filmowe nazwisko, to odnajdziesz część nazwy miejscowości, w której zmarł Wojciech - a stamtąd trafisz już do właściwej parafii - bardzo bliskiej, bliższej niż sądzisz.

Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.699599 sekund(y)