Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

https://genealodzy.pl/

Polskie TG  
Użytkownik:         Rejestracja
Hasło: Zapamiętaj

flag-pol flag-eng     home login logout     Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty

19:58 poniedziałek, 12 listopada 2018

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kozera_PiotrOffline
Temat postu: Kobrzyccy  PostWysłany: 17-10-2018 - 14:07
Zasłużony
Sympatyk

Status: Offline
Witam
To już kolejny problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Moja prababcia Małgorzata Kalska z Kobrzyckich zmarła w 1959 roku. Posiadam odpisy aktów zgonu, kościelny i cywilny, gdzie podano jej datę urodzenia 24 czerwca 1885,przy czym USC dodatkowo podaje miejsce urodzenia Dębowa Góra. Prababcia pochodziła z okolic Łowicza. W aktach kościelnych podano, że była córką Jakuba i Marianny Kobierzyckich, a USC jako rodziców podaje Jakuba i Mariannę Kopciów. Znalazłem akt urodzenia Małgorzaty Kobrzyckiej urodzonej w Bąkowie Dolnym parafii Bąków Górny 28 czerwca 1887. Jestem niemal pewien, że ostatni dokument dotyczy mojej prababci. Była ona nieślubną córką Marianny Kobrzyckiej, wnuczką Jakuba Kobrzyckiego i Doroty Ikert . Jakub pochodził z rodziny o niemieckim pochodzeniu, ale polskim nazwisku , a dodatkowo był ewangelikiem. Zmarł w 1874 roku w Borówku parafia Oszkowice, a jego zgon zapisano w księgach ewangelickiej parafii Łowicz. On i jego potomkowie zapisywani byli zarówno w księgach parafii katolickich i ewangelickich pod nazwiskami Kobierzycki, Kobrzycki, Kubzicki. Jego matka po mężu nazywała się Kobrzyńska. Małgorzata Kobrzycka poślubiła mojego pradziadka Jana Kalskiego i z tego związku urodziła się w 1911 roku w Suliszewie parafii Stara Rawa moja babcia Helena. Aby całkowicie upewnić się, że chodzi o moją prababcię potrzebuję znaleźć akta małżeństwa Jana Kalskiego (Skalskiego) s. niezamężnej Rozalii i Małgorzaty Kobrzyckiej (Kobierzyckiej) c. niezamężnej Marianny.
Za wszelką pomoc gorąco dziękuję i pozdrawiam
Piotr

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2018 - 16:30
Zasłużony
Sympatyk

Witaj Piotrze,

Zapewne gdzieś tkwi błąd i trzeba sobie bardzo dokładnie rozpisać daty, imiona i nazwiska występujące w tej rodzinie, bo już widzę błąd jaki popełniłeś w dacie urodzenia domniemanej Małgorzaty Kobrzyckiej urodzonej w dniu 28 czerwca 1889 roku w parafii Bąków Górny, a Ty podajesz rok 1887.
Bardzo dziwne są te rozbieżności w odpisach aktów zgonu kościelnym i cywilnym tej Małgorzaty Kalskiej z Kobrzyckich. Skąd znano datę jej urodzenia i tylko USC podaje miejsce jej urodzenia Dębowa Góra?
Miejscowości o tej nazwie jest kilka w łódzkim i tak Dębowa Góra jest nie tylko w parafii Bąków Górny, ale także w parafii Żelazna i Maków w powiecie skierniewickim. Dlaczego uważasz, że prababcia pochodziła z okolic Łowicza, jakie masz dane? Skąd wiesz, że była nieślubną córką Marianny Kobierzycki, Kobrzycki, Kubzicki, a może Kobrzyńska, bo takie nazwisko także występuje podobno w rodzinie Jakuba Kobrzyckiego?

Parafia Stara Rawa jest blisko parafii Żelazna więc może tam się urodziła, ale nazwiska Kobrzycka lub Kopeć nie znalazłam w tych latach. O Janie Kalskim nic nie wiadomo Tobie czy tylko tu nie napisałeś, bo wiemy tylko,
że był nieślubnym synem Rozalii Kalskiej ( Skalskiej), kiedy i gdzie urodził się i zmarł nie wiadomo.

Przeanalizuj znane Ci dane, uporządkuj chronologicznie i może coś się da ustalić.

Pozdrawiam
Janka

Kozera_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2018 - 19:09
Zasłużony
Sympatyk

Witam
Moja pomyłka. Rzeczywiście Małgorzata urodziła się w 1889. Była jedną z kilkorga dzieci Marianny Kobrzyckiej.
Wszystkie, oprócz niej urodziły się na terenie parafii Sobota. Jej zgon w kościele zgłaszał zięć, który mógł nie znać jej powiązań rodzinnych, a w USC nie wiem kto. Mąż, Jan Kalski, zmarł w 1950 roku.Rodzina nie zachowała dokumentów po niej pozostałych.Rodzina Kalskich związana była tylko z parafiami Skierniewice i Maków, zaś Kobrzyckich z Rybnem, Iłowem, Sobotą, Zdunami, Łowiczem,Oszkowicami oraz Bąkówem Górnym. Sprawdzałem wszystkie te dostępne w internecie parafie i nic nie znalazłem. Pradziadkowie wędrowali i w latach dwudziestych mieszkali w Dąbrowicach, później mieszkali w Brwinowie, Biskupicach, Żdzarowie koło Sochaczewa, a życie zakończyli na terenie parafii Pawłowice. Pomyślałem też, że Małgorzata pochodząc z rodziny ewangelickiej, ślub mogła wziąć w parafii tego wyznania w okolicach Skierniewic lub Łowicza.
Pozdrawiam
Piotr

Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2018 - 21:39
Zasłużony
Sympatyk

Kozera_Piotr napisał:
Witam
Moja pomyłka. Rzeczywiście Małgorzata urodziła się w 1889. Była jedną z kilkorga dzieci Marianny Kobrzyckiej.
Wszystkie, oprócz niej urodziły się na terenie parafii Sobota. Jej zgon w kościele zgłaszał zięć, który mógł nie znać jej powiązań rodzinnych, a w USC nie wiem kto. Mąż, Jan Kalski, zmarł w 1950 roku.Rodzina nie zachowała dokumentów po niej pozostałych.Rodzina Kalskich związana była tylko z parafiami Skierniewice i Maków, zaś Kobrzyckich z Rybnem, Iłowem, Sobotą, Zdunami, Łowiczem,Oszkowicami oraz Bąkówem Górnym. Sprawdzałem wszystkie te dostępne w internecie parafie i nic nie znalazłem. Pradziadkowie wędrowali i w latach dwudziestych mieszkali w Dąbrowicach, później mieszkali w Brwinowie, Biskupicach, Żdzarowie koło Sochaczewa, a życie zakończyli na terenie parafii Pawłowice. Pomyślałem też, że Małgorzata pochodząc z rodziny ewangelickiej, ślub mogła wziąć w parafii tego wyznania w okolicach Skierniewic lub Łowicza.
Pozdrawiam
Piotr

Witaj,

Teraz jest więcej informacji i przeczytałam metryki rodziny Kobrzyckich zamieszkałej w Sobocie ( moja rodzina Lachowiczow też tam mieszkała w 1887 roku i zmarła tam moja praprababka Florentyna).
Jeśli zakładać, że najstarszym synem Marianny był Józef, którego narodziny zgłosiła Dorota Kobrzycka ( babka, czy prababka bo narodziny drugiej Emilii Kobrzyckiej jako córki Jakuba i Doroty Ikert także zgłaszała Dorota Kobrzycka) to urodziła w tej parafii 5 dzieci w ciągu 13 lat.
Dlaczego zatem tylko Małgorzatę urodziła w innej parafii ? W Sobocie miała rodzinę i jej pomoc, bo siostra Emilia, która zmarła w wieku 22 lat była chrzestną jej dziecka i w Sobocie mieszkał także brat Marianny Jan Kobrzycki z żoną i dzieckiem. Ponadto chrzcili się w obrządku rzymsko-katolickim i takie były akty zgonu, w tym tej Marianny Kobrzyckiej zmarłej w wieku lat 40 w styczniu 1903 roku.
Jeśli Małgorzata urodziła się jako drugie dziecko to w chwili śmierci matki i niedługo później najstarszego brata miała lat 14 i zapewne poszła gdzieś do pracy na służbę.
Czy śledziłeś Piotrze co stało się z braćmi Małgorzaty - Janem urodzonym w 1892 r i Wojciechem urodzonym w 1895 roku? Czy dożyli dorosłości i gdzie mieszkali? Ustalenie co działo się z rodziną Kobrzyckich po śmierci Jakuba i tej Marianny może pomóc odszukać parafię ślubu Małgorzaty i Kalskiego. Zostały małe dzieci i nie wiadomo, czy Dorota z Ikertów Kobrzycka mogła się nimi wszystkimi opiekować.
Jacyś Kobrzyccy pojawiają się w parafii Maków koło Skierniewic, może tam poznała Kalskiego i ślubu trzeba szukać od 1906 roku w okolicznych parafiach?
Czy to miejsce zamieszkania w Dąbrowicach, to tych koło Skierniewic?
Znam Skierniewice i okoliczne parafie powiatu skierniewickiego i jest trochę możliwości.
Czy ustaliłeś datę urodzin i miejsce pierwszego z dzieci pary Kalski - Kobrzycka? Wszystko trzeba przeanalizować i zobaczyć ten początek ich wspólnej drogi.
Tak się składa, że Skierniewice, Sobota, Brwinów, Sochaczew i Pawłowice to także parafie w kręgu moich zainteresowań rodzinnych.
Zapewne warto przeglądać także parafie ewangelickie z rodziną Kobrzyckich, bo może Małgorzata tam zamieszkała i brała ślub jak założyłeś?

Pozdrawiam
Janka

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat