Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kozera_PiotrOffline
Temat postu: Kobrzyccy  PostWysłany: 17-10-2018 - 14:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Witam
To już kolejny problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Moja prababcia Małgorzata Kalska z Kobrzyckich zmarła w 1959 roku. Posiadam odpisy aktów zgonu, kościelny i cywilny, gdzie podano jej datę urodzenia 24 czerwca 1885,przy czym USC dodatkowo podaje miejsce urodzenia Dębowa Góra. Prababcia pochodziła z okolic Łowicza. W aktach kościelnych podano, że była córką Jakuba i Marianny Kobierzyckich, a USC jako rodziców podaje Jakuba i Mariannę Kopciów. Znalazłem akt urodzenia Małgorzaty Kobrzyckiej urodzonej w Bąkowie Dolnym parafii Bąków Górny 28 czerwca 1887. Jestem niemal pewien, że ostatni dokument dotyczy mojej prababci. Była ona nieślubną córką Marianny Kobrzyckiej, wnuczką Jakuba Kobrzyckiego i Doroty Ikert . Jakub pochodził z rodziny o niemieckim pochodzeniu, ale polskim nazwisku , a dodatkowo był ewangelikiem. Zmarł w 1874 roku w Borówku parafia Oszkowice, a jego zgon zapisano w księgach ewangelickiej parafii Łowicz. On i jego potomkowie zapisywani byli zarówno w księgach parafii katolickich i ewangelickich pod nazwiskami Kobierzycki, Kobrzycki, Kubzicki. Jego matka po mężu nazywała się Kobrzyńska. Małgorzata Kobrzycka poślubiła mojego pradziadka Jana Kalskiego i z tego związku urodziła się w 1911 roku w Suliszewie parafii Stara Rawa moja babcia Helena. Aby całkowicie upewnić się, że chodzi o moją prababcię potrzebuję znaleźć akta małżeństwa Jana Kalskiego (Skalskiego) s. niezamężnej Rozalii i Małgorzaty Kobrzyckiej (Kobierzyckiej) c. niezamężnej Marianny.
Za wszelką pomoc gorąco dziękuję i pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2018 - 16:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 21:55, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kozera_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2018 - 19:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-07-2008
Posty: 121

Status: Offline
Witam
Moja pomyłka. Rzeczywiście Małgorzata urodziła się w 1889. Była jedną z kilkorga dzieci Marianny Kobrzyckiej.
Wszystkie, oprócz niej urodziły się na terenie parafii Sobota. Jej zgon w kościele zgłaszał zięć, który mógł nie znać jej powiązań rodzinnych, a w USC nie wiem kto. Mąż, Jan Kalski, zmarł w 1950 roku.Rodzina nie zachowała dokumentów po niej pozostałych.Rodzina Kalskich związana była tylko z parafiami Skierniewice i Maków, zaś Kobrzyckich z Rybnem, Iłowem, Sobotą, Zdunami, Łowiczem,Oszkowicami oraz Bąkówem Górnym. Sprawdzałem wszystkie te dostępne w internecie parafie i nic nie znalazłem. Pradziadkowie wędrowali i w latach dwudziestych mieszkali w Dąbrowicach, później mieszkali w Brwinowie, Biskupicach, Żdzarowie koło Sochaczewa, a życie zakończyli na terenie parafii Pawłowice. Pomyślałem też, że Małgorzata pochodząc z rodziny ewangelickiej, ślub mogła wziąć w parafii tego wyznania w okolicach Skierniewic lub Łowicza.
Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2018 - 21:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.680536 sekund(y)