Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tomek9877Offline
Temat postu: Szukam publikacji dot. akt stanu cywilnego.  PostWysłany: 12-10-2018 - 11:50
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2012
Posty: 572
Skąd: Brzoza/Bydgoszcz
Status: Offline
Dzień dobry,

Jeszcze niedawno (5 lat temu) prosiłem Państwa o tytuły dotyczące nazwisk, bo właśnie tę tematykę poruszałem na maturze.
Dzisiaj proszę Państwa o tytuły publikacji, które mógłbym wykorzystać w mojej pracy magisterskiej. Temat mojej pracy to "Akt stanu cywilnego w polskim porządku prawnym". Jeden z rozdziałów będzie poświęcony historii. Chciałbym tutaj opisać ewolucję rejestracji na terenach poszczególnych zaborów. Dalsza część pracy poruszy kwestie prawne, a rozdział badawczy poświęcę ocenie wpływu nowelizacji ustawy z 2015 na praktykę administracyjną (w skrócie: "poziom zadowolenia" z elektronicznej rejestracji UMZ, przejrzystość programu etc.).
W związku z powyższym zwracam się do Państwa o pomoc w doborze literatury zarówno tej dot. historii, jak i współczesnego systemu prawnego.

Pozdrawiam
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 14:27
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Jeśli chodzi o poziom zadowolenia - to zamierzam skorzystać z opcji wyrobienia dowodu on-line. Jak już to zrobię to mogę podzielić się wrażeniami.

Historycznie... rozważania trzeba prowadzić oddzielnie na każdym obszarze Polski oddzielnie. Cywilne księgi metrykalne powstały w czasie rozbiorów i w każdym z nich prowadzone były inaczej - zgodnie z jurysdykcją danego państwa. Tyle, że w międzyczasie przyszedł był Napoleon i pozmieniał granice. Na części dawnej Rzeczpospolitej powstało Księstwo Warszawskie oparte na Kodeksie Napoleona (<- to do bibliografii, jako jeden z dokumentów źródłowych). Potem Napoleona pokonano i znowu zmieniono granice zaborów.

Żeby zrozumieć historię danego regionu, trzeba dokładnie przeanalizować pod jurysdykcję którego państwa w danym przedziale czasowym należało. I generalnie jak się dobrze zastanowić i posiedzieć chwile nad mapami to wszystko jasne...
Oprócz szczególików... przykładowo okres okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej nie można traktować jako jeden byt - znowu, w zależności od tego do którego obszaru Rzeszy był wcielony będzie inaczej.
Inny przykład - akta zgonów polskich żołnierzy (dokument źródłowy: Dziennik Rozkazów, 1920, R. 3, nr 1 - do znalezienia on-line)

Część dawnych ziem Rzeczpospolitej nigdy nie wróciło do Niepodległej - z drugiej strony część obecnych ziem Polski przed 1945 do niej nie należało.

[edit]
Dodatkowo polecam:
Władysław Rymarz - Zawieranie małżeństw na ziemiach włączonych do Rzeszy oraz robotników polskich w Niemczech w latach 1939-1945

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 14:41
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sensowne zdaje się być zbadanie poziomu zadowolenia, jeśli praca obejmuje obywatela i genealoga.
*Olbrzymi minus leżący nie w systemie, a we wdrożeniu: zaniechanie masowego wprowadzenia ASC do rejestru, tj ograniczenie bazy do bieżących plus zamawianie odpisu (złamanie fundamentu i jednej z najważniejszych przyczyn wprowadzenia),
*drugi minus - sceptyczne podejście i b. ograniczone wykorzystanie elektronicznych wersji odpisów. Mam teoretycznie szansę mieć jeden i go wykorzystać wszędzie (w odróżnieniu od papierowego, gdzie każda kopia kosztuje), ale mało gdzie mogę go jako dokument przedstawić.
*inne (kwestia praktyki) typu konieczność uzyskania zaświadczenia o braku ksiąg s.c. (płatnego) winna być zastąpiona publikacją w BIP listy posiadanych ksiąg przez USC - wyeliminowałoby czas, koszty, bezproduktywne zajęcie (np USC Oświęcim i inne związane z masowymi zgonami, gdy ksiąg nie ma)
* ograniczenie prawa do odpisu do zstępnych - nawet w przypadkach, gdy z definicji ustawowej następcami prawnymi było rodzeństwo i potomkowie (kodeks cywilny do 46) - następca prawny (zstępny rodzeństwa) bez interesu prawnego nie otrzyma odpisu, wglądu etc
* niedoprecyzowanie dostępu do akt zbiorowych "świeżych". Np tzw "kwalifikowany dostęp" (interes prawny, zstępni) do aktu zgonu (z możliwością wykonania kopii) nie jest "z mocy ustawy wprost" związany z możliwością dostępu do akt zbiorowych dot. danego aktu
* dopiszę, gdy sobie przypomnęSmile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek9877Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 17:06
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2012
Posty: 572
Skąd: Brzoza/Bydgoszcz
Status: Offline
Szanowni Państwo,

Dziękuję za zainteresowanie.
Nadmieniam, iż część badawcza będzie dotyczyć wdrożenia elektronicznej rejestracji, a więc pominę poziom obywatel/genealog, a skupię się na urzędnikach stanu cywilnego. Od marca 2015 były ogromne problemy z poprawnym działaniem systemu. Urzędnicy nie mieli dostępu do elektronicznych ksiąg, bo system się zawieszał. Ludzie mieli problemy np. z odpisami akt (moja bratowa czekała ponad 2 tyg. na odpis aktu małżeństwa).
Praca w większości ma dotyczyć aktualnych rozwiązań prawnych, gdyż właśnie na takim kierunku jest pisana.

Dziękuję za uwagi i pierwsze pozycje. Może uda się uzyskać więcej tytułów (zwłaszcza monografii, czy artykułów naukowych).

Pozdrawiam
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 17:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
szkoda:(
Nie osobiście mało interesuje poziom zadowolenia operatora, bardziej krańcowego użytkownika
Szczególnie, gdy kosztem poziomu satysfakcji i złamaniem założenia fundamentu (przytoczone niewprowadzenie ASC do systemu, poza przypadkami gdy żądany jest odpis), poziom satysfakcji operatorów jest podniesiony.
Innymi słowy "nie damy rady/nie mamy sił/jesteśmy niegotowi, więc rejestr sc zmieńmy w rejestr bieżących czynności łamiąc nadal zasadę, że państwo o wyznaniu obywateli może wiedzieć w bardzo specyficznych, określonych przypadkach". Ogon psem..a badać jak bardzo ogon..to raczej na forum urzędników by należało.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek9877Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 17:56
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2012
Posty: 572
Skąd: Brzoza/Bydgoszcz
Status: Offline
Panie Włodzimierzu, rozumiem Pana zawód, jednak moja promotor nie zgodzi się na taką formę tych badań. Muszę podejść do tematu wyłącznie prawnie. Może odczucia genealogów opiszę w pracy na studiach podyplomowych z genealogii. Kto wie!
Dzisiaj głównie chodzi mi o jakieś ciekawe pozycje książkowe zarówno dot. historii, jak i obecnej praktyki rejestracji stanu cywilnego.
Chcę po prostu zacząć kompletować bibliografię. Pomyślałem, że właśnie tutaj na forum polecicie mi Państwo coś ciekawego.

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2018 - 15:19
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
W kwestii jeszcze historycznej i "smaczków". Po 3. rozbiorze część Mazowsza (zachodniego i północnego - wraz z Warszawą) znalazła się pod panowaniem Pruskim (aż do wkroczenia wojsk napoleońskich). Czy wtedy metryki były cywilne ? No chyba nie, bo są tylko te religijne - pisane po łacinie. Ale... jeśli by się miało nic nie zmienić, to dlaczego raptem zmienił się sposób wypełniania ksiąg ? Raptem powstały tabelki i dodatkowa kolumna z wyszczególnieniem czy dziecko które się urodziło jest "wojskowe" czy "nie-wojskowe". Sami plebani tego nie zarządzili - polecenie musiało przyjść z góry... Nie mam globalnej wiedzy na temat powstania tabelek - ale w przeszukiwanych przeze mnie księgach, trudno było nie zauważyć takiej zmiany.

Co do literatury, to mam jeszcze:
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Pra ... 63-188.pdf

a w rozporządzeniu z 1945 r. znajdziesz sporo akt prawnych (które zostały anulowane tym rozporządzeniem): https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1945-48- ... 78830.html

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.681680 sekund(y)