Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kris333Offline
Temat postu: Parafia Restarzew - nazwisko Popławski  PostWysłany: 20-06-2018 - 13:38


Dołączył: 20-06-2018
Posty: 2

Status: Offline
Witam
Poszukuje informacji na temat osób o nazwisku Popławski zamieszkujących teren parafii Restarzew (woj. łódzkie). Wiem że osoby o tym nazwisku zamieszkiwały malutkie wsie Sarnów, Łazów w tej parafii jednak nie mogę ustalić od kiedy tam mieszkały i czy ewentualnie skądś przybyły w pewnym okresie. Najstarsze dane mam z początku XIX wieku: wieś Sarnów - Konstanty Popławski żonaty z Małgorzata z d. Pastuszak a wieź Łazów - (H)ardian Popławski żonaty z Zofią Głowacką. Nie wem czy obie osoby (Konstanty i (H)adrian) mają wspólnych przodkow ale lokalizacje wsi sugerują, że tak. W AP w Łodzi są materiały (po łacinie) nawet od roku 1795 (skany z mikrofilmów) ale nie jestem z Łodzi i nie mam zbytnio możliwości prowadzić tam poszukiwania. Prosze o pomoc.
Pozdrawiam
Krzysiek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Parafia Restarzew - nazwisko Popławski  PostWysłany: 20-06-2018 - 13:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
A może masz na myśli te mikrofilmy

https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
dostępne po zalogowaniu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kris333Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2018 - 11:47


Dołączył: 20-06-2018
Posty: 2

Status: Offline
Tak !, to właśnie o to mi chodziło. Dziękuję bardzo za cenną podpowiedź. Przejrzałem interesujące mnie skany i znalazłem dodatkowe informacje. Szkoda tylko że nie ma tu urodzeń, a akurat w interesującyh mnie latach ich yło najwięcej w mojej rodzinnej gałęzi. Mimo to znalazłem parę dodatkowych cennych informacji.
Nie wiem tylko jak mogę dotrzeć głębiej w historię. Utknąłem w miejsciu gdzie jeden przodek (Hadryan Popławski) mieszkał we wsi Łazów a drugi (Konstanty Popławski) mieszkał we wsi Sarnów oddalonej o 1,5 km. Obie wsie leżały w parafii Restarzew. I teraz problem podstawowy: czy jest możliwość (dokumenty) które mogły by wyjaśnić skąd obaj Popławscy przybyli na te ziemie i w jakim okresie ? Tu już zupełnie nie mam pomysłu. W internecie znalazłem cos takiego: http://sieradzkiewsie.blogspot.com/2013/05/sarnow.html
i to mi dużo daje. Sarnów był wsią szlachecką (29 dymów), własnościa Domaniewskich i wtedy mieszkał we wsi też i mój przodek - Konstanty Popławski, ale skąd tam przybył ? Samo nazwisko pojawia się w bazie genealodzy.pl i duzo wcześniej ale w innych lokalizacjach od Kutna i Łęczycy (na północy) do Piotrkowa Trybunalskiego (na południowym wschodzie). Ja nie jestem jednak w stanie ich powiazać z Popławskimi z parafii Restarzew.
Dlatego proszę o ewentualną podpowiedź w jaki sposób "kopać" dalej w dokumentach, gdzie szukać i jak powiązać informacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-10-2018 - 17:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4210

Status: Offline
Nie ma reguły i gwarancji.
W metrykach są nazwiska świadków, chrzestnych - jakieś rzadkie może gdzieś cię naprowadzi.
Imię Hadrian nie jest popularne. Może mama była Niemką? Byli w okolicy w tym czasie jacyś koloniści?
Sprawdź i może się dopisz tutaj - jedna szansa więcej
https://genealodzy.pl/modules.php?op=mo ... etter=Popl

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.609195 sekund(y)