Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
UdzinOffline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 27-06-2016 - 09:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2015
Posty: 31

Status: Offline
Witam,

Sternik, Styrnik, Sterniczak, Sterniczuk, Sterniczek, Styrniczek, Styrniczak, Styrniczuk, Sternicki, Styrnicki


Rodzina i nazwisko Sternik przechodziło różne przemiany, niektóre pozostało w formie pierwotnej niektóre ewoluowało się, a wszystko zależało jak zapisywane było w aktach, ulegało także odmianie co też przekręcało właściwe brzmienie, nieraz w każdym akcie było inne np rodził się Styrnik/Sterniczuk umierał Sternik.

Wiele osób o powyższych nazwiskach ma wspólne korzenie pomimo obecnie używanego różnie brzmiącego nazwiska.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do współpracy, może rozbudujemy drzewa z rejonu od północno-zachodniej strony Lublina (Garbów, Michów, Kamionka) poprzez północno-wschodnich stron aż do wschodnich (Łęczna), rejony w których osiedlili Sternikowie Smile Smile, a potem migracja - Lublin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UdzinOffline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 02-02-2017 - 22:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2015
Posty: 31

Status: Offline
Poszukiwania trwają i jak się okazuje nazwisko i najstarszy zapis nazwiska ma brzmienie Sternik pochodzi z 1627 roku , dopiero później zmienia się na Styrnik - czyli obala to teorię pochodzenia nazwiska jakoby pierwotne było Styrnik.


Sternik - w grupie nazwisk pochodzących od ster, ze staropolskiego styr ‘przyrząd do kierowania łodzią, statkiem; też od niemieckich nazw osobowych Ster, Stir.

Pytanie także z jakich materiałów korzystał autor tego opracowania? - z takich do jakich miał dostęp w okresie kiedy pisał Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Stradowski_JacekOffline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 03-02-2017 - 10:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 237
Skąd: W-wa - Laski
Status: Offline
Z kolegą Sternikiem chodziłem do liceum w latach 60-tych w Warszawie. Jego ojciec jeździł na polowania w lubelskie - może w rodzinne strony?

Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UdzinOffline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 18-03-2017 - 16:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2015
Posty: 31

Status: Offline
Pewnie z linii z pod Pułtuska która głównie jest w Warszawie, Lublin pewnie przypadek Smile



* Moderacja (c.k) Zgodnie z Regulaminem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis.
Instrukcja jak to zrobić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UdzinOffline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 11-10-2018 - 22:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2015
Posty: 31

Status: Offline
Pozdrawiam
Eugeniusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Braun_BeataOffline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 13-10-2018 - 11:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2017
Posty: 57

Status: Offline
Niekoniecznie Sterniczuk pochodzi od steru

https://nadbuhom.pl/art_2545.html

Ja też mam nazwisko Sterniczuk w drzewie - grekokatolicy - parafia Chłopków.
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UdzinOffline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 14-10-2018 - 06:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2015
Posty: 31

Status: Offline
Być może i nie,
ale jest zawsze ale i w przypadku mojego drzewka pierwsze zapisane nazwisko to rok 1625 i jest czyste nazwisko STERNIK a dopiero później jest Sterniczuk, Sterniczek czy Styrnik.
Wszystko zależy jakie materiały miał do dyspozycji opracowujący pochodzenie nazwisk i tak np często jest zapisane że nazwisko pochodzi od od styru i pierwotne nazwisko jest Styrnik, co jest nieprawdą gdyż tak brzmiące nazwisko pojawia się dopiero po rozbiorach i wpływ rusycyzacji. Można by powiedzieć że badający miał do dyspozycji materiały z od około 1800 roku.
W przypadki Chłopkowa przynajmniej od 1810 ksiądz zapisuje nazwisko w postaci Styrniczuk lub Sterniczuk czyli już mamy nie STER a STYR. Nie znam wcześniejszych zapisów ale do sprawdzenia.
Kolejna ciekawostka że nazwisko to jednak pojawia się w rejonach rzek. Kwestia pochodzenia nazwiska jest nadal otwarta.

Pozdrawiam
Eugeniusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zohan85Offline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 02-11-2018 - 13:48
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2018
Posty: 90
Skąd: Zamość
Status: Offline
Witam, nazwisko STERNIK pojawia się w moim drzewie i jest to moja pra babcia od strony mojej babci ze strony mamy.

ja -> Anna Krempla (moja mama) -> Mieczysława Dziuba z domu Pałaszewska/Palaszewska (moja babcia) -> Władysław Pałaszewski i Maria z domu STERNIK (rodzice babci). Niestety nie mam żadnych innych informacji, babcia za życia nie potrafiła powiedzieć nic więcej o rodzicach swoich rodziców; z tego co pamiętam wzmianki były również o zsyłce na Sybir i powrocie.
Babcia Mieczysława miała rodzeństwo: Bronisławę, Elżbietę i Zofię.
Mieszkali w Zamościu na ul. Spadek.

Na chwilę obecną na temat rodziny od strony mojej babci wiem tylko tyle. Jeżeli ktoś dysponuje jakimiś informacjami to proszę o odpowiedź na forum lub na PW. Za pomoc z góry dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
UdzinOffline
Temat postu: Rodzina Sternik, Styrnik  PostWysłany: 04-11-2018 - 19:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2015
Posty: 31

Status: Offline
Witam,
przeszukałem drzewka i nie mogę nic znaleźć, wiem że do Zamościa zawitała rodzina Sternik ale z okolic Sanoka. Będę dalej poszukiwał. Może jak znajdziemy akt ślubu to coś ustali się. W jakich latach oni żyli tak w przybliżeniu?.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.514609 sekund(y)