Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
WyrafinowanyKonstantyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 10:08


Dołączył: 08-10-2018
Posty: 7

Status: Offline
Dziadek się upiera, że pradziadek Chruszczowa poznał w wojsku, że niby razem spali na sąsiednich pryczach, czy na czym tam oni mogli spać w tamtym okresie, i że rzekomo przyjaźnili się. Dziadek twierdzi też, że pradziadek został wysłany do Niemiec w 1918 r. Jak pisał Pan wcześniej być może jest to tylko ubarwiona historyjka, ale jednak ciekawi mnie to gdzie dziadek mógł służyć i gdzie zawędrował.
Mama wczoraj przypomniała sobie, że gdzieś w starych zdjęciach jest jakaś pocztówka z Niemiec z dziwnym adresem. Przy najbliższej okazji postaram się ją odnaleźć, może to jest jakaś wskazówka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 10:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Po rewolucji październikowej na tych terenach trwała Wojna Domowa.
Różnokolorowe partii, wojska ect.
Np istniała taka "Armia Rosyjska" Skoropadskiego, na początku roku 1919 jej żołnierzy byli wywiezione pociągiem do Niemiec, do obozu jenieckiego Doeberitz w Brandenburgii. Istniał obóz przejściowy Helmstedt w Saksonii Dolnej.

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 11:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Kontakt z Chruszczowem w wojsku jest sprzeczny z wersja o niewoli niemieckiej w 1918!!
O Chruszczowie wiadomo
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nikita_Chruszczow
że Jako wykwalifikowany pracownik został zwolniony z obowiązku służby wojskowej w trakcie I wojny światowej.
Że pod koniec 1918 roku lub na początku 1919 został zmobilizowany do Armii Czerwonej, gdzie przydzielono mu stanowisko komisarza politycznego.
Zatem kontakt miedzy pradziadkiem a Chruszczowem mógł mieć miejsce dopiero w końcówce 1918. Wyklucza to zatem trafienie do niewoli niemieckiej w 1918.
Jeśli ta niewola nastąpiła w 1918 to istnieje cała mnóstwo po temu możliwości. Po pokoju brzeskim granica Rosji i strefy niemieckie Ober Ost została ustalona na dawnej granicy II rozbiory Polski czyli mniej więcej pomiędzy Wilnem a Mińskiem. Zbiegowie z wojska rosyjskiego byli zatrzymywani
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ober-Ost_(obszar)
Natomiast na Ukrainie (przyjmujac wiarę watku z Chruszczowem i Donbasem) sytuacja była następujaca
https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_ ... %9Bwiatowa
Jest faktem że po zawarciu pokoju brzeskiego na miejsce bolszewików, na terytorium URL wkroczyły wojska niemieckie i austro-węgierskie. Ale ustalenie okoliczności trafienia do niewoli pradziadka jest wróżeniem z fusów.
Ireno słusznie zwracasz uwagę na żłozoność sytuacji na terenach rosyjskich po rewolucji . Na Ukrainie była ona jeszcze bardziej złożona ale udział pradziadka w armii Skoropadskiego wydaje się ostatnią do wyobrażenia mozliwościa . Tak samo jak udział w wojskach Petlury internowanych w Polsce. Zdaje się (głowy nie dam) z żołnierzami Skoropadskiego w Niemczech było chyba podobnie. Internowanie to nie jest jednak obóz jeniecki
I na koniec rada -na Pana miejscu spróbowałbym poszukac śladu pradziadka w źródłach niemieckich i daty kiedy tam trafił . Bez tego wszelkie dociekania będą fantastyka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 12:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Jerzy,
napisałam o tym nie z powodu tego że pradziadek mógł wstąpić do wojska Skoropadskiego, o tym nawet nie pomyślałam) tylko z powodu tego że sytuacje w tych czasach były różne i mogło być wszystko.
To był tylko przykład tego że i w roku 1919 - już po Traktacie Brzeskim - ktoś mógł trafić do obozu niemieckiego.
Napisałam o w rzeczywistości istniającym w tych czasach obozie jenieckim w Niemczech. Rok 1919.
Na ile wiem ze źródzieł - czytałam o tym dawno, - że pociąg kursował bez zatrzymania przez Polskę do Niemiec.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 14:18
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Może przenieśmy się do nowego, a tego wątku nie trollujmy wątku pozacarską wycieczką ?
To jest interesujący i ważny fragment historii rodzinnych, wart kontynuowania. to nie jest "okrutna prawda" (w moim rozumieniu), ciężko to ew. zmierzyć się z uczestnictwem w wojnie 1920 roku po bolszewickiej stronie, a tu? Coś mocnego stoi za lepiej "dumniej" "z C-K p-ko Rosji i Francji, z Rosją i Anglią p-ko państwo centralnym? Z carskimi przeciwko (nieznanym na początku) rewolucjonistom? Z 'demokratyczną' Rosją przeciwko bolszewikom? Z czarnymi przeciwko zielonym?" Wstyd to odpuścić jak jest szansa się dowiedzieć..no może też uwzniaślać, honorować, z historii tradycję robić w niektórych przypadkach, ale się dowiedzieć?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-10-2018 - 19:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Wracając do zapytania o spotkaniu z Chruszczewym.
"Polityczny" w wojsku armii czerwonej to "komisar".
Chruszczew też w czasie Wojny Domowej był komisarem-propagandystą.
Czy nie mogli na tym tle mieć jakieś wspólne spotkania? Mogło to mieć miejsce w latach 1917-1918.
Komisarowie byli we wszystkich wojskach, i u białych też. U tegoże Machno, armia którego pewen czas walczyła na stronie rewolucji.

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_UrbaniakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-11-2018 - 14:52


Dołączył: 13-05-2016
Posty: 7

Status: Offline
Witam
Poszukuję informacji na temat mojego pradziadka, który służył w armii carskiej.
Nazywał się Wojciech Chodorowski, syn Antoniego, ur. w 1881 roku w m. Przyzórz (obecne woj. łódzkie). Mógł odbywać służbę przed rokiem 1907 (wtedy brał ślub) ale niewykluczone, że mogło to być i później.
Gdyby była możliwość sprawdzenia, czy jego nazwisko występuje w jakiś dokumentach, byłabym zobowiązana...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa0475Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2018 - 09:39
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2018
Posty: 36

Status: Offline
Witam,
Poszukuje informacji na temat mojego pradziadka, który służył w armii carskiej.Leon Bukowski s.Piotra ur.1881 we wsi Siatki gm.Kluczewsko.Służbę odbywał pomiędzy 1911 a 1918.
Mam też zdjęcie gdzie styłu jest napisane Gef Lager "arip Ostpr" -tego napisu nie jestem pewna.
Block 5 No 1984.
Proszę o sprawdzenie czy nazwisko Bukowski jest w dokumentach.
Z góry pięknie dziękuje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tobiaszboksikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2018 - 14:12
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2007
Posty: 475
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Gefangenenlager Ostpreussen - Obóz jeniecki w Prusach wschodnich - kluczowe wydaje się być odczytanie słowa "orip"
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LenkaWOffline
Temat postu: szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 08-11-2018 - 15:11
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 276

Status: Offline
Dzień dobry,
podpinam się do wątku, poszukuję obozu jenieckiego, w którym przebywał (20.2.1918- 18.12.1918) mój dziadek – Kazimierz Lenkowski, służący po ukończeniu szkoły wojskowej w Irkucku (1.5.1916) w 20. pułku strzelców syberyjskich XII armii. Walczył pod Rygą, później przydzielony do 1-ego baonu wojsk kolejowych.
Z CAW otrzymałam swego czasu kserokopię dokumentów, wypełnionych przez dziadka i tam znalazłam te wszystkie informacje. Niestety, dziadek nie podaje miejsca pobytu.
W dniu zwolnienia został przeniesiony do Szpitala Czerwonego Krzyża w Warszawie, czyli był bardzo blisko stolicy, ale dlaczego dopiero po zachorowaniu na tyfus (opowieści babci ), w połowie grudnia opuścił obóz? Zakładam, że dziadek, wypełniając dokumenty, w których rozlicza się z czynną służbą, nie popełnił błędu. Może ktoś umiałby mi to wyjaśnić?
Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wkoz1Offline
Temat postu: szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 08-11-2018 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2018
Posty: 46

Status: Offline
Witam
poszukuje informacji nt sluzby w armii carskiej:
Andrzej Świerzak (w niektórych dokumentach Świeżak) , s. Kazimierza i Anny Zaklika
ur. 1870 (+/- 3 lat) w Kolonii Jadowskiej, mieszkał w Deskurowie
służył najprawdopodobniej w przedziale lat 1890-1896
pozdrawiam i dziękuje
Włodek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tobiaszboksikOffline
Temat postu: szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 08-11-2018 - 22:22
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2007
Posty: 475
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Dla Pani Ewy - proszę szukać pod hasłem - Kriegsgefangenenlager Arys - jest dużo informacji o obozie w miejscowości Orzysz (Arys), może 1984 to numer poczty polowej lub obozu?
Jarek

http://rygielpisz.eu/sercemazur/viewtop ... c&start=10



 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa0475Offline
Temat postu: szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 09-11-2018 - 11:18
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2018
Posty: 36

Status: Offline
Dziękuje Panie Jarku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MiazekOffline
Temat postu: dziadek w armii carskiej  PostWysłany: 11-11-2018 - 14:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2006
Posty: 44
Skąd: Łuków
Status: Offline
Witam.
Poszukuję informacji na temat służby w wojsku carskim Jana Miazka s. Antoniego ur. 29.12.1893 w Kłodzie. [http://miazek.genealogiapolska.pl/getperson.php?personID=I13&tree=Miazek]
ustaliłem:
- w 1913r. został powołany w rekruty z gminy Kurów;
- 20.03.1915 пропал без вести (dostał się do niewoli austriackiej)
https://dlib.rsl.ru/viewer/01004358847#?page=60]
Mam pytania:
do jakiej jednostki został przydzielony, przebieg służby, gdzie walczył i dostał się do niewoli?
Pozdrawiam
Cezary Miazek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
łukasiewicz_robertOffline
Temat postu: Stanisław Łukasiewicz służba w armii carskiej  PostWysłany: 17-11-2018 - 12:36
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2018
Posty: 15

Status: Offline
Witam Smile
Poszukuję informacji na temat służby w Armii Carskiej mojego pradziadka Stanisława Łukasiewicz,syna Karola i Barbary. Urodzonego w 1887r w Lipce(pow. wołomiński).
Każda informacja będzie cenna, dziękuje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.955444 sekund(y)