Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
BUBUŚOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 10-10-2018 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2018
Posty: 278

Status: Offline
Myślę, że podziałam w ten sposób: na cmentarzu w Rudnikach spoczywają Andrzej i Agnieszka. Sprawdzę imię żony, ich daty urodzenia i zgonu i będę szukał ich dokumentów. Nigdzie w tej historii poza przekazami ustnymi nie ma właśnie Agnieszki Pinkosz. Dodatkowo muszę odszukać dokumenty dotyczące ich dzieci, np. syna Antoniego (może ciocia pomyliła się i żona Andrzeja to nie Agnieszka a Marianna Jurczyk, jak w akcie który znalazła Grażyna Słupczyńska: Andrzej l.45 zawiera związek małż. z Maryanną Jurczyk l.20 c.Franciszka i Weroniki Marchewka. Akt śl.12/1883-Rudniki). A może Marianna Jurczyk umarła i Andrzej miał trzecią żonę i była nią Agnieszka... Ciekawi mnie również co znajdę w AU Andrzeja ur. ok.1837 (nieznany ojciec, skoro Julianna była służącą to kto wie czy ojciec dziedzica nie jest w to zamieszany Wink Henryk Miączyński 1799-1861).
Czy powinny być przechowywane gdzieś dokumenty odnośnie dyspensy Andrzeja i Julianny Kałwak? W ich AM nr 11 jest podany nr dokumentu 617 z dnia 28.09.1862 Konstytuor? Piotrkowski? https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=2115410
Co do Władysława juniora, znalazłem takie wiadomości: https://genealogia.okiem.pl/genealogia.php?n=miaczynski
1.1.1.4.1.1.1.1.1.1.1.2.2. Władysław Miączyński, ur. ok. 1870-1890 oraz:
http://www.sejm-wielki.pl/b/lu.16627
Gałąź dziedziców (Rudnicka) opisana jest tutaj:
http://s8549.chomikuj.pl/ChomikImage.as ... BY7aQ&pv=2

_________________
Grzegorz Pawelec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 00:55
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Też bym zaczęła od pojechania na cmentarz. Może rzeczywiście Agnieszka była trzecią żoną - kto wie? Mam nadzieję, że ten grób jeszcze tam jest. Grobu mojej Rozalii, która zmarła ok. 1945 roku już na przykład nie ma.
Myślę jednak, że warto przejechać do tej miejscowości. Ja pojechałam do Chamska, gdzie Rozalia mieszkała z dziećmi, byłam w dworku, w którym pracowała i widziałam domy, które mieszkała, cmentarze i rozmawiałam z miejscowym historykiem. Wyobraźnia przestrzenna działa wtedy niesamowicie i wiele rzeczy dużo łatwiej sobie wyobrazić. Trzymam kciuki, pisz jak znajdziesz coś ciekawego!

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grażyna_SłupczyńskaOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 12:11
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2007
Posty: 91

Status: Offline
Grzegorzu

Jeżeli chodzi o datę urodzenia Władysława Miączyńskiego,mam wątpliwości,musiał urodzić się wcześnie niż w 1870r. Oto Akt śl.jego rodziców.

Akt śl.3a (lub 19)/ 1829-Parzynów

Henryk Miączyński l.28 s.Ignacego i Salomei Sucheckiej
zamieszkały Nowa Wola p.Pażdżenice

OO 15-02-1829

Melania Masłowska l.21 c. Juliana i Weroniki Kiełczewskiej
zamieszkała przy rodzicach w Mielęcinie
(Majątek Rudniki należał do jej rodziców)

Nie możliwe by rodziła przez ponad 40 lat.

A tu masz urodzenia ich córek,ale może mieli więcej dzieci, nie sprawdzałam.
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=

Pozdrawiam Grażyna

Ps.Chrzestną matką siostrzenicy mojego Pra..dziadka była hrabina Michalina Mączyńska Akt spisany w Trąbczynie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 16:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Władysław urodził się 27.12.1829, tu chodzi o jego syna, też Władysława (matka Felicja Wielowiejska
pozdrawiam
Basia Sikorska

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 17:12
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Czy jakiekolwiek zródło podaje tego syna?

sbasiacz napisał:
Władysław urodził się 27.12.1829, tu chodzi o jego syna, też Władysława (matka Felicja Wielowiejska
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grażyna_SłupczyńskaOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 17:56
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2007
Posty: 91

Status: Offline
Faktycznie,jakoś umknęło mi słowo "junior"
Basiu czy możesz mam podać gdzie się urodził Władysław s.Henryka

Pozdrawiam Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 18:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
wg.M.J.Minakowskiego
http://www.sejm-wielki.pl/b/lu.16627
w Mielęcinie, tam też można znależć domniemanego "juniora"
linki podał autor postu Grzegorz
Grzegorzu
zapoznaj się z artykułem dot.licytacji majątku Władysława Miączyńskiego
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Roc ... 31-153.pdf

pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie ma żadnych 100% dowodów na temat istnienia Władysława juniora. Tym bardziej jeśli istniał to zmarł to prawdopodobnie młodo, a data tożsama ze zgonem ojca jest podejrzana. Minakowski podaje bowiem jak zródło informacje Rene Karkochy, który jest dla mnie niewiarygodny z powodu rożnych błędnych informacji o Miączyńskich i rodzinach z nimi spokrewnionych, jakie wprowadził do Wikipedii (np. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja: ... Pourbaix).

sbasiacz napisał:
wg.M.J.Minakowskiego
http://www.sejm-wielki.pl/b/lu.16627
w Mielęcinie, tam też można znależć domniemanego "juniora"
linki podał autor postu Grzegorz
Grzegorzu
zapoznaj się z artykułem dot.licytacji majątku Władysława Miączyńskiego
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Roc ... 31-153.pdf

pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BUBUŚOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 20:30
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2018
Posty: 278

Status: Offline
Szczerze to również mam wątpliwości co do istnienia Władysława juniora. Tym bardziej po zapoznaniu się z treścią artykułu na temat śmierci Władysława... Jeśli jednak natknę się na coś więcej to sam znać. Mam zamiar zadzwonić do księdza z par. Rudniki, który bardzo interesuje się historią oraz odwiedzę tamtejszy cmentarz i zobaczę nagrobek Miączyńskich. Może dowiem się czegoś ciekawego na temat folwarku...

_________________
Grzegorz Pawelec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 21:09
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Nie czytalam calego watku ale Władysław z Felicja oprocz trzech corek mial chyba syna Alfreda ?
tak wynika z tego fragmentu:
https://books.google.de/books?hl=de&id= ... y%C5%84ski

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 11-10-2018 - 21:29
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To inna gałąź Miączyńskich z Wielkopolski, w dodatku hrabiowie pruscy. Tu chodzi o gałąź nieutytulowana z Królestwa Polskiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BUBUŚOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 13-10-2018 - 11:10
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2018
Posty: 278

Status: Offline
Basia dziękuję za artykuł w sprawie licytacji majątku folwarku Rudniki. Udało mi się do niego dotrzeć już jakiś czas temu Smile niestety nie wiem co było dalej, już po licytacji... Władysław żył jeszcze 20 lat, wg. artykułu z gazety zmarł w Rudnikach, czyli dalej tam mieszkał, może nie stracił całego majątku...

_________________
Grzegorz Pawelec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 21-10-2018 - 02:45
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Miączyńscy byli właścicielami majątku Miedźno koło Częstochowy.
Ignacy Miączyński senator i kasztelan Królestwa Polskiego nabył dobra Miedźno od Henryka hr. Haugwitz 15.06.1811 r. za 203.000 zł.
Po śmierci Ignacego Miączyńskiego na mocy jego testamentu z 16.12.1839 r. dobra Miedźno odziedziczył jego syn Edward Miączyński. Zatwierdzono urzędowo 28.10/9.11.1840 r. wskutek protokołu regulacji spadku.
Władysław Miączyński nabył Miedźno z mocy testamentu Edwarda Miączyńskiego z dnia 18/30.12.1858 r. Zatwierdzono urzędowo 18/30.06.1862 r. wskutek protokołu regulacji spadku.
Władysław Miączyński sprzedał Miedźno Bolesławowi Kołaczkowskiemu 15/27.05.1865 r. za 680.000 zł tj. 102.000 rubli.
W ten sposób Miedźno przestało być własnością Miączyńskich, by już nigdy do nich nie wrócić. Natomiast na cmentarzu parafialnym w Miedźnie zachowała się kaplica grobowa tychże Miączyńskich. Wewnątrz niej znajdują się dwa epitafia o następującej treści:
Pierwsza tablica: Kaplica grobowa Miączyńskich herbu Suche Komnaty Tu pochowani Ignacy Miączyński wojewoda krakowski +1839 z żoną Salomeą z Sucheckich I ich synowie Henryk i Edward oraz wnuk Władysław +1890 i prawnuczka Janina - żona i córki Władysława proszą o westchnienie do Boga.
Druga tablica: Tu spoczywają Konstanty Gozdawa Gostkowski +1883 z żoną Melanią Miączyńską +1882 córką Henryka - pozostała córka za ukochanych rodziców prosi o modlitwę.
Z epitafiów wynika, że pomimo sprzedaży Miedźna Miączyńscy nadal chowali na miejscowym cmentarzu członków swojej rodziny. Gdyby Władysław Miączyński miał syna o tym samym imieniu zmarłym w tym samym dniu to powinien on być również tutaj pochowany, a inskrypcja znalazłaby się na tym epitafium. Piszesz Grzegorzu, że nagrobek Władysława Miączyńskiego znajduje się na cmentarzu w Rudnikach. Nie wiem więc dlaczego z tekstu epitafium w Miedźnie wynika jakby spoczywał tutaj.
Dla zainteresowanych mogę przesłać na meila fotografie kaplicy grobowej Miączyńskich w Miedźnie i ich epitafiów. Proszę w tej sprawie o kontakt na priv.

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BUBUŚOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 21-10-2018 - 14:43
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2018
Posty: 278

Status: Offline
Będę za dwa tygodnie w Rudnikach na cmentarzu i sprawdzę czy to prawda z tym nagrobkiem Władysława Miączyńskiego. Jeśli jednak spoczywa w Miedźnie, to tłumaczy dlaczego nie ma jego aktu zgonu w parafii Rudniki.
Próbowałem szukać aktu zgonu z 1890 roku z Miedzna, ale na Familysearch akty zgonu są od 1891, patrząc po spisach treści. https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

_________________
Grzegorz Pawelec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BUBUŚOffline
Temat postu: Re: Władysław Miączyński, dziedzic Rudnik -poszukuję informa  PostWysłany: 17-11-2018 - 23:41
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2018
Posty: 278

Status: Offline
Witam,
Byłem na cmentarzu w Rudnikach (k.Praszki i Wielunia) gdzie Miączyński był ostatnim dziedzicem. Spodziewałem się dowiedzieć więcej... Jest tam sporych rozmiarów nagrobek, jednak bez wyszczególnionych osób, jedynie napis "GRÓB OSTATNICH DZIEDZICÓW RUDNIK".
LINK: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Niestety nie udało mi się skontaktować z księdzem, nie wiem kto spoczywa w grobie, o ile nie zostali ekshumowani.
Ponadto byłem na ulicy Dworskiej, gdzie znajdował się dwór, pozostał tam tylko zniszczony dom, ponoć dobudowany do ściany która została po dworze.
Pozdrawiam

_________________
Grzegorz Pawelec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.597583 sekund(y)