Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
HenningTOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 08:31
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 56

Status: Offline
Bardzo Szanownemu Panu dziękuję.

Zazwyczaj czytam ze zrozumieniem, ale ta materia jest dla mnie całkiem nowa i zupełnie nieprzejrzysta...
Gubię się w tym co chwila i potrzebowałem Wergiliusza - jeszcze raz dziękuję.

Zabieram się więc do pracy. Może ich znajdę Smile

T.P.

_________________
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tercybOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 08:56
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2015
Posty: 30

Status: Offline
W "Herbarz Szlachty Wołyńskiej"- Oleg Chorowiec jest wywód Pieńkowskich h. Suchekomnaty i Kostecki h. Leszczyc nie wiem czy panom jest znana.

Teresa Cybulska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 09:07
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Bardzo dziękuję za informację, ale osobiście, to znam te dane, a nawet posiadam ww. publikację. Z tego co zrozumiałem, to Koledze T.P. chodziło o zabór austriacki a nie rosyjski?! Gubernia wołyńska, ze stolicą w Żytomierzu należała do Cesarstwa Rosyjskiego.

http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... te=&exac=1

Pozdrawiam

Robert Kostecki

P.S.

Gubernie Rosji Carskiej:

Бессарабская губерния
Уездов 8: Кишеневский, Оргеевский, Белецкий (Ясский), Сорокский, Хотинский, Бендерский, Аккерманский и Измаильский.

Виленская губерния
Уездов 7: Виленский, Трокский, Лидский, Ошмянский, Вилейский, Дисненский и Свенцянский.

Витебская губерния
Уездов 11: Витебский, Велижский, Городокский, Двинский, Дриссенский, Лепельский, Люцинский, Невельский, Полоцкий, Режицкий и Себежский.

Волынская губерния
Уездов 12: Житомирский, Новоград-Волынский, Заславский, Староконстантиновский, Кременецкий, Острожский, Дубинский, Владимиро-волынский, Ковельский, Луцкий, Ровенский и Овручский.

Гродненская губерния
Уездов 9: Гродненский, Сокольский, Белостокский, Бельский, Брестский, Кобринский, Слонимский. Пружанский и Волковысский.

Киевская губерния
Уездов 12: Киевский, Каневский, Черкасский, Чигиринский, Звенигородский, Уманьский, Липовецкий, Бердичевский, Сквирский, Таращанский. Васильковский и Радомысльский.

Ковенская губерния
Уездов 7: Ковельский, Вилькомирский, Ново-Александровский, Поневежский, Россиенский, Тельшевский и Шавельский.

Курская губерния
Уездов 15: Курский, Белгородский, Грайворонский, Дмитриевский Корочанский, Льговский, Новооскольский, Обоянский, Путивльский, Рыльский, Старооскольский, Суджанский, Тимский, Фатежский и Щигровский.

Минская губерния
Уездов 9: Минский, Новогрудский, Слуцкий, Борисовский, Игуменский, Бобруйский, Речицкий, Мозырский и Пинский.

Могилевская губерния
Уездов 11: Могилевский, Быховский, Гомельский, Горецкий, Климовичский, Мстиславский, Оршанский, Рогачевский, Сеннинский, Чаусский и Чериковский.

Орловская губерния
Уездов 12: Орловский, Болховский, Брянский, Дмитровский, Елецкий, Карачевский, Кромский, Ливенский, Малоархангельский, Мценский, Севский и Трубчевский.

Подольская губерния
Уездов 12: Каменецкий, Балтский, Брацлавский, Винницкий, Гайсинский, Летичевский, Литинский, Могилевский, Ольгопольский, Проскуровский, Ушицкий и Ямпольский.

Смоленская губерня
Уездов 12: Смоленский, Бельский, Вяземский, Гжатский, Дорогобужский, Духовщинский, Ельнинский, Краснинский, Поречский, Рославльский, Сы-чевский и Юхновский.

Черниговская губерния
Уездов 15; Черниговский, Борзенский, Глуховский, Городнянский, Козелецкий, Конотопский, Кролевецкий, Мглинский, Новгородсеверский, Новозыбковский, Нежинский, Остерский, Сосницкий, Стародубский, Суражский.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Witold_SOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 14:50
Sympatyk


Dołączył: 05-04-2016
Posty: 144

Status: Offline
Witaj,

Tutaj masz link do wywodu szlachectwa Pieńkowskich h. Suchekomnaty. Oczywiście trzeba się zalogować na familysearch.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1396487

Pozdrawiam, Monika

quote="HenningT"]Witam Szanowne Towarzystwo,

w sumie to trochę w temacie:
czy może ktoś wie gdzie znaleźć, albo jeszcze lepiej może ma dane dotyczące wywodów szlachectwa czynionych w Galicji Zachodniej?
Chodzi mi o pięciu braci:
Tomasza, Jakoba, Michała, Antoniego i Franciszka Pieńkowskich,
synów Walentego Pieńkowskiego wylegitymowanych w Galicji Zachodniej w 1804 roku. Najprawdopodobniej herbu Suchekownaty.
Wszyscy mieszkali w Pieńkach par. Mokobody, ziemia drohicka.

Tomasz Pieńkowski[/quote]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 19:21
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Moniko, czy mogłabyś puścić i mnie bezpośredni link na Kosteckich?

Pozdrawiam

Robert

Sorry, już znalazłem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: wywód szlachectwa  PostWysłany: 05-10-2018 - 19:46
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Konstrukcja tych wpisów niewylegitymowanych opierała się m.in. na praktykowaniu podawania fałszywych adresów Heroldii, która bezskutecznie poszukiwała petentów, aby wręczyć on decyzję o odrzuceniu wniosku z braków dowodów. Oni często dysponowali zaświadczeniem z ksiąg wieczystych, ze byli zapisani jako szlachta. Heroldia ogłaszała dekrety o poszukiwaniu danych osób, zwykle bezskuteczne. Takie przedłużanie sobie statusu szlachectwa było również praktykowane w Rosji, choć innymi sposobami. Omówiła to autorka książki Deklasacją drobnej szlachty ... Polak zaradny. Inna sprawa, że w Heroldii pracowali polscy urzędnicy.
Pozdrawiam
TL

jamiolkowski_jerzy napisał:
Nie potrafię odpowiedzieć na Pańskie pytanie. Jestem tylko maniakalnym praktykiem zafiksowanym na wąską problematykę genealogii Jamiołkowskich i historii kilku parafii Ziemi bielskiej, i w zasadzie tylko tego szukam, reszta przy okazji. Ale że genealogia tych terenów - jeśli chodzi o źródła i metody poszukiwań – jest podobna to od czasu do czasu dzielę się swoimi doświadczeniami.
Z tą Częstochowa i zapisami odrzuconych Kosteckich w księgach ludności to mnie Pan zaskoczył. Byli zapisani дворянин ?To by przeczyło formalnemu zakazowi wynikającemu z Heroldii ale i odwieczną tradycją że szlachcic bez własnej ziemi, zamieszkując w mieście traci szlachectwo. Dla jasności takim zastępczy określeniem był гражданин. Tak tytułowanej niewylegitymowanej szlachty widziałem w zapisach, np. w Warszawie sporo.
Ja na podstawie swoich doświadczeń mam odmienną ocenę srogości Komisji. Widziałem pismo zakazujące wpisywanie w Księgach metrykalnych zapisu szlachcic tym którzy się nie wylegitymowali. Wcześniej dosyć powszechnie wpisywano szlachcic niewylegitymowany lub legitymujący się, z czasem norma stał się gospodarz cząstkowy Oczywiście było jasne że kryje się pod tym odwieczny , tyle że niewylegitymowany, szlachcic
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HenningTOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 19:53
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 56

Status: Offline
WITOLD_S

Yes! Yes! Yes!
Na pierwszy rzut oka wygląda, że to "moi" Pieńkowscy Laughing

Bardzo, BARDZO dziękuję

T.P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Przejrzałem mikrofilm (obrazy 188-323) Mormonów dotyczący legitymacji Kosteckich (herbów: Leszczyc, Prus 2, Nałęcz i bez podania herbu) w Galicji i jest tu kilkakrotnie mniej dokumentów, niż na mikrofilmie przesłanym mi przed laty z CPHA we Lwowie. Zdaje się, że jest to wyciąg najważniejszych dokumentów?!

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-10-2018 - 22:18
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12369
Skąd: Wrocław
Status: Offline
HenningT napisał:
Witam Szanowne Towarzystwo,

w sumie to trochę w temacie:
czy może ktoś wie gdzie znaleźć, albo jeszcze lepiej może ma dane dotyczące wywodów szlachectwa czynionych w Galicji Zachodniej?

Te akta nie istnieją, spłonęły w 1944 r.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 630#207630
Pozostały tylko wypisy z nich, znajdujące się w herbarzach Bonieckiego i Uruskiego, tak jak w przypadku Pieńkowskich:
http://www.wbc.poznan.pl/Content/82188/directory.djvu (t. 13, s. 342)

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-10-2018 - 18:40
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dzień dobry,

wydaje mi się, ze trochę błądzimy po temacie. W przypadku legitymacji szlachectwa możemy omawiać wyłącznie tereny w granicach, które znalazły się pod zaborami, w tym wypadku rosyjskim i austriackim. Żadna tam Galicja Wschodnia i Zachodnia, ponieważ Heroldsamt dla całego zaboru austriackiego znajdował się we Lwowie, nawet nie w Krakowie. Do dnia dzisiejszego pełna dokumentacja związana z udowodnianiem szlachectwa znajduje się w Centralnym Państwowym Historycznym Archiwum we Lwowie. Reszta materiałów to odpryski (wyciągi, niepełne mikrofilmy, itp.) ze zbioru lwowskiego, np.:
- wywody szlachectwa na stronie Mormonów
https://www.familysearch.org/search/catalog/1396487
- AGAD w Warszawie, zbiór Polonica, Wydział Stanowy we Lwowie, sygnatura 575, sprawy od 1 do 282,
- AP w Krakowie, wypisy Fr. Piekosińskiego.

Zabór rosyjski, to gubernie utworzone z dawnych polskich województw wschodnich "kresowych", które bezpośrednio zostały wcielone do Cesarstwa Rosyjskiego oraz Królestwo Polskie, także podzielone na gubernie: augustowska, lubelska, kielecka, kaliska, warszawska, łomżyńska, mazowiecka, piotrkowska, płocka, podlaska, radomska, sandomierska, siedlecka i suwalska.
Tu, w poszczególnych miastach, stolicach guberni, istniały Deputacje Wywodowe, a w Warszawie działała instytucja nadrzędna - Heroldia Królestwa Polskiego. Po 1867 roku całą dokumentację wywodową przewieziono z Warszawy do Sankt-Petersburga, gdzie z kolei urzędowała Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego. Po 1922 roku ZSRR zwrócił Polsce zbiór dokumentów po Heroldii Królestwa Polskiego (HKP) i to właśnie ten zbiór spalił się w 1944 roku. Tak jak pisałem wcześniej, jeżeli chodzi o rodziny wylegitymowane, to są pełne wykazy tych rodzin i osób, ale podobny spis szlachty niewylegitymowanej będzie trudno odtworzyć, a szczególnie dokumenty, które były złożone w celu udowodnienia szlachectwa. Oczywiście, wiele tych dokumentów było sfałszowanych, ale też były bezcenne oryginały, które przepadły bezpowrotnie. Dlatego, wielu genealogów staje przed murem, ponieważ dochodzi do informacji, że przodek legitymował się w HKP, potwierdzenia szlachectwa nie uzyskał i co dalej. Dokumenty przepadły, gdyż były zarekwirowane, a następnie spaliły się. Pozostał tylko szczątkowy zbiór po HKP oraz dokumenty po niektórych szlacheckich Gubernialnych Deputacjach Wywodowych, które obecnie znajdują się w stosownych polskich Archiwach Państwowych. Do tych dokumentów z terenu Cesarstwa Rosyjskiego można dojść, ale trzeba się trochę po gimnastykować, o czym pisaliśmy już wielokrotnie, należy tylko przeczytać ze zrozumieniem trochę wpisów pod różnymi tematami.

Robert Kostecki


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 07-10-2018 - 17:12, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-10-2018 - 19:53
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
Przejrzałem mikrofilm (obrazy 188-323) Mormonów dotyczący legitymacji Kosteckich (herbów: Leszczyc, Prus 2, Nałęcz i bez podania herbu) w Galicji i jest tu kilkakrotnie mniej dokumentów, niż na mikrofilmie przesłanym mi przed laty z CPHA we Lwowie. Zdaje się, że jest to wyciąg najważniejszych dokumentów?!

Rzeczywiście, u mormonów często brakuje dokumentów, które przedkładali wnoszący (metryki, akta sądowe, przywileje itp.)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2018 - 16:59
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam,

trzeba jeszcze dodać, że w Cesarstwie Rosyjskim, a więc i w Królestwie Polskim, miały miejsce "nowe" nobilitacje (uszlachcenia). Przyznawano szlachectwo dziedziczne oraz tzw. osobiste, które wygasało wraz ze śmiercią nobilitowanego. Tu dysponujemy pełnym materiałem:

- Marcinkowski K., Rodziny zaszczycone szlachectwem w Królestwie Polskim 1815-1836. Z podaniem ich herbów na podstawie „Dziennika Praw”, Warszawa 1907.
- Pawliszczew M., Herbarz rodzin szlacheckich Królestwa Polskiego najwyżej zatwierdzony. Cz. 1-2. Warszawa 1853.
- Sęczys E., Szlachta wylegitymowana w Królestwie Polskim w latach 1836-1861, Warszawa 2000.
- Spis szlachty Królestwa Polskiego, Warszawa 1851.
- Spisok rodam Carstwa Polskago priznannym w dworianskom dostoinstwie s gierbami niewniesiennymi w „Wysoczajszie utwierżdiennyj Gierbownik”, sporządził W. K. Łukomskij, Sankt Peterburg 1912.
- RGIA Petersburg, Sbornik Wysoczajszie utwierżdiennych dipłomnych gierbow polskago dworianstwa niewniesiennych w Obszczij Gierbownik, rkps, fond 1411, opis 1, dieło 440, cz. I, Petersburg 1897.

W tym ostatnim, rękopiśmiennym zestawieniu, znajdują wszystkie herby wynikające z nadania szlachectwa dziedzicznego, których wizerunków nie znajdziemy w pozostałych opracowaniach, np. herb "Prawina" Alojzego Gonzagi Kosteckiego (ok. 1803 Kalisz - 23.05.1868 Warszawa), senatora Królestwa Polskiego -

https://gerbovnik.ru/arms/5510.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-01-2019 - 18:04
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
И вы слышали о таких чудесах:

https://szukajwarchiwach.pl/1/227/0/6/1 ... bJednostka

W aktach m.in.: raporty i korespondencja dotycząca szlacheckiego pochodzenia żołnierzy z lat 1860 - 1867; prośby i polecenia ustalenia stanu pochodzenia poszczególnych żołnierzy, odnalezienia rodziny w celu uzyskania dowodów szlachectwa, korespondencja dotycząca dowodów i świadectw potwierdzających szlachectwo poszczególnych żołnierzy; korespondencja i raporty dotyczące możliwości lub braku możliwości odnalezienia dowodów na szlachectwo poszczególnych osób. Dowody potwierdzające pochodzenie ze stanu szlacheckiego Konrada Kowalskiego, ochotnika do służby wojskowej: świadectwo urodzenia, świadectwo wystawione przez Heroldię Królestwa Polskiego z dn. 8/20 VIII 1855 r., świadectwo szkolne, zaświadczenie wystawione przez magistrat miasta powiatowego Radzynia (str. 137 - 156).
W jednostce znajdują się pojedyncze dokumenty z lat wcześniejszych jako załączniki do akt.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-01-2019 - 20:07
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dobry wieczór,

kiedy w wyszukiwarce szukajwarchiwach.pl wpisałem hasło "szlachectwa" wyskoczyło 71 stron odnośników je zawierających. Mając przez tyle lat dosyć powierzchowną wiedzę o historii i stanie zachowania zespołu akt pn. "Heroldia Królestwa Polskiego" wraz z obocznościami, po przejrzeniu wspomnianych odnośników stwierdziłem, że być może stoją przede mną nowe możliwości poszukiwawcze?! Dowiedziałem się m.in., że mimo, iż w Królestwie Polskim termin udowodnienia szlachectwa upłynął w 1861 roku, to jednak stosowny ukaz nadal pozwalał wojskowym na udowodnianie swojego szlachectwa. Oprócz tego dowiedziałem się, że w AGAD w zespole 1/423/0 Deputacja Szlachecka i Kancelaria Marszałka Szlachty Guberni Warszawskiej, Oddział Kaliski, znajdują się akta (579 jednostek) z lat 1836-1844 osób nie wylegitymowanych ze szlachectwa.

Tutaj kieruję pytanie do znawców tematu, którzy uczestniczą w tym Forum. Czego należy spodziewać się po wyżej wymienionych aktach dotyczących szlachty niewylegitymowanej w Oddziale Kaliskim. Czy są tam jakieś dokumenty dowodowe, czy tylko ogólna korespondencja urzędowa nie zawierająca konkretów na temat rodziny legitymującego się.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-04-2019 - 20:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Dzień dobry,
zwracam się do osób bardziej doświadczonych w temacie legitymacji szlachectwa. Pomóżcie mi proszę, bo nic nie rozumiem.
Znalazłam u mormonów wywód z archiwum we Lwowie mojego przodka Piotra Pokutyńskiego, z 1783 roku. W jednym z dokumentów jest napisane :

Wielmożny Piotr Pokutyński, po złożeniu poświadczenia sądu ziemskiego poznańskiego pod literą A, poświadczającego jego stan szlachecki zwraca się z prośbą, by to poświadczenie zostało włączone do akt, i by tenże zwracający się z prośbą został wpisany w należnym miejscu do metryk szlacheckich.

Czy to znaczy, że pochodził z Poznania lub okolic i tam należy szukać jego przodków?
Co to znaczy:.. pod literą A ?
Ta sama litera jest użyta w tekście poniżej.

Niżej podpisany Piotr Pokutyński, zwracający się z prośbą, kładąc herb, który jego domowi od przodków służy, pod literą A najpokorniej prosi, by także później mógł się cieszyć tym samym herbem

Nie rozumiem dlaczego A skoro on był herbu Prus?

pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.707494 sekund(y)