Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krzysztof_PolańskiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 02-10-2018 - 19:22
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-01-2013
Posty: 107
Skąd: Dolny Śląsk
Status: Offline
Witam,
czy ktoś posiada informacje dotyczące czy istnieją spisy szlachty z okolic Kamieńca Podolskiego, szeroko rozumianego Podola ?
Czy ktoś jest w posiadaniu takich pozycji lub wie gdzie należy się zwrócić o pomoc?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 02-10-2018 - 19:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... ctory.djvu
pozdrawia
Basia Sikorska

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 02-10-2018 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Proszę:

1. Spisok dworian wniesiennych w dworianskuju rodosławnuju knigu podolskoj gubernii, Kamieniec Podolski 1897.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B8%D0%B8

http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=648


http://forum.genoua.name/viewtopic.php?id=648

http://redbow.ru/alfavitnyy_spisok_dvoryanskih_rodov3

http://goldarms.narod.ru/podolia.htm

2. http://petergen.com/sources/spdvn_podole1913.shtml

3. W. K. Guldman, Pomiestnoje ziemliewladnie w Podolskoj Gubernii, Kamieniec Podolski 1903.
https://books.google.pl/books?id=LI76Ag ... &q&f=false

4. M. Wolski., Zmiany heraldyczne u szlachty polskiej w kontekście jej migracji na Podole [w:] Kamieniec Podolski, Studia z dziejów miasta i regionu, [zbiór tekstów] pod red. F. Kiryka, tom 1, Kraków 2000, s. 271-277.

5. Mieczysław KĘDELSKI, Spis ludności Kamieńca Podolskiego z 1795 roku [w:] Genealogia 12, 2000, s. 103–226.

Pozdrawiam

Robert


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 02-10-2018 - 22:13, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 02-10-2018 - 21:15
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dostał Pan tylko jeden z dwóch tomów herbarza obejmującego nieliczne rody.
Spis szlachty wylegitymowanej wyszedł w 1897 w Kamiencu i jest dostępny na stroni Biblioteki Kresowej
Współczesne naukowe opracowanie z cytowaniem źródeł archiwalnych autorstwa Łysenki i Czernieckiego nie ukazało się w odróżnieniu od pozostałych gubernii
Czerniecki Eugeniusz wydał osobno spis szlachty niewylegitymowanej wszystkich trzech guberni dostępny w BUW w wolnym dostępie.
Pozdrawiam
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 02-10-2018 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
"Czerniecki Eugeniusz wydał osobno spis szlachty niewylegitymowanej wszystkich trzech guberni dostępny w BUW w wolnym dostępie".

Można prosić o bezpośredni link?

Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_PolańskiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 02-10-2018 - 22:23
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-01-2013
Posty: 107
Skąd: Dolny Śląsk
Status: Offline
https://chamo.buw.uw.edu.pl/lib/item?id ... eme=system

_________________
Poszukuję Polańskich z okolic Kamieńca Podolskiego i Tynnej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 02-10-2018 - 23:08
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Także, dziękuję za namiar. Jeżeli chodzi o szlachtę wylegitymowaną i niewylegitymowaną z terenu guberni kamieniecko-podolskiej, to należy się zwrócić do tamtejszego archiwum państwowego (w Kamieńcu Podolskim) o dokumenty wywodowe dotyczące danego nazwiska. Około 15 lat temu był tam wielki pożar, ale coś tam chyba ocalało?!

http://kuriergalicyjski.com/spolechenst ... istoryczne

Na szczęście dokumenty związane z udowodnieniem szlachectwa, krążyły pomiędzy gubernialną Deputacją Wywodową a Heroldią Cesarstwa Rosyjskiego w Petersburgu i tam też należy zwrócić się o kopie dokumentacji, czyli do Centralnego Historycznego Państwowego Archiwum.

Robert


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 03-10-2018 - 08:49, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 03-10-2018 - 07:59
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Jeszcze to do tematu:

1. Beauvois D., Polacy na Ukrainie 1831-1863. Szlachta polska na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie, Paryż 1987.
2. Beauvois D., Trójkąt ukraiński. Szlachta, carat i lud na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie 1793-1914, Lublin 2005.
3. Białkowski L., Spis rodzin szlacheckich ruskich i polskich na Podolu XVI w., Warszawa 1920.
4. Epstein T. J., Małżeństwa szlachty posesorskiej na Wołyniu, Podolu i Ukrainie w latach 1815-1880, „Społeczeństwo polskie XVIII i XIX wieku”, t. IX: Studia o rodzinie, pod red. J. Leskiewiczowej, Warszawa 1991.
5. Polska XVI wieku pod względem geograficzno – statystycznym, opisana przez A. Pawińskiego.
Polska w XVI w. pod względem rozsiedlenia się szlachty [acc.: ] Wypisy heraldyczne z ksiąg poborowych województwa podolskiego z lat 1563-1565.
6. Prochaska A., Lenna i maństwa na Rusi i na Podolu, Kraków 1901.
7. Rychlikowa I., Deklasacja drobnej szlachty polskiej w Cesarstwie Rosyjskim. Spór o „Pułapkę na szlachtę” Daniela Beauvois, [w:] Przegląd Historyczny, t. 79, z. 1, 1988, s. 121-147.
8. Rychlikowa I., Galicyjski odłam narodu szlacheckiego w latach 1772-1815, [w:] Kwartalnik Historyczny, nr 2, R. 95, 1988.
9. Rychlikowa I., Carat wobec polskiej szlachty na ziemiach zabranych w latach 1772-1831, „Kwartalnik Historyczny”, nr 3, R. 98, 1991.
10. Pułaski K., Kronika rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy, t. I, Brody 1911; t. II, Warszawa 1991.
11. Wittyg W., Wypisy heraldyczne z ksiag poborowych wojewodztwa podolskiego z lat 1563 – 1565, [w:] Herold Polski,. Kraków 1908.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_PolańskiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 03-10-2018 - 08:00
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-01-2013
Posty: 107
Skąd: Dolny Śląsk
Status: Offline
Dokumenty w większości zostały przekazane do archiwum w Chmielnickij. Pisałem tam we wrześniu 2017 roku i i we wrześniu tego roku, mimo potwierdzeń odbioru przez urzędników ukraińskich nie otrzymałem odpowiedzi. Sprawa jet o tyle nieprzyjemna, że nie wiem jak dotrzeć do nich, by archiwum w końcu odpowiedziało.
Jeżeli chodzi o Petersburg- jak tam wygląda sytuacja ?

_________________
Poszukuję Polańskich z okolic Kamieńca Podolskiego i Tynnej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 03-10-2018 - 08:43
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Witaj Krzysztofie,

jak by Tobie tu odpowiedzieć. Wiemy, co to jest bakszysz i jego odmiany. Szczególnie jest to widoczne na wschodzie Europy. Jest popyt jest podaż, więc kształtuje się rynek genealogiczny. Zwróć się do jednego z wyspecjalizowanych biur heraldyczno-genealogicznych, a zapewne wszelkie utrudnienia znikną.
Mogę w tym miejscu opisać, tylko moją drogę sprzed 30 lat do centralnych historycznych państwowych archiwów w: Leningradzie i Lwowie. Pisałem po rosyjsku, ba nawet byłem osobiście w konsulacie radzieckim i rozmawiałem w tym dźwięcznym języku. Wszystko na daremnie. Wręcz odpisywano mi, że nie ma dokumentacji związanej z legitymacjami szlachectwa w Cesarstwie Rosyjskim i Austriackim. Na szczęście trafiłem na opracowanie śp. prof. S. Kuczyńskiego, nieodżałowanego prezesa PTHer., który w Archeionie zamieścił artykuł o zbiorach heraldycznych w archiwum leningradzkim:

Kuczyński S. K., Polonica heraldyczne i sfragistyczne w zbiorach leningradzkich, [w:] Archeion, T. 66, 1978, s. 191-213.

Mając taki dowód, zwróciłem się pisemnie do NDAP w Warszawie Wydziału Współpracy z Zagranicą. Bardzo miła i uczynna pani Naczelnik przekazała moją prośbę do stosownej komórki w ZSRR.

http://bip.ap.gov.pl/podglad.php?iddok= ... &idmp=1074

W ten sposób, za stosunkowo niewielką opłatą, otrzymałem około 1000-stronicowy mikrofilm z dokumentami dotyczącymi różnych rodzin o nazwisku Kostecki, którzy usiłowali wylegitymować się ze szlachectwa w poszczególnych guberniach Cesarstwa Rosyjskiego. Po przetarciu drogi, napisałem do archiwum w Wiedniu, skąd otrzymałem informację, że stosowna dokumentacja znajduje się we Lwowie. Więc ponownie zwróciłem się do NDAP w Warszawie i w ten sposób stałem się posiadaczem równie obszernego mikrofilmu o legitymacjach Kosteckich w zaborze austriackim.
Podejrzewam, że może teraz nie być już tak łatwo?! Wiadomo, wtedy była współpraca bratnich narodów. Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_PolańskiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 03-10-2018 - 10:21
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-01-2013
Posty: 107
Skąd: Dolny Śląsk
Status: Offline
Gdzie mogę uzyskać dostęp do tomu 66 Archeionu ? Szukam szukam i niestety nie mogę znaleźć. W tym tomie są wyszczególnione nazwiska ?

_________________
Poszukuję Polańskich z okolic Kamieńca Podolskiego i Tynnej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 03-10-2018 - 16:54
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
A: witaj, dzień dobry, cześć, dziękuję, proszę, ...


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 04-10-2018 - 07:20, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_PolańskiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 03-10-2018 - 17:07
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-01-2013
Posty: 107
Skąd: Dolny Śląsk
Status: Offline
Witam Panie Robercie,

zakupiłem już Archeion tom 66, rocznik 1978 na allegro.

Pozdrawiam
Krzysztof P.

_________________
Poszukuję Polańskich z okolic Kamieńca Podolskiego i Tynnej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 03-10-2018 - 17:12
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
To dobrze, że się udało kupić, bo już zabierałem się do zeskanowania tego artykułu i przesłania Tobie.

Pozdrawiam i w razie czego zadawaj pytania.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Podolska szlachta- wywody szlacheckie, spisy szlachty  PostWysłany: 04-10-2018 - 08:14
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Witam ponownie,

dla Wszystkich, których pasjonuje ten temat, wyjaśniam:

1. To, że stosowna dokumentacja legitymacyjna/wywodowa szlachty znajduje się w: Petersburgu, Lwowie oraz poszczególnych archiwach miast, które w Cesarstwie Rosyjskim były stolicami guberni i powiatów (np. Żytomierz, Kijów, Wilno, itd.) - jest obecnie powszechnie wiadome.
2. Dla zorientowania się, czy szlachta o danym nazwisku starała się udowodnić swoje pochodzenie służy szereg opracowań w większości dostępnych już w sieci internetowej:
- strony poszczególnych archiwów, np. w Wilnie (dostęp chociażby przez Bibliotekę Kresową),
- strony poszczególnych biur heraldyczno-genealogicznych, np. Olega Chorowca, czy Czesława Malewskiego,
- wykazy, spisy, herbarze opracowane począwszy od Łukomskiego, urzędnika Heroldii Cesarstwa Rosyjskiego w Sankt-Petersburgu, poprzez Bonieckiego, Uruskiego, wydawnictwa PTHer., Łysenki i Czernieckiego, a kończąc na wyżej wymienionych.

W większości przypadków opracowania dotyczą szlachty wylegitymowanej, natomiast gorzej z tą niewylegitymowaną. Niemniej, należy założyć, że w dobie legitymacji szlachectwa większości osób/rodzin zależało na znalezieniu się w szeregach warstwy uprzywilejowanej ( zobacz: Rychlikowa I., Deklasacja drobnej szlachty polskiej w Cesarstwie Rosyjskim. Spór o „Pułapkę na szlachtę” Daniela Beauvois, [w:] Przegląd Historyczny, t. 79, z. 1, 1988, s. 121-147), więc złożone przez nich dokumenty, w którymś z archiwów się znajdują.

Zasada w Cesarstwie Rosyjskim była taka, że szlachcie, której nie udało się udowodnić swojego pochodzenia, rekwirowano złożone dokumenty, aby odciąć im na zawsze możliwość odwołań. Ile było szlachty niewylegitymowanej nie ujętej w żadnym z opracowań- morze (porównaj: Andrzej Emeryk Mańkowski, Seweryna Uruskiego „Spis pełny szlachty dziedzicznej”. Zagadnienie kompletności Herbarza w świetle materiałów petersburskiej Heroldii i gubernialnych zgromadzeń szlacheckich [w:] Rocznik PTHer., t. VI (XVII), s. 113).

Moja rada jest następująca. Można oczywiście składać oficjalne wnioski do poszczególnych "INOSTRANNYCH" archiwów, ale pewność, że podczas kwerendy zostanie w pełni wyzyskany ich zasób, daje tylko prywatne zlecenie wiarygodnym poszukiwaczom. Trzeba oczywiście mieć pewną wiedzę, czego się oczekuje! Tu raczej można działać też w ślepo, czyli po prostu poprosić o wszelkie materiały dotyczące szlachty danego nazwiska (tej wylegitymowanej i tej niewylegitymowanej) i dopiero wtedy, na zasadzie porównań z posiadanymi wcześniej danymi, ustalić oczekiwaną genealogię.

Pozdrawiam

Robert

P.S.

Oleg Łagowski, prezes Żytomierskiego Miejskiego Dobroczynnego Stowarzyszenia "Cmentarz Katolicki", Żytomierz, genealog Smile
Natalia Kostecka-Iszczuk, prezes Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie, Żytomierz Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.527384 sekund(y)