Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
karolayn96Offline
Temat postu: Lipert/Lippert - 7 pokoleń oraz Całka Edward, Całka Jan  PostWysłany: 21-09-2018 - 01:10


Dołączył: 21-09-2018
Posty: 9

Status: Offline
Witam,
Próbuję odszukać swoich przodków o nazwisku Lipert. Udało mi się odnaleźć część osób przez MyHeritage, jednak poszukiwania zakończyły się na ostatnim przodku z 8 pokolenia.


Jeśli ktoś ma jakiekolwiek informacje proszę o pomoc. Najbardziej zależy mi na informacjach takich jak: zawód osób poniżej wymienionych. Dodatkowo jeśli uda się dotrzeć do dalszych pokoleń - również czym się zajmowali oraz skąd pochodzili. Każda informacja na wagę złota, z góry dziękuję. Smile



1. Lipert Danuta - urodzona w 1942 Wołyń-Głęboczyce, zm 2006-Chełm (córka Mariana)

2. Lipert Marian - Zamieszkały w Głęboczycy - ucieczka do Horodyszczy-Chełm (ojciec Danuty) // ŻONA Stefania z d. Cholewicka

3. Lipert Jan - urodzony w 1883 Chełm-Leśniczówka, zamieszkały w Głęboczycy, tam zamordowany przez banderowców w 1943 (ojciec Mariana) //ŻONA Waleria z d. Wiśniewska/Laube?

4. Lipert Antoni - urodzony w 1854, zmarł w 1938 w Woli Uhruskiej-Włodawa (ojciec Jana) //ŻONA Albina z d. Linde

5. Lipert Hipolit - urodzony w 1832 Parczew (Nadzieja), zam. Huta Siemiańska, zmarł w Poczekajce-Chełm 19 sty 1895 (ojciec Antoniego) //ŻONA Anna z d. Brauer

6. Lippert Andrzej (Jędrzej) - urodzony 1 stycznia 1805 w Adamsverdruß (Szklarnia) koło Szczytna (ojciec Hipolita) //ŻONA - Elżbieta z d. Bolim

7. Lippert Jan - urodzony około 1768 Mińsk/Zawadów, lubelskie (ojciec Andrzeja) //ŻONA - Agata z d. Klon/Klein?



CAŁKA

1. Całka Edward - urodzony 1925 w Dorohusku, zm. 2006 Chełm

2. Całka Jan - urodzony 16 października 1897 Groble[?], zm 5 lip 1972 Rudnik Nad Sanem (podkarpackie)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu: Lipert/Lippert - 7 pokoleń oraz Całka Edward, Całka Jan  PostWysłany: 21-09-2018 - 13:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Skąd pochodzą informacje na temat miejscu urodzenia Andrzeja i jego ojca Jana Lipertów?

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karolayn96Offline
Temat postu: Lipert/Lippert - 7 pokoleń oraz Całka Edward, Całka Jan  PostWysłany: 21-09-2018 - 20:53


Dołączył: 21-09-2018
Posty: 9

Status: Offline
Wszystkie informacje jakie posiadam pochodzą z MyHeritage. Niestety nie mogę skontaktować się z osobami które posiadają wymienione osoby w drzewie (brak premium).

Jedyna dodatkowa informacja jaką udało mi się dowiedzieć, to że ród Lippertów ma pochodzenie Szwedzkie. Czy zatem możliwe że w jakiś sposób dotarli na ziemie polskie w czasach potopu?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu: Lipert/Lippert - 7 pokoleń oraz Całka Edward, Całka Jan  PostWysłany: 22-09-2018 - 10:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Oj, ogromna hipoteza na temat pochodzenia rodziny biorąc pod uwagę: a) metryki i b) popularność nazwiska Lippert w Niemczech Smile

Znasz portal lubgens? Jeśli nie, to tutaj: http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766 jest wyszukiwarka osób z Lubelszczyzny i ich aktów metrykalnych. Wpisując tam nazwiska Lipert i Lippert znajdziesz metryki swoich przodków. Wynika z nich, że na Lubelszczyźnie osiedliło się rodzeństwo Lipertów - potomków Jana i Agaty Klein. Pierwszy z nich - Fryderyk - bierze ślub w Krasnymstawie w 1819 r. Kolejne akty są ok. 20 lat młodsze. Prawie cała rodzina zajmowała się hutnictwem szklanym i posiadała jakieś fabryczki szkła taflowego.

Zachował się też drugi akt ślubu Andrzeja Liperta, wdowca po Elżbiecie Wolim/Bolim. Wynika z niego, że urodził się w Kraju Pruskim w guberni oltemburskiej. O ile mi wiadomo, taka gubernia nie istnieje, więc prawdopodobnie chodzi tu Oldenburg w Saksonii. To pewnie stamtąd pochodzą Lipertowie. Dlatego też pytałem o miejsce urodzenia Andrzej i jego ojca Jana, bo podane przez Ciebie informacje wykluczają się z aktami metrykalnymi, które są łatwo dostępne.

Obawiam się, że posunięcie się z wywodem przodków wstecz, wymaga zidentyfikowania miejscowości, gdzie rodzili się Lipertowie (np. Fryderyk, s. Jana urodził się w parafii Wolanczańskiej? - trzeba to konkretnie rozszyfrować, bo biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie Fryderyk był najstarszym z rodzeństwa - są szanse na znalezienie tak np. aktu ślubu Jana i Agaty Klein).

Są jeszcze inne hipotezy do sprawdzenia.
1) Marianna, c. Jana i Agaty, podobno urodziła się w woj. mazowieckim w Krzczonowie, ale jedyny prawdopodobny Krzczonów jaki znalazłem znajduje się na Lubelszczyźnie. Pomimo to, część Twoich przodków na pewno w drodze na Lubelszczyźnie zahaczyła o Mazowsze. W genetece znajdują się namiary na pierszy akt ślubu Andrzeja Liperta (zapisany Lipertyn):

1830 14 Andrzej Lipertyn Elżbieta Bolim Pniewnik

Jest tam też akt ślubu Karola Bolima i Franciszki Lipert - pewnie to Twoja rodzina. Warto dotrzeć do tych aktów. Może są tam bardziej szczegółowe informacje o miejscach narodzin Twoich przodków.

2) W ogóle niemiecka kolonizacja Lubelszczyzny miała charakter wtórny tzn., że przyjeżdżali na nią Niemcy, ale nie bezpiśrednio z "landów" tylko z ziem polskich, na które wcześniej przybyli z Niemiec. Tak było z moją jedną linią rodową, która na Lubelszczyznę przyjechała z Wielkopolski, a pochodziła także z Saksonii. Z pewnością tak było w czasach po powstaniu styczniowym. Jeśli chodzi o wcześniejsze - nie wiem, ale i tak warto sprawdzić północne i zachodnie województwa.

I to tyle. Co można więc zrobić dalej? Doprecyzować miejsca narodzin przodków i prawdopodobnie przenieść poszukiwania na teren Niemiec.

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karolayn96Offline
Temat postu: Lipert/Lippert - 7 pokoleń oraz Całka Edward, Całka Jan  PostWysłany: 22-09-2018 - 21:00


Dołączył: 21-09-2018
Posty: 9

Status: Offline
Dziękuję, na pewno te informacje pomogą mi w dalszych poszukiwaniach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lipertjaroslawOffline
Temat postu: Lipert/Lippert - 7 pokoleń oraz Całka Edward, Całka Jan  PostWysłany: 20-06-2020 - 15:24


Dołączył: 20-06-2020
Posty: 1

Status: Offline
Witam,
Wszystkie przytoczone dane w pierwszej wiadomości odnośnie rodziny Lipertów są wynikiem moich badań.
Większość drzew na myheritage zawiera dane powielone z prowadzonego przeze mnie drzewa. Często są to informacje wypaczone.
Wspomniani Lipertowie nie mają żadnego związku z Saksonią. Gubernia oltemburska w kraju pruskim dotyczy rejonu dzisiejszego Szczytna w woj. warmińsko-mazurskim (niem. Ortelsburg).
Ciekawi mnie teoria o pochodzeniu Szwedzkim, natomiast jest to bardzo ciężkie do weryfikacji, gdyż najstarsze metryki dotyczące Jana Lipppert i jego żony Agaty Z Klonów (różnie zapisuje się jej nazwisko) nie zawierają informacji o rodzicach; Trzeba zbadać inne dokumenty (rejestry gruntów?), które nie wiadomo czy się zachowały. Bardzo możliwe, że rodzina Lipertów przybyła na tereny dawnych Prus wschodnich z bliżej nieokreślonego zachodu, ale są to tylko teorie. Jeden z synów Antoniego i Albiny Lipert uważał, że pochodzimy z Austrii.
Zachęcam do kontaktu ze mną
Jarosław Lipert
lipertjaroslaw@gmail.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.179324 sekund(y)