Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni Stanów Zjednocz  PostWysłany: 17-10-2017 - 15:31
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
piotr_nojszewski napisał:
Super, ze zeskanowano wszystkie tomy.
Ale male ostrzezenie.
Wczoraj probowalem wyszukiwac wg miejscowosci / powiatu na podstawie indeksu jaki zamieszczono na stronie LoC.
I wrazenia mam srednie. Byc moze na poziomie tomu przypisanie jest prawidlowe ale juz na poziomie konkretnych stron nie.
Albo cos zupelnie inaczej zrozumialem.
Dlatego sugeruje szukac szerzej. A przynajmniej przeleciec caly tom.


to może poprawimy lub uszczegółowimy (np podając miejscowości z rozbiciem na szkoły z podaniem numerem strony/skanu/linkiem dla konkretnej szkoły)?:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-10-2017 - 17:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Doszly mnie sluchy, ze Karta robi indeksacje po szkolach. Ale nie weryfikowalem tej informacji.
A potem ewentualnie dalej.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2017 - 15:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Dobre słuchy cię doszły Smile
http://www.polska1926.pl/

http://www.polska1926.pl/karty?place_19 ... 5%9B%C4%87

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2017 - 18:16
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Fajne, szkoda że nadal zindeksowanych jest tylko te 13 pierwszych tomów.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2017 - 13:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wymienię poprzez wetransfer jpgi (95%, ok 3900x5800) obejmujące tom 83 na pliki formatu j.w. lub jp2000 (.jp2) tomu 110

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tyburskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2017 - 11:57
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 210
Skąd: Juszkowo
Status: Offline
Krystyna.waw napisał:

Świetna wiadomość. Byłem na stronie portalu. Pobrałem arkusz do indeksacji. Robię "moją" szkołę w Karbowie (tom 19 str 227, 28 i 109 ,110). Zachęcam do wsparcie inicjatywy, wszak to kontynuacja naszego- PTG dzieła Deklaracja. Nasza praca sprzed lat zostanie wykorzystana w tym projekcie, a PTG jest jego partnerem.
Pozdrawiam
Wiktor Tyburski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tyburskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-10-2017 - 16:46
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 210
Skąd: Juszkowo
Status: Offline
Tak to się zaczęło 11 lat temu:
"Temat postu: Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjed. PostWysłany: 31-10-2006 - 13:53 Jacek Młochowski

Na życzenie (i pod naciskiem Wink ) Wiktora Tyburskiego koordynatora projektu indeksacji Deklaracji, wrzuciłem otrzymane od niego dane do bazy danych oraz napisałem skrypt do ich prezentacji na stronie www.deklaracja.genealodzy.pl Jego zaletą w odróżnieniu od innych indeksów jest to że wpisujesz (fragment nazwiska) i widzisz (wszystkie podobne max 60.), klikasz i masz (otwartą właściwą stronę). Zapraszam do korzystania. Baza będzie uzupełniana.

Podziękowania należą się wszystkim osobom które dzięki mrówczej pracy przyczyniły się do powstania tych indeksów.

Odpowiedź od Wiktor Tyburski:
"Jacku zawstydzasz mnie. Twoja praca do mojej koordynacji ma się tak jak słoń do mrówki (chodzi oczywiście o wielkość , nie o pracowitość). Aby uniknąć nieporozumień powiem po prostu - jesteś wspaniały gość.
Do innych czytników tego postu - proszę w wolnej chwili "zróbcie stronę albo kilka z deklaracji. Mamy już ponad 20 tys. osób. Jest to jednak zaledwie 1:250 całości. Kiedy uda nam się zrobić cały indeks, to będziemy mieli wspaniały materiał. 5 mln osób z Polski 1926 roku, z informacją gdzie się uczyli lub pracowali oraz w wielu przypadkach z obrazem ich autografu."

Dzisiaj 20 10 2017 apel ciągle aktualny. Polecam portal http://www.polska1926.pl/

Surprised
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-11-2017 - 12:28
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
Prezes Jacek Młochowski bez uchwały Zarządu PTG i bez zawarcia porozumienia (potrzebne podpisy dwóch członków Zarządu) przekazał ćwierć miliona indeksów Fundacji Ośrodka KARTA, stawiając tym samym Zarząd przed faktem dokonanym.

Należało najpierw sprawdzić, czy w ogóle Zarząd ma do tego prawo, uwzględniając ustawę o prawie autorskim i ustawę o ochronie baz danych. O ile pamiętam, większość osób indeksujących nie udzielała zgody na publikację poza serwisem genealodzy.pl. Moim skromnym zdaniem tego rodzaju indeksy są objęte prawami autorskimi jako edycja źródła historycznego.

Przy okazji powstaje niebezpieczny precedens, który może być odnoszony do indeksów metrykalnych i Geneteki.

Lepiej by się zresztą stało, gdyby Fundacja włączyła się po prostu do projektu PTG, a nie go właściwie przejmowała. To dobrze, że na jego rozbudowę znalazły się pieniądze, w tym również publiczne, ale dla polskiej kultury ważniejsza jest np. konserwacja średniowiecznych ksiąg sądowych w AGAD. Cóż, inne wiatry wieją...

Andrzej Marek Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
xtedek
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 08:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-05-2016
Posty: 230

Nowik_Andrzej napisał:
Moim skromnym zdaniem tego rodzaju indeksy są objęte prawami autorskimi jako edycja źródła historycznego.
Przy okazji powstaje niebezpieczny precedens, który może być odnoszony do indeksów metrykalnych i Geneteki.


Tak z ciekawości zapytam, szczególnie członków PTG oraz osoby indeksujące. Czy indeksy z geneteki należą do PTG czy do osób indeksujących? Czy PTG może komuś od tak np. oddać/sprzedać genetekę lub same dane z niej? (czysto teoretycznie bo nie przewiduję nawet takiej opcji Smile

Czy jest to jakoś z góry ustalone, czy jest gdzieś regulamin samego indeksowania z np. opisem praw autorskich samych indeksów? Czy każdy indeksujący zezwala z automatu na publikację tylko w genetece czy musi to osobiście zastrzec?

Odpowiedź na to pytanie jest według mnie bardzo potrzebna.

_________________
Kamil Tetkowski

Zbieram informacje o wszystkich Tetkowskich!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2017 - 11:52
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jeśli koniecznie trzeba generalizować:
PTG dostało indeksy do publikacji w serwisach PTG i tylko do tego, nie ma swobody w dysponowaniu
są oczywiście "ale", bo:

*wiele indeksów powstało z założenia "będą także przekazane do dysponenta ksiąg" -czego indeksujący w zespołach byli świadomi (części jestem pewien:)

*część z założenia byłą publikowana także w innych niż PTGowskie serwisach (ale nie przekazywana przez adminów geneteki i PTG, a przez koordynatorów - za wiedzą, zgodą i chęcią indeksujących)

*nie wszyscy indeksujący w ogóle rozważają kwestię praw autorskich (w tym majątkowych) i nie rozstrzygam tu, czy one istnieją (są różne opinie)

Swego czasu też uważałem, że to "bardzo potrzebna" informacja i od tych założeń zaczynałem myślenie organizacji grup indeksujących, pozyskiwania materiałów, rozmów z archiwami
ale..mało kto zwraca na to uwagę, więc nie zdziwiłbym się, że (w wariancie optymistycznym!) informacja przekazana przez administratorów indeksującym pozostała niezauważona lub (w realnym) administratorzy baz (szczególnie nieczłonkowie PTG) stracili ten wątek z pola widzenia, nie widzą potrzeby rozważania problemy, przekazania informacji etc

O ile mi wiadomo (także z bezpośrednich prac w Zarządzie, ale nie tylko) - Zarząd PTG "od zawsze" (co nie znaczy, ze do dziś...sygnał powyżej) uważał, że indeksy dostaje tylko do publikacji i nie ma prawa bez wiedzy i zgody (lub ew. braku sprzeciwu w rozsądnym terminie po powiadomieniu) przekazać indeksów formalnie na zewnątrz, co wcale nie było wygodne (no bardzo osłabiało pozycję negocjacyjną z podmiotami zewnętrznymi przy pomysłach na wspólna digitalizację i indeksację) ale było jasne, czytelne i (moim zdaniem) było jednym z ważniejszych powodów sukcesów indeksacji organizowanej przez PTG (wyeliminowanie zagrożeń handlu)
Wszelkie propozycje przekazania "bokiem" (np archiwaonline? taka dziwna propozycja..jakoś tak), reklamy, wejścia w sytuacje niejasne zawsze były kasowane od razu.

Albo się zmieniło (co Andrzej sugeruje), albo przekazanie "Deklaracji" było nie "z zasobów PTG" ale "za zgodą autorów i z pomocą techniczną" Jacka/PTG - to są dwie różne sytuacje. "Deklaracja..." to nie praca tysiąca osób, a opinie niektórych z nich (znaczących!) widzisz powyżej - akceptują, cieszą się z publikacji w Karcie. To wskazuje (nierozstrzygająco co prawda), że to jest pomoc autorom w przekazaniu ich pracy, za ich zgodą, nie ot eksport bazy.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 00:03
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Ale żeś Kamilu zadał pytanie ! Tak jakbyś nie wiedział, że:
https://img1.dmty.pl//uploads/201705/14 ... uy_600.jpg

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-11-2017 - 00:38
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kamil grzecznie pyta czy można: członków PTG i indeksujących
jeśli jakiś indeksujący uważa (i będzie to zasadne), że wbrew jego woli jego praca została przekazana to albo się tu ogłosi albo nie
jeśli indeksujący potwierdzi (wpis Wiktora rozumiem jako przejaw że zgodnie z jego - indeksującego - wolą) zgodę to dobrze, jeśli nie potwierdzi - przymusu nie ma

i jeśli pojawi się wpis indeksującego Deklarację, że owoc jego pracy - przeznaczony wg niego tylko do serwisów PTG, został bez jego (lub co gorsze wbrew) woli przekazany do Fundacji Karta -będzie o czym mówić
Nie podgrzewałbym emocji, zbyt wiele "?" by autorytatywnie stwierdzić "nie można było"
Hipotetycznie, przy założeniu, że indeksy z Deklaracji powstawały na zasadach przynajmniej przez pewien okres obowiązujący w genetece i przy wielu innych założeniach..ale to bardzo wielopiętrowa konstrukcja, może więcej zamieszania i nerwów wprowadzić niż sensu wnieść
Ja nawet byłem (i nadal jestem) przeciwny przenoszeniu czy nawet kopiowaniu indeksów z jednej bazy do drugiej - w ramach PTG!
I jako uczestnik indeksacji i adresat wiadomości (od indeksujących) w tej sprawie. Przesyłali, uczestniczyli w pracach przy założeniach ostrzejszych, które w genetece nie obowiązują i nie chcą (i moim zdaniem - MAJĄ DO TEGO PRAWO) by ich praca była w projekcie innym niż w założeniu miała być.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjed  PostWysłany: 19-09-2018 - 12:57
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
tyburski napisał:
Tak to się zaczęło 11 lat temu:
"Temat postu: Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjed. PostWysłany: 31-10-2006 - 13:53 Jacek Młochowski
Na życzenie (i pod naciskiem Wink ) Wiktora Tyburskiego koordynatora projektu indeksacji Deklaracji, ….

Podziękowania należą się wszystkim osobom które dzięki mrówczej pracy przyczyniły się do powstania tych indeksów.

Odpowiedź od Wiktor Tyburski:
Do innych czytników tego postu - proszę w wolnej chwili "zróbcie stronę albo kilka z deklaracji. Mamy już ponad 20 tys. osób. Jest to jednak zaledwie 1:250 całości. Kiedy uda nam się zrobić cały indeks, to będziemy mieli wspaniały materiał. 5 mln osób z Polski 1926 roku, z informacją gdzie się uczyli lub pracowali oraz w wielu przypadkach z obrazem ich autografu."

Dzisiaj 20 10 2017 apel ciągle aktualny. Polecam portal http://www.polska1926.pl/ Surprised


Dzisiaj 19. 9.2018 należy przypomnieć:
From Poland with Love
https://www.youtube.com/watch?v=vo-dJmDJlGY

szkoda że udział Wiktora i innych genealogów tak słabo tam podkreślony;
to jeszcze można nadrabiać

Ukłony dla Wiktora oraz pozostałych współtwórców INDEKSACJI DEKLARACJI

Grzegorz z Wrocławia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LenkaWOffline
Temat postu: Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjed  PostWysłany: 19-09-2018 - 23:23
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 276

Status: Offline
Grzegorzu, praca tych osób - nieoceniona! To samo myślę o wszystkich, którzy zajmują się indeksowaniem, na każdym jego etapie. Możliwość poznania Deklaracji to niezwykła lekcja historii Polski, także w wymiarze maleńkich społeczności, czy - co dla nas najbardziej wzruszające - rodzin. Mam nadzieję, że wielu nauczycieli znajdzie czas na przedstawienie Deklaracji jako
wyjątkowego źródła rodzinnych poszukiwań.
Obejrzałam film i uświadomiłam sobie, że dla naszej rodziny Deklaracja to już tylko historia. Miesiąc temu umarła teściowa - Jadwiga Brodziakówna (rocznik 1912), której znalezionym podpisem zdążyłam się tu pochwalić.

pozdrawiam
Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu: Polska Deklaracja o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjed  PostWysłany: 20-09-2018 - 07:45
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
Dla mnie to również cudowne źródło. Zapewne nie miałabym szansy zobaczyć podpisu mojej prababki i jej brata, a także dziadka, jego rodzeństwa, również przyszłej żony brata mojego dziadka to ze strony ojca. Ze strony mamy udało mi się odszukać podpis mojej babci i jej siostry, a także trochę dalszej rodziny. Wprawdzie nie korzystam ze stron zindeksowanych, a sama przeglądam karta po karcie, jednak doceniam pracę wszystkich zaangażowanych w pracę.
Uważam również, że jeszcze zbyt mało jest rozpowszechniona wiedza na temat samej deklaracji, czym ona tak naprawdę była i jakim cennym źródłem może być teraz. W szkołach nie mówi się nic na ten temat, w mediach też nie wiele. Może trochę w ubiegłym roku z racji wystawy w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

Pozdrawiam
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.617682 sekund(y)