Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
hagi26Offline
Temat postu: Wdowy  PostWysłany: 18-09-2018 - 22:31
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Dobry wieczór,

mam pytanie i nie wiem w sumie skąd wziąć źródło sprawdzonej wiedzy. Moja prapraprababka Wiktoria w 1903 roku zostaje wdową po drugim mężu, a potem umiera w 1912 roku. Zostawia piątkę swoich dzieci z pierwszego małżeństwa - najstarsza Rozalia ma wtedy 33 lata. Najmłodsze dziecko około sześciu. Co się stało z takimi rodzinami? Bez matki, bez ojca - Rozalia była niezamężna. Musieli liczyć na przychylność dalszej rodziny czy przyrodniego rodzeństwa? Jak było z dziedziczeniem?

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Wdowy  PostWysłany: 19-09-2018 - 21:07
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1025
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Należałoby chyba sprawdzić w metrykach chrztu każdego z dziecka z osobna - kim byli Rodzice Chrzestni. Instytucja ta istniała właśnie po to, by pomagać w takich przypadkach. Oczywiście różnie z tym bywało, bo to przecież "duży kłopot". Ale warto ten wariant sprawdzić.
Sugeruje: Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-09-2018 - 22:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Kamilo, takie dzieci zostawały zwykle "pod opieką" rodziny.
Wuja, ciotki, najstarszej siostry/brata ...

Z doświadczenia iluś tam tysięcy przeczytanych akt: albo pomagały w gospodarce, albo zostawały w wieku 16 lat wydane za mąż (żeby się kłopotu pozbyć) albo szybko umierały ... przy rodzinie (cyt. sierota u wuja na wychowaniu)

Z doświadczenia własnego, nie tak odległego.
W 1925 całkowitą sierotą został mój dziadek. Rodzice mu zmarli w odstępie zaledwie 2 mies. Dziadek lat wówczas 9, plus jego bracia, lat 12 i 14. Reszta rodzeństwa była dorosła (2 siostry i jeden brat pełnoletni, i jedna siostra na pograniczu pełnoletności)
Opiekować się miała (niby) najstarsza siostra, koło 30-stki, zamężna i dzieciata. Miała swoje sprawy i mieszkała w innym mieście. Dzieci do swojego miasta zabrała i na tym poprzestała. Opiekę zrzuciła na pełnoletnią siostrę kolejną, jeszcze pannę. Niestety, ta również wyszła za mąż i opieką się też nie przejmowała. Tyle, że dziadek i moi dziadkowie cioteczni mieli gdzie mieszkać, bo co jeść już niekoniecznie.

Rzutowało to na ich przyszłość, nie powiem. Chociaż wyszli na ludzi, tzn. nie skończyli w rynsztoku Wink
Ale mogłoby być lepiej. Przynajmniej w przypadku mojego dziadka, który ani ojcem, ani dziadkiem być nie umiał. Spełnił się dopiero w roli pradziadka mojego dziecka Smile

Jeśli chodzi o dziedziczenie to ekspertem nie jestem. Ale teoretycznie majątek powinien być rozdzielony pomiędzy dzieci.
U mnie nie był. Prawdopodobnie przeszedł w ręce najstarszych dzieci, najmłodsze, o których pisałam wyżej, nie dostały nic, czego nie mogły odżałować do śmierci.
Tylko, że najstarsza siostra umarła jeszcze przed wojną, jej mąż w trakcie , dzieci się rozproszyły i nie było czego, a raczej komu dochodzić.

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.522020 sekund(y)