Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Paulina_WOffline
Temat postu: Obligacje, skrypty dłużne  PostWysłany: 17-09-2018 - 14:38
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2014
Posty: 593

Status: Offline
Witam,
chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej odnośnie obligacji w 1 połowie XIX wieku. Mój przodek "wypożyczył" pieniądze z złożonych dla jego syna (prawdopodobnie z masy spadkowej matki dziecka). Czy często pożyczano z pieniędzy swoich podopiecznych i jak to było ze spłatą?

Obligacja wygląda tak:
Oblig - Moca którego ja niżey na podpisie wyrazony zeznaje, że z maszy małoletniego Syna mego Jana Szaratowicza, a do Depozytu sądowego [?] Jurysd: P. Hr: Tarnow kwotę osiemdziesiąt siedm złot: rensk: 30 [?] mk: tytułem prostey pożyczki podniołem i wypożyczyłem od tey w gotowiznie wypożyczoney kwoty 87 zr 30 [?] mk obliguje się procent po pięć od sta, po upłynionym kazdym półroczu w tym co i kapitał gatonku pieniędzy tym pewniey i regularnie płacić ile że w razie uchybienia terminu tym samym kapitał za wypowiedziany mianym by był i takowy zaraz bez uprzedzenia wypowiedzeń onego zwracajonc zapłacić obligowanymbym został zachowujom zas rygor regularnego odpłacania procentu tam kapitał po trzech miesięcznym onego wypowiedzeniu lub do tegoż Depozytu na powrót złożyć lub temu komu do wypłacania przeznaczonym zostanie zapłacić obluguje się i w interesie tym [?] tego kapitału wyraznie Jurysdykcji Hrab: Tarnów poddaje się i oney ulegać chcę bezpieczenstwo tak wypożyczoney sumy 87 rzł 30 [?] mk i porcent zapisuje na realności mojey w Grabówce pod nr 37 polozoney i prawie nabytego młynu w Rzędzinie pod Nr - położonego i oblig ten do księg grontowych P. Hr Tarnow zaciągnąc a wypożyczoną sumę z procentem po 5/100 płacić sam mającym na przecz małoletniego Syna mego Jana Szaratowicza wstanie czerpiącym tych realności intabulować pozwalam. Zabłocie dnia sierpnia 838.

_________________
Pozdrawiam, Paulina

https://genztarnowa.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Obligacje, skrypty dłużne  PostWysłany: 17-09-2018 - 14:41
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
wygląda na zmianę formy zabezpieczenia - z depozytu sądowego na zabezpieczenie hipoteczne

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.785249 sekund(y)