Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-09-2018 - 12:44
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
Kaczmarek_Aneta napisał:
Witam,

wprawdzie nie bezpośrednio o spisach ludności warszawskiej będzie, ale chciałabym skreślić kilka słów o pewnym periodyku, który jest świetnym, moim zdaniem, źródłem informacji o ruchu ludności i nie tylko XIX-wiecznej Warszawy.

Będąc ostatnio w Bibliotece Narodowej miałam przyjemność przeglądania kilkunastu numerów Warszawskiej Gazety Policyjnej za rok 1868 (w oryginale).
http://alpha.bn.org.pl/search*pol/t?SEA ... +Policyjna

Codziennie wychodząca gazeta zawierała m.in.:
- dane osób przybyłych do Warszawy (imię, nazwisko, skąd przybył/a)
- dane osób wyjeżdżających z Warszawy (imię, nazwisko, dokąd wyjechał/a)
- dane osób zmarłych (imię, nazwisko, wiek, zawód) – nie w każdym numerze
- dane osób, które doznały jakichś wypadków (śmiertelnych lub nie, z opisem wypadku)
- dane osób, które zagubiły legitymacje (odpowiednik dowodów osobistych ?)
- inne mniej istotne kwestie (taksy za przejazdy dorożkami, ceny żywności etc.)

Dla porównania wypożyczyłam jeszcze rocznik 1907 i tam danych personalnych było o wiele mniej, ale się zdarzały, np. spis właścicieli danej posesji, czy spis robotników danego zakładu. Były za to bardzo ciekawe, sporządzane comiesięcznie statystyki dotyczące:
- wiadomości o pogodzie
- ruchu ludności (ile sporządzono metryk żywo i martwo urodzonych noworodków z podziałem na dzieci ślubne, nieślubne, ile wystawiono metryk ślubów i zgonów; ile osób wyjechało i przyjechało z/do Warszawy)
- zgonów (ze względu na płeć, wiek, rodzaj choroby, wykonywany zawód, parafię)

Był również spis parafii warszawskich (zanotowałam tylko rzymskokatolickie):

Św. Jana
Panny Maryi
Św. Antoniego
Przemienienia Pańskiego
Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Św. Andrzeja
Wszystkich Świętych
Św. Barbary
Św. Aleksandra
Św. Trójcy
Św. Krzyża
Na Pradze
Św. Augustyna

Lektura zajmująca i bardzo cenna. Nie wiem jak pod kątem, szczególnie ruchu ludności, przedstawiają się inne lata, ale myślę, że warto to sprawdzić.
Warszawska Gazeta Policyjna dostępna jest w Czytelni Czasopism BN. Najstarsze roczniki zostały zmikrofilmowane.

Pozdrawiam serdecznie Smile

Aneta


Anetko,
jesteś skarbnicą wiedzy, koniecznie muszę się wybrać do Biblioteki Narodowej. Mój Wincenty Janiszewski przybył do Warszawy właśnie ok roku 1868.
Pozdrawiam

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewa_osOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-09-2018 - 14:25
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2008
Posty: 563

Status: Offline
Pozwolę sobie włączyć się do wątku.Warszawska Gazeta Policyjna jest także dostępna na stronach e-buwu.
Jako Gazeta Policyjna w języku polskim obejmuje lata 1845-1866 a jako Warszawska Gazeta Policyjna -lata
1869-1915.Ta druga drukowana jest po polsku i po rosyjsku (dwustronnie).Brak roczników 1867,1868,które są dostępne jak pisze Aneta wyłącznie na miejscu w Bibliotece,choć nie wiem dlaczego.Może są w kiepskim stanie?
Obie Gazety zawierają mnóstwo informacji dot.ludności nie tylko Warszawy,ale mam wrażenie ,że nie wszyscy przyjezdni i "wyjezdni" bywają odnotowani,bo nie znalazłam dotychczas mojego pradziadka,który też przybył do stolicy ok.1870 roku a cofnęłam się już do 1855.
pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maślanek_JoannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-09-2018 - 15:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-03-2014
Posty: 941

Status: Offline
Ta Gazeta Policyjna to cud-źródło! Dzięki - mam fantastyczne zajęcie na najbliższy miesiąc Smile
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ewa_osOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-09-2018 - 16:12
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2008
Posty: 563

Status: Offline
Doprecyzuję:
Ta wcześniejsza po polsku też nazywa się Warsz.Gaz.Pol,tylko jak wyszukuję to wpisuję bez Warszawska, bo wtedy pokazuje się ta rosyjskojęzyczna
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2018 - 05:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
ewa_os napisał:
Pozwolę sobie włączyć się do wątku.Warszawska Gazeta Policyjna jest także dostępna na stronach e-buwu.
Jako Gazeta Policyjna w języku polskim obejmuje lata 1845-1866 a jako Warszawska Gazeta Policyjna -lata
1869-1915.Ta druga drukowana jest po polsku i po rosyjsku (dwustronnie).Brak roczników 1867,1868,które są dostępne jak pisze Aneta wyłącznie na miejscu w Bibliotece,choć nie wiem dlaczego.Może są w kiepskim stanie?
Obie Gazety zawierają mnóstwo informacji dot.ludności nie tylko Warszawy,ale mam wrażenie ,że nie wszyscy przyjezdni i "wyjezdni" bywają odnotowani,bo nie znalazłam dotychczas mojego pradziadka,który też przybył do stolicy ok.1870 roku a cofnęłam się już do 1855.
pozdrawiam
Ewa


W uzupełnieniu wypowiedzi Ewy, podaję link do zdigitalizowanych numerów tej gazety:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... 1&lp=1&QI=
Myślę, że jeśli ktoś poszukuje konkretnych osób, warto po prostu skorzystać z ogólnej wyszukiwarki e-BUW (wpisujemy imię i nazwisko w cudzysłowie), która powinna wyłapać notatki z różnych zdigitalizowanych obiektów e-BUW:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra
Oczywiście brak wyniku nie oznacza, że takowej wzmianki nie ma na pewno. Trzeba sprawdzić ręcznie Smile

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgosia_GOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2019 - 16:25
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2007
Posty: 80

Status: Offline
Zainteresowała mnie kwestia ksiąg meldunkowych Ochoty powojennych. W Urzędzie Dzielnicy Ochota powiedziano, że nie zachowały się księgi dla ulicy Sędziowskiej sprzed 1960 roku, co jest niemożliwe, chyba że ktoś celowo je zniszczył. Czy jest szansa, że we wspomnianym wyżej Wydziale Archiwum Biura Organizacji Urzędu m.st. Warszawy (Senatorska 27 ?) jednak te księgi są? Czy to jest odrębna komórka? Czy jednak w Urzędzie Dzielnicy Ochota mają pełne informacje i tych ksiąg nie ma?

_________________
Pozdrawiam
Małgosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2019 - 16:38
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie mają pełnej informacji
co gorsze - uważają (pomimo, że to jeden urząd - m. st. Warszawy), że to nie ich sprawa sprawdzić /przekierować /forwardować pismo i powiadomić o podjętych działaniach

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgosia_GOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2019 - 17:34
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2007
Posty: 80

Status: Offline
No to spróbuję się dowiedzieć.
Dziękuję za odpowiedź.

_________________
Pozdrawiam
Małgosia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 17:50
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Mam pytanie - czy jest dostępny online spis mieszkańców Warszawy z lat 1935-1939? Z dokumentów mojej Babci wyłuskałem jej przedwojenny adres warszawski i chciałbym sprawdzić kto z rodziny wtedy z nimi mieszkał.
Z góry dziękuję za pomoc.
Adam

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 18:52
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 19:06
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję. Na razie więc sobie odpuszczę, bo ulicę Babcia po wojnie wpisała w papiery jakąś lichą - cytując warszawikia: "ulica powstała przed II wojną światową, ale na warszawskich mapach pojawiła się po raz pierwszy w 1946" więc niewykluczone, że nawet dogłębne szperanie w archiwum do niczego nie doprowadzi.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 19:07
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
sprawdzaj mapy, plany, archiwalia nie wiki

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-08-2019 - 19:17
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Tak pewnie kiedyś zrobię - teraz nie ma to jednak priorytetu. Gdyby informacje były w internecie, to chętnie bym się z nimi zapoznał, ale skoro nie ma to sprawa poczeka. Póki co próbuję dobić się do danych metrykalnych z Aleksandrowska z końcówki XIX wieku i z każdej strony mur Smile

edit.
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
sprawdzaj mapy, plany, archiwalia nie wiki

Ma Pan rację, tutaj: lvivcenter.org/pl/umd/map/plan-miasta-stolecznego-warszawy-1939/ ulica już jest zaznaczona.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-08-2019 - 13:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
adamrw napisał:
Mam pytanie - czy jest dostępny online spis mieszkańców Warszawy z lat 1935-1939? Z dokumentów mojej Babci wyłuskałem jej przedwojenny adres warszawski i chciałbym sprawdzić kto z rodziny wtedy z nimi mieszkał.
Z góry dziękuję za pomoc.
Adam


Z tych lat są zachowane książki telefoniczne - zajrzyj:
https://genealogyindexer.org/directories#Poland
Księgi meldunkowe są zgromadzone w AP Warszawa od ok. 1928 r. (nie dla każdej ulicy).

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kola16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-09-2019 - 10:59
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2011
Posty: 523

Status: Offline
Witam, a ja mam pytanie odnośnie spisów po 1945.
Od października ww. roku w domu dziecka przebywa moja ciocia. Czy w spisach ludności z lat 1945-1950 były zapisywane również dzieci z pogotowia opiekuńczego? Internet podaje mi wiele wersji i sam już nie wiem ile tych spisów było w ww. latach.

_________________
pozdrawiam
Mikołaj Korgol-Sowiński

Poszukuję informacji na temat Angeli Życkiej, urodzonej ok 1798 w Wilnie c. Józefa i Marianny z Gicewiczów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.189226 sekund(y)