Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
piottrekOffline
Temat postu: Warszawa-osoby aresztowane, rozstrzelane.Gdzie szukać?  PostWysłany: 08-01-2010 - 18:03
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 105
Skąd: Otwock
Status: Offline
Witam Wszystkich.
A jak jest w przypadku osob ,ktore zostaly aresztowane ,lecz nie wywiezione do zadnego z obozow, a rozstrzelane?
W przypadku Brata mojej Babci ,został zabrany z domu z podwarszawskiej wsi i umieszczony prawdopodobnie w wiezieniu na Rakowieckiej w Warszawie. Wiem z przekazów ,ze dostał do reki wyrok smierci po czym zostal wywieziony prawdopodobnie do Palmir.
Gdzie mam szukac informacji na jego temat? , czy ITS jest w stanie mi pomoc ,czy dotyczy to tylko osob bedacych w obozach?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2010 - 09:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

na pewno warto zajrzeć na stronę: http://www.straty.pl/
Mogę ponadto sprawdzić poszukiwane przez Ciebie nazwisko w dwóch publikacjach Władysława Bartoszewskiego: "Palmiry" oraz "Straceni na ulicach miasta".
Indeks do tej ostatniej publikacji zamieścił na swojej stronie Janusz Stankiewicz.
http://www.stankiewicze.com/forum/viewtopic.php?p=390
Więcej szczegółów o konkretnej osobie - w książce.

Pozdrawiam,

Aneta Kaczamarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2010 - 11:02
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Dzien Dobry Anetko,
Czy moglabys mi podac informacje z ksiazki "straceni na ulicach miasta" dotyczace dwoch nazwisk:
1. Aksamitowski Ryszard Stanislaw
2. Derecka Anna - o Annie wiem, ze zostala rozstrzelana na ulicy, ale zadne jej dane osobowe nie byly dostepne (imiona rodzicow, albo data urodzenia, albo jej adres) - nie chcialabym trafic na homonim.
Bardzo dziekuje
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2010 - 11:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Ryszard Stanisław Aksamitowski
ur. 7 marca 1919
stracony 19 (21?) stycznia 1944
Brak jest danych o miejscu tej egzekucji, przeprowadzonej najpewniej w getcie; niepewny też jest jej termin, ponieważ w źródłach konspiracyjnych nie ma wzmianek o egzekucji w dniu 19 stycznie, wiadomo natomiast, że 25-30 mężczyzn oraz 12 kobiet stracono w ruinach getta 21 stycznia 1944 roku; nie ma pewności, czy nie były to właśnie osoby wymienione na afiszu datowanym 21 stycznia informującym o rozstrzelaniu w dniu 19 stycznia – 33 osób.

Anna Derecka
ur. – brak danych
stracona o świecie, 11 lutego 1944 na terenie getta

Pozdrawiam,
AK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2010 - 11:34
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
Slicznie dziekuje, Anetko,
Serdecznosci
Bozenna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piottrekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2010 - 11:45
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 105
Skąd: Otwock
Status: Offline
Ja prosze o sprawdzenie Tadeusza Rutkowskiego urodzonego prawdopodobnie w roku 1925.

Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2010 - 11:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Niestety, w obu publikacjach nazwisko - Tadeusz Rutkowski - nie występuje.
Trzeba wiedzieć, że na cmentarzu w Palmirach spoczywają zwłoki 2204 ofiar eksterminacyjnej polityki Niemiec hitlerowskich.

Listy z nazwiskami osób zawarte w publikacji pochodzącą z protokołów PCK z powojennej ekshumacji ciał oraz poszukiwań własnych autora książki. Spisy te są oczywiście niekompletne, gdyż większości osób nie udało się zidentyfikować.

Pozdrawiam,
AK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piottrekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2010 - 12:17
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 105
Skąd: Otwock
Status: Offline
Dziekuje serdecznie za sprawdzenie Aneto.
Z opowiadan wiem,ze wraz z Tadeuszem w tej samej celi siedzial ktos znajomy rodziny, kto byl swiadkiem tego , ze zostal w celi odczytany/dany do wgladu wyrok smierci po czym Tadeusz zostal wywieziony.
Nie jestem tez pewien ktore to bylo wiezienie, zdania czlonkow rodziny sa podzielone.
Zastanawiam sie nad tym , ze jezeli zostal sporzadzony wyrok smierci to jest szansa ,ze gdzies sie zachowal slad. Ktos wie gdzie moge sie zaczepic w poszukiwaniach?

pozdrawiam

Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
edi
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2010 - 19:02
Sympatyk


Dołączył: 16-12-2009
Posty: 50

Kaczmarek_Aneta napisał:
Witam,

na pewno warto zajrzeć na stronę: http://www.straty.pl/
Mogę ponadto sprawdzić poszukiwane przez Ciebie nazwisko w dwóch publikacjach Władysława Bartoszewskiego: "Palmiry" oraz "Straceni na ulicach miasta".
Indeks do tej ostatniej publikacji zamieścił na swojej stronie Janusz Stankiewicz.
http://www.stankiewicze.com/forum/viewtopic.php?p=390
Więcej szczegółów o konkretnej osobie - w książce.

Pozdrawiam,

Aneta Kaczamarek

Witaj Anetko!
Czy możesz sprawdzić dla mnie dwa nazwiska:
-Florian Maciejewski(prawdopodobnie żył w latach 1908-1943)
-Andrzej Maciejewski(pseudonim chyba Orzeł,przypuszczalne lata życia-1925-1944)
Pozdrawiam
Edyta Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2010 - 09:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witaj Edytko,

w publikacji Władysława Bartoszewskiego „Palmiry” pojawia się jedno z dwóch szukanych przez Ciebie nazwisk:
Andrzej Maciejewski (brak szczegółów) - stracony 12 lutego 1943 roku w Stefanowie – w wyniku ekshumacji nie zdołano zidentyfikować tej osoby.
Dane pochodzą z uzyskanej z Pawiaka drogami konspiracyjnymi - listy 70 straconych w Stefanowie mężczyzn, zgodnej z oficjalnym zawiadomieniem niemieckim.

W obu publikacjach występują inni Maciejewscy, ale nie Florian.

Pozdrawiam,

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
edi
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2010 - 19:34
Sympatyk


Dołączył: 16-12-2009
Posty: 50

Kaczmarek_Aneta napisał:
Witaj Edytko,

w publikacji Władysława Bartoszewskiego „Palmiry” pojawia się jedno z dwóch szukanych przez Ciebie nazwisk:
Andrzej Maciejewski (brak szczegółów) - stracony 12 lutego 1943 roku w Stefanowie – w wyniku ekshumacji nie zdołano zidentyfikować tej osoby.
Dane pochodzą z uzyskanej z Pawiaka drogami konspiracyjnymi - listy 70 straconych w Stefanowie mężczyzn, zgodnej z oficjalnym zawiadomieniem niemieckim.

W obu publikacjach występują inni Maciejewscy, ale nie Florian.

Pozdrawiam,

Aneta

Witam i serdecznie dziękuję! Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2010 - 09:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witajcie Smile

w dniu wczorajszym otrzymałam niespodziewany, bo po dokładnie 1,5 roku od wysłania wniosku o ustalenie losów brata mojego pradziadka - list z Biura Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża z wynikiem poszukiwań.
Myślę, że informacje, które otrzymałam, mogą przydać się szczególnie osobom, które straciły swoich krewnych w czasie okupacji hitlerowskiej na terenie miasta Warszawy.
PCK na mój wniosek zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie kwerendy do Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, ul. Krzywe Koło 7.
W wyniku tych poszukiwań ustalono, iż mój krewny zginął przy ul. Działdowskiej w dniu 4 sierpnia 1944 roku przez rozstrzelenie. Dodatkowo PCK informuje, iż spalone zwłoki osób z posesji przy ulicy Działdowskiej pierwotnie przeniesiono do mogił zbiorowych na ul. Górczewskiej, przy szpitalu Wolskim, a następnie w 1947 roku w czasie wtórnej ekshumacji na cmentarz Powstańców na Woli w Warszawie.

Najistotniejsza informacja – źródłem powyższych danych są „Wykazy osób ekshumowanych, 1945-1947, Warszawa” przechowywane w zespole Akta Miasta Warszawy w części Zarząd Miejski m.st. Warszawy Wydział Statystyczny, nr zespołu 3/I, sygn. 454.
W SEZAMIE bardzo ogólnie jest na temat tego zespołu: http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=79780
Dopiero zapewne inwentarz podręczny zawiera więcej szczegółów.

Wykazy zawierają następujące rubryki:

Dzień, rok, godzina śmierci
Miejsce śmierci
Nr aktu zgonu
Wyznanie
Miejsce zamieszkania
Stan cywilny
Zawód
Miejsce pochowania
Przyczyna śmierci

Spisy dotyczące konkretnych osób, zgromadzone w Wykazach zostały sporządzone przez Urzędy Stanu Cywilnego – w moim przypadku była to parafia p.w. św. Wojciecha w Warszawie.

Pozdrawiam serdecznie
AK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2010 - 10:02
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31705
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a mi skubańcy z PCK odpowiedzieli
"protokoły ekshumacyjne i dane zbiorcze są wewnętrznymi danymi PCK, publikowane i udostępniane nie będą" (prawie dosłownie) plus lekka sugestia że poza prawem polskim jako międzynarodowa, szanowana instytucja i nikt nie tknie - pytałem o 1945, 1946 rok Warszawa o konkretne rejony (ograniczenie do jednego kwartału ulic)
ale nie wiem czy mowa o tym samym
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... s&id=49704 -wykazy imienne - na oko rzecz wtórna , a protokół pierwotna
pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2010 - 10:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6181
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
O ! To ciekawe ! A kiedy otrzymałeś taką informację ?
Może zmienili w międzyczasie podejście Smile ?

Włodku,
to dokładnie o te wykazy chodzi - trochę lata się różnią, bo te, o których napisałam to lata 1945-1947. Skoro do zespołu dostęp jest, to chyba będzie można przejrzeć je na miejscu...?

Pozdrawiam
Aneta

ps. informacja z ostatniej chwili - można przeglądać Wykazy na miejscu w pracowni Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-01-2010 - 10:21
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31705
Skąd: Warszawa
Status: Offline
2009 gdzieś w połowie roku

Jednak nie sądzę, aby o to samo chodziło. Mnie interesował nie dokument zbiorczy a źródło. Z tego co mi wiadomo powinno zawierać mniej więcej taką treść:
dnia ..wydobyto z [masowego grobu/grobu/dołu etc] znajdującego się [opis bardzo dokładny bywał co do metra] w obecności [osoby wchodzące w skład komisji]
zwłoki/fragmenty szczątki/stan zachowania/ubranie/mundur
przedmioty odznaki/dokumenty/fotografie
opis
bywały fotografie
kto rozpoznał
co rozpoznał [po czym rozpoznał]
etc
i dopiero na tej podstawie do USC informacja ew. do sądu a dopiero po uznaniu za zmarłego informacja
mnie interesowały groby z Powstania (ze Śródmieścia oraz z okolic PKP Warszawa-Gdańska)

Lata temu (przełom 50/60) przynajmniej niektóre z takich protokołów były ponoć w PCK w Warszawie. Nie zinwentaryzowane tj zgromadzone chronologicznie (może tez terytorialnie?). Bywała też dokumentacja fotograficzna i filmowa - nie załączona do zeszytów ale mniej więcej "w tym samym magazynie" (może kopia kroniki filmowej która często bywała? nie wiem)

Mniej więcej (bardziej mniej bo skala inna) tak jak "dziś" (w XXI wieku:): ktoś "układa kable w Śródmieściu" natrafia na "grób z Powstania", zawiadamia policję, prokurator najczęściej przyjeżdża, powstaje protokół, teraz zapewne znacznie bogatsza dokumentacja fotograficzna. Może nie zawsze tak jest ale jednak dość często
i o takie "papiery" mi chodziło (ogródek Philipsa raczej rok 1945)

pozdrawiam

PS1
http://fototeka.1944.pl/hitlist.php5?qu ... results=20


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Włodzimierz dnia 15-01-2010 - 09:29, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.727155 sekund(y)