Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sawicki_AndrzejOffline
Temat postu: Przydomki  PostWysłany: 26-04-2018 - 19:20
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2006
Posty: 26
Skąd: Vänersborg
Status: Offline
Witam
Ma pytanie dotyczace przydomkow:
czy przydomek meza przechodzil na zone wraz z nazwiskiem?
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Przydomki  PostWysłany: 26-04-2018 - 20:46
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W pierwszym momencie pomyślałem sobie, że to głupie pytanie.
Ale po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że jednak nie.
Trochę je rozszerzę.
Rozumiem, że chodzi o przydomki do nazwiska szlacheckich np. u nas w ziemi liwskiej.
Na przykład Brygida Koszewska Całka czy Niemczyk.
Dzieci muszą dziedziczyć przydomek, bo to odróżnia Koszewskich spokrewnionych od nie spokrewnionych Koszewskich (tak daleko mających wspólnych przodków, że to nie istotne).
Ale zapisywać przy żonie przydomek nazwiska męża to chyba nie jest istotne z punku widzenia endogenezy. Więc może uznano, że przy żonie nie trzeba dbać o zapamiętanie przydomka przy nazwisku mężowskim.
Z drugiej strony przydomek, to trochę jakby część nazwiska.
Ciekawe.

A przy jakiej okazji wypłynął ten problem?

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_AndrzejOffline
Temat postu: Przydomki  PostWysłany: 26-04-2018 - 21:04
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2006
Posty: 26
Skąd: Vänersborg
Status: Offline
a to przy okazji wpisywania nazwisk do drzewa. Co do Koszewskich mam nie tylko Calka ale i Robak, Robaczek, Niemiec czy Fiolek wszyscy z ziemi liwskiej skad wywodzi sie rowniez czesc moich przodkow. Korzystam z programu DG (wczesniej MyHeritage) i tutaj wpisuje sie nazwiska troche inaczej. Moze to nie jest istotne ale ciekaw jestem jak nazywano kobiete np. Strupiechowska Omiecik po po mezu Koszewska Nieniec: w dalszym ciagu Omiecikowna czy Niemiec:)
Pozdrowienia
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Przydomki  PostWysłany: 26-04-2018 - 21:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Rozróżnic trzeba dwa porządki. Genealogiczny np w zapisach do drzewa . Wtedy poprawnie powinno sie zapisac przydomek rodowy od nazwiska panieńskiego. Ale inaczej jet w porzadku potocznym. codziennego komunikowania sie miedzy mieszkańcami. Przydomki we wsiach gdzie niemal wszyscy nosili to samo nazwisko służyły do codziennego rozróżniania sie. Z mojej praktyki zona nabywając nazwisko po mężu zwykle była nazywana także jego przydomkiem. Tak było praktyczniej , wiadomo o kogo chodzi
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2018 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2006
Posty: 26
Skąd: Vänersborg
Status: Offline
To sie wszystko zgadza, pamietam z lat dziecinnych przebywajac na wakacjach u rodziny na wsi, ze opisywano ludzi wlasnie po przydomkach. Natomiast ja zaczalem zapisywac w DG, jak juz wspomnialem, Strupiechowska "Omiecik" panna z nazwiskiem rodowym a po slubie Koszewska po "Niemcu".
Czy poprawnym wiec bedzie dodanie do jej nowego nazwiska "Niemiec" czy lepiej zrezygnowac z tego dopisku.
Pozdrowienia
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2018 - 23:02
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ja bym nie rezygnował. Jednak to ich rozróżnia. W drzewie genealogicznym Adama Wyrzyka mamy kilka razy w różnych miejscach Górskich, Strupiechowskich czy Wąsowskich i pluję sobie teraz w brodę, bo nie wszystkim przypisałem przydomki i znów będę musiał przeglądać akta, aby sprawdzić którzy się ze sobą łączą.
Może na MH nie warto wpisywać wszystkiego, ale dla siebie bym wpisał jak najwięcej.
Z rok temu rozmawiałem z twórcami DG zwracając uwagę, że przydało by się oddzielne pole na przydomek, ale chyba stwierdzili, że jest miejsce uniwersalne przy nazwisku, które można na to wykorzystać. Nie korzystam z DG, więc nie sprawdzę.
Przy czym nie wpisywałbym oddzielnie przydomku jako nazwiska, a traktował je jako całość Nazwisko-Przydomek.
Niestety, nie spotykałem się z rodziną z tamtych terenów - moja gałąź wyniosła się z Karczewca kilka pokoleń temu i nie wiem jakie jest lokalny zwyczaj.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2018 - 23:26
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2006
Posty: 26
Skąd: Vänersborg
Status: Offline
wiec witam krewniaka, Adam Wyrzyk ur.22 gru 1758 w Karczewcu to rowniez moj przodek bezposredni ajego zona to Koszewska "Calka"
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2018 - 07:58
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam kuzyna Smile,
O Brygidzie Koszewskiej pisałem na samym początku. Niby z Niemców, a tak naprawdę Całka.
Aby ogarnąć drzewo Wyrzyków zamiast z jakiś programów genealogicznych korzystałem po prostu z Excela. Można wtedy zobaczyć na raz kilkadziesiąt osób w drzewie. Tego chyba żaden program genealogiczny w trybie edycji nie daje. No i właśnie nie wpisałem tam sobie wszystkich przydomków i teraz zgrzytam zębami.

_________________
Pozdrawiam
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulka68Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-07-2018 - 13:55


Dołączył: 06-09-2016
Posty: 5

Status: Offline
Witam,
Bardzo państwa proszę o rozszyfrowanie przydomka Bobosz, który pojawia się w mojej rodzinie na przełomie XVIII i XIXw, na Podlasiu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2018 - 11:40
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2006
Posty: 26
Skąd: Vänersborg
Status: Offline
Witam
Juz po wakacjach wiec zaczynamy nasza przygode z genealogia z nowymi silami.
A jakiego nazwiska dotyczy ten przydomek?
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ulka68Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2018 - 07:34


Dołączył: 06-09-2016
Posty: 5

Status: Offline
Witam,
Chodzi mi o nazwisko Olszański z Olszanicy. Występuje tam kilka przydomków tj. Kuczerawa Olszański , Maciołko Olszański są też noszący przydomek Bobosz Olszański. To jest właśnie moja rodzina. Będę wdzięczna za podpowiedź.Ulka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2018 - 09:34
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam,

według mnie Bobosz, to w zepsutym brzmieniu przydomek Dobosz?! Przy okazji mam pytanie i prośbę. Czy ktoś z Forumnowiczów dysponuje opracowaniem Jana Siwika "Encyklopedia nazwisk i przydomków szlacheckich". Zależy mi na sprawdzeniu, czy występuje w nim nazwisko Kostecki. Do tej pory natrafiłem na dwa przydomki zruszczonej szlachty czynszowej Kosteckich:
1. Jan Rędka Kostecki, paroch czopowicki, ożeniony z Teofilą Bujniewicz (przydomek mógł być utworzony od słów: Retka vel Redka – „rudy”; Retka vel Rętka – zdrobniale od Prendota vel Prandota, imienia starosłowiańskiego; „rędzina”, rodzaj gleby; Retka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim. Przydomku „Redka” używali też Hołyńscy h. Sas).

2. Sało-Kostecki (pol. słonina, sadło). Piotr Sało-Kosteck, syn Grzegorza oraz Jan Sało-Kostecki, syn Piotra – ziemianie Imperium Rosyjskiego w latach 1870-1918. Wiktor Sało-Kostecki (1915), syn Piotra. Mikołaj Sało-Kostecki, w latach 1919-1920 walczył w Siłach Zbrojnych Południa Rosji pod dowództwem A. I. Denikina. W Armii Rosyjskiej pozostał do ewakuacji Krymu. 30.12.1920 r. był w 6 Dywizjonie Artylerii.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2018 - 20:45
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Czy na prawdę nikt z Forumnowiczów nie dysponuje opracowaniem Jana Siwika "Encyklopedia nazwisk i przydomków szlacheckich", wyd. 2010.

http://rcin.org.pl/Content/12802/przydom.pdf
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.862052 sekund(y)