Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2018 - 09:03
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Dzięki uprzejmości Czarka, w Genetece jest już do przejrzenia indeks zgonów l. 1939-1945 z lubelskiej parafii Kraczewice.
Indeks z tej parafii jest o tyle ciekawy, że zapisujący zgony, śmiało wpisywał w akt, że ktoś był wysiedlony, zabity czy zamordowany (no może parę wyjątków się zdarzyło). W innych parafiach musiałam zestawiać daty, szukać w internecie wzmianek na temat tragedii, które tam miały miejsce. A niektóre akta nic mi nie zdradziły i przeszły niezauważone.
I tak jak w poprzednich indeksach, są i w tym indeksie wysiedleni z całej Polski, uchodźcy ze wschodu, zamordowani w obozach, więzieniach i partyzanci, a także paru żołnierzy września 1939 roku. No i ofiary cywilne.
A ja osobiście muszę się przyznać, że mam pomocnika -córkę- która co prawda nie indeksuje ze mną, ale przegląda indeksy z lat 1939-45 i sprawdza czy zmarli wysiedleni i zabici są już umieszczeni w "straty.pl". Jeśli nie, wypełnia kwestionariusze i wysyła.
W taki sposób powoli wypełniamy lukę. Niestety wszystkiego się nie da.
Pozdrawiam
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-05-2018 - 23:28
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Indeks zgonów, lata 1939-1945 z parafii Dorohusk, zawiera zgony wysiedleńców z Wielkopolski i uchodźców z terenów Ukrainy.Sporo tych, którzy uciekli z rzezi wołyńskiej i niestety tutaj dokonali żywota.
Dziwne jest dla mnie to, że najwięcej zmarło ich po już tzw "wyzwoleniu Lubelszczyzny" w 1945.
Trochę to dla mnie niejasne ,bo gdyby sami mężczyźni, no to wiadomo... ale tutaj dzieci i kobiety.
Zachęcam do sprawdzenia, czy nie pojawi się jakieś znane Wam nazwisko.
Pozdrawiam Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2018 - 16:11
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
I następna parafia z Lubelszczyzny, z serii "Rejestry zgonów 1939-45" - to Depułtycze pow Chełm.
Przyznam szczerze, że gdybym teraz zaczynała indeksację zgonów z okresu wojennego, robiłabym to troszkę inaczej, bo i wiedzę mam na ten temat troszkę większą.
Na początku wypisywałam daty tylko tych,co zostali zamordowani przez Niemców w obozach, rozstrzelani.
Teraz daty rozszerzyłam i o tych, co zostali wypędzeni, przesiedleni i uchodźców.
Nie zawsze jest powiedziane, że to wypędzeni czy uchodźcy, ale niektóre miejscowości już są mi znane a i szukam ciągle w internecie o wypędzonych i miejsc z których pochodzili zmarli.
Dużo osób umierało z powodu wszelakich chorób (tych nie uwzględniłam).Wszak głód, zimno, brak warunków do higieny i zamieszkiwanie w ciasnocie sprawiało, że ludzie zmarli jedni po drugich. A to przecież też skutek niemieckiej agresji.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2018 - 17:35
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Już w Genetece jest indeks zgonów 1939-45 z parafii Rybitwy - Józefów n/Wisłą.
W czasie II wojny była to jedna parafia - Rybitwy.Dzisiaj są to już dwie parafie- Rybitwy i Józefów n/Wisłą, mające wspólny cmentarz.
Na tym terenie, tak jak wszędzie działali partyzanci a pod koniec wojny i po wyzwoleniu przenajróżniejszej maści bandyci ,którzy ginęli w potyczkach między sobą.
Tu także schronienie znaleźli ludzie z terenów całej Polski.
Front na Wiśle 1944-45 i ciągły ostrzał artyleryjski, doprowadził do śmierci wiele osób.Zaraz po wyzwoleniu zginęło dużo dzieci i młodzieży od znalezionych pocisków.
Przeglądajcie ,może znajdziecie kogoś bliskiego.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2018 - 23:01
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Po dłuższej przerwie ,znowu do Geneteki trafił indeks zgonów 1939-1945 z parafii Klesztów na Lubelszczyźnie.
Parafia niewielka, ale ile tam ludzi ze wszystkich stron Polski się przewinęło, a ile zakończyło swój żywot.
Trudno to opisać.Zajrzyjcie ,zrozumiecie.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2018 - 23:11
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jeszcze raz dzięki!
I zgryz jak zawsze - ilu z nich pod nieswoimi danymi zmarło

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwaMollyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2018 - 15:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 175
Skąd: Kielce/Poznań
Status: Offline
Dziękuję również za wspaniałą pracę! Może dzięki temu uda mi się zaginioną matkę chrzestną mojej babci.

_________________
Ewa

Poszukuje nazwisk: Sudwoj, Rębosz. Wszelkie informacje o Chromińskich z okolic Warszawy również mile widziane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2018 - 09:06
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Indeks zgonów 1939-1945 z parafii Ratoszyn na Lubelszczyźnie już dzisiaj w Genetece.
W tej parafii "Zapora"Hieronim Dekutowski miał jedną ze swoich baz wypadowych.
I jak w innych parafiach tak i tu zginęło wielu partyzantów.Odnaleźć można również wysiedleńców z Wielkopolski.
Niestety ksiądz nie zapisywał powodu zgonu i trzeba się domyślać i dopasowywać do znanych zajść w okolicy.
Pozdrawiam wszystkich
Dana
Włodku, nieraz zapisywano taki a taki vel taki.Ale bardzo,bardzo rzadko kiedy.
Ewa bądź dobrej myśli,może znajdziesz poszukiwaną osobę.Skąd pochodziła ta matka chrzestna Twojej babci?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwaMollyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2018 - 09:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 175
Skąd: Kielce/Poznań
Status: Offline
Z Warszawy. W rodzinie krąży legenda o tym, że została zamordowana już po wejściu Rosjan do miasta, ale ta opowieść to może być sprawka mojego pradziadka, jej starszego brata, który za nimi "nie przepadał".
Dzięki twojej indeksacji znowu obudziła się we mnie chęć rozwiązania tej zagadki i znalazłam kogoś o podobnym imieniu i nazwisku w spisie zamordowanych cywili na stronie Powstania Warszawskiego. Informację tę mieli z PCK, czekam teraz od nich na odpowiedź.
Trzymam kciuki Smile

_________________
Ewa

Poszukuje nazwisk: Sudwoj, Rębosz. Wszelkie informacje o Chromińskich z okolic Warszawy również mile widziane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2018 - 21:26
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Dzisiaj jest już w Genetece następna parafia zgonów 1939-45 z Lublina - parafia św. Michała Archanioła.
Ponad 2000 zgonów ludzi z terenów całej Polski, więc sprawdzajcie czy nie ma tam "Waszych". Wysiedleńcy i uchodźcy z całej przedwojennej Polski.
Jeśli znajdziecie kogoś ze "swoich", dajcie znać. Będę się cieszyć razem z Wami.
Pozdrawiam serdecznie
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2018 - 08:31
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Jedna z najmniejszych parafii w woj.lubelskim i Polsce - parafia Borowica w pow.Krasnystaw,także odczuła skutki II wojny światowej.
Ludność z tej miejscowości była wywożona do obozów,na roboty do Niemiec i mordowana na miejscu.Do tej parafii także trafili wysiedleńcy.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2018 - 08:26
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Dzisiaj, do Geneteki, Czarek dodał parafię z Lublina. Jest to parafia pod wezwaniem św. Agnieszki. W skład tej parafii (oprócz części Lublina) wchodzą takie miejscowości jak: Świdnik Duży i Mały, Świdniczek, Zadębie, Biskupie, Wólka, Trześniów, Jakubowice, Felin, Symborówka i Długie.
Dzisiaj to już wszystko Lublin.
Po sąsiedzku znajdował się KL Majdanek.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2018 - 09:55
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Na terenie parafii Puławy - Włostowice w latach 1939-1945, kilkakrotnie dochodziło do masowych mordów.Ginęli nie tylko mężczyźni, ale kobiety,starcy i maleńkie dzieci.Oczywiście z rąk Niemców.
Szczególnie w roku 1942 i 1943. W Parchatce i Włostowicach,Zbędowicach.
Dzisiaj, w indeksie, możecie sprawdzić, czy nie ma kogoś z Waszych.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2018 - 23:18
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Dodana do Geneteki parafia Świerszczów z Lubelszczyzny, lata 1939-1945.
Tu też były masowe mordy.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 01-11-2018 - 20:11
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

Na francuskim forum poproszono mnie o tłumaczenie aktu zgonu
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... 3&to_date=

Po wielu latach Francuzka dowiedziała się, ze jej stryj zmarł w Majdanku
http://www.majdanek.eu/pl/prisoners-res ... t=WYSZUKAJ

Razem z ojcem był członkiem komunistycznej organizacji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Francs-ti ... igr%C3%A9e

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice


Ostatnio zmieniony przez elgra dnia 28-03-2023 - 09:43, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.239912 sekund(y)