Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KononOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2018 - 21:20


Dołączył: 07-02-2018
Posty: 9

Status: Offline
Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc, bo do tej pory szukałem nie tam gdzie trzeba Smile Pozdrawiam




* Moderacja (c.k) Dla przypomnienia Regulamin:

4. Formułowanie treści wiadomości (postów).

o. Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem.
- Zasada ta będzie rygorystycznie przypominana przez Administratora i Moderatorów. Nieprzestrzeganie jej sankcjonowane będzie ostrzeżeniem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem. Instrukcja jak to zrobić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2018 - 22:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ale jesteś pewny, że prawosławni a nie katolicy ?
Bo np https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2325238
Tu masz małżeństwo Tomasza Konona, świadkiem Szymon Konon.
Na fs akta dekanatu grodzieńskiego są do 1864. Reszta może AA Białystok ?


Ostatnio zmieniony przez Arek_Bereza dnia 07-02-2018 - 22:39, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
klocekoiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2018 - 22:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2013
Posty: 55
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Witam,
Jatwiesk, który Pan szuka to ten koło Szczuczyna. Cerkiew istnieje od czasów stłumienia powstania styczniowego. Wcześniej był tam kościół filialny parafii szczuczyńskiej. Lecz tamten był bodajże drewniany i nie jest tożsamy z budowlą dzisiejszą. Dzisiaj, w cerkwi odprawiane są nabożeństwa od święta. Pop dojeżdża, chyba ze Szczuczyna lub nawet z dalszej miejsowości. Sama wieś prawie jest wymarła, kilka domów zamieszkałych. Dojechać do wsi niezbyt wygodnie, lecz łatwo. Chociaż drogowskazów brak. Najprościej z Mikielewszczyzny przez Oleszewicze. W pobliskiej miejscowości Budrowce, znajduje się cmentarz prawosławny w dość przyzwoitym stanie zachowania. Większość to groby powojenne, ale kilka/-naście jest z polskich czasów. Nazwisko Konon, często występowało w miejscowości Malewicze Górne, niedaleko od Jatwieska. Myślę, że stamtąd pochodzi Pana przodek, albo jego rodzice.

Pozdrawiam
Krzysztof

_________________
Białko, Bajgot, Dancewicz, Jakusik, Mikołajczyk, Naliwajko, Miszkiel, Maskiewicz -> Szczuczyn, Różanka, Mikielewszczyzna -> powiat lidzki

Gruchacz -> Myślenice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 06:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Po informacji Krzysztofa zaczyna wszystko się klarować.
Nie znajdzie Pan tego aktu bo go fizycznie nie ma .Gdyby był to nie trzeba by go było odtwarzać w 1925 roku na podstawie zeznania świadków.
Zaczyna sie wyjaśniać co znacza daty 1873 - 1876. Wtedy budowano cerkiew. zatem w niej nie mógł byc chrzest. Czy była tam cerkiew wczesniej ? tego jeszcze nie wiemy. Ale mogło nie być .I był tylko kosciół. Mogło byc tak (a zdarzało się to w tamtych stronach dosyć często) że katolicy po utracie swoich kosciołów przechodzili na prawosławie.
Arek podsuwa wartą sprawdzenia hipotezę i to z mozliwoscia weryfikacji w internecie. Wcześniejsi przodkowie mogli byc katolikami albo unitamii.
W AA w Białymstoku obawiam sie nic z tamtych okolic nie ma bo to nie był grodzieński dekanat.
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez jamiolkowski_jerzy dnia 08-02-2018 - 06:44, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KononOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 06:43


Dołączył: 07-02-2018
Posty: 9

Status: Offline
Bardzo dziękuję za superszybkie i precyzyjne informacje. Co do wyznania to obaj synowie pradziadka byli prawosławni i dopiero gdy wyjechali do Wilna "przeszli" na katolicyzm, więc przyjąłem (być może błędnie) że pradziadkowie byli prawosławni. W akcie jego zgonu (zmarł w Słupsku w 1952) jako miejsce urodzenia widnieje Kamionka, natomiast na tym "świadectwie urodzenia na zasadzie świadków" jest wymieniona wieś Oleszewiczy (tak jest zapisane) natomiast Ci świadkowie to Piotr Konon ze wsi Juszków i Michał Konon ze wsi Oleszewiczy ale nijak nie mogę dojść jakie pokrewieństwo ich łączy... Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam




* Moderacja (c.k) Dla przypomnienia Regulamin:

4. Formułowanie treści wiadomości (postów).

o. Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem.
- Zasada ta będzie rygorystycznie przypominana przez Administratora i Moderatorów. Nieprzestrzeganie jej sankcjonowane będzie ostrzeżeniem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem. Instrukcja jak to zrobić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Nie Oleszewiczy lecz Oleszewicze.
Nie Juszków a Juszki.
Obie leza w okolicy wsi Jatwiesk.
Mapa topograficzna 1927r.
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... 285590.jpg
lub 1921 r.
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... 300dpi.jpg

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KononOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2018 - 22:28


Dołączył: 07-02-2018
Posty: 9

Status: Offline
Bardzo dziękuję za "naprostowanie" Smile Te Oleszewiczy i Juszków to pisownia oryginalna z tego wypisu




* Moderacja (c.k) Dla przypomnienia Regulamin:

4. Formułowanie treści wiadomości (postów).

o. Na tym Forum każdy post podpisujemy: imieniem, lub imieniem i nazwiskiem.
- Zasada ta będzie rygorystycznie przypominana przez Administratora i Moderatorów. Nieprzestrzeganie jej sankcjonowane będzie ostrzeżeniem. Jeżeli każdorazowe podpisywanie postu jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis, który jest widoczny pod każdym wysłanym postem. Instrukcja jak to zrobić
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2018 - 09:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Odnosnie do kamionki w zakresie metryk z FS trochę się zafiksowałem (i chyba nie tylko ja na Szczuczynie) https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
oraz na dekanacie grodzieńskim.
A tu mała niespodzianka https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
bo umieścili jeszcze pod Sokółką. Warto popatrzeć, bo Kononowie się pojawiają (śluby 1848-1871), choć ślubu Antoniny nie widziałem, ale przejrzyj sam. Są też akty zgonów 1867-1884
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2018 - 11:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Interesujące znalezisko. Na logike przypisanie do Sokółki kompletnie bez sensu. Bowiem w tej podsokólskiej Kamionce nigdy (do 1997 roku) nie było parafii.
Ale to może byc "tylko" błąd w opisie (z praktyki wiem ze takie bywaja ) stad warto sprawdzic czy szczuczyńska Kamionke aby nie zapisano pod Sokółke.
O tyle warto że i tak trzeba poszukac co się działo z przodkami po 1839 roku.
Nie znalazłem sladu aby wczesniej w Jatwiesku była parafia katolicka. Ten krótki okres w opisie filmów u mormonów to pewnie tez błąd. Była bodaj tylko kaplica przynależna do parafii w Szczuczynie
Natomiast w Jatwiesku była -też bodaj -parafia unicka .piszę to bodaj bo aby mieć pewnosc trzeba by dotrzec do porzadnych koscielno cerkiewnych dokumentów historycznych
I teraz pytanie co robili wierni kościoła unickiego po kasacie Unii . Sa dwie mozliwości.
1/Pozostali w kościele katolickim a wtedy ich śladów nalezy szukąc albo w parafiach Szczuczyn albo Kamionka.
2/Bardziej prawdopodobne,że przeszli na prawosławie a wtedy ich śladów trzeba szukac w którejś z najbliższych cerkwi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2018 - 11:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Jerzy,
Przejrzałem kilka metryk z tej niby sokólskiej Kamionki i miejscowości zgadzają się z tą szczuczyńską (sprawdziłem z bazą Kami.net). Poza tym na przestrzeni 15 lat znalazłem 4 śluby Kononów z tej parafii. Ekspertem od Kamionki nie jestem ale mam swoje doświadczenia z Krynek. Indeksuję tam małżeństwa rz-k ale całość dostępnych metryk przeglądałem ze trzy razy. Z ciekawości przejrzałem także akta unickie. Poza szlachtą to były te same nazwiska co w rz-k. Na pierwszy rzut oka to wyglądało jakby chrzcili na przemian raz tu a raz tu. Dla specjalistów to pewnie żadna nowość, dla mnie bardzo ciekawe doświadczenie.
Jakaś parafia rz-k w Jatwiesku była ale zgodnie z wypisami włączono ją chyba do Szczuczyna https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1689960 strona 650
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KononOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2018 - 12:19


Dołączył: 07-02-2018
Posty: 9

Status: Offline
Jestem pod wielkim wrażeniem Państwa wiedzy i szybkości odnajdywania poszczególnych metryk. Ja niestety dopiero "raczkuję"... Panie Arku gdzie Pan znalazł te 4 śluby? Bo ja patrzę i patrzę i nie widzę Sad
Czy ktoś z Państwa orientuje się czy w rejonie tej Kamionki są zachowane jeszcze jakieś pozostałości grobów z ok. 1900 czy to marzenie ścietej głowy?
Pozdrawiam
Krzysztof Konon
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2018 - 13:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
My tu zwykle na Ty jesteśmy, ale wedle życzenia Smile
A np tu jeden https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=834470
A czytałeś kiedyś takie metryki ? Skorowidzów zwykle brak, czasem się trafią ale niezbyt często.
Ułatwienie - na lewym marginesie strony, pionowo zapisane nazwisko pana młodego. W środkowej kolumnie zwykle określenie stanu społecznego i dane młodych. Na przykładzie aktu z linka powyżej - Kriestian - chłopów, Wincentego Konona, kawalera lat 24, ze wsi Puzynowce z Franciszką Łupińczyk (o ile dobrze czytam), lat 26, panną ze wsi Łupiny. Kolumna prawa dane rodziców tu - Chłopów Kazimierza i Katarzyny z Lisów itd.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2018 - 16:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Podany przez Arka link dotyczy parafii Kamionka z dekanatu grodzieńskiego. Poszukując konkretnych parafii na filmach FS można czasem być mocno zaskoczonym. Trafiłem już na kilka przypadków, gdzie w opisach podawano co innego, a w zawartości filmu jest zupełnie co innego.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KononOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2018 - 19:17


Dołączył: 07-02-2018
Posty: 9

Status: Offline
Odczytanie nazwiska jeszcze jakoś po mału ale daję radę, ale te środkowe kolumny to już kosmos - takie bazgroły Sad A w tych mikrofilmach to trzeba też sporo szczęścia jednak mieć... I jeszcze to przemieszanie katolików i prawosławnych na tamtych terenach. Mój pradziadek Łukasz Konon (1872-1952) ze wsi Oleszewiczy syn Jana (Iwana) i Antoniny z Krywulków obojga wyznania prawosławnego - taki oryginalny zapis mam w jego dokumentach - i wydawałoby się że "droga" do znalezienia śladów Jana (Iwana) niby nie najgorsza, a jednak ZERO wiadomości Sad Gdyby ktokolwiek z Was znalazł choćby przypadkiem coś na jego temat to wysyłam dobrą whiskey (mam nadzieję że nie łamię w ten sposób regulaminu) Smile
Pozdrawiam
Krzysztof Konon
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2018 - 10:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Na FS szukałem ksiąg kościoła w Mirze na Białorusi
Znalazłem jedynie to https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
czyli zakres 1720-1801. Interesują mnie lata 1802-1818 choćby spisy, bo takowe zwykle ze te lata są.
Ciekawość moja nietypowa bo szukając w spisach parafii Merecz natknąłem się na informację, że spisy dla Merecza za 1813 są w księgach "mirskiego kościoła". Zakładam (może głupio, że chodzi o Mir na Białorusi).
Adnotacja o tychże spisach tu (skan 600) - https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1423655
niestety po zalogowaniu Smile
Będę wdzięczny za wskazówki
Pozdrawiam,
Arek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.536446 sekund(y)