Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 11:32 sobota, 16 lutego 2019

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mamaj_JanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-07-2018 - 18:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2010
Posty: 247

Status: Offline
Wiele nazwisk ma pochodzenie od imion świętych męczenników wczesnochrześcijańskich, dzisiaj już
nie spotykanych. Np. Gawin od św. Gawina, Mamaj od św. Mamaja, Kononowicz od św. Konona itd.
Jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Barbara_RajskaOffline
Temat postu: nazwisko Koreywo nazwisko Niemiro(a)  PostWysłany: 04-08-2018 - 13:30
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 90

Status: Offline
Witam,czy ktoś mógłby mi coś powiedzieć na temat pochodzenia nazwisk Borycki i Skośkiewicz.
Z góry dziękuję
pozdrawiam
Barbara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2018 - 08:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 3679
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Służę pomocą. Podaję etymologię nazwisk za prof. K. Rymutem:

Borycki - od imion złożonych typu Borzysław, Borzymir lub od apelatywu bór. Może też pochodzić od nazwy miejscowej.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Skośkiewicz - w grupie nazwisk pochodzących od gwarowego skoszać, skosić.

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Barbara_RajskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-08-2018 - 12:56
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2014
Posty: 90

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedz.
pozdrawiam
Barbara Rajska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Werbolewski  PostWysłany: 08-08-2018 - 19:26
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1061

Status: Offline
Rutar napisał:
Dzień dobry,

Czy ktoś może wie jakie jest pochodzenie nazwiska Werbolewski i z jakiego regionu Polski się wywodzi? Widzę, że w tej chwili występuje to nazwisko na Śląsku i Pomorzu.

Artur

Witaj Arturze,

ponizej przytaczam dane o nazwisku Werbolewski z ktorych wynika, ze jest to bardzo rzadkie nazwisko w Polsce i trzeba byc ostroznym stawiajac hipoteze pochodzenia tego nazwiska;

wedlug;
http://www.genpol.com
Nazwisko Werbolewski - rozmieszczenie w Polsce w 1990 r.
Razem 23 osób w 7 województwach
Dane posortowane malejąco wg liczby osób w województwie.
Lp. Województwo Liczba osób
1 chełmskie 6
2 gorzowskie 5
3 katowickie 5
4 szczecińskie 3
5 zamojskie 2
6 elbląskie 1
7 przemyskie 1

Zespol prof. K. Rymuta nie podaje jego pochodzenia, ale .. cos podpowiada.
Moja hipoteza, zgodnie z kierunkiem rozumowania zespolu Profesora, wskazuje, ze nazwisko Werbolewski ma powiazanie z nazwiskiem Wierbol;

nazwisko Wierbol. Razem 21 osób w 5 województwach
1 lubelskie 8
2 wałbrzyskie 5
3 suwalskie 3
4 wrocławskie 3
5 ciechanowskie 2

Mozna zalozyc, ze nazwisko Wierbol jest nazwiskiem pobocznym od nazwiska Wierba.
Nazwisko Wierba. Razem 19 osób w 5 województwach
1 krakowskie 11
2 szczecińskie 5
3 częstochowskie 1
4 katowickie 1
5 warszawskie 1

Nazwisko Wierba pochodzi od prapolskiej nazwy drzewa -> .. wierzby, stad mamy bardziej liczne nazwisko Wierzba zapisane we wspolczesnym jezyku polskim.
Nazwisko Wierzba. Razem 2506 osób w 45 województwach
1 gdańskie 400
2 krakowskie 355
3 katowickie 303

Juz bardzo licznym nazwiskiem jest nazwisko Wierzbicki, lacznie ze szlachecka galezia tego nazwiska.
Nazwisko Wierzbicki. Razem 19231 osób w 49 województwach
1 warszawskie 2339
2 katowickie 1058
3 suwalskie 768
4 szczecińskie 761
5 wrocławskie 738
6 gdańskie 685
7 krakowskie 670

Z przytoczonych rozmieszcen nazwisk wynika, ze prapolskie nazwisko Werbolewski, poprzez zmiekczene Wierbol i wspolczesne Wierzba, moze pochodzic z terenow Wroclawia, Katowic i Krakowa, ktore mialy powiazania z celtyckim[= galijskimi] przyjaznymi plemionami poprzez Brame Morawska i moglo szlakiem bursztynowym wedrowac az do Baltyku.

Nie mozna wykluczyc zwiazku nosicieli nazwiska Werbolewski [wspolczesnie Wierzbicki] z klanem galijsko-praslowianskich wojownikow, zaliczanym do szlachetnych z racji obowiazku obrony rodu, rodziny lub plemienia.

Ciekawy jestem Twojej opini o mojej hipotezie.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Lignerowicz, Ignerowicz.  PostWysłany: 08-08-2018 - 21:22
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 775

Status: Offline
Witaj Witku.

Lignerowicz - Ignerowicz.


W poście z dnia 14.07.2018 pytasz o pochodzenie nazwiska Lignerowicz. Natomiast, w drugim z dnia 27.07.2018 roku napisałeś: „Mój pra pradziadek Mateusz Lignerowicz urodził się w Paradyżu w roku 1815. Kilka lat później Mateusz i inni członkowie rodziny tracą literę "L" w nazwisku i stają się Ignerowiczami. Ciekawi mnie, dlaczego nazwisko się zmieniło? Czy nastąpiła jakaś zmiana w języku Polskim w tym czasie?”.

Przyczyn zmiany nazwiska na początku XIX wieku jak i wcześniej oraz później mogło być wiele. Jest to temat rzeka. Każdy przypadek takiej zmiany należy rozpatrywać oddzielnie i to na wielu płaszczyznach, na przykład językowych, etnicznych, społecznych, gramatycznych, ortograficznych, znaczeniowych, subiektywnych [ znanych tylko osobie zmieniającej nazwisko] itd.
Witku, przedstawię Ci moją roboczą hipotezę, raczej będą to rozważania i przypuszczenia na temat genezy nazwiska Lignerowicz i Ignerowicz oraz czy i w jak sposób mogło dojść do zmiany miana Lignerowicz na Ignerowicz.

Zatem, nazwa osobowa Lignerowicz jak i Ignerowicz zbudowana jest z tematu nazwiska i sufiksu. W obu przypadkach przyrostkiem formującym te miana jest sufiks -owicz. W przypadku nazwy osobowej Lignerowicz, tematem jest rdzeń Ligner- [ Ligner + owicz = Lignerowicz ]. Natomiast w mianie Ignerowicz rdzeniem jest temat Igner- [ Igner + owicz = Ignerowicz ]. Tak więc, oba miana są derywatami. Derywat to [ także: formacja słowotwórcza, wyraz pochodny, motywowany lub fundowany ] – podzielna jednostka słowotwórcza, pochodna formalnie i semantycznie od jakiegoś leksemu [ podstawy słowotwórczej ]. Derywaty są zawsze konstrukcjami dwuczłonowymi: składają się z tematu słowotwórczego [ części podstawy obecnej w wyrazie pochodnym słowotwórczo ] oraz formantu [ znaku formalnego przekształcenia wyrazu podstawowego w derywat – sufiks ].
W wielkim skrócie przyrostek -owicz jest złożonym sufiksem, który powstał na skutek zespolenia dzierżawczego sufiksu -ów z formatem patronimicznym -icz [ -ow+icz = -owicz ]. W ten sposób została podwójnie podkreślona patronimiczność tej formacji. Patronimiczność sufiksu -owicz jest jego pierwotną funkcją. W takim razie pierwsza osoba nazwana mianem Lignerowicz albo Ignerowicz mówi nam, że taka osoba była synem Lignera albo Ignera. Inaczej mówiąc ojciec Ligner, syn Lignerowicz, albo ojciec Igner, syn Ignerowicz.
Z czasem format -owicz zaczął tracić patronimiczną funkcję i począł przejawiać strukturalną funkcję, której objawem było tworzenie [ nielicznych ] nazwisk odmiejscowych, które mówiły, że taka osoba pochodzi z miejscowości, której nazwa jest wskazana w rdzeniu [ temacie ] nazwiska. Bardziej rozpowszechnioną funkcją strukturalną tego przyrostka było tworzenie za jego pomocą wzorcowych nazwisk na podobieństwo nazwisk szlacheckich od różnych podstaw, na przykład: imion, przezwisk, przydomków, nazwisk lub apelatywów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że za pomocą polskich sufiksów, na przykład:-ski, -iński, -owski, -czyk, polonizowano niepolskie nazwiska. Do takich przyrostków należy też format -owicz. W takim razie osoba o nazwisku Lignerowicz i Ignerowicz niekoniecznie byłaby synem Lignera lub Ignera. Pierwotnie mogła ona nosić nazwisko Ligner i odpowiednio Igner, które spolonizowano za pomocą przyrostka -owicz do postaci Lignerowicz i Ignerowicz.

Przejdźmy do znaczenia wyrazu Ligner oraz Igner, który odpowiednio jest tematem nazwy osobowej Lignerowicz i Ignerowicz.

Ligner, Lignar.
Zygmunt Klimek w swoim Słowniku etymologiczno – motywacyjnym staropolskich nazw osobowych. Nazwy osobowe pochodzenia niemieckiego, który wydany został w Krakowie, w roku 1997 przez Instytut Języka Polskiego PAN, na stronie 159 – 160 zamieścił nazwisko Ligner. Autor słownika tak wyjaśnia genezę miana Ligner:
„LIGNER: śrwniem. lügenćre, lügener ‘kłamca' Lex 130. Zmiana ü > i na skutek delabializacji ( Entrundung ) wymowy głoski ü na gruncie gniem. i śrniem., Mett 73, Gott 151, Kst 23, SzuIcH 143, albo substytucji nie istniejącego w polskim systemie językowym fonemu / ü / przez polski fonem / i /, Kst 23. Nazwa ani w formie Lügner, ani Ligner nie znana słownikom niemieckim, zachowana natomiast we współczesnych nazwiskach mieszkańców Polski zarówno w formie Ligner, jak i Lignar SNW.”.
Zatem, niemieckie słowo Lügner znaczy „kłamca” – ktoś, kto często kłamie, mówi nieprawdę, ktoś, kto świadomie mówi nieprawdw, oszust, łgarz. Według niemieckiego słownika Duden-Online-Wörterbuch słowo Lügner pochodzi z „mittelhochdeutsch lügenćre, althochdeutsch lugināri” [ z języka średnio – wyskoko – niemieckiego od słowa lügenćre, z języka staro – wysoko – niemieckiego od słowa lugināri ]. Tak więc, lugināri > lügenćre > lügner = klamca.
Można postawić hipotezę, że nazwisko Ligner [ Lignar ] jest spolszczoną formą niemieckiego słowa lügner. Pierwotnie raczej było to przezwisko mężczyzny, który dość często kłamał, albo mówił nieprawdę. Miano Ligner pochodzące od słowa lügner i derywowane jest przy pomocy sufiksu -er, podobnie jak wyraz lügner. Niemiecki przyrostek -er należy do grupy wielu sufiksów derywacyjnych. Posiada on dwie najważniejsze funkcje. Pierwsza to tworzenie rzeczowników odczasownikowych, w połączeniu z tematem czasownika oznacza wykonawcę czynności rodzaju męskiego. To funkcję opisuje słowo lügner ‘klamca’.
Nazwiska wywodzą się z jednego lub z wielu różnych źródeł. Czasami może istnieć więcej niż jedno wyjaśnienie tej samej nazwy. Profesor Kazimierz Rymów mówił: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. Natomiast, profesor Aleksander Brückner wielokrotnie pisał, że „my dziś nie rozumiemy znaczenia różnych słów używanych dawniej”, w szczególności pochodzących z innych języków.
Na obszarze Polski znana jest też nazwa osobowa zapisywana pod postacią Lignar. Miano to występowało też pośród niemieckich osadników nazywanych w Polsce Głuchoniemcami [ polska etymologia Niemcy w głuszy ]. Terminu Głuchoniemcy używano dla określenia grupy etnograficznej ludności niemieckojęzycznej osadzonej w późnym średniowieczu w Karpatach polskich, między Wisłoką a Sanem, w niektórych publikacjach między Dunajcem a Sanem [ Podbeskidzie, Podkarpacie ], która w kolejnych stuleciach uległa procesowi całkowitej polonizacji. Byli oni też nazywani Sasami Karpackimi z uwagi na ich pochodzenie.
Nazwisko Lignar pochodzi od niemieckiej nazwy osobowej Liegner. Miano Lignar jest derywatem utworzonym z pomocą przyrostka -ar od podstawy Lign- [ Lign + ar = Lignar ]. Oboczność sufiksów -ar i -er jest znana polskiej antroponimii, choć nie jest zjawiskiem częstym. Tak więc, miano Lignar może być obocznością nazwy osobowej Ligner. Jak wspomniałem sufiks -er jest niemieckiego pochodzenia, zaś format -ar ma słowiańskie pochodzenie. Zatem, zamiana germańskiego sufiksu -er na polski -ar w nazwisku Ligner > Lignar była najprawdopodobniej podyktowana chęcią spolszczenia niemieckiej nazwy Ligner [ Liegner ]. Jak pisałem niemiecki przyrostek -er ma dwie funkcje. Drugą jest funkcja odmiejscowa. Tak więc miano Liegner [ Ligner / Lignar ] to nazwisko odmiejscowe, które mówi nam, że pierwsza osoba o tym nazwisku ma jakiś wiązek z miejscem o nazwie wskazanej w rdzeniu tej nazwy. To znaczy, iż osoba o tym nazwisku urodziła się, mieszkała lub pochodziła z danej miejscowości. W tym przypadku najprawdopodobniej może chodzić o miejscowość Lieg. Lieg to miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia – Palatynat, w powiecie Cochem – Zell, wchodzi w skład gminy związkowej Cochem. Do 30 czerwca 2014 wchodziła w skład gminy związkowej Treis – Karden. Lieg oddalony jest około 42 km od Koblencji [ Koblenz ]. Zatem, pierwotnie człowiek o nazwisku Leigner [ Ligner, Lignar ] to osoba mogąca pochodzić z miejscowości Lieg.

Igner, Ignar.
Miano Igner oraz Ignar występowało i występuje na obszarze dzisiejszej Polski. Niemniej jednak pojawiało ono się wśród osadników niemieckich nazywanych Głuchoniemcami. W tej grupie ludności występowało wiele różnych nazwisk. Jednym z nich była nazwa osobowa Ignar. Miano Ignar jest derywatem i składa się z rdzenia Ign- oraz sufiksu -ar [ Ign + ar = Ignar ]. O formacie -ar w kontekście sufiksu -er pisałem przy omawianiu nazwiska Lignar / Ligner.
Nazwa osobowa Ignar jest spolszczoną nazwą niemieckiego nazwiska Aigner. Miano Aigner wystepuje na obszarze dzisiejszej Polski jak i Niemiec. W dzienniku Welt Digital Zeitung TV w dniu 6 i 7.11.2008 roku ukazał się artykuł noszący tytuł „Aigner ist der Eigenherr”, którego autorem jest Hans Markus Thomsen. Autor informuje, że na czele Ministerstwa Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Bawarii stanęła 48-letnia Ilse Aigner. Większość noty poswięcona jest wyjaśnieniu etymologii i znaczenia nazwiska Aigner. Autor pisze, że Aigner był wolnym człowiekiem, własnym Panem, mógł on swobodnie podróżować, przemieszczać się, nie pytając nikogo o zgodę lub pozwolenie, mógł poślubić kogo chciał, tak samo jak i jego dzieci. W dalszej części swojego artykułu Hans Markus Thomsen wyjaśnia etymologię i znaczenie miana Aigner. Napisał on, że nazwa osobowa Aigner jest górnoniemiecką pisownią słowa Eigner ‘właściciel’ i skróconą formą średnio – wysoko – niemieckiego słowa „eigenherre“. W dawnych czasach był to chłop, który posiadał własne godpodarstwo rolne [ był właścicielem ], które mógł przekazać [ dziedziczyć ]. Aigner był także wolnym człowiekiem, własnym Panem, mógł on swobodnie podróżować, przemieszczać się, nie pytając nikogo o zgodę lub pozwolenie, mógł poślubić kogo chciał, tak samo jak i jego dzieci. Autor tekstu na sam koniec dodaje, że nazwisko Aigner może mieć inną genezę i znaczenie. Pisze on, iż w samej Bawarii jest 9 miejsc o nazwie Aigen, 37 o nazwie Aign i 12 o nazwie Aigner. Tak więc, nazwisko Aigner może być nazwiskiem odmiejscowym i oznaczać miejsce pochodzenia, urodzenia czy zamieszkania. Zatem, po prostu oznacza „człowiek z Aig(e)n”.

Przejdźmy na grunt polski. W Acta Cassubiana, w tomie 3 z roku 2001, na stronach 159 – 176 została zamieszczona dalsza część artykułu profesor Edwarda Brezy pt. „Wybrane nazwiska pomorskie (cd.)”. Na stronie 168 – 169 autor umieścił notę noszącą tytuł „Ignar, Igner(a), Ignor i pochodne”, w której omawia pochodzenie i znaczenie tych mian. Pisze on: „SNWPU podaje 128 osób o nazwisku Ignar, z tego 52 w woj. łódzkim, 25 nowosądeckim, 19 sieradzkim, 16 warszawskim; 10 Ignarowicz: 5 w woj. katowickim, 2 wrocławskim, po 1 w kaliskim, poznańskim, wałbrzyskim; Ignarowska 0; 274 Ignarski; 1 w woj. bydgoskim, 9 gdańskim, 71 krośnieńskim, 61 tarnowskim, 30 rzeszowskim, 22 legnickim; 18 Igner: 7 legnickim, 6 łódzkim, 5 suwalskim; 17 Ignera: 6 w woj. bydgoskim, 2 elbląskim, 5 gdańskim, 4 łódzkim; 113 Ignerowicz: 6 w woj. gdańskim, 47 piotrkowskim, 27 koszalińskim, 11 katowickim, 6 wałbrzyskim; 30 Ignerski: po 5 w woj. elbląskim i gdańskim, 13 ciechanowskim, 4 lubelskim, 2 toruńskim, 1 łódzkim; 167 Ignor: 2 w woj. gdańskim, 64 kaliskim, po 26 katowickim i poznańskim; 20 Ignorek: 19 w woj. gorzowskim i katowickim; 16 Ignorowicz: 8 w woj. kieleckim, po 2 w katowickim, piotrkowskim i wałbrzyskim. Nazwisko nie jest typowe dla Pomorza, ale historycznie tutaj zaświadczone na południowych Kaszubach w parafii Wiele i Karsin, mianowicie w księdze metrykalnej par. Wiele (w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy) odnotowani zostali: Jacob und Anna Ignera 1838, Josephina Ignerowa 1839 oraz pochodne, utworzone modelowo za pomocą przyrostka -ski: Agnes Ignerowska 1846 (s.24,36,151). Ponieważ nazwisko nie wystąpiło w dwóch tzw. Summariuszach tej parafii, obejmujących wpisy od r. 1768, wnosić można, że rodzina tu skądś przybyła. Na cmentarzu sąsiedniej parafii Karsin, erygowanej w r. 1913 z kościołem z lat 1904-1906 spoczywają w grobie rodzinnym: Piotr (1904-1980), Franciszek (1898-1980), Antoni (1951-1980) Ignera-, Maria Ignera (1904-1993), Helena Ignera z d. Cherek (1913-1998) oraz ks. dr Bernard Ignera (1935-1999), wielokrotnie wzmiankowany w schematyzmach diecezji chełmińskiej (i pelplińskiej). Takiż schematyzm z r. 1975 i 1991 podaje również ks. Grzegorz Ignor, ur. w r. 1945.
Podane tu nazwiska są genetycznymi zdrobnieniami od imienia Ignacy. Przyrostki -ar, -er(a), -or spotykamy w nazwiskach, np. Gonera od czasownika gonić, zdrobnione imiona Stanar i Stachera od Stanisław, Świętor od Świętosław, Wojor od Wojciech, Pękora od Pękosław (Mal II 37, 56, 147). Śląskie nazwisko Ignorek z XX w. od im. Ignacy wywodzi też S. Rospond (SNS II 163), a z Opoczyńskiego G. Surma (Nazwy osobowe w Opoczyńskiem, Gdańsk 1991, s. 118) nazwisko Ignerowicz z r. 1812. Por. też z SNWPU nazwiska Wojnar od Wojciech 2709, z tego 27 w woj. bydgoskim, 9 elbląskim, 28 gdańskim, 2 słupskim oraz Janer 44, z tego 19 w woj. bydgoskim, 14 elbląskim, 5 gdańskim i Janera 2 w woj. częstochowskim i ich formy pochodne.”. Wynika z tego, iż takie miana jak: Ignar, Igner(a), Ignor i pochodne, w tym i Ignerowicz pochodzą od imienia Ignacy.

Ignacy. Pochodzenie imienia nie jest nam całkiem znane. Mówi się, że może mieć zarówno źródło w łacinie i pochodzić od słowa ignis oznaczającego ogień, ale może też mieć swój początek w języku etruskim. W Polsce imię to jest po raz pierwszy poświadczone w XIV wieku, ale najpierw większą popularność zyskało na Rusi i wśród ludności prawosławnej, a w Polsce dopiero z przybyciem jezuitów, czczących swojego założyciela, Ignacego Loyolę. Dodam, że imię Ignacy po niemiecku zapisywane jest w formie Ignatius lub Ignaz.

Witku, mam nadzieję, że zaspokoiłem w jakimś stopniu Twoją ciekawość o możliwych genazach nazwiska Lignerowicz oraz Ignerowicz. Pytaleś też jak mogło dojść do zamiany nazwy osobowej Lignerowicz na miano Ignerowicz? Może osoby o nazwisku Lignerowicz znały jego niemieckie znaczenie i postanowiły zmienić je na inne, które nie kojarzyłoby się z tą konotacją. Ale czy tak było? Trudno jednoznacznie stwierdzić jakie motywy kierowały tymi osobami przy zmianie swojego miana. Tu powstaje jednak pytanie, czy osoby o nazwisku Lignerowicz są tymi samymi osobami, które noszą nazwisko Ignerowicz i czy w ogóle doszło do zmiany nazwiska? Na to pytanie musisz odpowiedzieć już sobie sam. Mam nadzieję, że moje informacje w jakiś sposób pomogą Ci w dalszych badaniach nad historią Twojej rodziny i etymologią ich nazwisk.

Kończąc wypowiedź dodam, że w mojej ocenie tylko wszechstronna kwerenda różnych źródeł, w tym dokumentów historycznych oraz genealogicznych może, choć nie musi, odpowiedzieć na pytanie od kogo, od czego, w jaki sposób i kiedy powstała konkretna nazwa osobowa oraz rozwiać różne dylematy odnoszące się do pochodzenia społecznego albo etnicznego osób noszących miano Lignerowicz lub Ignerowicz.

Pozdrawiam – Roman.


Ostatnio zmieniony przez ROMAN_B dnia 09-08-2018 - 17:50, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RutarOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Werbolewski  PostWysłany: 09-08-2018 - 10:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2012
Posty: 700

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
Rutar napisał:
Dzień dobry,

Czy ktoś może wie jakie jest pochodzenie nazwiska Werbolewski i z jakiego regionu Polski się wywodzi? Widzę, że w tej chwili występuje to nazwisko na Śląsku i Pomorzu.

Artur

Witaj Arturze,

ponizej przytaczam dane o nazwisku Werbolewski z ktorych wynika, ze jest to bardzo rzadkie nazwisko w Polsce i trzeba byc ostroznym stawiajac hipoteze pochodzenia tego nazwiska;

wedlug;
http://www.genpol.com
Nazwisko Werbolewski - rozmieszczenie w Polsce w 1990 r.
Razem 23 osób w 7 województwach
Dane posortowane malejąco wg liczby osób w województwie.
Lp. Województwo Liczba osób
1 chełmskie 6
2 gorzowskie 5
3 katowickie 5
4 szczecińskie 3
5 zamojskie 2
6 elbląskie 1
7 przemyskie 1

Zespol prof. K. Rymuta nie podaje jego pochodzenia, ale .. cos podpowiada.
Moja hipoteza, zgodnie z kierunkiem rozumowania zespolu Profesora, wskazuje, ze nazwisko Werbolewski ma powiazanie z nazwiskiem Wierbol;

nazwisko Wierbol. Razem 21 osób w 5 województwach
1 lubelskie 8
2 wałbrzyskie 5
3 suwalskie 3
4 wrocławskie 3
5 ciechanowskie 2

Mozna zalozyc, ze nazwisko Wierbol jest nazwiskiem pobocznym od nazwiska Wierba.
Nazwisko Wierba. Razem 19 osób w 5 województwach
1 krakowskie 11
2 szczecińskie 5
3 częstochowskie 1
4 katowickie 1
5 warszawskie 1

Nazwisko Wierba pochodzi od prapolskiej nazwy drzewa -> .. wierzby, stad mamy bardziej liczne nazwisko Wierzba zapisane we wspolczesnym jezyku polskim.
Nazwisko Wierzba. Razem 2506 osób w 45 województwach
1 gdańskie 400
2 krakowskie 355
3 katowickie 303

Juz bardzo licznym nazwiskiem jest nazwisko Wierzbicki, lacznie ze szlachecka galezia tego nazwiska.
Nazwisko Wierzbicki. Razem 19231 osób w 49 województwach
1 warszawskie 2339
2 katowickie 1058
3 suwalskie 768
4 szczecińskie 761
5 wrocławskie 738
6 gdańskie 685
7 krakowskie 670

Z przytoczonych rozmieszcen nazwisk wynika, ze prapolskie nazwisko Werbolewski, poprzez zmiekczene Wierbol i wspolczesne Wierzba, moze pochodzic z terenow Wroclawia, Katowic i Krakowa, ktore mialy powiazania z celtyckim[= galijskimi] przyjaznymi plemionami poprzez Brame Morawska i moglo szlakiem bursztynowym wedrowac az do Baltyku.

Nie mozna wykluczyc zwiazku nosicieli nazwiska Werbolewski [wspolczesnie Wierzbicki] z klanem galijsko-praslowianskich wojownikow, zaliczanym do szlachetnych z racji obowiazku obrony rodu, rodziny lub plemienia.

Ciekawy jestem Twojej opini o mojej hipotezie.

Pozdrawiam - Wladyslaw


Dziękuję Władysławie,

Ktoś mnie prosił bym się czegoś dowiedział o tych Werbolewskich.
Szukam jakiegoś punktu zaczepienia. Myślałem może że to od nazwy miejscowej nazwisko Smile będę szukał dalej.

Pozdrawiam,

Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maxwolf1910Offline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Werbolewski  PostWysłany: 09-08-2018 - 17:01
Sympatyk


Dołączył: 27-02-2018
Posty: 112

Status: Offline
Witam


Zwracam się z zapytaniem o nazwisko de Laveaux . Stara francuska rodzina de Laveaux, według starej pisowni de Lavaulx - przybyła na tereny polskie ok roku 1730.

Z góry dziękuje za informację
Pozdrawiam
Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
witekiOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Werbolewski  PostWysłany: 09-08-2018 - 18:22
Sympatyk


Dołączył: 13-07-2018
Posty: 30

Status: Offline
"Witku, mam nadzieję, że zaspokoiłem w jakimś stopniu Twoją ciekawość o możliwych genazach nazwiska Lignerowicz oraz Ignerowicz. Pytaleś też jak mogło dojść do zamiany nazwy osobowej Lignerowicz na miano Ignerowicz? Może osoby o nazwisku Lignerowicz znały jego niemieckie znaczenie i postanowiły zmienić je na inne, które nie kojarzyłoby się z tą konotacją. Ale czy tak było? Trudno jednoznacznie stwierdzić jakie motywy kierowały tymi osobami przy zmianie swojego miana. Tu powstaje jednak pytanie, czy osoby o nazwisku Lignerowicz są tymi samymi osobami, które noszą nazwisko Ignerowicz i czy w ogóle doszło do zmiany nazwiska? Na to pytanie musisz odpowiedzieć już sobie sam. Mam nadzieję, że moje informacje w jakiś sposób pomogą Ci w dalszych badaniach nad historią Twojej rodziny i etymologią ich nazwisk. "


Serdecznie dziękuję Ci Romanie za obszerną analizę.

Pozdrawiam Witek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Werbolewski  PostWysłany: 10-08-2018 - 00:50
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1061

Status: Offline
Dziękuję Władysławie,

Ktoś mnie prosił bym się czegoś dowiedział o tych Werbolewskich.
Szukam jakiegoś punktu zaczepienia. Myślałem może że to od nazwy miejscowej nazwisko Smile będę szukał dalej.

Pozdrawiam,

Artur[/quote]

Artur,

ja tez bralem pod uwage zwiazek nazwiska Werbolewski z nazwa miejscowosci.
To, ze Werbowka jest czescia miasta Piwniczna Zdroj w pow. Nowy Sacz, a Werbownia czescia wsi Rudawa w pow. Krakow, nie przekonalo mnie do opisania tego zwiazku, bo nie powiedziales skad pochodzi "ktos ?", ktory prosil Ciebie o pomoc.
Zaznaczylem tylko jak moglo wedrowac to nazwisko po Polsce.
Wspolczesnie w Polsce istnieje ponad 150 miejscowosci zaczynajacych od "Wierzb....".

Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Turaj_HalinaOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk: Turaj, Podyma, Langner  PostWysłany: 10-08-2018 - 20:13


Dołączył: 31-01-2016
Posty: 2

Status: Offline
Witam,
bardzo proszę o podanie pochodzenia nazwisk:
- Turaj
- Podyma (pierwotnie Spodinek, Spodynek)
- Langner (również Langer,Langier, Langierowicz)

Pozdrawiam
Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2018 - 05:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 3679
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Turaj - od tur ‘zwierzę w Polsce już wymarłe, podobne do krowy’, turać turlać’.

Podyma - od podyma, podejma ‘przyrząd spustowy w kuszy’.

Langner
- od niemieckiej nazwy osobowej Langner, ta od nazwy miejscowej Langen, też Langenau.

Źródło:Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Turaj_HalinaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2018 - 11:13


Dołączył: 31-01-2016
Posty: 2

Status: Offline
Pani Ewo,
serdecznie dziękuję i pozdrawiam
Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2018 - 01:12
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2652

Status: Offline
Übernamen zu mittelhochdeutsch lanc (lang) für einen großen, hochaufgeschossenen Menschen
Lange (1135), Langer(n) (1407) - jak widać bardzo stare nazwisko dla "Tyki".

Spodinek i podobne to najprawdopodobniej starocerkiewnosłowiański obsługujący łaźnię, od słowa spod = спод = rodzaj podgrzewanej balii w łaźni. - Tak przynajmniej chcą "ruskie strony z etymologią nazwisk.

Turaj to może być nazwisko tatarskie od turkijskiego (czyli przedislamskiego na terenie Turcji- nie wchodząc w szczegóły) imienia męskiego Турай = młode jakiegoś zwierzęcia. To bardzo powszechny rodzaj imion w tym obszarze kulturowym. W okresie islamskim turkijskie imię zmieniło znaczenie na złożenie Tur + aj = honorowy/ prawdomówny + jak Księżyc. Złożenia z -aj w znaczeniu :Księżyc - jako oznaka jakieś pełności doskonałości występują w dziesiątkach tysięcy imion i nazwisk tatarskich.-=-=
maxwolf1910 napisał:
Witam


Zwracam się z zapytaniem o nazwisko de Laveaux . Stara francuska rodzina de Laveaux, według starej pisowni de Lavaulx - przybyła na tereny polskie ok roku 1730.

Z góry dziękuje za informację
Pozdrawiam
Mariusz


https://www.houseofnames.com/laveaux-family-crest

Myślę, że nie będzie kłopotów z tłumaczeniem etymologii tego nazwiska.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_GruszkaOffline
Temat postu: Nazwisko Sudek  PostWysłany: 12-08-2018 - 22:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-01-2011
Posty: 238
Skąd: Mielec
Status: Offline
Witam,interesuje mnie pochodzenie nazwiska Sudek
Pozdrawiam Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2019 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.101006 sekund(y)