Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ZwolaOffline
Temat postu: Poszukuję grobu pradziadka - poległ we Francji w czasie I WŚ  PostWysłany: 20-07-2018 - 13:41


Dołączył: 07-05-2014
Posty: 9

Status: Offline
Proszę o poradę gdzie szukać informacji na temat mego pradziadka WAWRZYNA DOPIERAŁY (urodzony 18.06.1882 w Gnieźnie). Interesuje mnie odnalezienie jego grobu, który znajduje się we Francji.
Pradziadek zginął 18.07.1918 roku na froncie niemiecko-francuskim i jest zapisany na liście strat jako Lorenz Dopierala (Gnesen). Opisany jest jako gefreiter. Dane uzyskałem ze strony des.genelogy.net
Nie mam żadnego zdjęcia, informacji o jednostce czy innych szczegółów.
Jedyną poszlaką jest prawie pewna informacja ustana jego córki (mojej babci), że zginął zakładając linię telefoniczną na drzewie. Został zastrzelony przez przelatujący samolot francuski. Miało to być w końcu wojny (i to się potwierdza w dokumentach) w czasie II bitwy nad Marną. Sugeruje to że jego grób powinien być zlokalizowany gdzieś w okolicach Reims we Francji.
Bardzo proszę o sugestie gdzie i czego szukać.

Kilka lat temu pytałem już o to na tym forum lecz nie uzyskałem wtedy odpowiedzi, która pomogłaby mi odnaleźć grób pradziadka.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu: Poszukuję grobu pradziadka - poległ we Francji w czasie I WŚ  PostWysłany: 20-07-2018 - 16:57
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2006
Posty: 2372
Skąd: Francja
Status: Offline
do Zwola,
Tylko archiwum niemieckie bedzie mialo konkretne dane i miejsce pochowku.
Francuzi nie maja archiwum zolnierzy niemieckich.
Pozdrawiam,
Bozenna
P.S. podpisuj Twoje posty, chociaz imieniem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZwolaOffline
Temat postu: Poszukuję grobu pradziadka - poległ we Francji w czasie I WŚ  PostWysłany: 24-07-2018 - 11:05


Dołączył: 07-05-2014
Posty: 9

Status: Offline
Dzięki za odpowiedź.
Myślałem raczej o poszukiwaniach grobu. Słyszałem, że groby żołnierzy z I wojny światowej na terenie Francji są katalogowane i można przeszukać spisy w internecie.
Poszukiwania przez archiwa niemieckie nie dały do tej pory rezultatu, bo dostałem odpowiedź że dokumenty dotyczące żołnierzy niemieckich w I WŚ spłonęły w czasie bombardowań pod koniec II WŚ.
Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zerkowski_MichelOffline
Temat postu: Poszukuję grobu pradziadka - poległ we Francji w czasie I WŚ  PostWysłany: 28-07-2018 - 16:29
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2013
Posty: 263
Skąd: FRANCJA - Montpellier
Status: Offline
Witam,
Pradziadek nie znalazlem, sa kilka Dopierala ale nie Lorenz...
https://www.geneanet.org/gallery/?actio ... =monuments

_________________
Pozdrawiam
Michel

Szukam :
Flaczynski, Lulka, Woroch
Zerkowski, Zawadzki, Rohwein, Polakowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZwolaOffline
Temat postu: Re: Poszukuję grobu pradziadka - poległ we Francji w czasie   PostWysłany: 30-07-2018 - 15:53


Dołączył: 07-05-2014
Posty: 9

Status: Offline
Zerkowski_Michel napisał:
Witam,
Pradziadek nie znalazlem, sa kilka Dopierala ale nie Lorenz...
https://www.geneanet.org/gallery/?actio ... =monuments


Dzięki bardzo. To jednak nie ten Dopierała Sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.143925 sekund(y)