Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marwroOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2009 - 11:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2009
Posty: 119
Skąd: okolice Sochaczewa
Status: Offline
Witam,

Może nie do końca pasuje ale czy nie będzie to Warszawa ul. Hoża?

Pozdrawiam

Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2009 - 12:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Ja też skojarzyłam po tej Hożej, że może to być Warszawa, tym bardziej, że nadawczyni mieszkała na pewno potem w Warszawie. I pracowała w Warszawie, ale jej adresem była Chmielna. A poza tym - tam w żaden sposób nie ma liter do nazwy Warszawa.
Wiarselow? Po niemiecku Warszawa to Warschau.

Pozdrowienia. Jola Kozak

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2009 - 12:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
A może to faktycznie Warschau z jakimś błędem?


Ostatnio zmieniony przez jakozak dnia 10-12-2009 - 14:59, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2009 - 13:15
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Tak. To jest WARSCHAU, Hoża 54-8. Może ten adres zwrotny był celowo fałszywy, bo kartka zaadresowana na Kriegsgefangenenlager (tj. Obóz dla jeńców wojenych).

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-12-2009 - 14:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Dzięki serdeczne. Taka mała kartka, a taki spory krok w poszukiwaniach.
Pozdrawiam przedświątecznie. Jola Kozak

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
CzarniokOffline
Temat postu: Niemiecki herb rodu Durau + miejscowość Szlaga-Młyn  PostWysłany: 01-01-2010 - 17:58
Sympatyk


Dołączył: 11-09-2008
Posty: 63
Skąd: Starogard Gdański
Status: Offline
Witam!

Poszukuję informacji o niejakim Niemcu, szlachcicu, prawdopodobnie z tytułem hrabiowskim, który w XIX posiadał majątek (wraz z tartakiem) we wsi, której obecna nazwa to Szlaga-Młyn koło Kasparusa, w gminie Osiek, w powiecie Starogardzkim.

Ów hrabia nosił nazwisko Durau. Niestety źródła w internecie nie pozwalają mi zdobyć wielu informacji, jedynie wzmiankują o jego istnieniu, o tartaku i wpisaniu się w historię Kasparusa.

Przypuszczam, że moja kuzynka po kądzieli może być jego potomkinią po mieczu, prawdopodobnie z nieprawego łoża. Niestety nie mam pojęcia, jak w takim wypadku rozpocząć poszukiwania.

Myślę jednak, że bardzo pomocne byłoby ustalenie nazwy miejscowości Szlaga-Młyn w czasach jego życia (pod zaborem pruskim).

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Mateusz Czerniga

PS Czy są jakieś niemieckie herbarze, w których możnaby sprawdzić występowanie tego nazwiska? M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Niemiecki herb rodu Durau + miejscowość Szlaga-Młyn  PostWysłany: 01-01-2010 - 19:22
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

http://www.wappenbuch.de/

Siebmacher - podstawa niemieckiej heraldyki, osiemnaście podstron. Współczuję szukania...
/Co prawda tablic z herbami jest mniej, ale to i tak kupa roboty/

pozdrawiam - tomek

Jest skorowidz!! Ale nazwiska Durau brak.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzyśOffline
Temat postu: Niemiecki herb rodu Durau + miejscowość Szlaga-Młyn  PostWysłany: 01-01-2010 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 08-08-2009
Posty: 263
Skąd: Siedlce, mazowieckie
Status: Offline
Szlaga -> .niem -> Schlaga

Pasik Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jolakpOffline
Temat postu: Odczytanie nazwy miejscowości w Meksyku  PostWysłany: 03-01-2010 - 13:28
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2008
Posty: 251

Status: Offline

Witam
Mam problem z odczytaniem nazwy miejscowości w której w 1865 r. zmarł mój krewny Franciszek Kucharski. Miejscowość ta leży w Meksyku. Odręczne pismo jakim jest sporządzony akt zgonu w parafii jego urodzenia nie jest zbyt czytalne, natomaist nie znalazłam nic w alegatach z tego okresu ani w aktach Komisji Rządowej Sprawiedliwości, która przesłała akt zejścia do parafii. Próbowałam także przeszukiwać internetowe mapy państwa Meksyk, w tym Google-maps, ale bez rezultatu. Niewiele informacji o państwie Meksyk jest też w Wikipedii. Proszę zatem o pomoc, może jest dostępny w internecie portal typu zumi.pl dotyczący Meksyku? Ja takiego nie znalazłam.
Ewentualnie proszę o sugestie, gdzie mogę prowadzić dalsze poszukiwania?
Dziekuję za poświęcony mi czas.
Pozdrwaiam
Jola
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7508ff5a4919fc20.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poldecorwinOffline
Temat postu: Odczytanie nazwy miejscowości w Meksyku  PostWysłany: 03-01-2010 - 23:16
Sympatyk


Dołączył: 24-12-2009
Posty: 166

Status: Offline
czesc mieszkam w Hiszpanii od lat znam tez Meksyk wiec moge pomoc . Niemoge wejsc na stronr moze przeslij mi link raz jeszcze to pomoge poldecorwin@wp.pl

pozd. Pol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Odczytanie nazwy miejscowości w Meksyku  PostWysłany: 03-01-2010 - 23:28
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

To prawidłowy link:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/750 ... 9fc20.html

tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu: Odczytanie nazwy miejscowości w Meksyku  PostWysłany: 04-01-2010 - 01:25
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Może podkreśl nazwę
bo jak rozumiem tekst po polsku /trochę nieczytelny bo słaba jakość =jak wszystkie publikacje w necie/
tylko gdzie jest ten problem
janek
Fturas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Odczytanie nazwy miejscowości w Meksyku  PostWysłany: 04-01-2010 - 02:32
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Odczytałem coś jakby "Tecomavaca". Wyświetlił się jeden link z mapą.
http://www.inafed.gob.mx/work/templates ... 20431a.htm

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jolakpOffline
Temat postu: Odczytanie nazwy miejscowości  PostWysłany: 04-01-2010 - 07:10
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2008
Posty: 251

Status: Offline
Witam
Wszystkim Panom bardzo dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Jola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jolakpOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-01-2010 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2008
Posty: 251

Status: Offline
Witam
Mam problem z odnalezieniem miejscowości znajdującej sie w dokumencie (skan w załączeniu). Nie mogę znależć ich w google, Zumi, wikipedii ani w dostępnych mapach z tego okresu, korzystalam również z pomocy w odszukaniu u pracownika archiwum lubelskiego oraz szukałam w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich". Dokument, który posiadam, pochodzi z roku 1922 i został spisany w Buffalo w USA, dlatego przypuszczam, że powstały błędy przy przepisywaniu tekstu przez maszynistkę. Może ktoś z Państwa pomoże mi w ich odnalezieniu lub przekaże swoje sugestie, jak mogę je odnaleźć?
Z góry dziękuję za poświęcony mi czas.
Pozdrawiam
Jola
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/28ec88f0b67f34c7.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.083737 sekund(y)