Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: Czy Agnieszka i Regina to to samo imię?  PostWysłany: 21-07-2018 - 11:02
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
Pytanie na pierwszy rzut oka dość absurdalne ale..

Przy kilku aktach mam wrażenie że różni księża "mylili" Agnieszkę-Agatę z Reginą. Czy zdarzał się u was taki miks. Bo o ile mieszanie Agaty i Agnieszką można jakoś wytłumaczyć to skąd pomieszania z Reginą? bo jakoś podejrzewam że kilka Regin i kilka Agnieszek to te same osoby, tak mi wychodzi z analizy metryk z XVIII i I poł XIX wieku. W innej opcji w jednym domu mieszkało dwóch Janów o tym samym nazwisku w podobnym wieku mających żony jeden Agnieszkę a jeden Reginę.

Ale ten miks powtarza mi się w kilku innych przypadkach też

Mieliście podobne sytuacje?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawlowska_katarzynaOffline
Temat postu: Czy Agnieszka i Regina to to samo imię?  PostWysłany: 21-07-2018 - 12:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2017
Posty: 149

Status: Offline
Witam,
może nic nie wniosę tym komentarzem, ale jedyne co mi przychodzi do głowy to to że litery "A" i "R" są w sumie podobne, tak samo w obu imionach występuje zarówno "n" i "g". Agnes - Regina - dla mnie wyglądają podobnie, tym bardziej jeśli byłyby pisane, a tym bardziej po wtóre- jeśli urzędnik nie stawiałby charakterystycznych A oraz R.

Kasia

_________________
POSZUKUJĘ NAZWISKA:
Zalewski (kujawsko-pomorskie); Pawłowski (Chyrów, Ukraina); Psiakowski,Maranowski,Cywiński,Bonowski
Blog: https://kujawskopomorskiekorzenie.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-07-2018 - 10:59
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
Niestety nie chodzi o niewyraźne czy nieczytelne zapisy. Wpisywane są bardzo wyraźnie raz Regina raz Agata (czasem Agnieszka) i z innych porównań wychodzi mi że to ta sama osoba- i to w kilku odrębnych przypadkach
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-07-2018 - 12:44
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3286

Status: Offline
Regna i Jagna przy niewyraźnym "r" wymawiającego brzmią podobnie.

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-07-2018 - 17:19
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 395

Status: Offline
Bardzo ciekawa uwaga, dziękuję
Ciekawe że imię Regina na północnej Sądeczyźnie było chyba najbardziej popularnym imieniem w XVII wieku a teraz w zasadzie nawet nie wiem jaki jest skrót od niej

Regna?

I tu taki mój jeszcze dodatek. W księgach pisanych po łacinie, czasami możemy nie dotrzeć do rzeczywistego brzmienia imienia używanego przez naszych przodków:

Andreas w badanym przeze mnie terenie od XVII wieku aż po pewnie koniec XIX wieku wcale nie oznaczał Andrzeja ale Jędrzeja. mogłem to ustalić dzięki inwentarzom z XVII i XVIII wieku pisanym już po polsku gdzie wszędzie pojawia się imię Jędrzej a nigdy Andrzej.
W księgach metrykalnych z XIX wieku, też łacińskich , pojawia się gdzieś w połowie XIX wieku moda na formułki gdzie rodzice wyrażają zgodę na ślub swoich małoletnich dzieci: i w nich pisanych juz po polsku również pojawia się przeważnie imię Jędrzej. W sumie to czekam kiedy pojawi się Andrzej.

W drzewie genealogicznym więc będę podawał Jędrzejów a nie Andrzejów Smile

Gorzej z imionami żeńskimi- w inwentarzach się nie pojawiają w formułkach XIX wiecznych już są raczej Agnieszki a nie Jagny.

Przeanalizuję jeszcze raz pod tym kątem zachowane ksiegi sądowe wiejskie z tego terenu.

W sumie to szczęsciarz jestem że mam tyle źródeł ale nie ma czego zazdrościć. od lat 80-tych XVIII wieku i dalej wgłąb pojawia się ten sam problem że nie pisano przy metrykach slubu rodziców więc główkowania i kombinowania jest co nie miara a ustalenia- przeważnie tylko hipotetyczne

ale jak znajdę w źródłach Jagny to zamienię Agnieszki na tą fajniejszą wersję Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-07-2018 - 18:01
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
W XVII i XVIII wieku Reginę często nazywano" Reyną" - Rejną.
Dana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-07-2018 - 19:21
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1196

Status: Offline
Witam !
Wg mnie sprawa pomylenia Agnieszki z Regina jest mało prawdopodobna.
Tak jak już powyżej wspomniała Dana Regina praktycznie nawet do połowy XIX wieku była zapisywana jako Reyna, zaś Agnieszka to Agnes.
Ale to tylko mój osąd na podstawie metryk z terenu małopolski.
Pozdrawiam !
Tadek


Ostatnio zmieniony przez Ted_B dnia 22-07-2018 - 21:53, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 22-07-2018 - 20:15
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12475
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Ja muszę powiedzieć podobnie jak Tadek: nie spotkałem się z myleniem Reginy z Agatą czy Agnieszką. To były jednak imiona niepodobne. Regina wymawiano dawniej jako Rejina (G w wyrazach zapożyczonych jako J; tak jak generał - jenerał; agent - ajent; regestr - rejestr; regent - rejent; geniusz - jeniusz; genealogia - jenealogia), a krócej - Rejna. To raczej trudno było pomylić z Jagną, gdzie było wyraźne G.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.546492 sekund(y)